Урок 5(08.04.)

Сучасна література. У колі добрих героїв.

Тема. Роальд Дал «Чарлі й шоколадна фабрика». Цікаві пригоди хлопчика Чарлі та його друзів на казковій шоколадній фабриці містера Віллі Вонки. (Образи дітей, які стали володарями «золотих» квитків.)


Сьогодні ми з вами розпочинаємо цікаву мандрівку, протягом якої разом із героями твору Роальда Дала будемо вчитись співчувати, бути витривалими, цілеспрямованими, щоб, врешті-решт, отримати бажану перемогу. Можливо, сам письменник і не думав, що його твір буде настільки цікавим не лише дітям, але й дорослим. Хто ж цей талановитий Роальд Дал?


Роки життя: (1916 – 1990)

Країна: Англія

Жанр: дитяча та доросла література, містика, фентезі.

Твори: «Джеймс і гіганський персик», «Чарлі і шоколадна фабрика», «Чудесний містер Фокс», «Величезний крокодил», «Матильда».


.Робота над книгою велася в1961-1962 рр.. Це був нелегкий період у житті письменника(тяжко захворів син, а через рік помирає донька).Щоб підтримати своїх дітей (всього їх було п'ятеро) Даль став придумувати для них казки. «Звичайно, я розповідав їм різні історії щовечора - згадує письменник. - Деякі з них були жахливі. Але раз чи два діти говорили: «А можна дізнатися продовження історії, яку ти розповідав останній раз?» Так я почав писати «Джеймса». Це так сподобалося мені, що, не зупиняючись, я перейшов прямо до «Чарлі».. За словами Даля, основою казки послужили дитячі враження автора. Під час навчання в школі-інтернаті «Рептоне» він і інші хлопчики отримували цікаві подарунки. «Час від часу кожен хлопчик нашої школи отримував просту сіру картонну коробку, - пише Даль в автобіографічній повісті «Хлопчик». - Хочете вірте, хочете ні, це був подарунок від великої шоколадної фабрики «Кедбері». «…Я не сумніваюся, що пізніше, тридцять п'ять тому, коли я роздумував над сюжетом моєї другої книги для дітей, я згадав ті маленькі картонні коробки та шоколадки-новинки всередині них і почав писати книгу під назвою «Чарлі і шоколадна фабрика» І книга знайшла читача!!! Російський письменник-казкар Едуард Успенський написав передмову до російського видання у 1991 році: «Це, напевно, найвеселіший англійський письменник за останні сімдесят років. І його неймовірно люблять американські і всякі інші діти. Тому що його книги давно гуляють по всьому світу».

В 1971 році на екрани вийшов фільм «Віллі Вонка і шоколадна фабрика», знятий режисером Мелом Стюартом. Але фільм не сподобався самому автору, бо багато уваги приділялося Вонці, хоча Дал говорив, що книга про Чарлі. Вдруге книга екранізована в 2005 році режисером Тімом Бертоном, з Джонні Деппом у ролі Вонки. Крім кіноверсій існує ряд мюзиклів, інсценізацій та аудіокниг. А також сюжети твору використовуються у мультсеріалах, іграх, атракціонах.

Давайте пригадаємо, що таке повість?

А що таке казка?

Твір Р. Дала «Чарлі і шоколадна фабрика» – повість-казка!

(бо автор розповідає про низку подій із життя Чарлі та другорядних героїв, а також змальовує чарівний, вигаданий світ шоколадної фабрики: шоколадна річка, білки-працівники фабрики, трава з цукрової вати, умпа-лумпи і т. п.)

Запишіть у зошит, що таке повість, казка.

Прочитайте першу сторінку тексту, та дайте відповіді на запитання:

1.Зі скількох чоловік складалась родина Бакетів?

2. В якій хатині жила сім'я?

3. Чому родина і не мріяла купити нову хатину?

4. Чому хлопцеві завжди не вистачало їжі?

5. Коли головний герой мав змогу їсти шоколад?

6.Що найбільше мучило хлопця?

7. Як називалася шоколадна фабрика?

8.Хто був власником фабрики?

9. Як звали найстарішого дідуся?

10. Про що попросив принц Пандівішна містера Вонка?

11. Що крім шоколаду виготовляли на фабриці?

12. Скільки кімнат було у шоколадному замку?

Відповіді запишіть у зошит, сфотографуйте , та надішліть на Вайбер або ел. пошту