Урок 12(06.05)

Тема: Пауль Маар. "Машина для здійснення бажань, або Суботик повертається в суботу". Дедлайн 08.05.20.

1. Повідомлення про письменника

Пауль Маар народився 13 грудня 1937 року в м. Швайнфурті, в Німеччині. Після ранньої смерті матері жив у діда в невеликому містечку Терес на півночі Баварії. Навчався в Швайнфуртській гімназії, після її закінчення навчався в Академії мистецтв у Штутгарті. Протягом десяти років працював вчителем малювання.

Пауль Маар один із найпопулярніших і найбагатогранніших німецьких дитячих і молодіжних авторів. Він пише романи й вірші, п’єси для дітей і сценарії для дитячих програм на телебаченні, ілюструє та перекладає. Саме він вигадав потішного Суботика, про якого згодом створено захоплюючий фільм. Його твори завоювали численні нагороди і перекладені багатьма мовами: англійською, китайською, датською, французькою, фінською, грецькою, італійською, японською, голландською, норвезькою, польською, російською, іспанською та українською.

Сьогодні він є письменником і ілюстратором в Бамберзі.

Творчість Пауля Маара відзначена багатьма нагородами, в тому числі Німецькою літературною премією (за «Суботика в небезпеці»), Австрійською державною премією, премією братів Грімм, премією Фрідріха Рюкерта, а також найпрестижнішою в німецькій літературі для юних – Почесною премією за весь творчий доробок автора.

Вперше українською мовою перекладена повість «Машина для здійснення бажань, або Суботик повертається в суботу». В ній розповідається про Суботика – загадкову чарівну істоту з поросячим носом і все в цяточки – який ні з того ні з сього появився в домі конторського службовця. Суботик виділяється нахабним характером, проте вміє виконувати будь-які бажання – якщо сам того захоче.


“Машина для здійснення бажань” аналіз

Автор – Пауль Маар

Рік написання – 1980

Жанр – пригодницька повість

Головні герої: Пан Пляшкер, пані Моркван, пан Вівторакус, Суботик

Тема твору “Машина для здійснення бажань” – бажання повинні мати передовсім духовний смисл.

Реальне і фантастичне у творі “Машина для здійснення бажань” Реальне Світ людей: Пляшкер, Вівторакус, Морквен Кожна людина має безліч бажань і хоче, щоб вони здійснилися Вівторакус любить тварин і птахів В житті люди можуть сваритися і миритися Людина – істота, яка часто помиляється Люди поділяються на добрих і не дуже, на розумних і не дуже Більшість людей визнає свої помилки Чудеса людина творить своїми руками


Фантастичне

Рудоволосе створіння, яке з’їдає дроти і здійснює бажання Чарівні сині цятки на обличчі Суботика Машина для здійснення бажань Яблуня серед кухні, шкафи з вареними спагеті і соком Віртуальне переміщення грошей з банку в кімнату Пляшкера Силою думки і бажання опинитися на безлюдному острові Заміна пишного обіду на підгорані ковбаски нехорошим людям Поява і зникнення предметів завдяки силі думки і фантазії

“Машина для здійснення бажань” сюжет Службовцю пану Пляїпкеру випадає щастя знайти маленьку казкову істоту, яка повністю перевернула його уявлення про світ, принесла повний безлад у його доросле життя. Але пан Пляшкер був обеззброєний зізнанням руденького чоловічка з п’ятачком: «Ти мій тато!». Пан Пляшкер чекає на повернення «зеленого синочка» кожної суботи, адже той з’являється тільки в цей день: розрадить, надасть упевненості в собі, стане вірним і надійним товаришем, здійснить бажання, якщо почує слово будь ласка, а потім — знову раптово зникне. Саме дивовижні сині цяточки на обличчі Суботика виконують бажання. За їх допомогою пан Пляшкер отримав багато грошей, автомобіль, смачну їжу, здійснив подорож на безлюдний острів, навчив папугу розмовляти… Розв’язка твору оптимістична. Суботик віддає татові останню чарівну синю цяточку, щоб виповнилося його найбільше бажання: назавжди залишитися із сином. Відчувши тепло батьківського серця, він і надалі готовий дарувати людям радість і добро, щоб зробити світ кращим. Засобами чарівної казки митець змушує зазирнути сучасних людей у свою душу і зрозуміти, чого ж вони прагнуть. Характеристика Суботика Портрет Суботика: У нього був хоботець, обличчя все в синіх цятках, а спина густо вкрита цупкою рудою шерстю)

Риси характеру Суботика: добрий, кмітливий, мрійник, фантазер, пустотливий і серйозний одночасно, вірний в дружбі, спостережливий.


Дочитати до кінця твір "Капелюх Чарівника". Прочитати 1 - 6 сторінки твору " Машина для здійснення бажань, або Суботик повертається в суботу", виконайте завдання:

1.Охарактеризуйте пана Пляшкера. Чи сподобався вам персонаж? Чому?

2. Зробіть власні ілюстрації до твору.