Урок 10(24.04)

Тема:Туве Янсон "Капелюх Чарівника". Дедлайн 29.04.20.

Закінчивши середню школу, Туве Янсон вивчала художнє мистецтво у Гельсінкі, Стокгольмі, Флоренції, Парижі. Її живописні роботи було представлено на багатьох виставках Фінляндії і Швеції, а першу персональну виставку було відкрито у Гельсінкі у 1943 р. Вона любила англійську літературу і тому з особливим запалом працювала над малюнками до книг Льюїса Керролла та Джона Толкієна.

Багато часу Туве проводила у бабусі, яка жила біля лісу в містечку Бліда. Цей ліс у мріях дівчинки ставав казковим. Вона придумувала його мешканців. Одного разу Туве Янсон сперечалася про щось зі своїм братом Ларсом і, передражнюючи його, намалювала на стіні маленького бегемотика. Маленька Туве тоді й не знала, що зватимуть його — Мумі - троль, і згодом він стане найвідомішим казковим персонажем.

У 1938 письменниця написала і проілюструвала свою власну книгу — казкову повість «Малюк троль та велика повінь» (1942) — і, нарешті, «…відчула справжню свободу, коли сама почала виконувати обидва види роботи». Але перша книга ще нікому не відомої письменниці побачила світ лише через три роки (1945). Вона написала ще одну книгу — «Мумі-троль і комета» (1946), згодом ще одну — «Диво-капелюх»(1949), і ще, і ще… Так з'явилося чимало надзвичайних книг з оригінальними малюнками.

Популярність Туве Янсон - письменниці дуже швидко вийшла за межі її рідної Фінляндії. Книги про Мумі - тролів були написані шведською мовою. Нині вони відомі у всьому світі, оскільки їх перекладено більше ніж 30 мовами. (Дев'ять книг про мумі - тролів, виданих Видавництвом Старого Лева (Львів) тепер можуть читати рідною мовою й діти України. Переклад здійснила Наталія Іваничук, викладач норвезької мови та Директор Центру країн північної Європи при університеті імені Івана Франка у Львові).


Словникова робота.

Слово «троль» у перекладі зі скандинавської мови означає «чаклунство», «чари». Легенди про тролів виникли у Скандинавії.

Тролі за скандинавськими переказами та легендами великі, страшні, вайликуваті чудовиська. Це злі карлики, велетні, чаклуни, відьми, тобто вся «темна сила», яка часто намагається нашкодити людям.

Гатіфнати - маленькі чарівні тварини, часто невидимки , блукають світом безтурботно.



Прочитайте 1- 6 сторінку твору та дайте відповіді на запитання:

1.Коли і на скільки Мумі - троль та родина лягали спати?

2.Де Мумі - троль , Чмих, і Нюхмумрик знайшли чорного капелюха?

3. Що зробив батько з капелюхом?

4.Що столося з яєчною шкаралупою після того, як вона довго пролежала в капелюсі?

5.Хто мав найповніше зібрання поштових марок?

6.Куди сховався Мумі - троль під час гри у хованки, і що з ним трапилося?

7.Ким став Мурашиний Лев після того , як його засунули до капелюха?

8.Що зробили тато і мама після того , як зрозуміли , що капелюх чарівний?

9. Куди сховали капелюха Мумі - троль і Нюхмумрик?

10.Хто і як назвав знайдену на березі моря лодію?

11.Хто і де першим зустрівся з гатіфнатами?

12.Чому гатіфнати не чули розмову Нюхмумрика та Гемуля?

Відповіді запишіть у зошит, сфотографуйте, надішліть на Вайбер або ел.пошту.