Рекомендації щодо підвищення емоційного благополуччя дітей в колективі

1. Введення в життєдіяльність груп традицій

«Ранок радісних зустрічей», «День іменинника», «Коло вечірніх посиденьок» (мета - сприяти згуртуванню дитячого колективу, приділяючи увагу кожній дитині).

Дошка бажань»(мета - дати дітям можливість висловити свої бажання, допомогти їх здійсненню).

«Дошка настрою» (мета - дати дітям можливість усвідомити свої емоції, розуміти настрій іншого).

2.Використання в режимі дня психокорекційних ігор та вправ

«Сонячний зайчик» (мета - зняти напругу м'язів обличчя, шиї, тіла).

«Чарівний стілець» (мета - позитивні емоції для зниження або усунення інтенсивності пережитої печалі, смутку).

«Доброго тварина» (мета - зняти психом'язового напруга, вчити дітей розуміння почуттів інших людей, вмінню співпереживати, згуртовувати дитячий колектив).

2. Колективні заходи щодо профілактики особистісних проблем

Бесіда «Я і мої страхи» (поговорити з дитиною про страхи, що турбують його; постаратися допомогти їх подолати). Бесіда «Про користь сну» (мета - розкрити важливість і користь денного сну для зростання і розвитку).

3. Консультування батьків і вихователів Для батьків: «Про користь спільних свят і розваг» (мета - показати важливість і користь спільних свят і розваг для зміцнення взаємин «батьки - діти).

4. Для вихователів: «Роль педагога у створенні сприятливого емоційного комфорту дошкільнят» (мета - дати рекомендації по створенню позитивного емоційного клімату в групі).

5. Організація предметно-просторового середовища групи Створення «Куточка усамітнення» (мета - дати дитині можливість побути наодинці зі своїми думками і почуттями)

Психологічні вправи на формування дружніх стосунків між дітьми і об'єднання дитячого колективу.

Вправа "Ми різні"

Двоє дітей, наприклад, ті на кого менше всього звертають уваги в колективі, виходять з групи. Усі інші повинні як можна точніше описати їх зовнішній вигляд. Дорослому важливо стежити за тим, щоб висловлювання діти не були образливими для тих, кого описують.

Вправа "Що я люблю, не люблю"

Кожного повинен вирішити, що він найбільше любить і не любить, і виразити це. Дорослий: "Вас так багато і ви усі такі різні, але більшості з вас подобається і не подобається одно і те ж. Тобто ви схожі, у багатьох з вас загальні інтереси, тобто вам буде легко зрозуміти один одного".

Вправу "Домальовуй півколо"

На аркуші паперу намальоване півколо. Дітям роздаються такі ж зразки. Вони повинні представити, на що схоже півколо і домальовувати його на своїх листочках. Висновок. "Кожен, дивлячись на це півколо, представив щось своє. При тому, що у вас стільки загального, у кожного з вас є власна думка? Це прекрасно і дуже цікаво".

Вправу "Закінчи пропозицію"

Мета - проаналізувати, що подобається і не подобається дітям в поведінці однолітків.

Дітям пропонується закінчити пропозицію:

- Я не люблю, коли діти в групі ...

-Було б дуже добре, якби діти в нашій групі ...

Вправа "Як викликати прихильність до себе оточення"

Ведучий нагадує золоте правило моральності "Відноситися до людей так, як ти хочеш, щоб відносилися до тебе". З дітьми визначаються прийоми, які допомагають налагодити відносини з оточенням : посмішка, спокійний тон, ввічливі слова, знаки уваги і турботи ...

Вправа "Самооцінка"

Дітям пропонуються макети багатоповерхових казкових будиночків. Відзначається, що фея-чарівниця запрошує у гості на перший поверх - негарних, ледачих, безглуздих дітей; на другій - трохи кращих; на наступний - ще кращих, а на найвищий поверх - красивих, розумних, товариських. Дітям треба прикріпити своє ім'я на той поверх, на який, на їх думку, вони вважають себе гідним піти. Так поступово, крок за кроком, формується уміння дитини-дошкільника жити у світі людей, будувати дружні стосунки, співпрацювати, вирішувати конфлікти. А завдання педагога - залишатися поруч, підтримувати і направляти маленьку людину на шляху до його дорослішання. Адже саме у світі соціальних стосунків і формується особа