Теорія і практика

"Вихователь і музичний керівник. Теорія та практика педагогічної взаємодії".

Всім відомо, що загальний та музично - естетичний розвиток дошкільників у дошкільному закладі здійснюють музичний керівник, що має фахову освіту ( музичну школу, музичне відділення училища або інституту) добре володіючий теорією й методикою педагогічного процесу і вихователь.

Робота педагогів (музиканта й вихователя) складна, різноманітна й повинна проводитися в тісному контакті.

Функції й обов'язки музичного керівника:

1. За загальну постановку музичного виховання в дитячому саду відповідає музичний керівник. Він проводить заняття в кожній віковій групі 2 рази в тиждень відповідно графікові роботи. Це вимагає великої попередньої підготовки. Відбирає і розучує музичний матеріал, який потрібно грамотно й виразно виконати дітям.- розробляє й планує засвоєння програмних навичок, вчасно готує наочний матеріал, посібники, прослуховує записи, намічає й проводить (якщо це необхідно) індивідуальні заняття підгрупами або з окремими дітьми.

2. Відповідає за проведення свят і розваг.

3. За допомогою консультацій і групових занять керує роботою вихователів в області музичного розвитку дітей.

На консультаціях музичний керівник :

- знайомить вихователів з планом роботи,

- розучує дитячі твори, звертаючи увагу на вміння і навички, якими повинна володіти дитина,

- обговорює проведене заняття ( враховує успіхи, труднощі дітей, яким потрібна допомога),

- підбирає аудіо – записи для прослуховування на ранковій гімнастиці та на інших заняттях.

На групових заняттях музичний керівник систематично навчає вихователів, удосконалюючи їхні навички в області співу й руху.

Розучує з ними твори, для індивідуального й колективного виконання на святах і розвагах. При цьому враховує здатності кожного: один має прекрасний голос, інший добре танцює, третій красиво виконує вправи, четвертий виразно декламує й може стати активним ведучим свята.

4. Регулярно проводить педагогічні наради, на яких вирішуються

методичні питання, обговорюється програма святкових ранків

і розваг, намічаються додаткові завдання, з метою вдосконалення навчального процесу.

5.Проводить роботу з батьками , втягуючи їх у загальний процес музичного виховання дитини. В індивідуальній бесіді, на консультації, зборах музичний керівник дає поради щодо музичного розвитку дитини.

Функції й обов'язки вихователя:

Вихователь має у своєму розпорядженні більші можливості прилучення дітей до музики:

1. Бере активну участь у процесі навчання дітей на музичних заняттях.

Наприклад, у молодших групах вихователь співає разом з дітьми, не заглушаючи дитячого співу. У середній і старшій групах допомагає розучуванню пісень й разом з музичним керівником оцінює виконання, уже вивченого твору. Крім цього (якщо вихователь співає чисто й виразно), може проспівати нову пісню з фортепіанним супроводом.

При навчанні дітей музично - ритмічним рухам у молодших групах, вихователь бере участь у всіх видах рухів, тим самим активізуючи малят.

У середній, старшій групі роль вихователя інша: він діє в міру необхідності, показуючи рух, нагадуючи ту або іншу побудову або даючи окремі вказівки в танці, вправі, грі...

2. Вихователь стимулює творчість дітей: підказує тему, розподіляє ролі, намічає загалом розвиток сюжету.

3. Направляє самостійну музичну діяльність дітей, включає

музику в ігри, прогулянки, трудовий процес, гімнастику, образотворчу діяльність, розвиток мови та ознайомлення з

навколишнім середовищем, використовуючи вивчений матеріал.

4. Бере участь у відборі музичного матеріалу, використовуючи його на заняттях гімнастикою, образотворчою діяльністю, по розвитку мови й ознайомленням з навколишнім.

Спільна робота й взаємодопомога музичного керівника й вихователя приводить до бажаних результатів у рішенні завдань загального музичного виховання дошкільника.