Вітаміни...

ВІТАМІНИ ДЛЯ ДИТИНИ

Для розвитку дитячого організму, для його життєдіяльності необхідна достатня кількість білків, жирів, вуглеводів. Це - основні харчові речовини, але існують й інші незамінні, які надходять до організму з їжею у дуже малих кількостях. Мова йде про вітаміни, мінеральні елементи, деякі поліненасичені жирні кислоти, амінокислоти. Вони забезпечують засвоєння їжі, використання живильних речовин для росту і розвитку організму. На сьогодні відомо близько 20 з'єднань, що можуть бути віднесені до вітамінів. Розрізняють водорозчинні вітаміни - аскорбінова кислота (вітамін С )

Вітамін С міститься в червоному перці, петрушці, редисці, квашеній капусті, смородині, порічках, малині, в сушеній шипшині, зеленому волоському горіху, в лимоні, апельсині, мандарині, кислих сортах яблук. Бере активну участь в утворенні деяких гормонів, регулює мінеральний обмін, стимулює кровотворення.

Вітаміни групи В (фолієва кислота, пантотенова кислота): Вітамін В1 є в пивних та лікарських дріжджах, житньому та пшеничному хлібі, у гречаних, вівсяних та ячмінних крупах, пшоні, кукурудзі, квасолі, горосі; у печінці, серці, нирках рогатої худоби та нежирної свинини. Впливає безпосередньо на діяльність нервової системи. Бере участь в обміні речовин.

Вітамін В2 є в риб'ячій печінці, м'ясі, молоці, яйцях, шпинаті, горосі. Необхідний для росту і відновлення тканин організму. При його нестачі діти швидко втомлюються, послаблюється зір, запалення на слизовій оболонці язика, з'являються тріщини в кутках рота і на губах. Над бровами, на вушних раковинах з'являється висипка, що нагадує екзему; шкіра стає сухою, волосся ламається, з очей течуть сльози.

Вітамін В6 є в бобових, дріжджах, і продуктах тваринного походження; регулююче впливає на діяльність центральної нервової системи, бере активну участь в обміні речовин, від його вмісту значною мірою залежить забезпечення організму іншими вітамінами.Фолієвої кислоти багато в дріжджах, печінці, свіжих овочах; є сильним стимулятором кровотворення, важливе значення для обміну білків.

Вітамін В12 синтезується мікробами кишечника, міститься у всіх тваринних продуктах; впливає на мозок, кровотворення і стимулює засвоєння білка тканинами. Вітаміни жиророзчинні - А, Д, Е , К.

Вітамін А є в тваринних (риб’ячий жир, печінка, жовток яйця, вершкове масло, сметана, молоко) та рослинних продуктах (морква, салат, шпинат, зелена цибуля, петрушка, помідори, абрикоси). Необхідний для росту, розмноження клітин організму, підтримки нормального стану шкіри, слизових оболонок, зору.

Вітамін Р є в плодах шипшини, лимонах, мандаринах, смородині, винограді, чаю. Зміцнює стінки судин, сприяє нагромадженню в організмі аскорбінової кислоти.

Вітамін РР є в рибі, нежирному м'ясі, картоплі, помідорах, моркві, горіхах, дріжджах, печінці, грибах. Бере участь у білковому та вуглеводному обмінах, стимулює утворення шлункового соку та ферментів підшлункової залози і сприяє процесам перетравлювання, всмоктування та засвоєння харчових речовин. Крім того, є ряд біологічних речовин, які мають вітаміноподібну дію: біофлавоноїди, інозит, ліпоєва кислота та ін. Існують також з'єднання, що в організмі можуть перетворюватися у вітаміни. Самі вітаміни в обміні речовин не беруть участі, але вони є активними центрами ферментів. Пов'язані з різними вітамінами, ферменти беруть участь у реалізації обміну речовин, енергетичному обміні, біосинтезі й перетворенні амінокислот (вітаміни В6, В12 ), жирних кислот, синтезі нуклеїнових кислот, утворенні багатьох фізіологічно важливих з'єднань та ін.

Відомо, що велика нестача в організмі вітамінів (авітаміноз) спричиняє розвиток різних захворювань. Але розлади у стані здоров'я виникають навіть при незначному дефіциту якогось із вітамінів -гіповітамінози, а якщо організмові бракує ряду вітамінів - полі гіповітамінози (вони спостерігаються найчастіше)