7 клас

Зарубіжна література

19-20.03.2020

7 клас

Тема. Артур Конан Дойл — відомий автор класичних детективів. Особливості сюжету й композиції оповідань про Шерлока Холмса. Шерлок Холмс як безпосередній учасник розв’язання сімейного конфлікту в оповіданні «Пістрява стрічка»

Мета: розкрити сутність та причини головного конфлікту оповідання «Пістрява стрічка», дослідити роль Шерлока Холмса в сімейному конфлікті родини Ройлотт; схарактеризувати учасників конфлікту з точки зору специфіки детективного жанру; визначити роль антитези у художньому втіленні протистояння Холмса і Ройлотта; дослідити особливості дедуктивного методу розслідування Холмса; розвивати аналітичні читацькі компетенції учнів, сприяти формуванню гуманістичного світогляду семикласників.

Для великого розуму дрібниць не існує.

Артур КонанДойл

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань здобувачів освіти

Якщо у творі Е. По читача цікавило лише розплутати таємницю, розв’язати складний двошаровий шифр, то в оповіданнях А. КонанДойла з’являється ще й людський фактор — бажання допомогти конкретній людині, захистити її, запобігти несправедливості.

- Спробуйте визначити три найголовніші риси Шерлока Холмса, що роблять його неперевершеним сищиком. (Відповідь на дане запитання уточнюється упродовж всієї дослідницької роботи за творами про Шерлока Холмса.)

Конан-Дойл, Артур

Дослідження в просторі образу Шерлока Холмса

Представлення компакт-біографії Шелока Холмса за випереджальним завданням

Компакт-біографія Шерлока Холмса

ПІБ: Шерлок Холмс

Дата народження (орієнтовна): 1854 рік

Національність: англієць

Соціальний статус: літературний персонаж, всесвітньо відомий сищик

Метод розслідування: дедуктивний

Родина: батько - Артур КонанДойл, літературний брат –Майкрофт

Прототип: професор Джозеф Белл

Сімейний стан: затятий холостяк

Освіта: академічна, університетська

Рід занять: приватний сищик-консультант

Захоплення: бокс, музика (грає сам на скрипці)

Місце проживання: Англія, Лондон, Бейкер-стріт, 221-б (тепер - Музей Шерлока Холмса)

Квартирна хазяйка: місіс Хадсон

Перша літературна згадка про Шерлока Холмса: повість «Етюд у багрових тонах»(1887)

Шерлокіана: 56 оповідань і 4 повісті (збірки оповідань «Пригоди Шерлока Холмса», «Нотатки про Шерлока Холмса», «Повернення Шерлока Холмса», «Його прощальний уклін», «Архів Шерлока Холмса»; повісті «Етюд в багрових тонах», «Знак чотирьох», «Собака Баскервілів», «Додина жаху»); понад 210 екранізацій; величезна кількість літературних наслідувань, комп’‎ютерні ігри

Біограф і літературний автор творів про Шерлока Холмса: доктор Вотсон

Кращий друг і компаньйон: доктор Вотсон

Кращі виконавці ролі Шерлока Холмса в кіно: Василь Ліванов, Микола Волков, АльгімантасМасюліс, БейзілРетбоун, Джонатан Прайс, ДжереміБретт, Роберт Дауні-молодший, Бенедикт Камбербетч, МеттФрюер, РупертЕверет, Крістофер Лі, Пітер Кашинг, Майкл Кейн, Роджер Мур, Крістофер Палмер, Джонні Лі Міллер, Річард Роксбург, Ігор Петренко, ЙенМаккеллен (усього 117 виконавців ролі Шерлока Холмса в кіно)

Дата смерті (орієнтовна): 1924 рік

P.S.: «Шерлок Холмс - це та людина, яка ніколи не жила, але яка ніколи і не помре». (ОрсонУеллс)


- Як ви думаєте, чого бракує в біографії Холмса?

(Компакт-біографія представляє сухі факти з «життя» Шерлока. У ній немає характеристики Шерлока Холмса як людини і як сищика, про які ми можемо зробити висновки на основі літературних творів про нього, де сам персонаж постає перед читачами в дії та ми отримуємо уявлення про нього з точки зору оповідача доктора Вотсона й інших героїв.)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Інтерактивний прийом«Запитання для найуважніших»

1. Що справляє неабияке враження на клієнтів Шерлока Холмса і як він це робить?

2. Чим відрізняються методи Шерлока Холмса від засобів Леграна?

3. Які ще вміння знадобляться детективові, якщо він хоче, щоб ніхто не завадив його розслідуванню?

4. Що ще часто допомагає Шерлокові Холмсу під час розслідування?

IV. Пошуково-дослідницька робота за змістом твору

Визначення сутності дедуктивного методу Шерлока Холмса

Дедукція (від латинського deductio - висновок)- отримання конкретних висновків на базі твердження певних узагальнених положень . Іншими словами, це слідування думок від загального до конкретного, одиничного. Засновник методу дедукції Рене Декарт.

Дедукція — процес виведення висновку на основі попередньо наведених доказів.

Дедуктивний метод — спосіб дослідження , при якому окремі положення виводяться із загальних положень. Дослідник має зібрати якомога більше фактів для логічного висновку. Метод, який дає змогу у висновках максимально наблизитися до істини. Застосовується в математиці та природничих науках.

Індукція — процес виведення висновків на основі невеликої кількості фактів, не даючи ніяких гарантій щодо істинності висновків.

Артур КонанДойл використовував термін «дедукція» не в його суворому науковому визначенні, свідченням чому є шляхи розслідування Шерлока Холмса. Детектив-інтелектуал йшов або шляхом заперечення та відкидання зайвого (англ. deduction - віднімання), або використовував логічний метод, що дозволяє приходити від загального до окремого.

На запитання, у чому полягає його метод розслідування Шерлок Холмс пояснював: «Встановіть усі можливості, що відносяться до події, яку ви розслідуєте, потім виключіть послідовно усі їх, крім однієї, тоді це останнє й буде слугувати відповіддю на запитання, що вас цікавить». Проте частина методу метода Холмса заснована на індукції - умовиводі, побудованому шляхом від окремого до загального.

Завдання.

Складіть письмово схемурозслідування в оповіданні А. КонанДойла «Пістрява стрічка». Якщо ви поставите правильні запитання, то відповіді на них стануть етапами вашого розслідування.

Обговорення за змістом твору з елементами текстологічного аналізу

1. Чи знає Шерлок Холмс, від кого слід чекати нападу?

2. Чи знає він, де буде скоєно напад?

3. Чи знає він, як саме відбудеться напад?

4. Завдяки чому ми знаємо, що напад небезпечний?

5. Чому Холмс не залишається в небезпеці, не чекає допомоги поліції?

Розвиток письмового зв’язного мовлення (зошит)

- Опишіть все побачене в кімнаті доктора.

- Висловіть свою думку з приводу намірів доктора.

- Що більше за все обурило Шерлока Холмса в цих подіях?

- Якими словами він підбиває підсумки подій?

V. Рефлексія

Доведіть, що Шерлок Холмс мав право втрутитися в сімейний конфлікт родини Ройлоттів.

- Спробуйте спрогнозувати ситуацію, що сталося б, якби Холмс не взявся за розслідування.

- Доведіть, спираючись на текст оповідання «Пістрява стрічка», що припущення Шерлока Холмса «Мабуть-таки, я приношу певну користь» має сенс.

VІ. Домашнє завдання придумати сюжет власної детективної історії. Рекомендую переглянути в "Екранізація творів" фільми "Пригоди Шерлока Холмса і доктора Ватсона".Написати відгук. Отримати додатковий бал)

02-03.04.2020

Новела як літературний жанр, її характерні ознаки, різновиди. О. Генрі - майстер новели. Моральні цінності в новелі Дари волхвів

Уже понад століття, читаючи твори американського письменника О. Генрі, людство сміється й водночас сумує. До новел митця хочеться повертатися в різні періоди життя. У них ми вчимося милосердя, любові й мудрості.


Справжнє ім’‎я письменника — Уїльям Сідні Портер. Він народився 11 вересня 1862 р. в м. Грінсборо (штат Північна Кароліна, США). Його батька, лікаря за професією, шанували в місті за знання й співчутливе ставлення до хворих. Мати рано померла, залишивши сиротами трьох маленьких синів. Після смерті матері вихованням Уїльяма займалася тітка Евеліна Портер, яка керувала в Грінсборо приватною школою для дівчаток. Саме в школі тітоньки Уїльям прочитав твори В. Скотта, Ч. Діккенса, А. Дюма та В. Гюго, які залишилися його улюбленими книжками на все життя. Згодом хлопець почав працювати в аптеці свого дядька. Коли Уїльямові виповнилося двадцять років, він погодився на пропозицію друга — доктора Джеймса Холла — поїхати до Техасу, де той мав невеличке ранчо. Невдовзі юнак навчився їздити верхи, купив модний ковбойський капелюх і розмовляв іспанською мовою не гірше, аніж місцеві ковбої. Саме тут він написав перші гумористичні оповідання. Пізніше У. Портер оселився в м. Остіні

столиці Техасу. Він часто змінював професії, шукаючи справу до душі. Одного разу юнак побачив на вечірці красуню Атол Естес Роуч і закохався. Молоді люди обвінчалися. Атол була лагідною, чуйною, турботливою й цілеспрямованою дружиною. Під її впливом Уїльям почав серйозно працювати над оповіданнями й друкувати їх у місцевих газетах. Фінансовий стан молодої родини покращився — У. Портер працював бухгалтером-касиром Остінського національного банку. Проте ревізія в банку обернулася трагедією для молодого подружжя. За порушення у веденні бухгалтерської документації Уїльямі загрожувало ув’‎язнення, і він вирішив утекти спочатку до Нового Орлеану, а потім у Гондурас. Так почалися найважчі часи в його житті. Можливо, Портер якось би влаштувався на півдні Америки, знайшов би згодом прибуткову справу, але змушений був повернутися. Дізнавшись, що дружина помирає, Уїльям, незважаючи на небезпеку, приїхав додому.


Атол померла в нього на руках. Одразу після похорону У. Портера заарештували. Почалися довгі роки ув’‎язнення, які остаточно сформували нового американського письменника — О. Генрі. Саме такий псевдонім узяв собі Уїльям Портер. За три роки, проведених за ґратами, він зіткнувся із сотнями людей, які втратили надію на кращу долю. Своїми творами О. Генрі намагався допомогти їм повернути втрачені почуття, подолати темряву, запалював вогник надії. Перше оповідання «Різдвяний подарунок Діка-свистуна» він відправив до журналу, сподіваючись заробити на різдвяний подарунок для дочки Маргарет. І автору пощастило!.. Він отримав гроші, на які купив подарунок для дочки.


Незабаром літературна Америка помітила письменника О. Генрі, навіть не знаючи, хто ховається за псевдонімом. У 1902 р. митця запросили працювати до нью-йоркського журналу. Він переїхав до великого міста, його ім’‎я стало відомим в усій країні. У 1904 р. вийшов роман письменника «Королі і капуста», у 1906 р. — перша збірка новел «Чотири мільйони». Пізніше було ще сім збірок, у яких ідеться про героїв, яких доля випробовує різними обставинами, а нерідко кидає на самісіньке дно суспільства. Однак герої О. Генрі не втрачають справжніх почуттів і людяності. Цим вони нам і цікаві.

З’‎ясування жанрової специфіки твору


- До якого жанру малої прози належить твір? Думку аргументуйте, спираючись на текст.

Новела - від італійського novella - новина - малий прозовий твір з несподіваним фіналом, що має такі характерні ознаки:

1) гострий, напружений сюжет;

2) відсутність великих описів;

3) парадоксальність ситуацій;

4) епізодичність;

5) ліричний підтекст.

Зміст новели - одна незвичайна подія із життя молодої американської сім’‎ї.

- Знайдіть у тексті художню деталь, яка є визначальною щодо жанрової специфіки твору.


Тест.

1. Події у творі відбуваються напередодні:

A. Нового року;

Б. Різдва;

B. Паски.

2. Що вирішила подарувати Делла Джіму?

A. Платиновий ланцюжок;

Б. Краватку;

B. Срібний ланцюжок.

3. Яким був єдиний скарб Делли?

A. Один долар вісімдесят сім центів;

Б. Волосся;

B. Гребінець для волосся.

4. Коли Джім довідався про подарунок Делли?

A. Коли прокинувся вранці;

Б. Опівночі, коли настало Різдво;

B. Коли повернувся з роботи.



VI. Домашня робота.

Дати письмову відповідь на питання «Хто більше щасливий: той, хто дарує чи той, хто приймає подарунок?»

09-10.03.2020

Тема: Новела О.Генрі "Останній листок". Специфіка розкриття образу Бермана.

О. Генрі

У житті так часто буває: від кого найбільше не чекаєш добра, допомоги, розуміння, той виручає у скрутну хвилину. А зовні показні, успішні, статечні люди часто неспроможні на щось важливе, суттєве, коли мова йде про підтримку, про надання допомоги. Яскравим прикладом цьому є новела О.Генрі «Останній листок» – зворушлива історія самопожертви бідного невдахи-художника.

За яких обставин ми вперше знайомимося з образом Бермана? (Автор описує хворобу дівчини Джонсі і її розчарування. Уперше ми чуємо про Бермана, коли Сью, яка допомагає хворій подрузі, вирішує покликати старого, щоби нібито змалювати з нього образ відлюдька-золотошукача).

Читання цитати:

- Спробуй заснути,- порадила Сью.- Мені треба покликати сюди Бермана, щоб намалювати з нього відлюдька-золотошукача. Я вийду на хвилинку, не більше. А ти лежи й не рухайся, поки я не повернуся.

Словникова робота: Відлюдько – самітник (той, хто живе у відлюдному місці або тримається осторонь від інших людей).

Яким автор змальовує Бермана? (Старий Берман був художником і жив на першому поверсі під ними. Йому вже перевалило за шістдесят...У мистецтві Берман був невдахою. Він весь час збирався створити шедевр, але навіть не почав над ним роботи. Уже кілька років, як він не малював нічого, крім якоїсь мазанини - вивісок та реклам. На шматок хліба він заробляв, позуючи тим молодим художникам з колонії, які не могли платити натурникові-професіонал… кричав він з жахливим німецьким акцентом. Він занадто багато пив… дуже тхнуло ялівцівкою, буркітливий дідок, який нещадно знущався з усякої делікатності.…на крок не наблизився до своєї Музи, щоб хоч торкнутися краю її мантії.

Словникова робота: Муза - в давньогрецькій міфології кожна з дев'яти богинь - покровительок поезії, мистецтв і наук. Джерело поетичного натхнення; творчість поета з його індивідуальними особливостями.

Як його називають героїні? (Сью: «…я думаю, що ви гидкий старий... старий базіка». Джонсі не називає Бермана, вона після того, як дізналася, хто повернув їй надію, мабуть, перейнялася «тихою вдячністю»).

Створення асоціативного куща:


Як себе сприймав Берман? (…дивився на себе як на сторожового пса, спеціально поставленого захищати двох молодих художниць у студії нагорі.)

Яке враження справила зовнішність Бермана на вас? (…Берман з червоними очима, які помітно сльозилися… борода в нього, як у скульптури Мікеланджело «Мойсей», кільцями спускалася з його голови сатира на тіло карлик)

Мойсей – біблійний герой, пророк, який 40 років водив людей по пустелі. Через нього Бог передав людям на землю 10 заповідей на скрижалях.

Скульптура «Мойсей» є одним із шедеврів італійського архітектора, скульптора, художника Мікеланджело Буанарроті. Він зобразив біблійного героя, пророка Мойсея, який намагався вивести людей із Єгипту, де вони страждали. 40 років блукали по пустелі, прямуючи до кращого життя, поки не дійшли до Ізраїлю.

Чи випадково автор порівнює Бермана із Мойсеєм?

Створення таблиці-схеми


Але дивній зовнішності протиставляється благородне серце, ніжна душа, адже лише людина з великим серцем може допомагати іншим безкорисливо.

Проблемне питання: Листок - Шедевр?

Читання опису листка: …а на цегляній стіні ще виднів листок плюща. Один-єдиний. Темно-зелений біля стебла, але з жовтизною, тління й розкладу по зубчастих краях, він хоробро тримався на галузці за двадцять футів від землі…Листок плюща був ще на своєму місці…

Чому Сью називає малюнок Бермана – шедевром, чи можемо ми його називати «шедевром»? (Так, звичайно, адже він вселив надію Джонсі жити далі, якщо на вітрі і холоді ще тримається останній листок, то яке право вмирати має вона!)

Старий Берман в одну мить морально виростає в наших очах і перетворюється на символ самопожертви.

Що символізують кольори листка? (Жовтий – тепло, зелений – надію).

Берман – старий і досвідчений, його зоряний час – минув. Зараз потрібно врятувати молоде життя. Що він і робить, малюючи цілу ніч останній листок. Слова в цьому випадку недоречні, треба діяти.

Висновок. Берман не знайшов себе у житті, не реалізував своїх здібностей, не зміг боротися з обставинами життя, із власними вадами. Але його вчинок – це немов би крик душі «маленької людини», яка безсила змінити що-небудь у власному житті, але яка знаходить сили, щоб змінити на краще життя дівчат, яких щиро любить. Дивак неспроможний намалювати художній шедевр, здатний на шедевр людяності.

Головна думка новели – піднесення в образі Бермана непоказної самопо-жертви та любові до ближнього, як вияв найвищої людяності.

Новела «Останній листок» – це маленький шедевр про мистецтво бути Людиною. О.Генрі говорив, що в людині відкриваються найкращі якості тоді, коли вона робить щось заради іншого.


Повторення вивченого

Новела (італ. — новина) — невеликий за обсягом прозовий епічний твір про незвичайну життєву подію з несподіваним фіналом. Новелі властиві лаконізм, яскравість і влучність художніх засобів, напружений сюжет. Наявність чіткої композиції, зведення до мінімуму персонажів, несподівана розв’язка.

«Чи знаєте ви?»

Досить цікава символіка новели. В оригіналі новели «Останній листок» ужите слово «vine», що перекладається як виноградна лоза і як плющ. Але перекладачі обирають слово «плющ». І це не випадково. У християнській символіці плющ трактується як символ вічного життя і як символ смерті. Плющ в’ється вгору, так і людина чіпляється за життя, коли хоче вижити, подолавши всі негаразди. Тому в новелі, де йдеться про боротьбу за життя, взято саме цю рослину. Отже, символіка рослин допомагає більш повно розкрити основний задум письменника.

Словникова робота

Шедевр (франц.) 1. В середні віки в Західній Європі зразки виробів, які мали подавати ремісники, щоб здобути звання майстра. 2. Визначний твір літератури, мистецтва тощо.

Хтось із відомих сказав, що шедеври створюють генії. Без сумніву, одним із них є Мікеланджело Буанароті, якого О.Генрі згадує як автора скульптури «Мойсей», описуючи Бермана.

- Чи вдалося Берману створити шедевр? (Ризикуючи життям, він виконав свою місію, написав свій шедевр – останній листок плюща на стіні будинку для Джонсі). Шедевр Бермана залишиться безсмертним у пам’яті вдячних людей! Як і шедеври Мікеланджело.

- Чи варто було витрачати час, сили, здоров’я на нього? Чому? (Малюнок Бермана – врятоване молоде життя, яке, можливо, в майбутньому створить не один такий шедевр.).

13-17.-04.2020

Написати Твір роздум на тему "Чи здійснилася мрія старого Бермана" за новелою О. Генрі "Останній листок"


Уеллс, Герберт Джордж


Дати відповіді на питання :

Запитання 1

На якій вулиці знаходилась чарівна крамниця?

варіанти відповідей

Оксфорд-стріт

Бейкер-стріт

Ріджент-стріт

Запитання 2

Як звали хлопчика з оповідання "Чарівна крамниця"?

варіанти відповідей

Джіп

Джо

Джек

Запитання 3

Як звали хлопчика, перед яким двері крамниці були зачинені?

варіанти відповідей

Евелін

Герберт

Едвард

Запитання 4

Чим крамниця вабила до себе Джіпа? Тим, що в ній було …

варіанти відповідей

незвичайно і затишно

все красиве і маленьке

багато іграшок

щось схоже на міраж

Запитання 5

Для яких дітей чарівна крамниця завжди була зачинена?

варіанти відповідей

для добрих

для плаксивих

для жорстоких

Запитання 6

"Одне вухо було у нього довше за друге, а підборіддя — ну чистісінько, як ніс черевика". Це опис

варіанти відповідей

Едуарда

зайця

батька Джіпа

господаря крамниці

Запитання 7

Яка вивіска була на дверях крамниці?

варіанти відповідей

"Справжня чарівна крамниця"

"Чарівна крамниця"

"Крамниця"

Запитання 8

За що у крамниці не брали грошей?

варіанти відповідей

за чемність

за набір чарівних акваріумів

за скляні кульки

за тигра з пап'є маше

Запитання 9

Про який чарівний предмет сказано: "… не гнеться, не ламається і не ріже пальців"?

варіанти відповідей

кульку

шаблю

шапку-невидимку

щит

Запитання 10

Скільки було пакунків у руках Джіпа на виході з крамниці?

варіанти відповідей

два

три

шість

чотири

Запитання 11

Що було у пакунках хлопчика?

варіанти відповідей

сірі кошенята

олов'яні солдатики

кумедні мавпочки

солодощі

Запитання 12

Скільки грошей заплатив батько за товар з чарівної крамниці?

варіанти відповідей

10 доларів

20 доларіа

нічого


Домашнє завдання. Прочитати оповідання Акутагави Рюноске "Павутинка"(за підручником).


20-24.04.2020



Тема: Точка зору дорослого і дитини в новелі "Чарівна крамниця"

Завдання:

  1. Прослідкуйте зміну почуттів батька.

Байдужість: «Але мені й на думку не спадало завернути туди»

Здивування: «У крамниці я цього не чекав»

Задоволення: «— Непогано! — кинув я, сміючись»

Тривога, ревнощі: «Невдовзі я з невиразною тривогою і почуттям, дуже схожим на ревнощі, завважив, що Джип ухопив його за палець»

Підозра, побоювання: «Ця крамниця вже починала викликати в мене підозру й побоювання»

Обурення: «Я обурено викинув її [кульку] на бруківку»

Нерозуміння: «Але нічого чарівного в них [солдатиках] я так і не помітив...»

2. Як змінюється стан хлопчика Джипа?

Цікавість: «Джип уважно роздивився свою кульку, потім дві ті, що лежали на прилавку, і зрештою підвів запитливий погляд на продавця...»

Подив: «Це була чарівна крамниця, і тому Джип не поспішав відразу до прилавка, як бувало...»

Захоплення: «Хлопчик говорив дуже мало, але очі його були красномовні. Красномовні були і його руки, що тримали біля грудей покупки»

Схвильованість:«Джип стояв невимовно схвильований»

Радість: «— Тату, а мені ця крамниця подобається!» «Він не був наляканий, не був розгублений; його просто страшенно тішило те, як минув день»

2. Визначте головні думки новели Г. Уеллса «Чарівна крамниця».

Очікувані відповіді:

  • Уславлює людяність, добро.

  • Учить любити й шанувати людей, бачити прекрасне у світі.

  • Закликає вірити в дива, мріяти й думати про краще майбутнє, наближати його своїми добрими справами.

3. Проблемне питання

♦ Чи не зіпсує характер дитини батько, який ні в чому не відмовляє синові, купляє усе, що той забажає?

4. Прийом «пофантазуйте»

♦ Опишіть хлопчика, яким він став у дорослому житті (письмово)

♦ Змалюйте інтер’‎єр чарівної крамниці, у яку випадково потрапили ви. Що там могло б бути? (письмово)


Тема: Рюноске Акутагава (1892-1927). "Павутинка". Майстер японської новели Р. Акутагава. Утілення ідеї про моральну справедливість у новелі.

Завдання:

  1. Читаємо новелу Р. Акутагави "Павутинка".

  2. Переглядаємо експрес урок "Рюноске Акутагава". Під час перегляду складаємо у зошиті конспект.

  3. Відповідаємо на запитання: "Чи дасть Будда ще один шанс Кандаті? Відповідь обгрунтуйте. (письмово)



27.04-01.05.2020


Тема: Філософський зміст твору. Підтекст. Художні образи новели (Будда, Кандата). Біблія ("Поклоніння волхвів"). Особливості вірувань японців.

Завдання:

1. Робота в зошитах. «Основні риси новелістики Р.Акутагави»:

1) філософський характер творів (загальнолюдські питання — добро і зло, життя і смерть, справедливість і несправедливість, удосконалення людського «я» тощо);

2) відображення специфіки національного буття — релігії, культури, історії;

3) широта змісту й можливість його тлумачення по-різному;

4) поєднання вигадки та реальності;

5) занурення в глибини людської психології. Основний сюжет у творах митця розгортається в душі особистості.

Письменник показує, як внутрішнє «я» переживає глибокий біль і на­віть муки в процесі пошуку себе, тому людина і світ у його творчості постають нерідко сумними й трагічними. Новели Р. Акутаґави, у тому числі «Павутинку», можна назвати філософсько-психологічними.

2. Довести, що «Павутинка» Р. Акутагави – філософсько-психологічний твір.

Деякі японські літератори небезпідставно вважають, що сюжет новели «Павутинка» нагадує епізод з «Братів Карамазових» Ф.М.Достоєвського. Буддійської легенди про павутинку немає. Її створив Акутагава.

· Виразне читання епізоду з роману Ф.Достоєвського"Брати Карамазови" (мовою оригіналу)

Луковка

Жила - была одна баба, злющая - презлющая, и померла. И не осталось после неё ни одной добродетели. Схватили её черти и кинули в огненное озеро. А ангел - хранитель её стоит и думает: какую бы мне такую добродетель её припомнить, чтобы Богу сказать. Вспомнил и говорит ему: она, говорит в огороде луковку выдернула и нищенке подала. И отвечает ему Бог: возьми ж ты, говорит, эту самую луковку, протяни ей в озеро, пусть ухватится и тянется, и коли вытянешь её вон из озера, то пусть в рай идёт, а оборвётся луковка, то там и оставаться бабе, где теперь. Побежал ангел к бабе, протянул ей луковку: на, говорит, баба, схватись и тянись. И стал он её осторожно тянуть, и уж всю было вытянул, да грешники прочие в озере как увидали, что её тянут вон, и стали все за неё хвататься, чтоб и их вместе с нею вытянули. А баба - то была злющая - презлющая, и начала онаЗ’ясування образів-символів твору.

Новела «Павутинка» Р.Акутагави складається з трьох умовних частин: перша частина – рай, друга – пекло, третя – рай. Автор створює символічні образи, на яких будується фундамент твору і які несуть у собі весь ідейний зміст: Будда, лотос, ранок, рай, павук, павутина, полудень.

Будда – мандрівний проповідник. Своїм призначенням вважав нести людям вчення про позбавлення від страждань шляхом співчуття: «Співчуття – одне з найважливіших якостей людини».

Лотос, як ми вже з’ясували, вважається священною квіткою. Він є символом

- цілісності

- досконалості

- витонченості

- творчої сили

- духовної чистоти

- чудесного народження

- духовного просвітлення

- співчуття

- смерті і воскресіння

- світового дерева, що зв’язує три рівні світобудови, оскільки його корінь знаходиться в намулі, стебло – у воді, а листя і квіти – звернені до неба.

Чому «лотоси залишилися байдужими»? (У них корені – у бруді озера, тому їм істина про неможливість спасіння Кандати була відома давно).

Чи завжди лотоси залишаються байдужими? (Ні, вони стеляться біля ніг Будди, розливаючи «незбагненно солодкі пахощі», А в кінці твору – «невимовно солодкі пахощі»).

Лотоси тісно пов'язаний з образом Будди, який на зображеннях часто сидить у квітці лотоса.

Ранок – це…

- початок нового життя

- активна діяльність

- надія

- схід сонця

- зміна ночі на день, ( темряви на світло)

- переродження душі

- зміна старого на нове

- ранок вечора мудріше

- зміна чорного на біле

У новелі дія починається вранці, налаштовуючи читача на те, що ми станемо свідками нового життя або шансу на нове життя.

Рай – символ щасливого життя, душевного спокою, рівноваги і внутрішнього задоволення, благодатної землі, найвищої насолоди.

Рай – символ щасливого життя, душевного спокою, рівноваги і внутрішнього задоволення, благодатної землі, найвищої насолоди.


В описі пекла кольори відсутні взагалі, а є лише натяки на них. «Криваве озеро» - червоний колір, колір смерті; «тьма кромішня» - чорний, колір зла. Тиша, «як у могилі». Автор протиставляє рай пеклу.

Павук – символ суперечливості натури. З одного боку, павук виступає захисником людей, чудесним спасителем, охоронцем вогнища.його також асоціюють з жорстокістю, жадібністю, підступністю. Павук і Кандата схожі між собою.

· Твір за метафорою «Кандата».

1-й рядок – колір;

2-й рядок – смак;

3-й рядок – запах;

4-й рядок – зовнішність;

5-й рядок – звук;

6-й рядок – емоції, почуття.

Задля спасіння Кандати Будда спускає в пекло павутинку.

· Словникова робота.

Павутина – секрет павутинних залоз, який незабаром після виділення застигає у формі ниток.

У новелі Акутагави павутина – символ

- сходження: гора, драбина, дерево, хрест, ліана

- нитки, якою Великий Ткач або Велика Мати зв’язують чи прив’язують людей до павутини життя (минуле, теперішнє, майбутнє)

- творіння і розвитку.

- людської тлінності.

Акутагава показує, наскільки страшною є відсутність співчуття (егоїзм), не усвідомлення людиною її призначення на землі. І допоки людина не звільниться від егоїзму, вона приречена на вічне пекло. Тому Будда рве павутинку, і розбійник Кандата, який у новелі втілює зло, знову потрапляє до пекла.

Твір закінчується полуднем у раю. Полудень символізує годину одкровення – прозріння розуму від омани.

Фінальна частина новели – рай, оскільки Акутагава вірить, що добро обов’язково переможе. Люди обиратимуть шлях співчуття, а не егоїзму.

· Визначення теми та ідеї новели «Павутинка»

Тема: Будда дає шанс Кандаті вибратися з пекла; протистояння добра і зла.

Ідея: тільки добрі справи допоможуть досягти гармонії із собою, жити в добрі і злагоді зі світом; людина несе відповідальність за кожний свій вчинок; щиросердне каяття дає можливість духовно очиститися, почати життя спочатку.

· Висновки.

ü Новела «Павутинка» зв'язана з духом і змістом вчення Будди.

ü Завдяки символам досягається надзвичайна ємність і значущість художнього образу в поєднанні з граничним лаконізмом розповіді.

ü Символи і образи відіграють важливу роль у розумінні вічного, загальнолюдського значення проблем новели, в розкритті її основної ідеї – сенс людського життя у співчутті.

V. Застосування знань, умінь, навичок.

· Проблемне питання.

Який життєвий урок ви винесли для себе на майбутнє?

· Виберіть правильну відповідь.

1. Новела «Павутинка»

А історична

Б філософська

В лірична

Г фантастична

2. Єдина добра справа розбійника –

А допоміг грішнику в пеклі

Б врятував нефритовий лист лотоса

В помолився Будді

Г пощадив павучка

3. Кандата повертається до пекла, тому що

А павутинка була дуже тонкою

Б на павутинку начіплялося багато грішників

В він був покараний за егоїзм

Г він був покараний за спробу втекти з пекла

Д розбійникам не місце серед людей

4. Будда продовжив прогулянку біля озера із засмученим обличчям, тому що

А грішників в озері було дуже багато

Б хтось пошкодив квітучі лотоси

В кришталева вода річки Сандзунокави стала каламутною

Г його розчарував вчинок Кандати

5. Виберіть НЕправильне твердження.

У новелі «Павутинка» використані такі символічні образи японської міфології, як

А лотос

Б озеро крові

В річка Сандзунокава

Г Лотосовий ставок

Д Голкова гора

6. Установіть відповідність між персонажем новели та його діями.

1 Джип А мріє потрапити до раю

2 Едвард Б не може відкрити двері

3 Будда В дивиться на дно ставка

4 Кандата Г кличе кролика

Д помічає червоного чортика

VI. Домашнє завдання. Написати твір-роздум на тему «Моральна справедливість – чи існує вона?»(8 – 10 речень).



Тема: Контрольна робота №6 за розділом: "Світова новела". Тест.

Завдання:

Завдання 1 – 6 мають по чотири відповіді, серед яких лише ОДИН ПРАВИЛЬНИЙ. Виберіть правильну відповідь і запишіть її в зошит.

1. Талановитими авторами новел НЕ були

А) Е.По; б) М.Коцюбинський; в) В.Ірвінг; г) Шолом-Алейхем

2.Який різновид новел побудований на розкритті особливостей характерів персонажів?

А) гумористична; б) філософська; в) психологічна; г) фантастична

3. В новелі «Останній листок» головна тема

А) милосердя; б) мистецтва; в) жертовності; г) дружби

4. За основу композиції новели Г.Уеллса «Чарівна крамниця» узято

А) алегорію; б) контраст; в) міф; г) казку

5. Кандата в новелі Р.Акутагави «Павутинка» не зміг вибратися з пекла через

А) егоїзм; б) жадібність; в) байдужість; г) жорстокість

6. Вільям Портер – це псевдонім

А) Р.Акутагави; б) Е.По; в) Г.Уеллса; г) О.Генрі

Завдання 7 - 9 передбачають установлення послідовності / відповідності. До кожного рядка, позначеного ЦИФРОЮ, доберіть відповідник, позначений БУКВОЮ, і запишіть відповідь у зошит.

7. Установіть сюжетну послідовність реплік у новелі О.Генрі «Останній листок»

А «Я була поганим дівчиськом»

Б «…це і є шедевр Бермана»

В «Які в неї були наміри?»

Г «Ви справжня жінка!»

8. Встановіть відповідність між назвою твору і уривком.

1 «Дари волхвів» А «А добро зробив лише один раз»

2 «Останній листок» Б «Це гріх – хотіти померти»

3 «Чарівна крамниця» В «Я був радий, що малий не бачив того чортеняти»

4 «Павутинка» Г «…я розповів вам нічим не примітну історію двох

дурненьких дітей

Д «…ще одне: щодо грошей. У мене непоправна звичка

Завжди платити по рахунку»

9. Встановіть відповідність між персонажем і його бажанням.

1 Джип А створити картину-шедевр

2 Джонсі Б зробити різдвяний подарунок

3 Джим В мати чарівну іграшку

4 Берман Г подорожувати теплими країнами

Д намалювати Неаполітанську затоку


Завдання 10 - 12 відкритої форми.

10. Доведіть, що «Павутинка» Р.Акутагави – новела.

11. Які проблеми порушує Г.Уеллс у новелі «Чарівна крамниця»? Що взяли б ви з собою з чарівної крамниці? Поясніть, чому?

12. Твір (обсяг – до сторінки) за вивченими новелами на одну з тем.

На які дива здатна любов?

Як зберегти світло Різдва у своїй душі?

Коли й кому потрібна павутинка?

В чому сила і краса лотоса?


04-08.05.2020

Айзек Азімов. Фах [Скорочено] (Аудіокнига)


Айзек Азімов Фах



Домашнє завдання:

Прочитати науково-фантастичну повість «Фах» та роздуми про майбутнє людства.


11-15.05.2020

Тема уроку: Діана Вінн Джонс «Мандрівний замок Хаула». Поєднання елементів казки і детективу у творі.


Діана ВіннДжонс – одна з найяскравіших ісамобутніх зірок на небосхилі сучасної літератури. Її невгамовна фантазія створила дивовижний всесвіт, у якому живуть добрі чаклуни і лихі відьми, хоробрі принци і підступні демони, мудрі феї і хижі дракони.

Письменниця народилася 16 серпня 1934 року в передмісті Лондона в сім’ї вчителів. Батьки багато працювали. В сім’ї було ще дві молодші сестрички – Урсула та Ізабель (остання стала професором і відомим літературним критиком). Під час Другої світової війни сім’я переїхала до Уельсу, де жили її бабуся та дідусь. Її дідусь був священиком, тож Діана змалку відвідувала церкву.

Діана дуже любила читати, але не мала грошей, щоб купувати книги. Це спонукало її вже в дванадцять років самотужки написати повість для молодших сестер. Ще в дитинстві Діана сказала : «Я буду письменницею!». І обіцянки своєї дотрималась…

Навчатись у школі Діана не дуже любила, але мала хорошу пам’ять. Навчалась у коледжі святої Анни при Оксфордському університеті, захоплювалася лекціями професорів Дж. Толкіна, творця славнозвісного «Володаря перснів», та К. Льюїса, автора не менш знаменитих «ХронікНарнії».

Письменниця вийшла заміж і народила трьох синів. Для них вона і почала писати твори.У 1973 році вийшла друком перша книга письменниці. Вона також писала п’єси для Лондонського театру. У 1976 році родина переїхала до м. Бристоля. У їхній сім’ї панувала любов до англійської літератури, наукових досліджень, тому не випадково, що двоє з її синів присвятили своє життя вивченню англійської літератури.

У своєму домі Діана писала твори олівцем за філіжанкою кави, а біля її ніг обов’язково були собака чи кішка. Письменниця працювала натхненно, кожен з її персонажів був для неї живим, маючи власний характер. Сини виросли… А пригодницькі твори Діани Джонс читає тепер увесь світ. Навіть у далекій Японії про один з її найяскравіших образів – Мандрівний Замок Хаула – знає кожна дитина завдяки екранізації однойменного твору у стилі аніме. У 2005 році вийшла англійська версія мультфільму.

У 2007 році Діана Джонс отримала Всесвітню премію фентезі.

У романі «Мандрівний Замок Хаула» одночасно співіснують декілька паралельних світів, у яких вільно рухаються мешканці Мандрівного Замку чарівника Хаула. За допомогою дверної ручки, яка повертається в різних напрямках, позначених кольорами, можна швидко переміщатися в просторово-часових площинах.

Основна дія роману відбувається у місті Маркет-Чіппінгу. Головна героїня Софі Хаттер є дуже доброю та працьовитою дівчиною. Після смерті матері батько одружився вдруге. Але мачуха виявилася доброю жінкою. Фанні народила в новому шлюбі доньку Марту, яку сестри приймають як рідну сестру у своє тепле сімейне коло. Всі три сестри не ворогують, а дружать між собою. Після смерті батька Фанні вирішила відправити дівчаток навчатися різних ремесел: Марту віддали на навчання до чаклунки АннабельФерфакс, Летті – до кондитерської, а Софі залишилася працювати в крамниці дамських капелюшків, що утримувала її мачуха Фанні. Дівчата мусять самі заробляти собі на життя, боротися зі скрутою та самотністю. І разом з тим довкола них панує чарівна атмосфера. Господар Мандрівного Замку Хаул створив чимало легенд про себе і свій будинок. Так , у місті люди вірили, що ніби Хаул закохує в себе дівчат, заманює їх у замок , а потім «з’їдає» їхні серця. На Софі розгнівалася Відьма Пустирищ, перетворивши її на стару жінку. Не знаючи, як зняти прокляття злої чаклунки, Софі вирушає до Мандрівного Замку, маючи надію на диво.Хаул кидає всі свої сили на знищення злої чаклунки й перемагає її. А разом із Софі вони перемагають і вогняного демона. Софі ж рятує життя Хаула.

Роман має щасливий фінал. Справжня любов долає чаклунство. Усі сестри знаходять щасливе кохання.


Д Джонс Мандрівний замок Хаула


Домашнє завдання:

Переказувати зміст прочитаного, характеризувати героїв, зробити ілюстрації до твору.



18-22.05.2020

Тема: К . Функе «Чорнильне серце». Тема «оживлення» книги у творі. Поєднання уявного і реального світів

Серед прихильників і прихильниць фентезі, знайдеться небагато таких, які не читали жодної книжки Корнелії Функе (Cornelia Funke) чи щонайменше не дивилися жодної екранізації її романів для дітей і підлітків.

Корнелія Функе стала відомою ще в 1990-х роках завдяки пригодницькій серії про гурт подруг "Шалені ціпоньки", а також книжкам "Володар над злодіями" і "Володар драконів".

Однак найбільшу популярність письменниці приніс роман "Чорнильне серце", який вийшов друком у 2003 році німецькою та англійською мовами. Книжка продавалася так добре, що авторка вирішила написати продовження. Так роман переріс у трилогію: два роки потому з'явилася "Чорнильна кров", а ще через два роки - "Чорнильна смерть".

"Можливо, за надрукованою історією ховається ще одна, значно більша історія, що так само змінюється, як і наш світ? І літери розповідають нам не більше, ніж погляд крізь шпарину для ключа. Можливо, літери - мов кришка на каструлі, яка містить значно більше, ніж ми можемо прочитати?"

Для своїх історій Корнелія Функе використовує типовий "скелет" фентезі-книжок: контраст між умовним реальним і фантастичним світом, поєднані чимсь на кшталт замкової шпарини. "Шпариною" слугують книжки.

Оживляти книжкових персонажів

Один із головних героїв "Чорнильного серця" - палітурник Мортімер, скорочено - Мо. Він володіє незвичайним даром: викликати з книжок у реальний світ персонажів і речі. Таким чином із книжкових історій до реального світу потрапляють кілька злих істот, серед яких - лиходій Капрікорн.

Капрікорн і його прибічники хочуть назавжди лишитися в реальному світі. Для цього їм потрібно знищити всі примірники книжки, з якої їх вичитали. Мо та його 12-річна дочка Мегі тікають від лиходіїв. Вони знаходять притулок у родички, колекціонерки книжок Елінор, і переживають багато пригод.

У якийсь момент Меггі дізнається, що успадкувала талант батька: вона теж може "вичитувати" книжкових персонажів у реальний світ. Феноліо - автор книжки, яку має прочитати вголос Меггі, - переписує історію й допомагає Меггі, Мо та Елінор перемогти лиходіїв.

Суперзірка тиражів

"Чорнильне серце" сповнене магії. Але авторка захоплює читачів і читачок не лише пригодницькою історією. Попри всю "фентезійність", у книжці йдеться і про реальне життя.

Меггі мусить шукати власний шлях між реальністю та світом фантазій. Дівчинка-підліток ось-ось перетвориться на молоду жінку. Вона зустрічає перше кохання. Як бути? Що робити зі своїм страхом і навіть ненавистю, коли борешся зі злом? Усе це теми, які хвилюють реальних підлітків.

"Чорнильна трилогія" Корнелії Функе має мільйони прихильниць і прихильників в усьому світі. Авторка молодіжних бестселерів з 2005 року мешкає в Каліфорнії. Чимало читачів у США навіть вважають її американською письменницею. Функе видала вже близько півсотні книжок і продала понад 26 мільйонів примірників. Її романи перекладені 37 мовами. Часопис "Time" у 2005 році навіть вніс її до переліку 100 найвпливовіших людей світу. Функе - вже давно не німецька, а радше міжнародна письменниця.

Український переклад роману "Чорнильне серце" надрукувало у 2009 році видавництво "Теза".

Корнелія Функе народилася у 1953 році в місті Дорстен. Вона вивчала педагогіку й ілюстраторську справу в Гамбурзі. Письменниця власноруч ілюструє свої книжки.

У 2005 році Функе з чоловіком і двома дітьми переїхала до Лос-Анджелеса. Окрім письменницької, вона займається громадською діяльністю та має активну політичну позицію, зокрема щодо захисту довкілля.

Функе планує видати продовження "Чорнильного серця". Робоча назва наступної книжки - "Колір помсти".


Провідною темою роману «Чорнильне серце», що ввійшов до циклу творів разом із романами «Чорнильна кров» і «Чорнильна смерть», за словами авторки, є жага до читання. Загалом «чорнильна трилогія» написана на пошану книжкам і літературі. У циклі утверджується магія слова й привабливість читання.

Окрім традиційного казкового сюжету про боротьбу добра і зла, у творі порушується багато актуальних моральних проблем: дружба і любов, стосунки батьків і дітей, прощення і відповідальність за свої дії.

Незважаючи на те, що події роману відбуваються в наш час, у творі жодного разу не згадується про комп’ютер і про телевізор. Усе відбувається довкола шарудіння книжкових сторінок. За словами письменниці, її твір «про тих, хто любить читати, і для тих, хто любить читати». Кожен розділ у романі розпочинається цитатою відомих письменників, що акцентують увагу на тих чи інших моральних питаннях.К.Функе хоче довести сучасному читачеві про те,як важливо не забувати світ Книги,світ,який дарує нам Радість,Добро та Любов!

Навіщо потрібно читати книги? Насамперед, книги читають, звичайно ж, для отримання знань, знаходження ідей, але можна сказати також і те, що книги формують світогляд, цінності, переконання, особисту філософію і все це, безсумнівно, впливає на рівень життя в цілому. Всі винаходи сучасної науки прагнуть замінити нам книги. І багато в чому це добре: більш великий обсяг інформації, більш швидкий доступ до неї, більш яскраве і барвисте підношення. Однак ми все одно відкриваємо стару, трохи пошарпану, але таку улюблену саме нами книгу. Щоб знову випробувати ті почуття, пережити ті емоції, які при першому прочитанні, можливо, змусили нас поплакати, посміхнутися, викликали лють або подарували розуміння чогось дуже важливого. Щоб точно передавати свої думки, необхідно досконало володіти мовою. У цьому, я впевнена, допоможе читання книг, в яких зібрано незліченні багатства людського досвіду.

Сьогодні багато людей, особливо молодих, схиляються до думки, що для розвитку особистості достатньо передивитись цікаві телепередачі, перечитати популярні газети й журнали, посидіти біля комп'ютера. Інші скільки живуть, стільки й черпають мудрість з творів класичної літератури. І для них проблеми, порушені в творах, актуальні й зараз.

Домашнє завдання

Дібрати цитати для характеристики образу Мегі.


25-29.05.2020


Швидко пролетів навчальний рік. За цей час ми з вами перегорнули безліч сторінок. Познайомилися з новими літературними героями. Мандрували в часі та просторі. Впевнена, що ця подорож для вас була цікавою і захоплюючою.


Самостійна робота

Потрібно обрати правильний варіант відповіді.

За кожну правильну відповідь-1 бал.

1) Билини – це…

а)фантастичні розповіді;

б)жанр руського фольклору;

в)розповіді про подвиги героїв?

2)Ілля Муромець - це...

а)розбійник;

б)київський князь;

в)богатир?

3)Балада «Вільшаний король» належить...

а)Й.В. Гете;

б)А. Міцкевичу;

в)Р.Л. Стівенсону?

3)Який твір написав Фрідріх Шіллер:

а) «Рукавичка»;

б) «Балада прикмет»;

в) «Вільшаний король»?

4)Визначте жанр твору «Ілля Муромець і Соловей -розбійник»:

а)літературна балада;

б)фольклорна балада;

в)давньоруська билина?

5)Яка доба зображена в романі «Айвенго»:

а)Короля Артура;

б)Річарда Левове Серце;

в)Королеви Вікторії?

6)Як звали синів Тараса Бульби:

а)Орест і Арсен;

б)Давид і Голіаф;

в)Остап і Андрій?

7) Як називалася перша країна, до якої потрапив Гуллівер?

а) Блефуску;

б) Бробдінгнег;

в) Ліліпутія?

8) Звідки герої дізналися про прокляття роду Баскервілів?

а) зі старовинного рукопису;

б) з газети;

в) з поліцейської хроніки.

9) На якій рослині рахувала листя хвора Джонсі («Останній листок»)?

а) на березі;

б) на клені;

в) на плющі.

10) Що довелося робити хлопчикові Деві, щоб урятувати батька («Останній дюйм»)?

а) відбиватися від акул;

б) самостійно керувати літаком;

в) шукати воду.

11) Де відбувається дія оповідання «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…» ?

а) у гімназії, де колись навчався герой;

в) у санітарному поїзді;

б) у військово-польовому шпиталі.

12) Коли автор зустрівся зі своїм героєм («Доля людини»)?

а) перед Великою Вітчизняною війною;

б) під час Великою Вітчизняною війни;

в) після Великою Вітчизняною війни.

Закінчується наша цікава подорож країною Світової літератури, але вона продовжиться після літніх канікул. Ми знову будемо з вами мандрувати, знайомитися з новими письменниками, літературними героями. Хоч вас попереду чекають канікули, але домашнє завдання ви все ж таки отримаєте – це список літератури на літо.

Тож, бажаю вам гарних канікул і цікавих вражень від прочитаних книг.



Твори для обов'язкового читання:

1) Есхіл. «Прометей прикутий»;

2) Вергілій. «Енеїда»;

3) Овідій. «Метаморфози»;

4) А. Данте. «Божественна комедія»;

5) М. де Сервантес Сааведра. «Дон Кіхот»;

6) Гомер. «Іліада», «Одіссея»;

7) Софокл. «Антігона»;

8) Горацій. «До Мельпомени», «Пісня про Роланда»;

9) Дж.Боккаччо. «Декамерон»:

10) В. Шекспір. «Гамлет», «Ромео і Джульєтта».

Твори для позакласного читання:

1) В. Биков. «Знак біди»;

2) Геродот. «Історія»;

3) М. Гоголь. «Вечори на хуторі біля Диканьки»;

4) Е. Т. А. Гофман. «Золотий горнець», «Життєва філософія кота Мурра»;

5) Еврипід. «Медея»;

6) Ібн Сіна. Вибрані вірші;

7) П. Корнель. «Сід»;

8) Г. Мелвілл. «Мобі Дік»;

9) «Пісня про мого Сіда», «Пісня про Нібелунгів»;

10) Плутарх. «Порівняльні життєписи»;

11) Ф. Ребле. «Гаргантюа і Пантагрюель»;

12) Е. Роттердамський. «Похвала Глупоті»;

13) Румі. Вибрані вірші;

14) Сааді. Вибрані вірші;

15) Софокл. «Едіп-цар»;

16) Дж. Чосер. «Кентерберійські оповідання»;

17) В. Шекпір. «Сон літьої ночі», «Король Лір».

Приємного читання!