Vezava luči preko relejev

Ko se tako pogovarjam z lastniki teh naših, praviloma starih kombijev, skoraj brez izjem vedno naletim na enotno mnenje, da luči (žarometi) svetijo precej slabo. In ker smo bili skoraj vedno enotnega mnenja, da je nekaj treba narediti, sem sam rekel bobu bob in se zadeve lotil. K vsemu me je spodbudil še lanski dogodek na dopustu, ko mi je »skurilo« stikalo na ključavnici. Nekako sem ga usposobil, da sem se peljal naprej, s to težavo, da ko sem prižgal luči, se je kontaktna ključavnica v nekaj minutah segrela tako, da si se lahko opekel. Toliko o, za marsikoga, »nedolžnih« 12V.

Tole spodnje pisanje bo napisano zelo po domače, tako, da mislim, da ga bo vsak razumel. Če komu še ne bo jasno je bolje, da zadeve prepusti drugim. Velja pa vse napisano seveda tudi za druga, predvsem starejša vozila. Pomagal sem si tudi s slikami iz spleta, ki sem jih tudi malo dodelal…. Ker pa smo ljudje precej vizualni tipi, sem sproti risal tudi takšno, domačo skico.

Težava:

Verjetno ste ponoči že kdaj opazili, da luči ne svetijo kot bi morale. To je kot prvo precej neprijetno in nenazadnje lahko tudi nevarno. Kaj je vzrok tega…. Po podatkih iz spleta žarnice žarometov (H4) svojo polno svetilnost dosežejo nekje pri 13.3V oziroma višje. Zanimivi so naslednji podatki….

- izguba napetosti pod to mejo le za 5% (12.64V) ima za posledico, da žarnica sveti le na 83% svoje maksimalne moči;

- pri izgubi napetosti za 10% (11.97V) bodo žarnice svetile le s 67% (!!!) svoje moči – torej samo še dve tretjini tega, kar so zmožne.

Seveda je v realnosti lahko še slabše – sam sem recimo med delovanjem motorja na kontaktu kratke luči nameril samo 11,3V. Seveda pa se to sčasoma le še slabša….

Zakaj je temu tako. Če zelo poenostavimo: pri VW T3 teče električni tok od izvora (akumulator) do porabnika (žarnica) nekako takole – iz akumulatorja po žicah do varovalk, tam prek stikov oziroma kabel čeveljčkov in varovalk najprej, prek stikala v kontaktni ključavnici, pa prek stikala za vklop luči in še preko stikala za preklop dolgih/kratkih luči. Kdor je kraj razdrl kakšno od zgoraj navedenih stikal (jaz sem jih, ker sem firbec) je lahko ugotovil, da gre za nekakšne majhne kovinske jezičke, ki se glede na potrebo oziroma ukaz stikala stikajo in razmikajo. Če dodamo vsem zgoraj napisanem še utrujene, kar 30 ali več let stare kable je počasi jasno, zakaj luči ne svetijo. Na vsakem kontaktu se malo izgubi, seštevek izgub pa je viden na žarnicah. Tukaj so še negativni vodi (mase oz. minusi po domače), ki so tudi že na določenih mestih rahlo ali pa konkretno oksidirane…. Ja, dejstvo je, da je sistem dotrajan in ne zmore opraviti svoje funkcije v takšnem obsegu, kakor je bil osnovan.

Rešitev:

Rešitev je vsekakor več, v različnih izvedbah in načinih. Vsaka je pravzaprav lahko dobra, če je narejena pravilno. GoWesty recimo ponuja nekakšen sklop dveh relejev in žic, ki jih namestimo po shemi pri varovalkah. Zadeva je sicer precej preprosta, jaz sem zahteval več. Pa ne, da bi želel biti pametnejši od GoWesty-a. Pri rešitvi z releji pri varovalkah glavni tok sicer preusmerimo mimo tistih »šibkih treh kraljev« (stikala – vklop, ključavnica, dolge/kratke), a še vedno tok teče po starih kablih, katere si nenazadnje delijo tudi drugi porabniki. Tukaj so še zelo pomembni negativni vodi (mase), katerih pri zgoraj omenjeni rešitvi ne rešimo. Pa so prav enako pomembne kot t.i. plusi. Sam sem se odločil, da naredim popolnoma novo linijo kablov, od akumulatorja do žarnice. Morda malo nerodno, ker je dosti dela. Pri tem sem si zadal cilj, da v obstoječo instalacijo ne posegam. Kadarkoli lahko, v nekaj minutah, vrnem vse v originalno stanje. Pač, recimo, da se kablom kaj zgodi, da ponoči nekje crknejo releji… Tak način ima dobre in slabe lastnosti:

Dobre:

- novi, dobro izolirani in dimenzionirani kabli

- novi vsi stiki na čeveljčkih, ki niso oksidirani in dobro prevajajo tok

- novi in neoksidirani negativni vodi (mase)

- precej krajša celotna pot od akumulatorja do žarnice

Slabe:

- kar nekaj dela

- več kablov, relejev v avtu, je več možnosti za napake

Ampak… kakorkoli. No, prej ko opišem, kako sem to naredil samo to. Za naslednji stavek je bilo vredno in še enkrat bi to naredil. Če sem prej luči prižgal, zdaj dejansko svetijo. Rezultat je VAV…. Res.

Aha, še to – jaz sem istočasno delal še linijo za meglenke, a se bom od le-te namerno distanciral. Opisal bom zgolj vezavo za luči oziroma žaromete. Če bo interes, lahko kdaj posebej opišem še za meglenke….

Kaj potrebujemo?

- vsekakor nove kable primernih dolžin – 6 mm/2 in 2,5 mm/2,

- plastične gibljive cevi, v katere speljemo kable, da se ne preribajo,

- nekaj kabel čeveljčkov (moških, ženskih in tistih z luknjo),

- dva releja – navadni 4 PIN releji, ki jih ima vsaka avto trgovina. V teoriji bi zadostovala že nekje 15A, a mislim, da tako šibkih niti ne prodajajo. Recimo da rečemo, da sta releja vsaj 40A. Sam sem imel doma 50A in sem porabil te.

- dva priklopa oziroma konektorja za H4 žarnico

- univerzalno ohišje za varovalko

- elektro doza ali podobna zaščita za releje….

In vsekakor nekaj osnovnega orodja. Klešče, izvijače, elektro klešče, vrtalnik….

Priklop:

Najprej sem določil mesto, kjer bodo releji. Zadaj, za desno lučjo se mi je zdelo kar primerno. Sicer bi morda bilo bolje, da so noter, na suhem. Za to mesto sem se odločil zato, ker je dovolj blizu lučem in ker so vseeno kljub temu na suhem. Releje sem dal tudi v navadno elektro dozo, v katero sem naredil luknjo za kable.

Opisoval bom izdelavo linije po korakih in sproti risal skico…. ZELO POMEMBNO – ČE IZDELUJETE PO TEM OPISU JE ZADNJA STVAR, KI JO NAREDITE TO, DA PRIKLOPITE KABEL NA PLUS KLEMO AKUMULATORJA. Vse ostalo se lahko naredi prej (oziroma se mora). Zadnja stvar je, da se tok spusti v linije…..

Pri izbiri in dimenzioniranju kabla sem se odločil za kabel preseka 6 mm2. Glede na dolžino kabla do releja manj kot meter in pol (motorni aku imam pod sedežem) je več kot dovolj. Najprej sem odrezal krajši konec (približno 20 cm), na katerega sem na eno stran natisnil kabel čevelj z luknjo, kateri se pritrdi na klemo plus akumulatorja. Namestitev na klemo je sicer poljubna, pomembno je, da je močna, trdna in fiksna. Kakor vsi stiki na vseh konektorjih. Na drugo stran kratkega kabla sem namestil ohišje varovalke. Na daljši kabel, še vedno dimenzij 6mm2 sem namestil na enem delu na ohišje varovalke in ga speljal po najkrajši varni poti do mesta, kjer so (oziroma bodo) releji. Kabel sem zaščitil in ga s plastičnimi vezicami fiksno pritrdil.

Ko sem kable pripeljal do releja jih je treba nekam priklopit. Rele ni nič strašnega. V bistvu je eno čisto navadno stikalo, ki se prižge (spusti tok) ali ugasne. Le da ga ne prižigamo na tipko ampak drugače. O tem kasneje. Uporabil sem dva ločena releja. Obstajajo tudi takšni s 5 priklopi – tak rele je dovolj eden. Sam sem se odločil za dva iz dveh razlogov: imel sem jih doma in, če slučajno eden odpove mi ostane drugi in ne ostanem v temi. Čisto navaden rele ima štiri priklope. Standardno so označeni s številkami 30, 87, 85 in 86. Zaenkrat se osredotočimo na priklopa 30 in 87. To je »linija skozi rele«, ki bo dovajala tok našim žarnicam. Kabel, ki je »pritekel« iz akumulatorja sem razdelil na dva dela in vsakega priklopil na svoj rele na priklop 30. Torej – na teh priklopih je ves čas prisoten tok. Tudi ko je avto ugasnjen. To je fiksna linija, ki je ne glede na vse stalna in ves čas pod napetostjo. Ko je bilo to povezano je bil čas, da se določi, kateri je rele za dolge in kateri za kratke luči. Oba sem označil z vodoodpornim flomastrom.

Od tu naprej sem uporabljal malo tanjše kable in sicer 2,5 mm2. Glede na to, da je vsak kabel le za eno žarnico in bo po njem tekel tok do 5A je to dovolj. Na en kabel čevelj sem stisnil dva kabla in ju priklopil na rele na priklop 87. To je še v bistvu druga stran na releju za naše nove linije za »plus« kabel. Torej, ko bo rele vklopljen, bo tok od releja naprej tekel po teh dveh kablih do žarnice. Vsakega od kablov sem potegnil na svojo stran, vsakega do svojega žarometa, kjer so čakali novi priklopi za žarnico. Najprej sem to naredil za kratko luč. Iz releja, ki je označen kot »kratka« sem potegnil dva kabla na konektor od žarnice na zgornji priklop od treh. Priklopi so standardni in srednji, ali gornji, kakor želite, je vedno kratka luč.

Enako sem potem storil še za dolgo luč, le da sem tu vezal kable na desno stran konektorja od žarnice, gledano iz zadnje strani konektorja oziroma v smeri vožnje, če vam je lažje. Na skici je dobro vidno. Seveda je pri nakupu novih konektorjev na konektorju H4 le nekih 15 cm kabla, zato je tukaj potrebno spajkanje oziroma »štukanje« po domače. Sam sem to naredil na način, da sem »slečena« dela kablov kolikor je mogoče trdno ovil enega okoli drugega, jih s spajkalnikom pocinil in zaščitil s termoskrčko.

Sedaj so »plusi« napeljani do žarnic. Prav tako kot plus je pomembna tudi masa, minus, negativni vod, ali kakor ga že kdo imenuje. Iz konektojev žarnic sem iz zadnjega, levega kabla, gledano iz zadnje strani konektorja, potegnil vsak svoj kabel, ju na koncu združil in nanju vtisnil kabel čevelj z luknjo (ušesom). Nekje na karoseriji sem določil zdrav del pločevine, zavrtal luknjo, okoli luknje pa konkretno obrusil do žive pločevine. Uporabil sem vijak z matico, med kabel čevelj in pločevino sem dal tisto narezano podložko, med stiskanjem sem jo večkrat pomigal sem in tja da so se ostri deli zažrli v pločevino. Na ta isti vojak sem kasneje nataknil še druge kabel čevlje, namenjene masi ali minusu… torej vse na eno mesto…. Ker masa nikoli ni dovolj dobra, ker so naši stari kombiji tudi že zarjaveli in so lahko mase slabe, sem iz tega mesta nazaj potegnil še en kabel 6 mm2 direktno na minus klemo akumulatorja. Torej na eni strani kabla kabel čevelj na vijak za maso in na drugi na minus akuja….

Zdaj je v bistvu vsa nova linija za luči narejena in na lučeh bo napetosti več kot dovolj za maksimalen izkoristek žarnic. In do sedaj še nismo posegli niti malo v obstoječo instalacijo vozila. Je pa res, da če želimo luči prižgati potrebujemo komando, ali pa ukaz relejem, da jih prižigajo. To sem sam storil na sledeči način….

Na relejih imamo sedaj še dva neizkoriščena konektorja 85 in 86. To sta konektorja, ki v bistvu rele vklopita ali izklopita – ukazuje jim pa nihče drug kot napetost 12V. Da jim dam primeren ukaz, kdaj dolga in kdaj kratka, sem uporabil obstoječi oziroma star priklop za žarnico H4. Torej vse v avtu je narejeno kot je, na žarnico vedno pride komanda, kot jo damo iz vozila s stikali… torej sem naredil dva kabla 2,5 mm2, na koncu katerih sem namestil kabel čevlje – na eno stran fantka, na drugo deklico. Povezave so pa sledeče – iz starega konektorja od žarnice na zgornji strani, kjer je kontakt za kratko luč na priklop 85 releja za kratko luč. Zdaj še isto ponovimo za dolgo luč. Iz starega konektorja od žarnice na desni strani gledano v smeri vožnje, kjer je kontakt za dolgo luč na priklop 85 releja za dolgo luč.

Vse, kar nam še manjka sedaj so mase oziroma negativni vodi signalov. To sem enostavno naredil tako, da sem oba konektorja 86 na relejih povezal na maso, karosreijo oziroma negativni vod – kakor kdo temu reče.

Zdaj zadeva deluje. S tem sem dosegel dve pomembni stvari:

  1. star sistem dovoda električnega toka do žarnic sem razbremenil iz prejšnjih 10A na komaj zaznavni tok in
  2. na žarnice spravil polno napetost, po »zdravih« kablih z »zdravo« maso, kar ima za rezultat odlično svetilnost.

Še dve opombi:

Ne vem kako je pri ostalih modelih T3 (novejših), moj ima stikalo za preklop kratkih/dolgih luči narejeno tako, da vedno sveti ali ena ali druga. Moj kombi nima tistega sistema, ko »poblendamo« in hkrati za trenutek prižgemo dolgo in kratko luč. To je pomemben podatek, ker v tem primeru vedno sveti ali samo kratka ali samo dolga luč. Torej tudi tok nikoli ne bo večji od toka, ki ga porabita ali ena ali druga luč. To je za obe žarnici nekje okoli 10A. Iz navedenega sledi, da je primerna varovalka na liniji 15A. Torej nekaj več, kot je maksimalen tok. V primeru, da je to »blendanje« mogoče, potem je 15A varovalka preslaba. V primeru »blendanja« bo stekel trenutni tok okoli 20A (kratka+dolga) in varovalka bo pregorela. Torej je primerna nekje 25A.

Od akumulatorja sem sam potegnil za potrebe luči en kabel do relejev. To pomeni, da v kolikor pregori varovalka na kablu, ostanem brez luči. To je lahko precej neljubo, sploh če se zgodi med vožnjo, ponoči. Glede na to, da imam sam tudi meglenke, katere imajo čisto svojo, posebno linijo, ki je neodvisna od linije za luči, v primeru okvare računam na to, da si bom z meglenkami pomagal do prvega izvoza. Tisti, ki nimate meglenk imate enostavno rešitev. Prav na začetku, v prvem koraku, ali pa na prvi skici no, namesto enega kabla od akumulatorja potegneta dva kabla. Vsakega za svoj rele, s svojo varovalko. V tem primeru, tudi če recimo pregori kakšna od varovalk, še vedno ostane druga linija za vožnjo do prvega primernega mesta.

Vse zgoraj je napisano tako, po domače. Tudi skica je precej šalabajzerska. Ampak – nekdo, ki ima voljo, ki bo vse skupaj prebral in o prebranem razmislil, si lahko vse naredi sam. Zavedam se tudi, da morda rešitev ni najbolj optimalna – je pa, vsaj zame, enostavna za razumet. Saj veste kako rečejo: »simpl je pa nartabulš«

LP; Boro