Menjava glavnega cilindra sklopke na VW T3

Ker sem bil sam v situaciji, da sem imel podobno težavo in bi takrat potreboval takšen zapis sem se odločil, da svojo izkušnjo delim z ostalimi. Morda komu pride kdaj prav. Še to – tisti, ki tudi po tem, ko ta prispevek prebere ne ve, kako naj se tega loti, naj raje avto pelje do mehanika oziroma do nekoga, ki to zna.

KAKO DELUJE.

V VW T3 je glavni cilinder sklopke nameščen neposredno nad pedali sklopke in zavore. Vidi se ga malo težje, ker je visoko nad pedalom, spodaj pa ni pravega prostora, da bi se nagnili in pogledali navzgor. Vsaj celega je težje videti. Za predhodne oglede je dobrodošlo ogledalo. Cilinder sklopke je s cevko povezan z glavnim cilindrom zavor, ki se nahaja za števci armaturne plošče. Tekočino (olje) si cilindra delita, kar pomeni, da v kolikor skrbimo, da je v posodici zavorne tekočine dovolj olja, s tem skrbimo tudi za hidravlični sistem sklopke. Vse skupaj je narejeno tako, da ko tekočine prične v posodici zmanjkovati in pride do skrajne spodnje meje, ko je skoraj popolnoma prazna, tekočina ne odteka več v cilinder sklopke in je tam zmanjka. Tisti nujni minimum ostane za zavore.

Na sliki označeni deli, s katerimi bomo manipulirali….

V mojem primeru je bilo tako, da ko sem kupil kombi je bila posodica skoraj popolnoma prazna, ker je tekočina verjetno že kar dolgo odtekala na cilindru sklopke. V posodici je bil nujen minimum za zavore, kaj več pa ne. Zato tudi ni nič »kapljalo«, ker ni imelo kaj. Takoj, ko sem nalil olje so se pričele pojavljati pod pedali kapljice, oziroma kar lužice.

SIMPTOMI.

Če pušča glavni cilinder sklopke med vožnjo najverjetneje tega niti ne boste opazili. To zaradi obrabljenih tesnil pušča počasi in med vožnjo se na »drugačno« sklopko, ki prijema nekoliko nižje, počasi navadimo. Tudi sklopka je tisti tretji pedal, ki se ga pritiska z najmanj občutka in se ga pravilom pohodi »na polno«. Najbolj očiten simptom je pojavljanje madežev ali kapljic pod pedalom. Glede na namestitev samega cilindra pa zgleda, da so le te pod srednjim pedalom, pedalom zavore. Če se to pojavlja nekaj časa se tudi nivo zavorne tekočine v posodici sorazmerno manjša.

Pri meni je po enem dnevu, ko sem nalil tekočino zgledalo tako. Kapljice so »prihajale« iz označenega vijaka….

Pa še pogled od spodaj navzgor….

MENJAVA.

Za menjavo glavnega cilindra sklopke potrebujemo nekaj osnovnega orodja. Natični ključ 13 in 12, morebiti kakšne klešče, če je na cevki za dovod »sveže« tekočine sponka še izvijač. Dobrodošla je tudi kakšna stara krpa, da jo podložimo, če se pocedi nekaj tekočine. Za lažji občutek morda še ogledalo, da si teren ogledamo, ker delo zaradi omejenega prostora poteka bolj po občutku oziroma tipanju. Ni pa tako hudo, kot morda zgleda.

Vse potrebno…..

Zelo, ampak zelo z občutkom počasi »losamo« in potem odvijemo vijak, s katerim je pritrjena cevka, ki povezuje glavni cilinder sklopke z sekundarnim, ki se nahaja na menjalniku (na sliki spodaj zeleno). Tukaj res priporočam previdnost, ker če tukaj kaj poškodujemo ne bo več tako hudo enostavno. Praviloma ni nekih težav, le malo občutka je treba. Tukaj se lahko pocedi nekaj tekočine, zato podložimo krpo.

Odvijemo vijaka, ki držita cilinder na svojem mestu – na spodnji sliki označena rdeče.

Zdaj je cilinder »prost« in je na njem nameščena le še cev, ki dovaja »sveže« olje, v kolikor nam kje pušča. (modra oznaka na sliki zgoraj). Mislim, da je v originalu samo nameščena gor in ni sponke oziroma objemke. V tej cevki ni nekih pritiskov tekočine, le kolikor se »cedi« tekočina navzdol, če je prične zmanjkovati. Zato sponka v resnici ni potrebna, če cev trdo sede na nastavek. V kolikor ima kdo idejo, da bi cilinder obnavljal (menjaval tesnila) je tukaj potreba previdnost, ker je cevka nataknjena na plastični nastavek. Ker je cilinder praviloma star je tudi plastika že utrujena in se lahko zlomi. Obnova je sicer možna, je pa težko dobiti nova tesnila in je vprašanje če je smotrna.

Ko je cilinder povsem »osvobojen«, ga samo iztaknemo na gornji strani, kjer je manšeta. Tam ni nič šravfano ali kako drugače pritrjeno. Vzvod iz pedala je le vstavljen skozi manšeto v predvideno ležišče. Torej ga samo snamemo.

Star, bogi cilinder…. Na levi, pri mojem zapestju je videti, da je bil plastični nastavek, kamor se namesti cev za "sveže" olje odomljen. Tale umazana luknja je ležišče, kamor se vstavi vzvod iz pedala - to je noter pod manšeto....

MONTAŽA NOVEGA:

Vzamemo nov cilinder, ga postavimo ob starega in slikamo za forum – slikica before-after. Ker se sedaj že deset minut trudimo nam pripada pijača (beri hladno pivo).

V obratnem vrstnem redu vse skupaj sestavimo.

- namestimo cev na plastični nastavek za dovod tekočine. Če boste dajali objemko bodite nečni z stiskanjem – spodaj je plastični nastavek.

- torej, tudi s pomočjo ogledala s tipanjem in občutkom vstavimo vzvod s pedala v manšeto in

- namestimo glavna vijaka, ki držita cilinder na svojem mestu.

- na svoje mesto lepo, z občutkom, da je prav »sedlo« namestimo kovinsko cevko in vijak pritrdimo. Ni ga potrebno zatiskati na polno moč, ker ga bomo še šravfali.

Zdaj je treba iz cilindra spraviti še zrak, ki tam nima kaj početi.

ZRAČENJE:

Pod pedala položimo krpo, levo roko položimo na pedal sklopke, v desno primemo ključ in ga namestimo na vijak za pritrditev kovinske cevke. Z levo roko nekajkrat pritisnemo na pedal sklopke (napumpamo). Zadnji pritisk »pumpanja« ne popustimo, tako da tiščimo pedal navzdol. OK, resnici na ljubo, »pumpanje« niti ni nujno potrebno, škodi pa ne. Ampak saj veste kako so se včasih zavore zračile – »pumapaj… stisni… drži… spusti… »Pritisk na pedal na koncu pa je potreben. Z desnico odvijemo vijak na cilindru da iztisnemo zrak in ga takoj zatisnemo nazaj. Šele sedaj lahko popustimo pedal. To ponavljamo toliko časa, da med tem, ko je vijak odvit in pritiskamo pedal ni več zračnih mehurčkov ampak samo gladko izteka tekočina. Vajo je potrebno ponoviti tako, po mojem spominu štiri do petkrat. Ves čas pazimo, da nam v posodici na glavnem zavornem cilindru ne zmanjka tekočine. Če se to zgodi, bo v linijo potegnilo zrak in potrebno bo zračiti vse znova. Saj, če pred zračenjem posodico napolnite do oznake –MAX- ni bojazni, da bo tekočine zmanjkalo, ker med zračenjem je ne izteče več kot, ajde maksimalno pol deci.

Zdaj je potrebno le še spiti pivo do konca. Če je šlo vse brez težav je še vedno hladno….

LP; Boro

PS:

Če je komu lažje, si lahko pogleda ta video. Treba ga je pogledati dvakrat, ker ob prvem ogledu se le navajamo na temo in tisto baterijo in dobivamo orientacijo. Ob drugem ogledu vam bo vse jasno….