Свіча Голокосту не згасне

  Із задоволенням презентуємо видання, які подарував бібліотекам Світловодської ЦМБС Український інститут вивчення Голокосту «Ткума», відома науково-просвітницька недержавна організація по вивченню та викладанню Голокосту та інших геноцидів, історії ІІ світової війни, проблемам толерантності. Центр «Ткума» проводить велику роботу — веде успішні освітні програми, проводить Міжнародні наукові конференції, видає книги.


Зокрема, серед подарованих книг – "Історіографія Катастрофи. Єврейський погляд: концептуалізація, термінологія, підходи і фундаментальні питання" Дана Михмана, одного з провідних сучасних дослідників історіографії Голокосту. Цією книгою центр відкрив видання своєї нової академічної серії "Бібліотека Голокосту "Ткума". Саме по собі, видання цієї книги російською мовою – подія неординарна. За висловлюванням професора Омера Бартова (Університет Браун): "Книга Дана Михмана – вражаючий приклад усіх достоїнств, глибокої праці по історії, в якій оповідання ведеться доступною мовою, без використання пихатих і гіперболічних термінів, які використовують більшість інших авторів. Професор Михман вірний своєму переконанню, що можна написати наукову книгу про Голокост, найжахливішу подію століття, багатого трагедіями. Автор вражає своїм умінням надавати читачеві неупереджений огляд подій, маневруючи між складними і суперечливими поняттями. Ця книга містить відповіді на питання, з якими стикаються ті, хто прагне зрозуміти одну з найжахливіших подій як в історії єврейського народу, так і в європейській історії взагалі".

Заслуговує уваги монографія О. Круглова, А. Уманського та І. Щупака «Холокост в Украине», яка присвячена акціям масового знищення єврейського населення на окупованій території України у 1941-1944 рр. У ці роки на українських теренах існувало декілька адміністративно-територіальних одиниць, створених окупаційною владою: Рейхскомісаріат «Україна», Губернаторство «Трансністрія», дистрикт «Галичина» (у складі Генерал-Губернаторства), а також території, що знаходилися під управлінням німецької військової адміністрації, румунської та угорської влади. Рейхскомісаріат «Україна» та Губернаторство «Трансністрія» охоплювали територію 13 сучасних областей України (Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Житомирської, Запорізької, Київської, Кіровоградської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Ровенської, Херсонської та Хмельницької) та м. Київ. 

У монографії відображені події, що відбувалися у межах цих територіальних одиниць. Автори, на основі аналізу великого корпусу документів з архівів різних країн, роблять спробу відтворення трагічної картини минулого. Багато документів уперше вводяться до наукового обігу.

Цікавою знахідкою для бібліотеки є Збірник наукових статей за редакцією М. І. Тяглого «Єврейський опір в Україні в період Голокосту». У збірнику представлені роботи об’єднані темою протистояння євреїв Голокосту в період нацистської окупації України (1941-1944 рр.). У дослідженнях висвітлюються види протистояння (економічне, культурне, духовне, релігійне, організоване), а також досліджується збройний опір який українські євреї чинили здійснюваному проти них геноциду.

Безумовно варті уваги і книги кандидата філософських наук Олександра Круглова «Хроника Холокоста в Украине» та «Трагедия Бабьего Яра в немецких документах». Одна з книг містить відомості про кількість євреїв, знищених у роки нацистської окупації України (1941-1944 рр.) з вказівками місць, часу знищення та організаторів масових вбивств. Друга книга присвячена відображенню трагедії Бабиного Яру у німецьких документах, більшість з яких публікуються вперше.

Автори наступних двох видань «Уроки Голокосту: мужність, пам’ять, співчуття» – переможці Міжнародного конкурсу «Уроки війн та Голокосту – уроки толерантності», учасники освітніх програм Українського інституту вивчення Голокосту «Ткума». Роботи, представлені у збірках, відображають творчий педагогічний досвід, містять оригінальні методичні знахідки і тому, безумовно, зацікавлять творчих колег-вчителів. Автори робіт прагнуть залучити учнів до процесу осмислення навколишнього світу на прикладі безпрецедентного історичного явища – Голокосту, допомогти усвідомити їм свою здатність формувати цей світ. Адже вивчення подій Голокосту в контексті всесвітньої історії та історії України надає можливість усвідомити уроки цієї трагедії, провести паралелі щодо минулої війни та сьогоднішніх трагічних подій в Україні, яка потерпає від зовнішньої агресії. Цієї ж думки дотримується та І. Я. Щупак – автор навчального посібника для старших класів загальноосвітніх навчальних закладів «Голокост в Україні: Пошуки відповідей на питання історії».

Сьогодні, коли наша країна стала об’єктом військової та інформаційної агресії, одним з важливих наукових та моральних завдань є робота з дослідження історії українських Праведників народів світу, бо надає позитивні приклади людської поведінки людей за нелюдських умов війни. Праведники народів світу – це ті, що зберегли людяність навіть в умовах пекла, люди, які ризикували своїм життям заради рятування євреїв. Людство  має знати їхні імена. Зокрема, Україна має знати імена своїх праведників. Тому честь і хвала Українському інституту вивчення Голокосту «Ткума» за те, що у співпраці зі своїми партнерами видав Довідник «Праведники народів світу».

Для шанувальників художньої літератури знахідкою буде книга «Апте. Незакінчена повість». У 2009 році на горищі одного з будинків Велички, невеликого містечка поблизу Кракова, був знайдений зошит з вигадливими малюнками. Ім’я на зошиті вказувало на автора – єврейського юнака Рішарда Апте (1925-1942), який разом з батьками під час нацистської окупації переховувався у місцевому гетто. Книга польських письменників – Петра Глуховського та Мартина Ковальського – спроба художньої реконструкції останніх чотирьох років життя цього талановитого юнака з Кракова, на долю якого випали трагічні випробування ІІ світової війни, нацистської окупації та Голокосту.

Особливої уваги заслуговують мультимедійні посібники з фільмами  Центру «Ткума», які містять унікальний  відеоматеріал, сучасні анімаційні технології та створені на основі документів, наукової літератури про Голокост, мемуарів, а також унікальних свідчень, зібраних у представників покоління, що пережило Голокост. Показ драматичних вигинів людських доль персоніфікує, «олюднює» історію ІІ світової війни та Голокосту.

З цілого ряду причин бібліотеки відчувають сьогодні постійну нестачу наукової, документальної та довідкової літератури. Тому ми високо цінуємо безкорисливу допомогу Українського інституту вивчення Голокосту «Ткума» у формуванні фонду історичних видань для наших читачів. Ми впевнені, що подаровані ними видання будуть високо оцінені та затребувані користувачами бібліотек нашого міста.