2023 рік (ІІ півріччя)

Міні-лекція"Перша допомога при травмах" в рамках чергового засідання Батьківського клубу

       Першу медичну (долікарську) допомогу потерпілому може надавати не тільки медичний працівник, але і кожна людина повинна мати відповідні навички і навчатися цьому треба зараз вкрай необхідно. Засвоєння знань прийомів надання першої долікарської допомоги хворим та постраждалим у надзвичайних ситуаціях є одним з найважливіших обов’язків кожної людини.

       Так, 21 грудня в центральній міській бібліотеці, лікар-інтерн травматолог-ортопед Мікель Владислав, провів міні-лекцію "Перша допомога при травмах" в рамках чергового засідання Батьківського клубу.

Основне завдання першої домедичної допомоги полягає в тому, щоб шляхом проведення найпростіших заходів врятувати життя потерпілому, зменшити його страждання і попередити можливі ускладнення.

21 грудня в центральній міській бібліотеці, лікар-інтерн травматолог-ортопед Мікель Владислав, провів міні-лекцію "Перша допомога при травмах" в рамках чергового засідання Батьківського клубу.

Основне завдання першої домедичної допомоги полягає в тому, щоб шляхом проведення найпростіших заходів врятувати життя потерпілому, зменшити його страждання і попередити можливі ускладнення.

Під час заходу  присутні  навчились надавати допомогу при порушенні прохідності дихальних шляхів, кровотечі, пораненнях, травмах, опіках та обмороженнях. Переглянули презентацію з проведення серцево-легеневої реанімації.

Ситуації, що вимагають надання екстреної першої допомоги часто виникають несподівано. Важливо не панікувати, діяти швидко. Дорога кожна хвилина. Життя людини, що потрапила в критичне становище, перебуває під загрозою. Своєчасне надання першої медичної допомоги дозволяє звести до мінімуму розвиток небезпечних ускладнень.

Участь у засіданні Батьківського клубу  здійснено в межах впровадження та реалізації  проєкту «Швидке реагування в Кіровоградській області для задоволення потреб дітей та їхніх опікунів, у тому числі внутрішньо переміщених осіб, які постраждали внаслідок війни в Україні», що реалізується Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) у партнерстві з Благодійним фондом «Безпечне майбутнє».  


Виготовлення 3D сніжинки з паперу

Нарешті наближаються новорічні свята, коли кожна дитина мріє отримати багато подарунків, запалити святкові гірлянди на новорічній ялинці. Але для того, щоб ялинка мала справді святковий вигляд, її потрібно старанно прикрасити.

І як затишно і оригінально виглядає ялинка, яку ми прикрашаємо виробами, зробленими своїми руками!


Напередодні свят, для вихованців гуртка Центру військово-патріотичного виховання в центральній міській  бібліотеці відбувся новорічний майстер-клас «Виготовлення 3D сніжинки» з паперу, під час чергового засідання Батьківського клубу в рамках проєкту «Швидке реагування в Кіровоградській області для задоволення потреб дітей та їхніх опікунів, у тому числі внутрішньо переміщених осіб, які постраждали внаслідок війни в Україні», що реалізується Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) у партнерстві з Благодійним фондом «Безпечне майбутнє».

Бібліотекарі Інтернет-центру поділилися своїми вміннями по виготовленню 3D сніжинки з дітками, сприяючи дружній та творчій атмосфері. Кожен учасник заходу мав можливість виявити свою творчість, створюючи унікальні сніжинки.

Майстер-клас став чудовою нагодою для обміну досвідом та навичками між дітьми та дорослими, а також зблизив їх у спільному творчому процесі, розкриваючи нові горизонти у світі хендмейду.

Кожен учасник забрав із собою не лише власну сніжинку, а й багато позитивних емоцій та натхнення для майбутніх творчих витоків.

Приємно було бачити наших гостей у бібліотеці, ми їм дуже вдячні, а також вдячні нашим захисниками, що маємо змогу проводити зустрічі з дітками, яких ми завжди чекаємо та любимо.

Нехай у ці дні збуваються усі мрії і сподівання, а ми щасливо заживимо у нашій рідній Україні!


Бібліотерапевтична година "Заняття з арт-терапії "Дозволь собі бути щасливим"

В центральній міській  бібліотеці   пройшла  неймовірно розслабляюча бБібліотерапевтична година  арт-терапії "Дозволь собі бути щасливим", під час чергового засідання Батьківського клубу, де присутні отримали довгоочікуваний релакс, застосувавши  свої творчі таланти.

Арт-терапія є одним з найбільш м'яких і безпечних видів психотерапії, який дозволяє проникнути у внутрішній світ людини і допомогти їй відновити свій емоційний стан. До арт-терапії приєдналися і діти, які були вимушено переселені з інших областей України.

Часто невербальні засоби є єдино можливими для вираження і прояснення сильних переживань і переконань дітей та дорослих. У процесі малювання, ліплення, створення аплікації,  взаємодії з природними матеріалами присутні  занурювались  у творчий стан, знімали  психологічну напругу,  підвищували своє відчуття комфорту, тому що арт-терапія дає соціально прийнятний вихід агресії та іншим негативним почуттям.

Чергове засідання Батьківського клубу відбулося в рамках проєкту «Швидке реагування в Кіровоградській області для задоволення потреб дітей та їхніх опікунів, у тому числі внутрішньо переміщених осіб, які постраждали внаслідок війни в Україні», що реалізується Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) у партнерстві з Благодійним фондом «Безпечне майбутнє».

Впродовж всього заходу  панувала атмосфера дружньої розмови та   творчого натхнення.

Національний тиждень читання. Зустріч з казкою "Казки дарують чудеса"

   Казки по праву вважають золотим скарбом усної народної творчості. Дитяча казка - це шлях до пізнання дитиною навколишнього світу і захоплююча подорож у чарівний світ вигаданих персонажів. Казки справляють на дітей глибоке емоційне враження, збагачують їхню мову, пробуджують духовні сили. Діти охоче линуть в оповитий чарами казковий світ, де на них чекають улюблені герої та цікаві й повчальні пригоди. А живуть усі найкращі казки світу, звичайно, у книжковій країні - бібліотеці.

  До Національного тижня читання працівники міської бібліотеки–філії №2 спільно з шкільним бібліотекарем  запросили на зустріч з казкою «Казки дарують чудеса» учнів 1-х , 2-х  класів гімназії  №1.

  Основна мета заходу - викликати інтерес до книги та читання, поглибити знання учнів про казку, формувати читацький смак, розвивати кмітливість, допитливість, виховувати добрі почуття.

  Бібліотекарі  ознайомили присутніх з найцікавішими авторськими казками та казками народів світу, а коли настав час літературних ігор та вікторин, то тут маленькі читайлики показали себе справжніми любителями та знавцями казок. Діти залюбки брали участь у бібліовікторинах  «З якої казки герой?», «У світі казки чарівної» та відгадували загадки, приймали  участь у грі «Загадкова скринька»…  Цікаво, весело, дружньо  пройшов флеш-моб «Читати – це модно!».

  Дякуємо за співпрацю  директору КЗ «Гімназія №1 Світловодської міської ради» Климчук О. А, класним керівникам Агафоновій В. В., Яценко О. О., бібліотекарю  Чорновол О. Ф.

Літературно-туристичний круїз "Люблю над Дніпром своє місто чудове". Національний тиждень читання. 

  З 4 по 10 грудня триває тиждень читання.

   Це всеукраїнська ініціатива, яка ще раз нагадує нам про важливість читання саме зараз. Гасло Тижня читання цього року – «Бути своїми», що демонструє силу єднання українців, згуртованих перед труднощами.

   Долучившись до акції, «Національний тиждень читання»  бібліотека – філія №2 спільно з шкільною бібліотекою провели з учнями 7 -го класу  1- ї школи ( вчитель Панаріна Н.С.) літературно – туристичний круїз «Люблю над Дніпром своє місто зелене»,на якому учні мали можливість ознайомитися з літературними альманахами, часописами, збірками творів Світловодських письменників, які є у фондах бібліотек міста. Молодь приймала  участь у голосному читанні віршів О. Неділі, В. Сідуна, К. Оверченко… Шкільний бібліотекар Чорновол Ольга надала цікаву інформацію з історії нашого краю, а потім хлопці та дівчата  приймали участь у літературно – краєзнавчій вікторині, виконували вправу «Якби я був мером міста, щоб я зробив для приваблення туристів».

   Читати корисно! Книги освічують душу, піднімають і зміцнюють людину, пробуджують в ній кращі прагнення, гострять її розум і пом’якшують серце.

   Дякуємо за співпрацю  директору КЗ «Гімназія №1 Світловодської міської ради» Климчук О. А, вчителю мови і літератури  Панаріній Н. С., асистенту вчителя Артеменко В.І., бібліотекарю  Чорновол О. Ф.

Святково-мистецькі заходи до Святого Миколая

  День Святого Миколая – особливе свято. Всі його чекають з нетерпінням, щоб попросити здійснення своїх найзаповітніших мрій, але насамперед – це одне з найулюбленіших свят дітвори, бо для них – це свято веселощів та подарунків.

  Так учора, у головній книгозбірні міста відбулися святково-мистецькі заходи, організовані працівниками бібліотек, партнерами та волонтерами.

Гостями заходу в цей день були діти Світловодського Центру військово-патріотичного виховання та просто маленькі друзі центральної міської бібліотеки.

  На початку свята присутні переглянули емоційний та пригодницький мультфільм «Різдвяна казка», де мали змогу дізнатись хто ж такий Миколай, як виглядав і чому став святим. Після перегляду дітлахи із великим задоволенням відповідали на запитання тест-вікторини «Святий Миколай до нас іде!», який був цікавий як дітям так і дорослим. Також малеча мала можливість інсценувати казку «Колобок», стати казковими героями, поспілкуватись між собою та прийняти активну участь у розвагах на ігровому майданчику.

Радісні і задоволені дітлахи отримали приємні подарунки та смачні солодощі від Святого Миколая.

  Такі заходи дають віру в диво, якого так не вистачає кожному з нас у цей складний період. Хай кожне зимове свято приносить людям щастя, приємність, радощі, пізнання нового. Бажаємо усім нашим користувачам та їх родинам веселих свят, щастя, миру і здоров’я!

Комп’ютерні курси – одна з найцікавіших пропозицій Світловодської центральної бібліотеки 

     Cучасна людина, яка живе в умовах інформаційного суспільства, повинна вміти не тільки читати, писати, говорити, але швидко та вільно орієнтуватися у потоці всесвітньої інформації.

     Комп’ютерні курси – одна з найцікавіших пропозицій Світловодської центральної бібліотеки міста на сьогоднішній день. І сьогодні, 30 листопада, пройшло чергове заняття з комп’ютерної грамотності. На цих курсах користувачі мають можливість познайомитися з основами роботи з комп’ютером, вивчають основні текстові редактори, створюють власні електронні презентації, навчаються працювати з електронними таблицями, отримують практичні навички, які використовують для активного ділового та особистого корисування. Також відвідувачів планують навчити працювати в пошукових системах, користуватися соціальною мережею «Facebook» і Інтернет банкінгом «Приват24».

     Заняття у бібліотеці відбуваються два рази на тиждень.

   Запрошуємо всіх бажаючих, які хочуть отримати ази комп’ютерної грамотності, до нас, в центральну міську бібліотеку!

ІНФОРМАЦІЙНА ГОДИНА "ТЕПЛА СПРАВА" /ДЕНЬ ГІДНОСТІ/

   24 листопада у Світловодській бібліотеці – філії №2 відбулася зустріч з волонтеркою Лізою Донець. До книгозбірні завітали учні 1-х та 2-х класів КЗ «Гімназія №1 Світловодської міської ради».

   Ліза Донець, яка очолює Благодійний фонд «Тепла справа», розповіла дітям, чим займаються волонтери, а саме роблять заготовки і відшивають  балаклави, бафи, шапки, м'які ноші, жилети, шорти, подушки. А також виготовляють маскувальні сітки, легкі в використанні. І все це на допомогу Збройним силам України. Діти приміряли шапки, балаклави, жилети, а також мали змогу перенести «умовного» пораненого на ношах. Школярі, вчителі, батьки принесли кришечки, смаколики, донати. Особливо вразили малюнки, поробки зроблені дитячими руками. Це така психологічна підтримка  нашим захисникам і воїнам! Всі разом наближаємо перемогу України!

   Дякуємо за співпрацю директору, педагогічному колективу КЗ «Гімназія №1 Світловодської міської ради». 

Патріотичний калейдоскоп «За честь, за волю, за українську долю» 

    Попри війну, Україна 21 листопада відзначає День Гідності і Свободи, заснований на честь початку двох революцій – Помаранчевої в 2004р. і Євромайдану в 2013р. Теперішня війна – це новий Майдан, але в межах вже всієї країни. Тому основною тезою цього року є «Вистояли на майдані – переможемо у війні!"

    У бібліотеці-філії № 8 оформлено книжкову виставку «Україна – територія гідності і свободи!», для учнів 4-х класів проведено патріотичний калейдоскоп «За честь, за волю, за українську долю».

    Учасники дізналися про історію свята, усвідомили поняття, що таке «гідність» і «свобода». Діти пограли в асоціації: на вирізаних з паперу долоньках написали з чим асоціюється свобода і гідність, розібрались що таке гідні і негідні вчинки, поділилися історіями гідності.

     Про події двох революцій учасники згадали, переглянувши презентацію «21 листопада – День гідності і свободи».

Година спілкування "Толерантність, як основа сучасного світу"

   Щороку 16 листопада світ святкує Міжнародний день толерантності. Саме цього дня 1995 року на 28-й Генеральній конференції ЮНЕСКО було одностайно прийнято Декларацію принципів толерантності.

   Працівники  бібліотеки–філії  №2 провели захід до Міжнародного дня толерантності. Година спілкування під назвою «Толерантність, як основа сучасного світу» пройшла з учнями школи – інтерната. Учасники заходу дізналися, що бути толерантним - це культурне спілкування з оточуючими, допомога близьким і чужим людям, відгук на чужий біль, вміння підтримати людину, поважати, шанувати і передавати з покоління в покоління звичаї, традиції і навички нашого народу.

Діти приймали активну участь у вправах «Чим ми схожі?», «Чим ми різні?», «Компліменти», «Це чудово». Рольова гра «Як вирішувати конфліктні ситуації з позиції толерантної особи?» дала можливість учням  стати учасниками певних життєвих ситуацій. Не менш цікавими були і інші завдання. Особливо сподобалася  гра з кульками: треба було не тільки скласти слово «Толерантність», а і виконати завдання – показати пантоміму, яка була зашифрована в кожній кульці.

     Кожна  людина -  індивідуальність, кожен з нас неповторний. Ми різні - і це чудово! Давайте поважати один одного, давайте допомагати один одному, давайте жити дружньо! Ось вони - основні принципи толерантності!

   Дякуємо за співпрацю директора КЗ «Світловодська спеціальна школа Кіровоградської Обласної ради» Ткач А.А., вихователя Єрмаш М.О.

Круглий стіл «Мова – серце нації»

   Мова – це одне з багатьох чудес світу. Вона є тим цінним надбанням нашого буття, що втілює в собі український характер, історію та душевну міць, наші звичаї і традиції, розум і багатющий досвід поколінь, ніжну красу і силу людської душі.

   Під час чергового засідання Батьківського клубу в рамках проєкту «Швидке реагування в Кіровоградській області для задоволення потреб дітей та їхніх опікунів, у тому числі внутрішньо переміщених осіб, які постраждали внаслідок війни в Україні», що реалізується Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) у партнерстві з Благодійним фондом «Безпечне майбутнє» в центральній бібліотеці міста відбувся круглий стіл «Мова – серце нації».


 Дійсний друг бібліотеки, справжній фахівець свої справи, волонтер і вчитель української мови Ганна Поясова, розповіла присутнім про відродження української мови та її важливість для кожного українця.

    Учасники заходу продивились мультимедійну презентацію «Поєднування числівників з іменником», навчились культури мовлення і стилістиці, дізнались, що числівники за своїм походженням тісно зв’язані з іменниками і прикметниками.

    Як треба правильно вживати кількісні числівники з іменниками в усіх відмінках, як сприяти зміцненню навичок визначення морфологічних ознак числівників та відчувати почуття міри у вживанні числівників розповідала пані Ганна.

    Усі учасники засідання мали змогу поринути в розкішну атмосферу української мови.

      Люблячи і вивчаючи рідну мову, українці виявляють свідоме бажання бути гідними громадянами своєї держави.

Ми запрошуємо всіх удосконалювати володіння українською мовою, бо говорити українською - це престижно і модно!

Майстер-клас "Осіння парасолька" на базі бібліотеки-філії № 7 

   Осінь, що приносить радість дітям і дорослим, з її чудовими кольорами і щедрістю урожаїв, які пропонує, є порою нескінченної творчості. Це продемонстрували відвідувачі заходу, які згуртувалися в унікальному заході, щоб відсвяткувати сезон багатих урожаїв.

    На базі бібліотеки-філії № 7 для дітей було проведено майстер-клас "Осіння парасолька" в межах проєкту "Швидке реагування в Кіровоградській області для задоволення потреб дітей та їхніх опікунів, у тому числі внутрішньо переміщених осіб, які постраждали внаслідок війни в Україні", що реалізується Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) у партнерстві з Благодійним фондом "Безпечне майбутнє".

   Яскраві кольори початку осені надихнули на створення чудової осінньої парасольки. Учасники майстер-класу натхненно ліпили листочок до листочка. В конкурсі «Краща осіння поробка» переможців і переможених не було – всі паперові вироби були прекрасні.

Бесіда "Безпека перебування на вулицях: правила дорожнього руху, дорожньо-транспортні пригоди" 

    Серйозною проблемою наших днів є безпека дітей на дорогах. З усіх учасників руху діти є найменш дисциплінованими пішоходами. Щорічно на дорогах та вулицях міста відбувається дуже багато дорожньо-транспортних пригод, внаслідок яких гинуть та отримують травми діти та дорослі.

    З метою профілактики дорожньо-транспортного травматизму за участю пішоходів та усвідомлення необхідності вироблення навичок дотримання правил поведінки на дорозі в центральній бібліотеці міста пройшла бесіда "Безпека перебування на вулицях: правила дорожнього руху, дорожньо-транспортні пригоди" під час чергового засідання Батьківського клубу в рамках проєкту «Швидке реагування в Кіровоградській області для задоволення потреб дітей та їхніх опікунів, у тому числі внутрішньо переміщених осіб, які постраждали внаслідок війни в Україні», що реалізується Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) у партнерстві з Благодійним фондом «Безпечне майбутнє».

     Бібліотекарі Інформаційно-ресурсного центру розповіли, що багато хто не знає і не дотримується правил дорожнього руху для пішоходів, і це дуже часто призводить людей до загибелі та травм під колесами машин. Під час заходу з'ясували, хто ж із присутніх знає правила руху, чи вміють вони правильно переходити проїжджу частину. Потім в ігровій формі вирішували ситуації на дорогах, коли потрібно знати правила дорожнього руху на згадку.

Наприкінці зустрічі було проведено вікторину, в якій батьки разом з дітьми відповідями на запитання ще раз закріпили правила дорожнього руху. До заходу організовано виставку, на якій представлені яскраво ілюстровані книги про правила дорожнього руху.

  Присутні заходу усвідомили необхідність бути уважними і дисциплінованими на наших вулицях, дотримуватися правил дорожнього руху. Адже від цього залежить їх життя і здоров'я!

Виставка -подорож "Мова - це серце народу" /до Дня української писемності та мови/

    У 2023 році дата свята Дня української писемності та мови була перенесена з 9 листопада на 27 жовтня, і змінилася через рішення Православної церкви України (ПЦУ) та Української греко-католицької церкви (УГКЦ) перейти на новий церковний календар, відповідно до якого на 13 днів пересуваються раніше нерухомі дати свят. Свято української писемності та мови традиційно відзначається в день вшанування пам’яті Преподобного Нестора Літописця (письменника-агіографа, першого історика Київської Русі, мислителя, вченого, ченця Києво-Печерського монастиря), з чиїм ім’ям пов’язують започаткування писемної української мови.

     26 жовтня в читальному залі бібліотеки – філії №2 представлено книжкову виставку-подорож «Мова – це серце народу».  Виставка містить книги, які розповідають нам про українську мову, про сучасну літературну мову, збірки художніх творів і віршів великих українських поетів та письменників.

    А 27 жовтня у День української писемності та мови відбудеться Радіодиктант національної єдності. Щорічну акцію, присвячену популяризації української мови та грамотності, проведуть у 23-й раз.

Спілкуємося  і читаємо українською, наближаємо Перемогу!

Ерудит-вікторина "До мови доторкнися серцем" 

     Мова – це дзеркало душі, її перлина, той неоціненний скарб, без якого людина не може прожити.

     Напередодні Дня української писемності та мови працівники центральної міської бібліотеки у співпраці з вчителем української мови Ганни Поясовій провели ерудит-вікторину "До мови доторкнися серцем" під час чергового засідання Батьківського клубу в рамках проєкту «Швидке реагування в Кіровоградській області для задоволення потреб дітей та їхніх опікунів, у тому числі внутрішньо переміщених осіб, які постраждали внаслідок війни в Україні», що реалізується Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) у партнерстві з Благодійним фондом «Безпечне майбутнє».

    Пані Ганна розповіла про важливість мови в житті кожного народу, продемонструвала фотоколаж, що подарував приємні емоції присутнім, які так необхідні всім у часи війни. Також слухачі дізналися про походження української мови, вражаючі факти її виникнення, ознайомились з фонетичними особливостями вимови звуків та навчились правильно і вишукано розмовляти рідною українською мовою.

     У формі активної взаємодії з учасниками, присутні розвивали навички спілкування українською мовою, розбиралися з особливостями наголошування слів, заповнювали граматичні прогалини, поринали у світ числівників на позначення часу та виконували інтерактивні вправи.

Дружня та невимушена атмосфера припала до серця, розбудила іскорку бажання удосконалити володіння українською мовою, гарно розмовляти, влучно висловлювати свої думки і бути завжди на вершині мудрості.

     Ми запрошуємо всіх удосконалювати володіння українською мовою і говорити нею вільно!

Спортивна розвага «Рух – це життя» 

Нещодавно,  яскрава спортивна розвага «Рух – це життя» пройшла в центральній бібліотеці міста  серед дошкільнят дитячого садочка «Горобинка» під час  чергового засідання Батьківського клубу  в рамках проєкту «Швидке реагування в Кіровоградській області для задоволення потреб дітей та їхніх опікунів, у тому числі внутрішньо переміщених осіб, які постраждали внаслідок війни в Україні», що реалізується Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) у партнерстві з Благодійним фондом «Безпечне майбутнє».

Головною метою заходу було залучення дітей дошкільного віку до рухової активності та формування у них потреби в заняттях фізичною культурою та спортом.

Зараз потрібно всіляко залучати дітей до різних спортивних заходів, аби вони менше часу проводили за ґаджетами та були в хорошій фізичній формі.

Естафети для молодших спортсменів та  ігрові види спорту пройшли у веселій дружній  атмосфері. Читальна зала була наповнена дитячими голосами, запальними галасами та підбадьорливою підтримкою.

Після завершення розваг дошкільнята отримали солодкі подарунки.

Круїз до осінньої мальовничої України

    Осінь вважається дуже яскравою порою року, тому що природа забарвлюється в цікаві й насичені кольори. Листя жовтіє та починає опадати з дерев, тихенько про щось розмовляючи. Розмова осіннього листя проявляється шарудінням і хрускотом.

      Так сьогодні до центральної бібліотеки завітали маленькі дівчатка й хлопчики з дитячого садочка «Горобинка», де разом з бібліотекарями здійснили круїз до осінньої мальовничої України.

       Діти цікаво розповідали про осінні народні прикмети, відгадували загадки про осінь, та провели майстер-клас «Осіннє дерево».

Під час творчого процесу, діти пізнали навколишній світ та набули безліч навичок. Крім розвитку дрібної моторики рук, це координація рухів, вивчення кольорів та їх поєднань, поняття про композицію, знайомство з різними матеріалами та фактурами, розвиток спостережливості, уяви та фантазії.

      Майстер-клас пройшов дуже жваво та цікаво. Дітлахи були задоволені, що мали можливість провести час з користю, навчитися чогось нового та отримати приємні емоції. У кінці майстер-класу кожен учасник отримав своє унікальне осіннє дерево з власним розписом.

    Захід пройшов під час чергового засідання Батьківського клубу в рамках проєкту «Швидке реагування в Кіровоградській області для задоволення потреб дітей та їхніх опікунів, у тому числі внутрішньо переміщених осіб, які постраждали внаслідок війни в Україні», що реалізується Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) у партнерстві з Благодійним фондом «Безпечне майбутнє»

    Ми дякуємо всім, хто відвідав наш майстер-клас, та чекаємо на нові зустрічі!

Круглий стіл «Чарівний світ української мови» 

   Для кожного народу мова – найбільший скарб, віддзеркалення душі народу, його історії. Кожна людина має завжди пам’ятати хто вона, звідки родом, де її коріння, кожна людина повинна знати свою мову, любити її, цінувати, збагачувати, берегти.

    Бібліотекарі Центральної міської бібліотеки разом із вчителем української мови та літератури-волонтеркою Поясовою Ганною Вікторівною провели круглий стіл присвячений величі української мови та літератури «Чарівний світ української мови» в рамках проєкту «Швидке реагування в Кіровоградській області для задоволення потреб дітей та їхніх опікунів, у тому числі внутрішньо переміщених осіб, які постраждали внаслідок війни в Україні», що реалізується Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) у партнерстві з Благодійним фондом «Безпечне майбутнє».

    В рамках заходу було обговорено з присутніми про українську мову як найвищу цінність для українського народу та згадано про феномен «Розстріляного відродження» та його вплив на українську літературу.

    Учасники дізналися, що розстріляне відродження – це літературно-мистецьке покоління 20-х – початку 30-х рр. в Україні, яке дало високохудожні твори у галузі літератури, живопису, музики, театру і яке було знищене тоталітарним сталінським режимом.

Освітньо-соціальний проєкт для людей літнього віку «Університет третього віку»

У центральній бібліотеці КЗ «Світловодська міська централізована бібліотечна система»  розпочалися безкоштовні курси з комп’ютерної грамотності для пенсіонерів. Це новий формат освітньо-соціального проєкту для людей літнього віку «Університет третього віку», мета якого — надати людям у віці 60+ безбар’єрний доступ до освіти.

Комп’ютерні курси для пенсіонерів дають можливість старшому поколінню відчувати себе впевнено в роботі з комп’ютерною технікою, навчитися безпечно шукати інформацію в Інтернеті, користуватися програмами відеодзвінків, вивчати основні текстові редактори, працювати з таблицями, створювати власні презентації та цікаві відеоролики.

Комп’ютерний курс також розглядає повсякденні завдання, такі як оплата комунальних послуг через Інтернет, прослухування музичних файлів, перегляд улюблених фільмів, купівля та продаж через Інтернет речей, цікавих інтелектуальних ігор в хвилини відпочинку тощо.

    Заняття проходять по кілька разів на тиждень, стати «студентом» Університету може кожен бажаючий, який хоче  йти в ногу з часом і користуватися всіма перевагами сучасних технологій для дому або для роботи.

Бібліотекарів громади привітали з професійним святом 

    Щорічно 30 вересня в Україні відзначають Всеукраїнський день бібліотек. З цієї нагоди напередодні привітали бібліотекарів Світловодської громади з професійним святом.

    Як зазначила начальник управління культури й туризму Тетяна Головачова, попри війну, розв’язану росією проти України, бібліотеки громади продовжують розвиватися та втілювати новації — переосмислюються бібліотечні простори, оновлюються сховища та реалізуються сучасні проєкти.

    Зокрема, це проєкт «Швидке реагування для підтримки дітей та їх сімей, у тому числі ВПО постраждалих від війни в Україні», робота Дитячої точки «Спільно», Батьківського клубу в рамках реалізації зазначеного проекту.

   Найкращі працівники — за багаторічну сумлінну працю, високий професіоналізм, вагомий внесок у розвиток бібліотечної справи, впровадження інновацій та з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек були відзначені нагородами різного рівня.

Як бібліотеки Світловодська наближають перемогу 

    Треба старі плащі та додаткові робочі руки. Як бібліотеки Світловодська наближають перемогу.

    Із початком повномасштабного вторгнення бібліотеки міста продовжили виконувати свої соціальні і культурні функції, а також стали осередками з виготовлення маскувальних сіток і пошиття необхідних на фронті речей.

     До Всеукраїнського дня бібліотек, який відзначають 30 вересня, говоримо з працівницею центральної міської бібліотеки комунального закладу "Світловодська центральна міська бібліотечна система" Тетяною Голінко про виникнення волонтерської ініціативи "З бібліотекою до перемоги" з виготовлення маскувальних сіток та про те, що потреба у них не зникла і треба долучатися до ініціативи.

Усе почалося з того, що не вистачало людей і в перші дні березня 2022 року нас запросили у міський Палац культури допомагати волонтерській групі Людмили Любарської "Ми для вас надійний тил!". Людмила Миколаївна навчила нас всьому, що знала з 2014 року, надала тканину, фарбу, але порадила створити свій осередок, аби посилити роботу.

Тим часом колежанки із філії №2 організували на базі свого закладу пошиття необхідних для фронту речей, своє об’єднання назвали "Тепла справа". А всі інші працівниці на базі центральної бібліотеки, де працюю я, утворили об’єднання, яке плете маскувальні сітки. Його ми назвали "З бібліотекою до перемоги". Можна сказати, що я за нього відповідаю, мені допомагає працівниця філії №3 Зоя Позовна. Ми дякуємо усім колежанкам за небайдужість і бажання наближати перемогу.

Під час перерв та у позаробочий час приходять волонтерити працівниці з усіх філій. А як інакше, якщо військові телефонують, що є нагальна потреба або що можуть приїхати саме у цей день, а не в інший. А ще воює наш колега Володимир Федченко, у шести працівниць у війську сини, чоловіки, брати, у мене два племінники пропали безвісти. Маємо підтримувати фронт.

Раніше приходили допомагати жителі сусідніх будинків, вимушені переселенці із Херсона і Харкова. Зараз залишилася лише світловодчанка Оксана Джулай, яка живе неподалік. Вона робить натяжку на рамку і надзвичайно швидко плете, чим значно пришвидшує процес виготовлення.

У нас чітко розподілені процеси: хто на чому набив руку — одні ріжуть тут чи передають готові смужки, інші плетуть. Але якщо караул на якійсь із ділянок, то все кидаємо і працюємо там, де є потреба.

Про нас швидко дізналися. Із замовленнями мені телефонують однокласники мого сина, підрозділи з Києва, Черкас. Якось мою розмову на пошті, коли я забирала тканину, почули рідні морпіха, і вже на вечір він приїхав за сіткою, яка йому була вкрай необхідна.

На синтетичні тканини не переходимо, все так же фарбуємо бавовняні, адже я сама провела нескладний експеримент і пересвідчилася: синтетичні недовговічні, та й легкозаймисті. Тож навіщо витрачати час і гроші.

За фарбування відповідаю я. Живу в приватному секторі, тож одягаю маску й рукавички та кип’ячу, а потім сушу тканину у себе на подвір’ї. Коли йшла у відпустку, то наготувала наперед, аби за цим не було затримки. За ці півтора року стала і хімікинею, і колористкою — знайшла найбільш вдалий рецепт для закріплення фарби на тканині, підбираю пропорції, аби домогтися необхідного відтінку кольору, бо якщо відтінок не відповідатиме кольоровій гамі місцевості, як-то ліс чи сухе поле, така сітка зашкодить, а не допоможе військовим.

Перерв у роботі не було, адже потреба у сітках не зменшилася, а навпаки збільшилася: в Україну надходить військова техніка. А багато осередків, які організувалися на початку повномасштабного вторгнення, припинили свою роботу. Нам навіть телефонували з Києва, Черкас, пропонували повністю забезпечувати нас матеріалами, аби ми плели для їхніх потреб. Ми не ділимо військових на "наших" і "не наших", вони усі наші, але ж ми не встигаємо виконувати свої замовлення, не те що від інших.

У філіях стоять скриньки для збору грошей, що йдуть на придбання основи для сіток, фарби для тканини, солі та оцту, які необхідні для процесу фарбування. На сьогодні вже треба оновити кравецькі ножиці, бо падає швидкість роботи, але поки не можемо собі цього дозволити — усе вкладаємо в матеріали. Суми збираємо скромні, але надзвичайно вдячні нашим читачам, які виділяють посильні внески зі своїх зарплат та пенсій. Звісно, вносимо і свої кошти.

Співпрацюємо з місцевими волонтерами, які доставляють вантажі на передову: Юрієм Сичовим, Олегом Квіташем, Олександром Скотніковим. До сіток додаємо продукти та те, що можемо купити самі чи обмінятися з іншими волонтерами. Обов’язково передаємо малюнки і поробки наших маленьких читачів.

Зараз потрібна тканина. Ми вже принесли усі домашні запаси і всіх сусідів обібрали (сміється). Коли приїздили мої друзі з Кропивницького, захопили у подарунок два мішки з тканиною, привозили необхідне і колежанки із сіл громади. Наші користувачі допомогли знайти виробництва з пошиття футболок і військової форми на Черкащині, Полтавщині, які надсилали нам підходящі обрізки. Та зараз їхня робота зупинилася, тож не маємо необхідної кількості сировини. Підходить вживана постільна білизна, нові відрізи, а ще плащі радянських часів, у них і склад тканини нормальний, і кольори болотний чи сірий.

І потрібні робочі руки різати та плести. Просимо, приходьте у центральну міську бібліотеку (вул. Приморська, 54) хоч на пів години, це теж значна допомога фронту.

Авторка: Тетяна Юганова

Фото: Аліна Семенова

Нестерпним болем повен Бабин Яр 

     До роковин трагедії Бабиного Яру 27 вересня бібліотекар юнацької кафедри провела з юними читачами бесіду «Нестерпним болем повен Бабин Яр». Пані Катерина розповіла дітям про страшні події, які перетворили Бабин Яр на місце постійних вбивств. Також бібліотекар нагадала дітям: потрібно пам’ятати про ті події, щоб такого не сталося знову.

     Читачі бібліотеки можуть ознайомитися з монографіями науковців, спогадами очевидців, художньою літературою, яка висвітлює події у Бабиному Яру, переглянувши виставку-реквієм «Бабин Яр. Уроки історії».

Екскурсія бібліотекою 

    Працівники бібліотеки-філії № 1 КЗ "Світловодська міська централізована бібліотечна система" для учнів ліцею "Інтелект" провели екскурсію бібліотекою та ознайомили з історичним куточком "Власівка. Минуле". Діти оглянули виставку декоративно-прикладного мистецтва "Політ фантазії Світлани Ісаєнко". Школярі також узяли участь у педагогічній зустрічі "Вічний слід учителя на землі", присвяченій 105-й річниці з дня народження видатного педагога В. О. Сухомлинського.

   Бібліотекарі щиро вдячні за участь педагогам ліцею І. В. Булат та А. Ф. Макаренко та сподіваються на майбутню співпрацю!

Інформаційна година «Як говорити так, щоб тебе почули?» 

    Успіх у житті кожного з нас часто продиктований вмінням розмовляти: слухати і говорити. Якщо вмінням слухати можуть похвалитися багато хто з нас, то з умінням говорити виникають складнощі.

    Сьогоднішня інформаційна година «Як говорити так, щоб тебе почули?» пройшла під час чергового засідання Батьківського клубу в рамках проєкту «Швидке реагування в Кіровоградській області для задоволення потреб дітей та їхніх опікунів, у тому числі внутрішньо переміщених осіб, які постраждали внаслідок війни в Україні», що реалізується Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) у партнерстві з Благодійним фондом «Безпечне майбутнє» обговорювали, як виростити свою дитину здоровою і сформувати у неї правильні звички.

    Якщо твій співрозмовник не чує тебе і не хоче реагувати; як говорити так, щоб тебе слухали та чули; як правильно формулювати думки, доносити ідеї, утримувати увагу слухачів, будувати ефективні комунікації з будь ким, незалежно від віку і професії, – саме ці питання обговорювали присутні під час заходу.

    Після теоретичного екскурсу, учасники спробували аргументувати свою власну думку, переконувати співрозмовника, відстоювати свої інтереси.

   Час, проведений на засіданні, відзначився не лише гарним настроєм, розвагами, дружньою атмосферою, але й повчальними вправами, виробленням навичок поважливого ставлення до думок один одного, усвідомленням себе та своїх можливостей.

Благодійніна акція «Маскувальні сітки замість гаджетів» 

   На війні є поняття фронту і тилу. Те, що відбувається на фронті, значно помітніше та гучніше. Але без підтримки тиловиків - важко фронтовикам! Поки захисники зі зброєю в руках воюють і боронять наш край, у тих, хто в тилу, є свої «бойові завдання». І одне з них ‒ плести маскувальні сітки для військових.

   Під час засідання батьківського клубу учасники взяли участь у благодійній акції «Маскувальні сітки замість гаджетів» в рамках проєкту «Швидке реагування в Кіровоградській області для задоволення потреб дітей та їхніх опікунів, у тому числі внутрішньо переміщених осіб, які постраждали внаслідок війни в Україні», що реалізується Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) у партнерстві з Благодійним фондом «Безпечне майбутнє» та долучилися до плетіння маскувальних сіток. 

Ми всі говоримо про те, що діти забагато часу проводять у ґаджетах, але водночас ми не пропонуємо їм нічого цікавого натомість. Щоби витягти дітей із віртуального світу, ми запропонували робити щось корисне для суспільства, тому що маскувальна сітка – це життя, яка дуже часто рятує наших військових та техніку на передовій! 

Спортивно-розважальний квест «Мандруємо стежками осені» 

  Осінь - чарівний час, коли дерева розфарбовуються у відтінки помаранчевого та червоного, а повітря наповнюється ароматами листя та свіжої прохолоди. Це ідеальний час для проведення рухливих занять для дітей.

   Так в Центральній міській бібліотеці пройшов спортивно-розважальний квест «Мандруємо стежками осені» в рамках проєкту «Швидке реагування в Кіровоградській області для задоволення потреб дітей та їхніх опікунів, у тому числі внутрішньо переміщених осіб, які постраждали внаслідок війни в Україні», що реалізується Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) у партнерстві з Благодійним фондом “Безпечне майбутнє.

Квест проводився з метою закріплення знань про здоровий спосіб життя, удосконалення фізичних здібностей у спільній руховій діяльності дітей, сприяння зближенню і організованості дітей, групи, підняття емоційного настрою вихованців.

   Цікаві інтелектуальні завдання, справжні випробування та багато цікавої інформації про осінні звичаї – все це чекало на учасників.

Діти танцювали, гралися, розважалися, та отримали незабутні яскраві враження.

Бібліотерапевтична година «Заняття з арт-терапії» 

   Кожна дитина періодично відчуває негативні почуття. І це цілком нормально! З негативом необхідно справлятися та вчитися його «виплескувати». Підліткам важливо мати здорову самооцінку, вміти керувати залежностями, знімати стрес, полегшувати симптоми тривоги та депресії, справлятися з фізичною хворобою чи інвалідністю.

    Під час чергового засідання Батьківського клубу – бібліотерапевтичної години «Заняття з арт-терапії» в рамках проєкту «Швидке реагування в Кіровоградській області для задоволення потреб дітей та їхніх опікунів, у тому числі внутрішньо переміщених осіб, які постраждали внаслідок війни в Україні», що реалізується Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) у партнерстві з Благодійним фондом «Безпечне майбутнє» обговорювали, що таке арттерапія та чому вона ефективна у роботі з дітьми під час війни.    

Мета заходу – довести, що арттерапія — це корисний інструмент для роботи з дітьми під час війни.

   Метод арттерапії специфічний, він ігровий, його можуть не сприймати серйозно. Арттерапія може не підійти людям, які взагалі не вміють і не люблять займатися будь-якими видами творчості або воліють лише говорити про свої переживання.

    Зараз дітки часто малюють дім, вони будують шалаші чи халабуди, створюють будиночки з камінчиків або в піску. І така внутрішня робота для діток є дуже терапевтичною. Те, що зовні неможливо змінити, можна на символічному рівні програти, промалювати, проліпити.

Майстер клас «Долонька єдності» 

   Задля виховання у дітей почуття єдності у бібліотеці пройшов майстер клас «Долонька єдності» в рамках проєкту «Швидке реагування в Кіровоградській області для задоволення потреб дітей та їхніх опікунів, у тому числі внутрішньо переміщених осіб, які постраждали внаслідок війни в Україні», що реалізується Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) у партнерстві з Благодійним фондом «Безпечне майбутнє».

   Мета заходу - познайомити та привити любов до української культури та її символів, сприяти зміцненню дружніх, довірливих взаємозв'язків, а також розвитку творчих та комунікаційних навичок. Основною ідеєю є те, що кожна людина може додати свій внесок в колектив та побудувати спільну «долоньку єдності», яка символізує співпрацю та взаємопідтримку заради мирного майбутнього України.

  З натхненням і наполегливістю діти створювали «Долоньку єдності», обводили відбитки своїх рук на папері і вирізали їх. Потім склали долоньки і створили квітку у вигляді соняшника, що символізує єдність з воїнами, безмежну довіру і надію на Перемогу. Віримо в ЗСУ! Нехай дитячі долоньки зігрівають серця наших захисників!

Майстер клас «Виготовлення 3D прапору України» 

  Щорічно, 23 серпня, українці відзначають День Державного Прапора України. Цього року День прапора ми відзначатимемо 20-й раз. Офіційно святом цей день був проголошений спеціальним Указом Президента Леоніда Кучми № 987/2004 від 23 серпня 2004 року.

   Прапор – це символ національної ідентичності, який втілює в собі історію, традиції та дух народу. Україна, як суверенна держава, також має свій унікальний прапор – жовто-синій стяг, який вже багато десятиліть служить символом національної гордості та єдності. За традицією, кольори українського прапора тлумачать так: блакитний — символізує ясне небо, а жовтий — пшеничні поля. Ще є релігійне трактування: за ним блакитний — це божа сила, а жовтий — віра. А у сакральному тлумаченні блакитний — вода, що активізує, а жовтий колір — сонячне та вогненне начало.

   З нагоди відзначення Дня Державного Прапора України в центральній міській бібліотеці пройшов майстер клас «Виготовлення 3D прапору України» в рамках проєкту «Швидке реагування в Кіровоградській області для задоволення потреб дітей та їхніх опікунів, у тому числі внутрішньо переміщених осіб, які постраждали внаслідок війни в Україні», що реалізується Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) у партнерстві з Благодійним фондом “Безпечне майбутнє”.

  Під час виготовлення прапору діти проявили всій творчий потенціал та показали свої знання про українську національну символіку. Беззаперечно всі учасники заходу відчули глибокий зв'язок із національними цінностями.

Подорож «Країною здорового харчування» 

Харчування дуже важливе для кожної людини – незалежно від її віку.

Ми всі знаємо, від того, що і як їсть малюк, безпосередньо залежить його здоров'я. Від їжі залежать наше самопочуття, харчування – це важливий фактор для захисту організму та формування імунітету.

Під час чергового засідання Батьківського клубу – виховної години «Подорож «Країною здорового харчування» в рамках проєкту «Швидке реагування в Кіровоградській області для задоволення потреб дітей та їхніх опікунів, у тому числі внутрішньо переміщених осіб, які постраждали внаслідок війни в Україні», що реалізується Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) у партнерстві з Благодійним фондом “Безпечне майбутнє” обговорювали, як виростити свою дитину здоровою і сформувати у неї правильні звички. 

Мета заходу – підвищення поінформованості дітлахів та їхніх батьків про принципи здорового харчування, а також мотивація до здорового способу життя.

    Присутні взяли участь у вікторині «Що я знаю про здорове харчування», перевірили свої знання про те, як правильно скласти свій раціон та яких правил особистої гігієни необхідно дотримуватися під час прийому їжі.

   Діти з великим задоволенням переглянули Абетку харчування «Навіщо харчуватися правильно?», яка навчила дітей принципам та культурі засобам існування, та як дотримуватися їх у повсякденному житті.

   На завершення засідання діти з великим задоволенням розфарбовували розмальовки зі здорового харчування.

   Правильна їжа - це потужний фундамент для розвитку гармонійної та здорової особистості. Діти повинні засвоїти, що корисно, а що не корисно.

   Харчуйте правильно, і це буде першим кроком до здоров'я без ліків!