2022 рік

Як допомогти дитині, яка перебуває в стресі

      29 грудня в центральній міській бібліотеці відбулось засідання Батьківського клубу в рамках реалізації проєкту ЮНІСЕФ.

     Було проведено заняття з елементами тренінгу «Як допомогти дитині, яка перебуває в стресі».

     Практично у всіх дітей, особливо молодших, зараз спостерігається певний регрес – діти капризують, не виконують домовленості, втрачають деякі навички. Батьки не повинні лякатися такої поведінки дітей.

    Перш за все дорослим потрібно забезпечувати “завдання виживання” – заспокоювати дітей.

     Для того, щоб стан дитини якнайшвидше стабілізувався, дорослим необхідно постійно відповідати на запитання дітей, адже діти потребують пояснень. Також дітям потрібно грати, адже гра – це природний механізм стабілізації. Коли дитина грає в гру з зацикленим сюжетом – так вона повертається до того стану й часу, коли була в безпеці.

      Методика інтерактивного заняття включила в себе вивчення правил поводження з дитиною під час стресової ситуації.

      Учасники активно включились у виконання техніки ігор для дітей та заспокійливих вправ, щоб досконало оволодіти навичками проведення гри з дітьми.

      Особливу увагу батьки звернули на виконання творчої роботи для саморегуляції «Створення казки про вибраного персонажа» та невербальної гри «Ти не один»: проводили вправу з дихальної техніки (хмаринка); розважальну гру для переключення уваги; малювали ілюстрації до придуманої казки; створювали «об'ємні» картини, яку вони уявляють.

      Сподіваємось заняття надало потрібні знання та навички батькам допомагати дітям, зберігати впевненість і спокій у ці складні часи.

Бажаємо всім зберерігати свій психічний стан та бути здоровими!

Засідання Батьківського клубу на тему «Виховання без насильства»!

22 грудня в центральній міській бібліотеці було проведене розвивальне заняття про виховання дітей без насильства.

Дитина – це маленька людина, яка потребує виховання без насильства: без окрикiв, безпокарання, без жорстокого та злого поводження.

Кожна дитина потребує тільки турботи і любові, підтримки і мудрих порад батьків.

Тільки добро сприяє гармонійному розвитку дитини та породжує гарну поведінку дітей. Саме про це йшлося на засіданні для батьків.

На заняття була запрошена завідувач Світловодського бюро правової допомоги Алла Мірошник. Вона надала роз’яснення правових документів, які спрямовані на подолання насильства та допомогла батькам розібратися в тому, як жорстоке поводження з дітьми й нехтування їхніми інтересами завдає непоправної шкоди здоров'ю дітей і тягне за собою важкі психічні та соціальні наслідки.

Дитина, яка виховується в умовах безправ'я, ніколи не буде поважати права іншої людини, навчиться грубій поведінці та жорстокості.

На засіданні батьки розібралися в методах виховання без насильства та попередження конфліктних ситуацій з дітьми.

Головною порадою виявилося вміння почути дитину та її проблеми; знаходження розуміння; надання підтримки дитині та відчуття власної значимості і людської гідності.

Бажаємо всім батькам, щоб основним методом виховання дітей булоненасильство, а доброта!

Тренінг-гра на тему: «Як стабілізувати себе»

для членів Батьківського клубу

15 грудня в центральній міській бібліотеці відбулось друге засідання Батьківського клубу в рамках реалізації проєкту ЮНІСЕФ «Реагування на надзвичайну ситуацію в Кіровоградській області для вирішення потреб дітей та їх представників, в тому числі ВПО, які постраждали внаслідок війни в Україні».

Було проведено тренінг-гру «Як стабілізувати себе».

Батьківство потребує багато емоційних ресурсів. Саме тоді, коли вони на межі, людина відчуває себе виснаженою, втрачає сили, й це є ознакою емоційного вигорання.

Щоб запобігти цього, учасники заходу вчилися збереженню й збільшенню власних ресурсів. Вони дізнались про різні варіанти стабілізації себе.

Методика включила в себе різноманітні техніки, вправи зі зворотнім зв’язком, ситуаційні ігри та дослідження складних випадків.

Найцікавішою для всіх виявилась гра – уявлення з елементами методу психотерапії «Сноведіння на яву», яка мала на меті надати можливість швидкого знаходження ресурсів для подолання пост стресових ситуацій.

Учасники активно включились у виконання послідовних дій згідно методики, а потім кожен учасник розповідав про те, що давалось йому уявити складно, а що легко та про свої відчуття й емоції під час гри – вправи.

Головне досягнення гри – це швидке знаходження ресурсів для подолання пост стресових ситуацій.

Тренінг стимулював учасників до прояву творчості, розкриття особистісного потенціалу, зміни свого відношення до життя, щоб стати більш позитивними для своїх дітей.

Щасливі батьки – щасливі діти, а не навпаки!

Тренінг на тему: «Управління стресом» для членів Батьківського клубу

    8 грудня в центральній міській бібліотеці відбулось перше засідання Батьківського клубу в рамках реалізації проєкту ЮНІСЕФ «Реагування на надзвичайну ситуацію в Кіровоградській області для вирішення потреб дітей та їх представників, в тому числі ВПО, які постраждали внаслідок війни в Україні».

    Був проведений тренінг «Управління стресом», в якому взяли участь батьки різного віку для навчання управляти власними емоціями та реакціями на стрес, щоб вміти змінювати атмосферу довкола себе в складних ситуаціях.

   Тренінг мав на меті підвищення емоційної компетентності батьків та формування їх стресостійкості.

     Всі учасники заходу дізнатись про механізм виникнення стресу, види стресів, їх прояви та вчились навичкам управління власним емоційним станом.

    В практичній частині тренінгу команди учасників активно включились в роботу та виконували вправи виходу з надмірного стресу, методи самодопомоги для вміння самозаспокоюватись та знаходити внутрішні ресурси.

   Учасники усвідомили, якою є нормальна психоемоційна реакція на стрес, вчились саморегуляції, вмінню приймати конструктивні рішення у стресових ситуаціях та самостійно долати негативні наслідки тривалого шкідливого стресу.

   Сподіваємось, що проведений тренінг та всі наступні заняття допоможуть батькам – членам Батьківського клубу надавати необхідну підтримку своїм сім’ям, а головне - дітям.

«16 днів проти насильства» у бібліотеці-філії № 7

      Щорічно з 25 листопада до 10 грудня проводиться Всеукраїнська кампанія «16 днів проти насильства» з метою привернення уваги до проблем подолання насильства в сім’ях, жорстокого поводження з дітьми, протидії торгівлі людьми та захисту прав жінок.

     Сьогодні спільно із керівником гуртка "Тактикмед" Губарєвою Валетиною Матвієвною ми провели бесіду - застереження: "Зупини насильство - захисти себе". Мета заходу: розпізнати насильство, не допускати насильство, та вміти захиститись від нього. Головним чинником боротьби з насильством є толерантність, яка є необхідною складовою для спілкування з людьми. В ході бесіди вихованці гуртка переглянули слайд - презентацію: "Насильству ні". Обговорили різноманітні ситуації насильства, та визначили їх тип. Проглянути тематичну поличку: " Мій улюблений світ - без насильства"

На сьогодні тема насильства є актуальною, особливо в тяжкий час для нашої держави та нації. Дякуємо нашим захисникам! І хочеться побажати їм здоров'я, перемоги та скорішого повернення в рідні домівки! Все буде Україна!

Культурно-мистецька акція "Мудрість віків через роки"  в бібліотеці-філії № 3

    

   Бібліотека-філія №3 долучилася до проведення культурно-мистецької акції "Мудрість віків через роки", присвяченої 300-річчю з дня народження Г. С. Сковороди.


      Нині розуміємо, наскільки важливо плекати своє, українське. Більше знати, цікавитися рідною культурою.

    У поміч – багатоаспектна спадщина філософа, видатного мислителя й просвітителя Григорія Сковороди.

      Метою літературної вітрини «Великий мислитель українського народу», яку мали змогу переглядати користувачі нашої бібліотеки, є актуалізація творів письменника та осяжність його філософських трактувань і життєвих поглядів.

       Матеріали даної ювілейної експозиції під час тематичних діалогів, дискусій, голосних читань сприяли пошуку нашими читачами чітких відповідей на проблемні питання нашого сьогодення - як можна бути вільним серед неволі і святим серед пекла.

     Навіть відключення від електромережі не змогло завадити у колі живої розмови нашому єднанню і просвітницьким намірам.

Осінь барвиста, щедра і мила знов урожаєм всіх пригостила 

    Щоб ефективно працювати на землі, недостатньо мати ділянку - потрібні знання. А отримати їх допоможуть книги, представлені у бібліотеці-філії №3 на книжковій виставці «Осінь барвиста, щедра і мила знов урожаєм всіх пригостила».


      На сторінках запропонованих книг для початківців садівників та городників представлені унікальні авторські методи і секрети вирощування найпопулярніших квітково-декоративних, плодових і овочевих рослин, обрізки дерев і чагарників, щеплення, боротьби з бур'янами, захисту рослин від шкідників, збирання та збереження врожаю.

     По закінченні дачного сезону, коли грядки радують достатком, кожна господиня замислюється про те, як зберегти цю пишність до кінця зими, щоб в будні і свята за столом пахло літом, щоб меню викликало незмінний апетит. На виставці представлені видання, в яких читач знайде відомості про всі способи консервування, а також докладну інформацію про корисні і лікувальні властивості овочів.

   Ви хочете здивувати гостей незвичайними кулінарними прикрасами з овочів і фруктів? У вас є можливість осягнути важливі дрібниці, які зроблять вас професіоналом в оформленні страв.

      Запрошуємо відвідати виставку, адже навіть невелика земельна ділянка, оброблена вміло і вчасно, може принести хороший врожай і радувати цвітінням клумб з ранньої весни до пізньої осені.

     Члени клубу любителів садово-городницької діяльності «Весняні надії», який функціонує при нашій бібліотеці, навчившись користуванню комп'ютером та отримавши доступ до Інтернету можуть вільно спілкуватися з іншими любителями, відвідувати Інтернет-магазини, читати останні новини про врожаї, знайомитися з новими видами культур та ділитися своїми успіхами.

    Також у нас в бібліотеці ми надаємо можливість нашим користувачам зробити он лайн замовлення по поштовому каталозі «Інтерфлора Україна». «Інтерфлора» щорічно випускає три каталоги для замовлення насіння і садивного матеріалу з доставкою поштою.

— Насіння квітів і овочів;

— Весна: цибулини квітів (лілії, гладіолуси, жоржини та інші), саджанці троянд і декоративних рослин, плодових і ягідних культур;

— Осінь: цибулини квітів (тюльпани, гіацинти, нарциси, шафрани та інші), саджанці троянд і ягідних культур.

       «Інтерфлора Україна» самостійно закуповує (імпортує) насіння і садивний матеріал від кращих виробників з Нідерландів, Німеччини, США, Чехії, України.

     Запрошуємо відвідати виставку, адже навіть невелика земельна ділянка, оброблена вміло і вчасно, може принести хороший врожай і радувати цвітінням клумб з ранньої весни до пізньої осені.

«Безбар'єрність – не стояти осторонь проблем, а зробити крок назустріч людям.

Кожна людина гідна взяти участь в Програмі «Розвитку системи громадського здоров’я в Кіровоградській області», а саме в уроках здоров’я, оздоровчо - профілактичних заходах, отримати інформацію про оздоровлення, профілактику гіподинамії та вільно спілкуватися з громадянами міста.

Обласна Програма та проєкт центральної міської бібліотеки «Основи здоров’я та фізична культура» ставить на меті необхідність комплексно розвивати фізичні та інтелектуальні якості людини за допомогою творчого використання засобів фізичної культури в організації здорового способу життя.

27 жовтня в рамках Програми проведено тренінг «Основи здоров’я та фізична культура», який включив декілька блоків:

* «Фізичні, соціальні, психологічні складові здоров'я та їх вплив на фізичний стан людини»;

* «Моделювання, самооцінка рівня здоров’я»;


* «Складові здорового способу життя»;

* Анкетування «Самодослідження»;

* Проходження тесту «Мої життєві принципи»;

* Моделювання: визначення цілей та розробка планів у різних сферах життя;

* Тренування з рухової активності «Оздоровчо – профілактична гімнастика».

Робота на тренінгу надала всім учасникам необхідне стимулювання до самостійного й усвідомленого вибору здорового способу життя.

Під час тренінгових занять учасники виконували різні запропоновані завдання для набуття навичок ефективно зміцнювати здоров’я, оцінювати ризики, конструктивно керувати власними емоціями та критично мислити з метою змінювати своє життя на краще й самореалізовуватись.

Пензлем, і словом - про ЗСУ

ЧЕРЕЗ ВІЙСЬКОВУ АГРЕСІЮ З БОКУ РФ  ДЕСЯТКИ ТИСЯЧ ЛЮДЕЙ ВИМУШЕНІ БУЛИ ПОКИНУТИ СВОЇ ДОМІВКИ, А ЧАСТО І ВТРАТИВШИ ЇХ, ШУКАТИ ПРИХИСТКУ В РІЗНИХ РЕГІОНАХ.

Кіровоградська  земля, як і вся Україна, також надала тимчасовий притулок родинам зі Сходу, які потрапили в біду.  В умовах воєнного стану та тих викликів, які поставлені російською війною, нашим дітям, а особливо діткам переселенців дуже важко. Діти  в малюнках, дитячих  казках та патріотичних віршах висловлюють своє розуміння війни в Україні. Їхня творчость має нагадати світу, що як не буває чужих дітей, так і не буває чужого дитячого болю та горя. І наші діти так само прагнуть жити у мирі, і хочуть якомога скоріше повернутися до звичного життя, яке було у них до 24 лютого 2022 року. Пропонуємо Вашій увазі  творчі роботи Дар’ї Голуб, нашої  читачки  - переселенки зі Славянська, та Наталії Бадешко.

Малюнки наповнені безмежною любов’ю до нашої рідної неньки України, в теперішній нелегкий час набувають особливого  сенсу...

Право на мову з фільмом Docudays UA «Мова»

Краса й милозвучність української мови — велике надбання нашого народу.

На всій території України діє захист права громадян на отримання державною мовою інформації та послуг у сферах суспільного життя.

20 жовтня в центральній міській бібліотеці проведено право просвітницький захід з показом документального фільму Docudays UA «МОВА» режисера Сергія Лисенка.

Фільм висвітлює мовну проблему, як активісти – волонтери їздять в різні куточки України й організовують безкоштовні курси з української мови для всіх охочих. Найактуальнішим висловлюванням фільму, яке пронизало усіх глядачів, стали слова: «Хочу вивчити українську мову, щоб більш ніхто не здумав мене «захищати».

Фільм викликав бурхливе обговорення. Присутні дійшли висновку про те, що проведення навчальних заходів з української мови актуальне й необхідне сьогодні, коли ми виборюємо свої права на територіальну цілісність, на життя та існування української нації взагалі.

УКРАЇНСЬКА мова де б ми не були ВИРІЗНЯЄ нас від усіх та ПОЄДНУЄ нас, бо мова завжди була і є важливим маркером української ідентичності.

Наприкінці заходу присутні читали улюблені українські вірші та висловили бажання, щоб в бібліотеках міста більше було літератури сучасних українських письменників та поетів.

ЦМБ, Модератор проекту «Кіноклуб Docudays UA як інструмент просвіти з прав людини» Шмакова Н.А.

До дня Захисника України

14 жовтня відзначається День захисника України – свято мужності на честь воїнів, які відважно захищають нашу державу. Свято було встановлено 14 жовтня 2014 року відповідним Указом Президента України з метою «вшанування мужності та героїзму захисників незалежності і територіальної цілісності України, військових традицій і звитяг Українського народу, сприяння дальшому зміцненню патріотичного духу у суспільстві та на підтримку ініціативи громадськості».

Дату відзначення сучасного свята українських захисників було обрано не випадково. Цього дня українці також відзначають велике християнське свято – Покрова Пресвятої Богородиці. До цієї дати приурочено і День Українського козацтва, що відзначається з 1999 року. Також 14 жовтня вважається днем створення Української повстанської армії, бійці якої боролися за свободу країни.

Саме тому День захисника України ми відзначаємо 14 жовтня, як символ нерозривного зв’язку всіх поколінь захисників України, як пам’ять про тих, хто в різний час захищав нашу землю від ворога і охороняє її зараз, коли на східних територіях України йде боротьба за її незалежність і суверенітет. Попри зміну часів і політичних систем, День захисника України асоціюється насамперед з мужністю та стійкістю людського характеру, силою духу та відданістю Батьківщині.

До Дня захисника України та до Дня українського козацтва в  бібліотеці - філії №2 підготовлено книжкову виставку. Експозиція містить видання, що розкривають сторінки історії героїчної боротьби захисників рідної землі від Козацької доби до наших днів, висвітлюють події новітньої історії та розповідають про сучасних героїв, які відстоюють свободу, честь, гідність нашої держави у зоні бойових дій.

День молоді в бібліотеці

     12 серпня для молоді в центральній міській бібліотеці проведені майстер – клас «Плетіння маскувальної сітки для ЗСУ» та молодіжний навігатор «Будь».

        Маскувальні сітки, як великі полотна для військових плетуть у центральній міській бібліотеці ще с початку війни. А для молоді проводили майстер - клас з плетіння вперше.

         Плести маскувальну сітку не просто: на рамку натягнута сітка, й у її шпаринки через дві клітинки треба вплести стрічки з камуфляжної тканини у формі різноманітних ліній та зигзагів, але без гострих кутів.

     Молоді люди та старшокласники спочатку подивилися на власні очі, як це відбувається, а потім спробували своїми руками. Плели усі й старалися з великим бажанням та дотриманням однієї методики. А хто хотів, той нарізав тканину на смужки.

      Фахівці перевіряли та вносили свої правки. Вийшло дуже добре. Тепер цю сітку відправлять через волонтерів бійцям.

      Сподіваємось, що така «камуфляжна схованка» для техніки допоможе нашим героям на фронті.

    У другій частині заходу працівники центральної міської бібліотеки запропонували старшокласникам та випускникам школи визначитися з тим, якими вони хочуть бути в майбутньому та яких якостей найбільше хочуть набути, а саме взяти участь в молодіжному навігаторі «Будь».

      Молоді люди мали можливість вибрати необхідні якості та риси людини, які на власний погляд кожного учасника є найважливішими та які мають стати своєрідним орієнтиром в житті.

      Після такого вибору всі учасники взяли активну участь в обговоренні про те, ким бути, щоб якомога більше принести користі суспільству й державі та при цьому досягти звершення власних сподівань.

Святкова конкурсно-розважальна программа "Бібліотека для молоді" /в рамках проведення обласної акції " «Rave-party #Molod_die»/

   Мета заходу – розвинути вміння працювати в командах, орієнтуватися у просторі, чітко й швидко формулювати думку, логічно та творчо міркувати, згуртувати та розвинути громадський активізм і лідерство у молоді. 

   Учасники отримають цікаві завдання, шукатимуть оригінальні рішення і підказки. Учасники будуть відзначені призами.     Щорічно 12 серпня відзначається Міжнародний день молоді. Рішення було підтримане на І сесії Світової конференції міністрів у справах молоді в Лісабоні 8-12 серпня 1998 р. 

      Сучасній молоді надзвичайно пощастило, адже є щонайменше три приводи для святкувань: 

остання неділя червня — Український День молоді;

12 серпня — Міжнародний день молоді;

10 листопада — Всесвітній день молоді.

      Ось і наша бібліотека – філія №2  активно відреагувала на цю дату  і підготувала святкову конкурсно-розважальну програму «Бібліотека – для молоді» в рамках обласної акції «Rave-party #Molod_die».  Видання із фондів книгозбірні були представлені на книжково - ілюстративній виставці «З днем молоді!»

    Бібліотекарі провели цікавий квест, молодь висловлювала свої побажання учасникам акції,приймала участь у літературній вікторині «Вгадай, якщо зможешь», артистично виконувала завдання пантоміми «Відгадай, хто Я?». Дівчата та хлопці були учасниками жартівливого танцювального конкурсу, перемогу в якому одержав Кривко Владислав. Діти активно долучились до майстер – класу «Патріотична кусудама», результат дуже вразив – красота, незвичайність,естетичне насолодження. А наостанок всі учасники заходу отримали солодкі призи.

     Ще раз вітаємо нашу молодь, бажаємо творчої енергії, незалежних думок та сил, щоб утілити всі прагнення. Віримо  у перемогу! Ми зможемо змінити світ на краще!

Діяльність бібліотеки за напрямком освітньої та інформаційної безбар’єрності

     Для подолання бар’єру доступу віддалених користувачів до бібліотеки та з метою продовження їх навчання комп’ютерній грамотності та українській мові працівниками ЦМБ розроблені нові дистанційні уроки.

    Сьогодні кожен, незалежно від свого місця перебування, має можливість навчатися дистанційно: отримувати дистанційні уроки та інформаційні консультації тренера за допомогою сучасних технологій.     

Приєднуйтесь всі, хто бажає до дистанційного навчання та індивідуального інформування і Ви в зручний для Вас час зможете знайомитись з новою інформацією та поглиблювати свої знання з української мови – наймилозвучнішої мови у світі.

   Пам’ятайте, що кожному справжньому українцю необхідно вивчити українську мову.

     Патріотичний дух та українська співуча мова допоможуть вам в будь-який важкий момент і дадуть сил у подоланні незборимих обставин. За будь-якої незрозумілої ситуації — співайте українською. Цей метод опрацьований і перевірений століттями.

*Виїзний захід для дітей «Мова та ідентичність в Україні з переглядом фільму Docudays UA «МОВА»*

_Мова завжди була і є важливим маркером української ідентичності. Війна проти України спричинила ще більше піднесення національної ідентичності та пошанування української мови, масовий перехід до вживання української мови в повсякденному житті._

6 липня працівники МЦБС провели виїзний право просвітницький захід з показом документального фільму Docudays UA «МОВА» для дітей міста та дітей - переселенців на базі відпочинку «Купава».   Оздоровлення та зайняття танцювальним спортом для дітей організувала ГО «aDvANCE».

    До участі в заході були залучені всі діти, вихователі, голова ГО Максим Підгірний  та запрошена психолог Анна Коваленко.

   Фільм викликав бурхливе обговорення. Адже він висвітлює мовну проблему, а саме те, що активісти – волонтери їздять в різні куточки України й організовують безкоштовні курси з української мови  для всіх охочих.

_«Мовне  питання в Україні потребує особливої уваги саме зараз, коли ми виборюємо свої права на територіальну цілісність, на життя та існування української нації взагалі. Саме УКРАЇНСЬКА  мова де б ми не були ВИРІЗНЯЄ нас від усіх та ПОЄДНУЄ нас!»_ - такий висновок зробила Анна Коваленко після обговорення фільму.

   Наприкінці заходу присутні читали улюблені українські вірші, як знак того, що відтепер будуть говорити й співати тільки українською мовою.

ЦМБ Модератор проекту «Кіноклуб Docudays UA як інструмент просвіти з прав людини» Шмакова Н. А. 

«Статус української мови в Конституції України» з переглядом фільму Docudays UA «МОВА»

27 червня напередодні Дня Конституції України в центральній міській бібліотеці проведено право просвітницький захід з показом документального фільму Docudays UA «МОВА» режисера Сергія Лисенко.

Організатори заходу мали на меті сформувати у глядачів глибше розуміння поняття мовної ідентичності та розкрити багатогранність людської ідентичності - невід’ємної характеристики людини, що виявляється у визнанні своєї унікальності та відчутті приналежності до певної спільноти.

Ідентичність є у кожного з нас і одна з важливих ідентичностей – наша мова.

Фільм висвітлює мовну проблему, а саме те, що на Сході й Півдні України багато людей не володіють українською мовою. Активісти організовують безкоштовні курси для всіх охочих.

Найактуальнішим висловлюванням фільму, яке пронизало усіх глядачів, стали слова: «Хочу вивчити українську мову, щоб більш ніхто не здумав мене «захищати» лише через те, що я говорю російською».

Фільм викликав бурхливе обговорення.

Присутня на заході завідувач Світловодського бюро правової допомоги Алла Мірошник ознайомила присутніх зі статтею 10 Конституції України, Законом України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» та роздала всім присутнім буклети про права та гарантії в умовах воєнного стану.

ЦМБ Модератор проекту «Кіноклуб Docudays UA як інструмент просвіти з прав людини» Шмакова Н.А.

Особливий день для кожного світловодчанина

      День міста - це особливий день для кожного світловодчанина. Ми любимо та цінуємо наше місто. Особливо, в цей непростий час, коли йде війна. Тому дуже значуще, що в цей день мешканці міста зібралися щоб підтримати благодійну акцію з нагоди Дня міста "Все для перемоги ". Підтримали цей захід і бібліотекарі КЗ "Світловодська МЦБС" та організували розважально - пізнавальну програму "Світловодськ. Цікаве поряд". Юні та дорослі мешканці міста в оригінальний спосіб писали свої побажання місту, вирізавши з паперу свою долоню, а також мали згоду пограти в бібліолото "Чи знаєш ти своє місто?", проявляли свою творчі здібності в малюнках на мольберті. Отже підтримка наших захисників та наша згуртованість зараз дуже важлива. Разом до перемоги! 

    Напередодні 68 – ї річниці Світловодська, в бібліотеці – філії №2 був проведен День краєзнавства. Для користувачів була підготовлена книжково – ілюстративна виставка «Місто над Дніпром», проведена пізнавально – краєзнавча вікторина «Сторінками історії рідного міста», бібліографічний коктейль «Сім чудес Світловодська», а також молодь складала пазли /карта Світловодська з новими назвами вулиць/. 

Лялькова вистава в бібліотеці "Христинка - Червона хустинка"!

До Дня захисту дітей в центральній міській бібліотеці відбулась лялькова вистава для маленьких глядачів.

Бібліотекарі показали чудову казку та надали можливість дітям спробувати себе в ролі героїв які їм найбільше сподобались.

Всі присутні поринули у світ щасливого дитинства, відгадували загадки, грали в ігри та веселилися.

Дитяча радість, допитливість, бажання участі та виявлення творчих здібностей зробили свято незабутнім.

Хай щасливим буде дитинство /до міжнародного дня захисту дітей/

   Щороку в перший день літа ми відзначаємо Міжнародний день захисту дітей – прекрасне свято радості та надії. Це ще нагадування всім про необхідність захищати права юного покоління.

    В Світловодській бібліотеці – філії №2 з юними користувачами бібліотеки була проведена бесіда «Наші права – щасливе дитинство». Бібліотекар розказала дітям про день дитинства, про його заснування та традиції святкування. Діти ознайомились із Законом про право дитини. Права дитини – це певні можливості, що надаються дітям, щоб жити і дорослішати. Серед них – право на отримання освіти, на вільне спілкування, на отримання інформації, на відпочинок і дозвілля, на медичну допомогу і т. і. Діти мріють про мир та щасливе дитинство.

Роздрук картини і розмальовки наша бібліотека - Ревівка! 

У нашій бібліотеці можна не лише почитати, а й скласти пазли, розмалювати розмальовки, посидіти в інтернеті, і знайти цікаву інформацію, збільшити свій кругозір, та відвідати творчі заняття для дітей від 2 до 12 років, які склала і проводить Вірна Антоніна Сергіївна щонеділі об 11 годині. Дякую, їй за культурний внесок у життя нашої бібліотеки! Я дуже рада, що в нас така творча співпраця!!! Записатися на безкоштовні заняття можна за телефоном 068 - 464-24 -18.Повірте, у нас цікаво!!! А ще у нашій книгарні можна за доступними цінами роздрукувати текст з електронного носія, розмальовку, зробити ксерокс!!! Чекаємо на Вас!!! Ревівка, Захисників України, 83. 

ONLINE-Подорож країнами Європи "Знай про Європу бульше" /до дня Європи/

   19.05.2022 році в бібліотеці – філії № 7 Світловодської МЦБС пройшла online-подорож "Знай про Європу більше" для розширення знань школярів з питань європейської інтеграції та отримання нової інформації про ЄС.

Подорож складалась з чисельних “зупинок”, на яких учасники заходу дізнавались про історію та традиції всіх країн ЄС.

Сьогодні, як ніколи, важливо формувати розуміння того, що наша держава належить до європейського спільного дому.

Європа різниться традиціями й мовами, але, об’єднана спільними цінностями. Європейський Союз захищає цінності, сприяє єдності, зберігає розмаїття культури, а головне – забезпечує соціальну справедливість.

Отже, Європейський Союз – це сім’я демократичних Європейських країн, які об’єдналися та працюють заради збереження миру і прогресу, щоб попередити війни та їх наслідки.

Народознавчі «фрески» «Не мода це й не дивна забаганка…»

19 травня працівники Центральної міської бібліотеки створили для своїх читачів народознавчі «фрески», присвячені Дню вишиванки.

Учасники заходу познайомилися з історією українською вишивки, особливостями вишивки окремих регіонів України, дізналися про деяких майстринь вишивки. Окрема «фреска» містила в собі розповідь про вишивку на території Кіровоградської області.

Висновком стали слова бібліотекаря про те, що звичайний шматок тканини можна перетворити на справжній витвір мистецтва.

Барвистий світ вишиванки /до Всесвітнього Дня Вишиванки/

    Щороку в третій четвер травня відзначається Всесвітній день вишиванки. Вишиванка є символом краси, здоров'я та щасливої долі. Її вважають оберегом української нації. Вишита сорочка символізує сімейні цінності – пам'ять роду, вірність і любов. 

Це свято покликане зберегти споконвічні народні традиції створення та носіння етнічного вишитого українського одягу. З цієї нагоди в читальній залі бібліотеки – філії № 2 оформлено книжкову виставку «Барвистий світ вишиванки».

 На виставці  представлені книги, в яких ви можете знайти інформацію про історію становлення українського народного одягу, різні техніки вишивання та майстрів народної вишивки. Особливої уваги заслуговуе книга  О. Сапури  «Народні художні промисли», в якій розкрито багатство видів  та форм народних художніх промислів талановито виконаних руками українських майстрів,  відображена автентичність українського вбрання представників різних територій нашої держави та усіх верств населення, розкриваючи характерні особливості його  декорування. Привертає  увагу поличка, на якій   представлені  схеми для вишивання жіночого та чоловічого одягу з журналу Вишиванка.

Украінські вишиванки улюблені та щиро відомі не  тільки в нашій країні - їх знають і високо цінують за кордоном. Адже мистецтво цілого народу - це минуле в сучасності, натхненна традиція, живий ланцюг, що незмінно поєднує покоління, національності та епохи.

Інформаційний коктейль «ВІЛ/СНІД: знання і розуміння» 

     17 травня 2022 року в КЗ «Світловодська міська централізована бібліотечна система» для читачів, бібліотекарів та волонтерів проведений інформаційний коктейль «ВІЛ/СНІД: знання і розуміння». На захід була запрошена Ольга Іваненко, яка є соціальним консультантом Кіровоградського обласного відділення Всеукраїнської благодійної організації «Всеукраїнська мережа людей, які живуть із ВІЛ/СНІД». В доступній живій формі спілкування була проведена лекція «Профілактика ВІЛ/СНІД». Слухачі отримали інформацію про шляхи зараження цією інфекцією та правила поведінки та життя ВІЛ-залежних. А також можливість отримання доступних ліків, які продовжують життя пацієнтів на довгі роки. З метою профілактики зараженню ВІЛ/СНІД консультантом було запропоноване самотестування на ВІЛ ORAQUICK всім бажаючим. 

День сімейного дозвілля «Міцна родина – міцна Україна.» 

15 травня 2022 року у Парку ім. Т. Г. Шевченка відбувся загальноміський захід – День сімейного дозвілля «Міцна родина – міцна Україна».

 Бібліотечні фахівці КЗ «Світловодська міська бібліотечна система» долучились до його проведення та підготували свою розважальну програму «Ми всі одна сім’я – частинка України». Веселі конкурси, ігри, вікторини, патріотичні декламування віршів – все задля того, щоб наші українські дітки, їх мами, дідусі і бабусі отримали частинку гарного настрою, весняного тепла, усмішок в ці нелегкі часи, коли більшість їх тат боронять нашу неньку Україну.

Родинне свято "Без сім'ї  немає щастя на землі" /До міжнародного дня сім'ї"    

Весело і цікаво відсвяткували родинне свято  «Без сім’ї немає щастя на землі» у бібліотеці – філії №2. Для своїх користувачів та сімей переселенців  бібліотекарі І категорії Пономаренко Лариса та Деревянко Світлана  підготували багато цікавих бібліотечних розваг. До уваги присутніх яскрава книжкова виставка  «Моя сім’я – моя радість », на якій представлено літературу з сімейної педагогіки, дитячої психології, родинних стосунків, поради для всебічного розвитку дитини, художня література  та періодика.

Кожна родина презентувала свій сімейний портрет: цікаві моменти з життя, улюблені хобі, страви. Також сімейні команди активно приймали участь у бліц – турнірі,конкурсах «Склади приказку про сім’ю», «Буква алфавіту – казковий герой», «Кулінарний». А конкурс «Дім моєї мрії» розкрив талант будівництва чарівного, затишного дому. Кожна родина складала з «цеглин» дім своєї мрії, а потім захищала свій проект. Наостанок бібліотекарі  запропонували безпрограшну лоторею з призами,які радували кожну родину.

З нагоди свята Христового Воскресіння в читальному залі бібліотеки – філії №2

У бібліотеці-філії № 2 була оформлена виставка-інсталяція «Пасхальна Веселка». Матеріали, представлені на виставці, знайомлять користувачів із традиціями святкування Великодня, розповідають про походження одного із важливих символів цього свята в Україні – писанку. З видань, представлених на виставці, читач дізнався, що потрібно покласти у великодній кошик, господині віднайдуть смачні рецепти пасок та інших великодніх страв.

Напередодні свята бібліотекарі провели майстер-клас з виготовлення пасхальних кошиків. Кожен виріб виконано в техниці орігамі, але кожен з них зроблений з натхненням, любов’ю і має «душу».

Бібліотекарі залишили частинку свого тепла на пасхальному дереві, яке знаходиться біля Палацу Культури , зробивши символічні писанки.

Свято Великодня в бібліотеці 

Свято Великодня вже не за горами, так чому б не зайняти дітлахів цікавими великодніми виробами? Великодня листівка — найбільш простий, але красивий подарунок, який можна зробити своїми руками разом із дітьми. Щоб зробити красиву листівку на Великдень своїми руками, потрібно зовсім небагато матеріалів, але ця творчість подарує відчуття майбутнього свята і радість.

У центральній міській бібліотеці діти разом з батьками створювали листівки, щоб привітати рідних і близьких з цим прекрасним святом.

Еко-акція "Сад миру"

Наша віра в хоробрість, мужність та силу Збройних Сил України настільки сильна, що, кожен з нас підтримує хлопців своєю добротою, теплом і любов’ю! І ми впевнені, перемога за нами!

На знак миру в нашій державі, управління культури і туризму світловодської громади ініціювали еко-акцію "Сад миру".

Така акція була започаткована аби сотні, тисячі людей, відволіклися від психологічного тиску війни. Аби кожен зрозумів, що ми сильні і нездоланні, що ми тримаємось один за одного, що своїми посмішками здатні врятувати нашу землю та звільнити її від зла!

Фахівці не лише висаджують «Сад миру» кожен на своїй території, а й наводить лад, аби показати всім містянам, що ми єдині і кожен з нас, навіть тут, в тилу, робить велику роботу задля перемоги!

Наперекір ворогу, наперекір всім сиренам, ми закликаємо кожну українку та українця, посадити Сад Перемоги. І не важливо, чи це власне домогосподарство, чи прибудинкова ділянка, чи навіть квіти на балконі. Долучайтесь до акції! Наближайте перемогу! ЗСУ надихає!

«Україна переможе:" як світловодські діти малюють мир!" 

  Діти Світловодська – це майбутнє нашого міста та країни! Діти живуть у нашому дорослому сьогодні. 

 Незважаючи на війну, вони мають відчувати турботу та захист, яку надають дорослі.

27 березня проведено загальносистемний конкурс малюнків. До нього долучилися діти – читачі центральної міської бібліотеки та бібліотек – філій МЦБС.

ПЕРЕМОГА – про неї зараз всі думають, про неї всі мріють, її прагнуть, а діти її малюють, малюють мир та щасливе завтра!

Тому малюнки дітей різного віку наповнені духом ПЕРЕМОГИ!

«Нація, яка читає - непереможна!"

   Зустріч з талановитою письменницею Світловодська, поетесою - Аллою Криницькою.

Вже більше місяця в Україні триває війна. Війна страшна, болюча, жорстока. За цей час у поетів та письменників одна головна тема творчості про сучасну війну в Україні.

24 березня у Всеукраїнський тиждень дитячого читання в центральній міській бібліотеці відбулась зустріч з талановитою письменницею Світловодська, поетесою - Аллою Криницькою.

Вперше Всеукраїнський тиждень дитячого читання відзначався в час воєнного лихоліття в 1943 році із того часу стали проводитися книжкові тижні кожного року, бо саме дитяча література є головним засобом виховання підростаючого покоління.


В цьому році Книжковий тиждень проходить під гаслом «НАЦІЯ, яка ЧИТАЄ — НЕПЕРЕМОЖНА!».

Алла Криницька - поетеса, віршам якої притаманні щирість, поєднання особистого і громадянського, гостре відчуття непереможного народного духу.

Під час зустрічі з поетесою діти та їх батьки познайомились з такою поезією, де кожен рядок наповнений силою протистояння агресії та відвагою й героїчною боротьбою.

28 день війни...

Україна...не здається!

Бо вона немов із" криці"...

З ворогом нещадно б'ється.

Загартований народ

Не дає спочинку кату,

Б'є поганця, розбива:

Словом Божим і з гармати…

Мовознавчий інформ-коктель "Рідна мова й Україна - найдорожче, що в нас Є"

    19 лютого в бібліотеці –філії №2 відбувся мовознавчий інформ – коктейль «Рідна мова й Україна – найдорожче, що в нас є», присвячений Міжнародному дню рідної мови, який щорічно відзначається 21 лютого.

Найдорожчою для кожного є його рідна мова. Сьогодні у світі існує близько 6 тисяч мов, 43% з них знаходяться під загрозою зникнення. Міжнародний день рідної мови започаткували у листопаді 1999 року на ХХХ сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО з метою захисту мовної й культурної багатоманітності. Бібліотекарі підготували змістовну та цікаву інформацію до Міжнародного дня рідної мови, нагадали користувачам бібліотеки про витоки української мови, довгий і тернистий шлях її розвитку та значення в житті кожної людини.

Бібліотекар Деревянко Світлана пригадала і зачитала найяскравіші зразки народної мудрості з книжкових видань, представлених на виставці «Мова моя українська», познайомила з мовними традиціями українців.

Права людини з показом фільму Docudays UA «Моріом» 

20 лютого відзначається Міжнародний день соціальної справедливості, який визначила Генеральна Асамблея ООН.

«Коли справедливість зникає, то не залишається нічого,

що могло б надати цінність життя людей» І. Кант

18 лютого в центральній міській бібліотеці відбувся показ фільму Docudays UA «Моріом» для жінок та представників жіночого руху Світловодська.

Кожна людина має право на здорове та повноцінне життя й соціальну справедливість. Способом відновлення соціальної справедливості та самоствердження кожної людини - є попередження та протидія насильству.

Замислитися над проблемами жінок у світі спонукав перегляд фільму «Моріом» Франчески Скалісі, Марка Олекси «Моріом» (Швейцарія).

Після показу відбулося обговорення стрічки про шляхи попередження та протидії насильству. Зупинилися також на темі домашнього насильства, адже від домашнього насильства в Україні потерпають сотні тисяч людей. Водночас лише 10% з них звертаються по допомогу.

Експертом під час обговорення виступила завідувач Світловодського бюро правової допомоги Алла МІРОШНИК, яка надавала експертні консультації з питання протидії насильства та торгівлі людьми, роз’яснення окремих положень закону України "Про запобігання та протидію домашньому насильству", де було запропоновано новий підхід (із використанням європейських стандартів) для вирішення цієї проблеми у суспільстві.

ЦМБ Модератор проекту «Кіноклуб Docudays UA як інструмент просвіти з прав людини» Шмакова Н. А.

Майстер-клас до Дня св.Валентина

    День усіх закоханих традиційно відзначають у середині лютого. Кожного року це відбувається 14 лютого.  

День усіх закоханих святкується вже не перше століття й має дуже романтичну історію походження. Так, існує декілька легенд щодо "винуватця торжества". Ним вважається християнський священик Валентин, котрий жив у III столітті в місті Терні, що розташоване в італійській провінції Умбрія.  

Центральна міська бібліотека запропонувала відзначити День святого Валентина творчо й оригінально.

Тому й запросила юних читачів на майстер-клас, щоб разом з бібліотекарями виготовити сувеніри власноруч.

Адже будь-який подарунок чи листівка, зроблені своїми руками і подарований в цей день, несуть в собі ніжні почуття і можуть перетворити свято на казку.

Фільм Docudays UA «Інтернет-залежний» для учасників семінару-практикуму “Традиційні та інноваційні форми роботи у закладах культури”

09 лютого відбувся семінар-практикум “Традиційні та інноваційні форми роботи у закладах культури” для представників культурних закладів Світловодської міської територіальної громади і сусідніх громад.


На семінарі в рамках роботи кіноклубу «New life» медіа-просвіти з прав людини Docudays UA для бібліотекарів відбувся показ документальної стрічки «Інтернет – залежні», відзнятої режисерами Ізраїля та США: Шош Шлам та Гілла Медаліа.

Інтернет-залежність стала глобальною проблемою сьогодення. Дедалі більше і більше людей, особливо молоді та підлітків, користуються Інтернетом частіше. У фільмі «Інтернет – залежні» висвітлено причини, які викликають залежність та методи її лікування й повернення молодих людей до реального життя.

Після перегляду фільму присутні мали можливість проаналізувати поняття Інтернет – залежності, обговорити симптоми, які її характеризують та наслідки, що поступово породжують проблеми у стосунках в реальному житті з проявами агресії, а в найгіршому випадку можуть призвести до скоєння злочинів.

Тому необхідність показів цього фільму для школярів є очевидною, бо розваги не повинні домінувати в житті молодого покоління.

Головною метою роботи на сьогодні стає навчання та виховання підлітків на прикладі фільмів управляти своїм життям; оцінювати події, обговорювати їх, критично мислити; розуміти правильно слова «гідність», «відповідальність» та розвивати вміння цінувати толерантність і бути толерантними.

Організатори практичного навчання запропонували всім бібліотекам взяти активну участь в проведенні право-просвітніх заходах в рамках проєкту «Docudays UA як інструмент просвіти з прав людини».

Крім того присутні ознайомились з іншими проєктами, які реалізовують бібліотекарі МЦБС Світоводська:

Сподіваємось проектна діяльність буде розвиватись і надалі та залучатиме все більше активних громадян Світловодської МТГ.

Модератор Кіноклубу Docudays UA «New life»

Ніна ШМАКОВА

Відео –реквієм «Крути: і сум, і біль, і вічна слава» 

      29 січня, Україна відзначає та вшановує пам’ять героїв Крут, які боролися та загинули за вільну Україну.

В цей день для користувачів бібліотеки – філії №2 був проведено відео –реквієм «Крути: і сум, і біль, і вічна слава»

В читальному залі оформлена книжкова виставка «Герої Крут - наша слава, наша історія».

Крути – невгасимий вогонь української волі

      29 січня українці вшановують події кінця січня 1918 року, коли юні захисники Української Народної Республіки власною кров'ю вписали нову героїчну сторінку в історію українського визвольного руху — бій під Крутами.

Так з нагоди пам’яті про цю дату, у читальному залі Центральної міської бібліотеки відбулась презентація книжкової виставки «Крути – невгасимий вогонь української волі». Огляд літератури провела студентка – практикантка Олександрійського коледжу культури і мистецтв Владислава Міщенко, яка представила книги про ті героїчні події, що закарбувалися у пам’яті українців назавжди.

Від 4 Універсалу до Акту Злуки

      Під такою назвою 24 січня в Центральній міській бібліотеці пройшов захід для юних читачів.

      Бібліотекарі познайомили школярів з основними подіями, які передували прийняттю Акта Злуки, ознайомили з особистостями, які власними зусиллями сприяли такій важливій для України події.

      Учасники заходу мали змогу переглянути відео «Злука. День соборності України", присвяченого подіям 1918-1919 років: підписання Акту Злуки та парад на Софійському майдані.    

Діти взяли участь в цікавих і пізнавальних конкурсах: географічному «Найкраще місце на землі» та творчому «Моя Єдина Україна», які провела студентка-практикантка Діана Цонда.

Для учасників заходу бібліотекарі провели огляд книжкової виставки «Єдність, злагода і воля», розділи якої присвячені пам’ятним подіям, аби присутні якнайкраще запам’ятали, що соборність України - є одним з найголовніших каменів в фундаменті нашої Незалежності.

День Соборності України в бібліотеці-філії № 3

     22 січня ввійшло до національного календаря як велике державне свято - День Соборності України. З нагоди цієї важливої історичної дати у бібліотеці-філії № 3 пройшов відео перегляд з обговоренням «Разом чи поодинці? Що думають про це українці?»

     В історії становлення незалежної України особливе місце займає 22 січня 1919 року, коли Директорія Української Народної Республіки проголосила Злуку всіх українських земель в єдину Українську державу.

«Слава Вкраїні! Любій отчизні,

Слава довіку однині!

Єдність і згода, право й свобода —

Доля найкраща народу!».

Г. Чупринка   

 Щоб зрозуміти значення Дня Соборності для українців, ми повинні знати історичний контекст, тож бібліотекарі запропонували присутнім на заході користувачам здійснити екскурс у минуле.

    Переглянувши документальний фільм «Велика злука УНР та ЗУНР», присутні дали оцінку подіям, що відбувалися на початку XX століття, наголосивши на здійсненні віковічних мрій, якими жили і за які умирали кращі сини України.

Учасники заходу провели паралель з сьогоденним життям України, дали зрозуміти, що кожен з нас може безпосередньо впливати на події в країні, працюючи над її об’єднанням.

     Наскрізною темою звучали слова, що територіальна цілісність України навіки залишиться непорушною. Адже вона скроплена кров’ю мільйонів незламних борців минулого століття і тих, хто і зараз веде боротьбу з ворогом, який посягнув на цілісність нашої держави, на сході України.

Всі учасники мали можливість ознайомитися з художньою, історичною та публіцистичною літературою виставки «Соборна Україна: від ідеї до життя», яку розгорнуто в читальному залі бібліотеки. Представлені книги знайомлять з історією українського народу, його шлях до здобуття незалежності, розповідають про святкування Дня Соборності України в різних містах України.

Година державності "В єднанні сила і міць держави" /до дня Соборності/ 

         День Соборності — свято України, що відзначається щороку 22 січня в день проголошення Акту возз’єднання Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки, що відбулося в 1919 році. Офіційно в Україні День соборності відзначається з 1999 року.

       «В єднанні сила і міць держави» під такою назвою пройшла Година державності в школі №4, яку спільно підготували і провели бібліотекарі бібліотеки – філії №2 і шкільний бібліотекар.

      

Діти із захопленням слухали розповідь бібліотекаря про боротьбу українського народу за соборність своїх земель, бо це одна із важливих сторінок нашого минулого. Відповідали на запитання вікторини «Державна символіка України» та «Українські страви», взяли участь в конкурсах «Народні свята», «Закінчити прислів’я та приказку». Дуже активно діти приймали участь у флеш – мобі «Я - українець». Для всіх присутніх була організована тематична книжкова виставка – інсталяція «Соборна мати Україна – одна на всіх, як оберіг».

        Учасники заходу не тільки прослухали історію виникнення свята – Дня Соборності України, а й створили паперовий ланцюг єдності, на якому написали побажання для своєї країни.

       Дякуємо за співпрацю директору НКВ «Гімназія» - загальноосвітній школи І – ІІІ ступенів №4 Пудич В.В., педагогу організатору Грицаєнко К.О., класним керівникам 3 - 4 класів Сергієнко Т.І., Мацак О. Б., Ексар С. О., Савченко Т. В., зав. шкільною бібліотекою Пілявській О. В.

Святочні традиції в бібліотеці

        Усі ми любимо свята! А найбільше - зимові Святки!

       Народні традиції несуть у собі відчуття святості родини, християнські ідеали любові, щедрості, гостинності та поваги до предків.

      Зимові свята зближують нас, дають нам світло й тепло в душі, допомагають відродити звичаї у своїх родинах: незабутні колядки та щедрівки, обряди посівання та святочні ворожіння в період від Старого Нового Року (або Маланки) і до самої Водохрещі.

     Саме до цих улюблених свят в центральній міській бібліотеці створена чудова виставка «Казкова країна – справжньо-іграшкове новорічне село». Створена вмілими руками бібліотекарів інсталяція зачаровує святковою атмосферою: яскраві вогники, блискучі будиночки, доріжки заметені «снігом» та прикрашені різнокольорові ялинки ніби переносять читачів до країни мрій та казки.

      Для дітей підібрано понад сто описів свят та обрядів, які розкривають духовний світ народу, Божий дар творити світ добрим, щедрим, милосердним та гостинним.

Бібліотека допоможе Вам зробити на свята багато цікавих і приємних сюрпризів родичам, друзям і сусідам. А найголовніше – поєднає Вас зі світом народних традицій минулого.