2023 рік

Літня розвага «Свято веселкових бульбашок» 

Літо - це пора веселих забав, активних розваг на свіжому повітрі. Одним із численних літніх забавлянок є свято мильних бульбашок. А що таке мильні бульбашки для дітей?

Це одна з найпростіших, але при цьому найвеселіших забав. Мильні бульбашки дуже люблять пускати усі діти.

Читати повністю... 

Міні-лекція «Особливості підліткового віку» 


    Підлітковий вік - найскладніший, але найважливіший у становленні особистості. У формуванні самооцінки дитини, що дорослішає, дуже важливу роль відіграє її сім'я, взаємини в цій сім'ї, стиль виховання батьків.

   Бібліотекарі центральної міської бібліотеки провели, чергове засідання Батьківського клубу – міні-лекцію «Особливості підліткового віку» в рамках проєкту «Швидке реагування в Кіровоградській області для задоволення потреб дітей та їхніх опікунів, у тому числі внутрішньо переміщених осіб, які постраждали внаслідок війни в Україні», що реалізується Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) у партнерстві з Благодійним фондом “Безпечне майбутнє”.

Читати повністю... 

ГОДИНА ЕКО - ДИЗАЙНА "ДИВЛЮСЬ НА СВІТ ОЧИМА КВІТІВ"

«Людині для життя потрібні сонце, воля і маленька квіточка», – сказав колись видатний казкар Ганс Крістіан Андерсен. І справді, квіти супроводжують нас протягом усього нашого життя. Неможливо уявити собі життя без них, наші свята. Перше побачення чи день народження, перший день навчання чи останній дзвоник, заручини чи весілля не обходяться без квітів.

  Безліч квітів не тільки роблять наше життя яскравішим, вони також сприяють очищенню і оздоровленню повітря навколо нас, наповнюючи його киснем, тонким і ніжним ароматом. Вчені довели, що ці прекрасні створіння вміють поглинати негативну енергію, натомість віддаючи позитивно заряджені частинки. Лише згадайте посмішки і радість людей, яким ви дарували квіти.

Читати повністю... 

Соціально-психологічне консультування «Реакція дітей на війну» 

Діти все частіше стають жертвами війни та подій, подібних до війни. Багато українських сімей із дітьми переховуються в бомбосховищах, метро чи власних домівках. Багатьом із них вдалося втекти від цих ситуацій, однак вони продовжують відчувати небезпеку.

Бібліотекарі центральної міської бібліотеки разом з досвідченою психологією Оленою Пипич провели соціально-психологічне консультування «Реакція дітей на війну» в рамках чергового засідання Батьківського клубу, що реалізується проектом «Швидке реагування в Кіровоградській області для задоволення потреб дітей та їхніх опікунів, у тому числі внутрішньо переміщених осіб, які постраждали внаслідок війни в Україні», що втілюється Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) у партнерстві з Благодійним фондом “Безпечне майбутнє”.

Детальніше...

День української державності

 Цьогоріч наша країна вдруге відзначає День української державності. Це свято має на меті донести до суспільства традиції національного державотворення, які мають понад тисячолітню історію, і вшановувати всі його етапи.

День української державності встановлено Указом Президента від 24 серпня 2021 року. Ця пам’ятна дата акцентує увагу на спадкоємності України від держави Володимира Великого з її столицею в Києві. Саме тому для відзначення Дня державності була обрана дата, коли в Україні відзначають також День хрещення Русі-України: введення християнства стало цивілізаційним вибором і зумовило історичний зв’язок українських земель із Європою. Детальніше...


Долаємо стрес разом

Найбільшою загрозою психологічному здоров’ю людини є стрес. Усі ми перебуваємо в абсолютно нових умовах життя, природно, відчуваємо страх та паніку, дехто почувається розгубленим, а особливо – діти, які належать до найвразливішої категорії населення. 

У воєнний час вкрай складно залишатися спокійним, але панікувати не можна, навпаки, потрібно знати, як впоратися зі стресовою ситуацією.

Тому, чергове засідання Батьківського клубу - бібліотечний квілт «Долаємо стрес разом» в рамках проєкту «Швидке реагування в Кіровоградській області для задоволення потреб дітей та їхніх опікунів, у тому числі внутрішньо переміщених осіб, які постраждали внаслідок війни в Україні», що реалізується Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) у партнерстві з Благодійним фондом “Безпечне майбутнє” було присвячено саме цій темі, яку провели бібліотекарі центральної міської бібліотеки.

Батьків зібрали разом з дітьми для того, аби показати їм практичні вправи, як долати різні стресові ситуації, як поводити себе із дітьми в різних моментах,  а також вчили усвідомлено протистояти стресам, долати наслідки травматичних подій, допомагати собі та своїм  близьким.

Присутня на засіданні батьківського клубу досвідчена психологиня Пипич Олена,  маючи значний досвід практичної роботи, давала поради у вирішенні конкретних складних випадків. «Що більше ви працюєте над своєю психологічною стійкістю, то простіше вам буде пережити труднощі та подолати стрес. Важливо  прислухатися до себе й довіряти собі, дозволяти  відчувати те, що ми відчуваємо», - зазначила спеціаліст.

Батьки повинні пам’ятати, що діти дуже тонко відчувають батьківський  емоційний стан, і якщо батьки радісні та щасливі, то такий же душевний підйом будуть відчувати й ваші діти.

Подаруйте дитині своє тепло та станьте турботливим сонечком для своїх квіточок!

Година спілкування "Безпека в Інтернеті"

Інтернет став невід'ємною частиною нашого життя. Але безпека в глобальній мережі стосується всіх, починаючи від дітей до дорослих.

 Стрімкий розвиток комп'ютерних технологій змінює навколишнє життя і породжує безліч нових проблем, зокрема, проблему формування інформаційної культури та безпеки в мережі серед суспільства.

На даний момент у світі виникло стійке розуміння того, що проблема безпеки дітей потребує особливої ​​уваги їхніх батьків.

 Так на черговому засіданні Батьківського клубу в Інтернет-центрі центральної бібліотеки провели годину спілкування «Безпека в Інтернеті» в рамках проєкту «Швидке реагування в Кіровоградській області для задоволення потреб дітей та їхніх опікунів, у тому числі внутрішньо переміщених осіб, які постраждали внаслідок війни в Україні», що реалізується Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) у партнерстві з Благодійним фондом “Безпечне майбутнє”.

Учасники заходу дізналися, що таке Інтернет, які основні правила має знати дитина перед початком самостійної роботи в мережі, в чому має полягати батьківський контроль, як захиститися від шахрайства.

 Також обговорювали питання захисту персональних даних, знайомилися з корисними ресурсами, навчалися здійснювати безпечні онлайн-покупки та демонстрували навички безпечної поведінки в мережі.

 Між учасниками заходу пройшла жваво дискусія «Книга чи Інтернет?», що у сучасному світі краще – друковане видання чи глобальна мережа. Присутні шукали плюси та мінуси Інтернету, креативні вирішення сучасних проблем. У результаті всі учасники дискусії прийшли до думки про те, що потрібно любити книгу, не забувати про неї, а Інтернет використовувати в тих корисних цілях, які може виконати лише він.

Для багатьох інформація буде необхідна у спілкуванні з дітьми. А деякі дізналися для себе багато нового та корисного.

Свято родини ""Сім'я - чарівний символ життя"

Справжня цінність у житті — це рідні та близькі люди. Родина – товажливіше в нашому житті, члени родини – найрідніші в світі та найбільший скарб.

Саме тому День родини, що святкується в Україні щорічно 8 липня, є надзвичайно важливим для кожного з нас.

На передодні родинного свята бібліотекарі центральної бібліотеки провели захід «Сім’я – чарівний символ життя» в рамках проєкту «Швидке реагування в Кіровоградській області для задоволення потреб дітей та їхніх опікунів, у тому числі внутрішньо переміщених осіб, які постраждали внаслідок війни в Україні», що реалізується Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) у партнерстві з Благодійним фондом “Безпечне майбутнє”.

Мета заходу - укріпити родинні цінності в суспільстві, підвищити цінність сімейних стосунків та традицій, пропагувати важливість виховання дітей у великій та згуртованій родині.

Під час родинного свята цікаво та захоплююче пройшла інтерактивна вікторина «Сила України в єдності родини!», де діти разом з батьками відповідали на жартівливі запитання ведучого.

Також були створені умови для розкриття творчого потенціалу маленьких читачів - за допомогою дорослих вони мали змогу намалювати свої улюблені родини та їх мешканців. Атмосфера свята сприяла згуртуванню дитячого та батьківського колективу, забезпечила радісну атмосферу та незабутні гарні емоції.

А в кінці свята діти отримали цікаві подарунки.

Щиро вітаємо усіх спілчан із Днем родини! Віримо, що скоро усі наші сім'ї будуть щасливо жити під мирним небом України!

Книжкова мозаїка "Сучасна книжка для дітей та вплив читання на розвиток дитини"

Найкращі друзі дітей – це книги! Читаючи книги, дитина стає повноцінно розвиненою особистістю.

Чергове засідання Батьківського клубу було присвячено книзі, адже книга – це дуже важлива форма спілкування між дитиною та батьками.

«Сучасна книжка для дітей та вплив читання на розвиток дитини» під таким гаслом в центральній бібліотеці пройшла книжкова мозаїка в рамках проєкту «Швидке реагування в Кіровоградській області для задоволення потреб дітей та їхніх опікунів, у тому числі внутрішньо переміщених осіб, які постраждали внаслідок війни в Україні», що реалізується Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) у партнерстві з Благодійним фондом “Безпечне майбутнє”.

Спільне читання сучасних книг дитини з батьками зближує родину. Такі діти ніколи не будуть почуватися самотніми, а у батьків з'явиться можливість дізнатися про коло інтересів своєї дитини, адже часто дитина асоціює себе в майбутньому з улюбленим персонажем.

Основна мета заходу була приділена тому, що читати батькам потрібно разом із дитиною: беріть книгу, сідайте поряд і читайте.

Новочасні книги надають сили та натхнення. Вони захоплюють та розважають, вони змушують дітей та дорослих сміятися і плакати. Читання – найдоступніше та найкорисніше для інтелектуального та емоційно-психічного розвитку дитини.

Батьки повинні пам’ятати: майбутнього читача необхідно виховувати, коли він ще є слухачем!

Інтерактивна вікторина «Мандруємо країною казок» 

   З дитинства всі ми любимо казки. Вони дарують нам світло, любов, гармонію та віру в добро. 

   Для юних читачів центральної міської бібліотеки працівники закладу провели цікаву та інтерактивну вікторину «Мандруємо країною казок» в рамках чергового засідання Батьківського клубу.

   Захід відбувся у рамках проєкту «Швидке реагування в Кіровоградській області для задоволення потреб дітей та їхніх опікунів у тому числі внутрішньо переміщених осіб, які постраждали внаслідок війни в Україні». Проєкт реалізується благодійним фондом «Безпечне майбутнє» за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ).

   Веселі та пізнавальні завдання дозволили дітям здійснити захоплюючу подорож сторінками творів та улюблених казок.

   В ігровій формі дітлахи згадали улюблені народні казки, твори українських авторів та зарубіжної літератури. Звичайно, дорогами казок юних читачів чекало чимало випробувань, але разом зі своїми батьками змогли подолати усі інтелектуальні випробування.

   З великим задоволенням дітвора переглянула одну із улюблених та захоплюючих серій мультиплікаційного фільму «Козаки́». Діти дізналися про пригоди, кумедні випадки та смішні ситуації з життя трьох запорозьких козаків на ім’я Грай, Око і Тур.

   Наприкінці заходу дітям було запропоновано намалювати улюблених героїв із казок, адже ця вправа розвиває фантазію, допомагає вчитися мислити нестандартно та креативно.

Шановні батьки, даруйте казку дітям, читайте їм казки, складайте разом, і ви набудете незабутнього досвіду спілкування, зможете краще дізнатися про інтереси та проблеми своїх улюблених дітей.

Освіта дає знання, а знання – це, дійсно, сила! 

   Освіта забезпечує впевненість у висловлюванні власних думок, позицій, ідей, а також надає поштовх для самоосвіти та професійного розвитку.

    З 2020 р. КЗ «Світловодська міська централізована бібліотечна система» стала офіційним хабом Національного проєкту Освітня онлайн платформа Дія. Цифрова освіта.

    Центральна міська бібліотека та бібліотеки-філії міста Світловодська активно просувають цифрову грамотність серед своїх користувачів, адже мають чималий досвід навчання відвідувачів комп’ютерній грамотності та використанню онлайнових сервісів.

   Так, в центральній бібліотеці відбувся черговий тренінг «Цифрова освіта – потреба дня» з цифрової грамотності. Учасники процесу навчалися самостійному та правильному пошуку інформації на теренах Інтернету; пройшли реєстрацію на сайтах комунальних послуг для передачі власних показників та їх оплати; переглядали освітні серіали з базових цифрових навичок.

  Відвідувачам тренінгу допомогли навчитися впевнено користуватись гаджетами, дізнатися про всі їхні можливості та опанувати базові онлайн-сервіси.

   У користувачів старшого віку виникали питання щодо оплати комунальних послуг. Тому серіал «Оплата комуналки онлайн. Залишайся вдома» став у нагоді для усіх присутніх на заході.

   Після проведення тренінгу учасники мали заповнити форму зворотного зв’язку та встановити свій рівень цифрової грамотності.

    Враховуючи тенденції швидкого розвитку технологій та пропагуючи навчання у сфері цифрової освіти, бібліотеки міста і надалі будуть інформувати своїх відвідувачів як правильно користуватися різними доступними для населення сервісами та послугами.

   Запрошуємо всіх бажаючих до бібліотек міста – хабів цифрової освіти!

Захід в рамках реалізації проєкту ЮНІСЕФ

на тему: «Сприйняття різних дитячих емоцій батьками»

     29 червня бібліотекарі філії № 8 в центральній міській бібліотеці провели для батьків засідання на тему: «Сприйняття різних дитячих емоцій батьками» в рамках реалізації проєкту ЮНІСЕФ «Реагування на надзвичайну ситуацію в Кіровоградській області для вирішення потреб дітей та їх представників, в тому числі ВПО, які постраждали внаслідок війни в Україні».

    Емоції і почуття дитини пов’язані з її внутрішнім світом і різними соціальними ситуаціями, внаслідок порушення яких (зміна режиму, способу життя тощо) у неї може виникнути стресовий стан, афективні реакції, тривожність, страхи. Це призводить до негативного самопочуття дитини, тобто її емоційного неблагополуччя.

     Психолог зазначила, що життєдіяльність дитини залежить від емоційного благополуччя. Дитина потребує доброзичливого контролю і позитивної оцінки батьків.

      Обговорювалось питання:

· «Як допомогти дітям відчувати емоційне благополуччя – почуття впевненості й захищеності?»

· «Формування почуття обов'язку»;

· «Збагачення змісту емоцій, моральних, естетичних та інтелектуальних».

    Батьки виконали вправи "Вчимося бачити позитивні наміри дитини", «Зона відповідальності», «Якісне схвалення».

    Головним висновком заходу стало те, що саме батьки можуть допомогти дітям відчувати більше позитивних емоцій, сприймати себе успішними та щасливими, що в свою чергу надасть дітям достатню самооцінку та залишить в їх пам’яті радісні спогади дитинства – і все це для подальшого розвитку потенціалу в дорослому житті.

   Сподіваємось, що батьки будуть завжди підтримувати самооцінку дітей, що стане в майбутньому платформою для подальшого їх зростання!

Інформаційний захід для батьків «Вживання наркотичних речовин підлітками»

    22 червня бібліотекарями філії № 3 в центральній міській бібліотеці був проведений захід «Вживання наркотичних речовин підлітками» у межах проєкту, що реалізується Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) у партнерстві з Благодійним фондом "Безпечне майбутнє", а саме "Швидке реагування в Кіровоградській області для задоволення потреб дітей та їхніх опікунів, у тому числі внутрішньо переміщених осіб, які постраждали внаслідок війни в Україні".

    Мета заходу: поглибити знання батьків про те, як застерегти дітей від страшних наслідків вживання наркотичних речовин та виховати в дітях почуття відповідальності за власне життя й бажання дотримуватись здорового способу життя.

     Учасники заходу переглянули відео – матеріали, ознайомились інформацію про наркотичні, психоактивні речовини та шляхи профілактики наркозалежності.

     Після перегляду присутні включились до загального обговорення: розглянули наркоманію в моральному, правовому і медичному аспектах.

    Присутня на заході психолог відповіла на запитання про наркотичні речовини як фактор загрози здоров’ю; про причини вживання наркотичних речовин підлітками; про вплив на організм і соціальні наслідки їх вживання.

В практичній частині заходу всі батьки взяли участь у вправах:

1. «Асоціація»;

2. «Портрет»;

3. «Вплив наркотичних речовин на людину»;

4. «Що таке залежність?»;

5. «Скажи наркотикам - «НІ».

   Під час роботи в групах учасники визначились з тим, як пояснити дітям питання про можливі дії:

* Як правильно поводитись у ситуації, коли пропонують спробувати наркотик?

* Як протидіяти маніпуляціям та вмовлянням інших людей?

   Наприкінці заняття кожен присутній висловив власну думку, щодо необхідності виховання в дітей свідомого ставлення до питання збереження свого здоров’я.

Бажаємо всім батькам та дітям жити повноцінним, здоровим життям без шкідливих звичок!

Бережіть себе та своїх дітей!

Тренінг для батьків на тему: «Світ емоцій та почуттів»

     15 червня в центральній міській бібліотеці був проведений тренінг «Світ емоцій та почуттів» у межах проєкту, що реалізується Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) у партнерстві з Благодійним фондом "Безпечне майбутнє", а саме "Швидке реагування в Кіровоградській області для задоволення потреб дітей та їхніх опікунів, у тому числі внутрішньо переміщених осіб, які постраждали внаслідок війни в Україні".

   Більше року українці адаптуються до життя в умовах жорстокого вторгнення рф.

   Всі батьки потребують багато емоційних ресурсів.

   Саме тоді, коли вони на межі, люди відчувають себе виснаженими, втрачають сили, й це є ознакою емоційного вигорання.

  Мета тренінгу: ознайомити батьків з методами, які стимулюють появу позитивних емоцій та розвивають вміння керувати емоціями, долати стрес і знижувати рівень тривожності.

  Протягом теоретичної частини тренінгу всі учасники ознайомились з різними типами емоцій для вміння їх змінювати: негативні та невизначені, а невизначені на позитивні.

   Присутні взяли участь в проходженні тесту «Емоційне вигоряння», за допомогою якого дізнались про власний психоемоційний стан, щоб краще справлятись з негативними емоціями та запобігати нервовому напруженню.

    Цікавою виявилась практична частина тренінгу за різноманітністю вправ:

· «Мій настрій»;

· «Самопізнання»;

· «Історії з торбинки»;

· «Пісочний годинник»;

· «Стакан води»;

· «Гора - з плечей».

   На сам кінець заняття учасники разом визначились з правилами щодо попередження емоційного вигорання:

1. З'ясувати, що саме вас тривожить і за­чіпає за живе.

2. Спланувати свій день.

3. Навчітися керувати своїми емоціями.

4. Усміхайтися, навіть якщо не дуже хочеться.

5. Відпочивайти.

6. Робити фізичні вправи.

7. Слухати музику.

8. Гуляти, бігати.

9. Не братися за непосильні завдання.

10. Постійно концентруватися на світлих сторонах життя та подіях.

11. Їсти морозиво.

12. Вживайти вітамін Е.

13. Займайтися аутотренінгом.

   За допомогою тренінгу батьки набули практичних навичок опанування себе у різних ситуаціях та оволоділи прийомами релаксації і аутотренінгу.

  Бажаємо всім Батькам зберігати спокій, оптимізм та завжди бути розважливими!

Туристичний захід для дітей – спорт-естафета «Ми - туристи!»

    У важкий для країни час, який ми проживаємо під час війни, нашим дітям потрібно хоча б трохи відволіктися від тривог, переживань та великого потоку інформації. Тому будь – який рух буде для підлітків корисним.

  Нещодавно в рамках реалізації проєкту ЮНІСЕФ, діяльності Батьківського клубу, який діє при центральній міській бібліотеці, був проведений туристичний захід, а саме спорт-естафета «Ми - туристи!».

     Діти та дорослі в змаганнях активно комунікували з однолітками, близькими друзями, батьками та тренерами, що допомогло знизити напругу і тривожність.

    Зайняття спортом є важливим фактором психологічної рівноваги та доброго самопочуття для дітей та підлітків, що так важливо у непростих умовах війни.

     Висловлюємо подяку танцювальному клубу «aDvANCE» та їх тренерам за активну участь у проведенні естафети.

Героїчна звитяга українців, усього Вільного світу варварській московії в новій поетичній збірці Олеся Неділі

Сьогодні, 8 червня, бібліотекарі МЦБС одержали нову поетичну збірку Олеся Неділі «Життя гойдаються терези», яку він подарував читачам міста.

Всі нові поезії Олеся Неділі наповнені святою Вірою у Перемогу світла над темрявою.

Нескорена Україна (уривок)

«Україно! Колиско моя!

Заклопотана фронтом державо!

Твоє в світі відоме ім’я,

Щоб пишатися ним величаво.

У боях, наче криця стоїш,

Незалежність свою захищаєш.

Від ракет і снарядів гориш,

І, нажаль, патріотів втрачаєш.

Стрій полеглих вщільняють бійці,

Що з резерву полки сформували,

Щоб вогнем відчайдухи стрільці

На московщину ворога гнали.

Не досягнуть заброди мети

Україну в кайдани скувати.

Ні російськії їх паспорти,

Не зуміють народ наш здолати.

Не дозволим російським військам

Більше Крим і Донбас грабувати.

По зубам надаєм ворогам,

А Господь допоможе скарати.

Бо воюєм на рідній землі

І Європу грудьми закриваєм.

Хай затямить агресор в кремлі,

Перемоги вже день наближаєм».

Олесь Неділя

Інформаційна година для батьків на тему: «Як відучити дитину лаятись?»

   08 червня бібліотекарі філії № 7 в центральній міській бібліотеці провели інформаційну годину для батьків на тему: «Як відучити дитину лаятись» в рамках реалізації проєкту ЮНІСЕФ «Реагування на надзвичайну ситуацію в Кіровоградській області для вирішення потреб дітей та їх представників, в тому числі ВПО, які постраждали внаслідок війни в Україні».

   Багато батьків опинялися хоч раз у ситуації, коли дитина вживає ненормативну лексику. Дехто вважає, що краще вдати, ніби нічого не почув, а інші кажуть, що потрібно відреагувати та поговорити з дитиною.

   Отже про те, як саме про це розмовляти батькам, які питання поставити та як застерегти дитину від лихослів’я – йшла мова під час інформаційної години.

  Головна мета: надати поради батькам в тому, як батькам цьому запобігати та відучити дитину говорити лайливі слова.

   В першій частині заходу присутні розібралися з причинами лихослів’я у дітей, які бувають дуже різними, а реагувати батькам потрібно відповідно до ситуації та адекватно віку дитини.

  Другий блок присвятили розробці правильного реагування на вживання лайливих слів дітьми:

1. Зберігайте спокій! Навчіть дитину обходитися без лайки.

2. Роз’ясніть значення слова. Радимо зазирнути в онлайн-словник нецензурної лексики. Надруковане тлумачення допоможе сформулювати коректне й серйозне пояснення.

3. Не лайтеся самі.

4. Категорично забороніть дитині вживати лайку. «Ми таких слів не вживаємо — ні вдома, ні з друзями».

5. Поясніть дітям, які слова і вислови можна вживати, коли дуже кортить вилаятися: «От халепа!» «Як же це так вийшло!» «Хай йому грець!» «Та ну його!»

6. Порадьте дитині, що відповісти на образи одноліток можна літературною мовою, а для цього треба почитати книги Артура Конан Дойля, Агати Крісті та Марка Твена. Збагачення словникового запасу викорінює слова-паразити та нецензурну лексику.

  Бажаємо всім батькам терпіння, творчого натхнення та блискучих спалахів батьківської інтуїції!

Бережіть себе!

Благодійний марафон до Дня міста

     Міська централізована бібліотечна система активно долучилася до проведення благодійного марафону до Дня міста по збору коштів на ЗСУ та підготувала низку креативних локацій, які неабияк зацікавили юних мешканців нашого міста, дітей – переселенців, їх батьків, бабусь та дідусів. Такі локації як майстер – клас «Картина 3-D», виставка творчих поробок «Краса руками читачів», ігрова програма «Складання пазлів» постійно збирали біля себе охочих займатися творчістю та розвитком. 

   Мешканці міста захоплювалися творчою виставкою місцевого художника – любителя С. І. Пономаренка, кращими роботами якого є вишивка власними руками портретів Т. Г. Шевченка та президента України Володимира Зеленського. Активно також була задіяна фоторамка «Я люблю Світловодськ». З молоддю були проведені спортивні змагання. А апогеєм дійства стало складання разом із мешканцями міста прапору Світловодська, який вручили від бібліотечної системи голові міської ради Андрію Маліцькому.

Вітаємо з Міжнародним днем захисту дітей!

Дитина - це найдорожче диво та великий всесвіт!

Всі діти мають зростати у любові, щасті, злагоді та безпеці.

Напередодні Міжнародного Дня захисту дітей, 31 травня, в центральній міській бібліотеці відбулось відкриття простору Дитяча точка «СПІЛЬНО» від Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ).

Організатори влаштували для дітей справжнє свято із різноманітними іграмита веселими аніматорами.

З нагоди відкриття на свято завітали гості та партнери, представники Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) та Благодійного фонду ‟Безпечне майбутнє”: Сергій Куліков - спеціаліст із захисту дітей Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) офісу в Кропивницькому та Валентина Животовська - програмний координатор компоненту психосоціальної підтримки, Директор обласної наукової бібліотеки Д.І. Чижевського, Тетяна Головачова - начальник Світловодського управління культури і туризму. Діяльність точки «СПІЛЬНО» допоможе інтегруватись дітям з числа ВПО та стане улюбленим місцем відпочинку і для світловодських дітей та їхніх мам.

Дитяча точка «СПІЛЬНО» – це безпечний і затишний простір для дітей. Тут проводяться творчі заняття для дітей, майстер-класи та розвивальні ігри. Діти отримують доступ до корисного дозвілля під час війни.

Серед послуг, які можна отримати у Дитячій точці «СПІЛЬНО»:

· психологічна консультація;

· групові заняття для дітей з соціальним педагогом та волонтерами;

· розвивальні та освітні заняття (арттерапія, ігри).

Окрім цього, сюди можна прийти, щоб поспілкуватись та знайти нових друзів.

Найбільше бажаєм, щоб мир був на світі,

Як небо у зорях, а сад наш у квітах!

Найбільше бажаєм, щоб сонце щоранку

Із нами віталось, присівши на ганку…

Щоб мирне небо було на землі

І щоб літали завжди журавлі!

Дитяча точка «СПІЛЬНО» знаходиться за адресою вул. Приморська, 54. та чекає на своїх відвідувачів з 9.00 до 18.00.

Бережімо дитинство маленьких українців!

«Гіперактивна дитина: рекомендації щодо навчання та виховання»

   25 травня в центральній міській бібліотеці був проведений тренінг для членів батьківського клубу на тему: «Гіперактивна дитина: рекомендації щодо навчання та виховання» в рамках реалізації проєкту ЮНІСЕФ «Реагування на надзвичайну ситуацію в Кіровоградській області для вирішення потреб дітей та їх представників, в тому числі ВПО, які постраждали внаслідок війни в Україні».

    Для багатьох батьків надмірна активність їхньої власної дитини є проблемним питанням! Як справитися з гіперактивністю дитини? Як допомогти дитині заспокоюватися і переключати увагу? Що потрібно знати для виховання та розуміння гіперактивних дітей?

   Щоб відповісти на такі запитання батьків організатори тренінгу – бібліотекарі філії № 8 поставили за мету тренінгу: формування у батьків цілісного розуміння особливостей поведінки гіперактивної дитини.

   Після практичної частини тренінгу, в якій батьки взяли участь в різних вправах та ситуаційних іграх, були проведені за допомогою психолога аналіз виконання вправ та обговорення різних підходів та поглядів присутніх.

   Наприкінці заходу учасники тренінгу була виробили загальну тактику поведінки батьків, як шляхи допомоги гіперактивним дітям:

1. Почати з себе (НЕ підвищувати голос, НЕ сварити дитину, НЕ потурати, НЕ нервувати, НЕ міняти домовленостей і планів).

2. Треба уникати крайнощів – надмірної суворості і надмірного потурання.

З. Хвалити та заохочувати, радіти успіхам!

4. Знімати нервове напруження за допомогою емоційного і фізичного контакту – обіймати, голубити дитину, щоб вона відчула, що її підтримують.

5. Скласти разом з дитиною розпорядок дня (час для їжі, ігор, прогулянок, занять, сну), який буде діяти на суперактивну дитину заспокійливо.

7. Залучати і заохочувати дитину до пасивних ігор, що вимагають концентрації уваги (лото, доміно, розмальовування, ліплення, читання), які дадуть змогу розслабитися, що надзвичайно важливо для гіперактивної дитини.

8. Уникати емоційної перевтоми (стежити, щоб дитина не засиджувалася перед телевізором чи комп’ютером), надмірна кількість вражень призводить до надмірного збудження, втраті самоконтролю.

9. Фізична активність (прогулянки, фізичні вправи, біг – дуже корисні, вони допомагають скинути надлишок енергії).

10. Харчування (достатньо вітамінів, мікроелементів, якомога менше смаженого, гострого, соленого, копченого, побільше – вареного, тушкованого, свіжих овочів і фруктів).

11. Власний куточок (оформлювати дитячу кімнату чи куточок без яскравих кольорів, ламаних ліній).

   Бажаємо всім батькам використовувати вироблену тактику поведінки у власній практиці для налагодження відносин та взаєморозуміння зі своєю дитиною.

Як налагодити комунікацію з підлітками

   18 травня в центральній міській бібліотеці відбулось засідання Батьківського клубу у межах проєкту ЮНІСЕФ.

   Було проведено заняття з елементами тренінгу «Як налагодити комунікацію з підлітками».

    В основі відносин батьків і дітей - взаємна повага.

   Саме повага до дитини зможе посилити в неї почуття власної гідності і вдосконалити її характер. Такої мети домагалися учасники заходу.

   Батьки розглянули способи допомоги підлітку відчути свою значимість з метою подолання її схильності до поганої поведінки.

   Про людину потрібно судити не за словами, а за вчинками, адже в основі кожного вчинку лежать спонукальні мотиви, справжні і несправжні.

   Батьки на конкретних прикладах розглянули моделі поведінки в різних ситуаціях та вчились розуміти емоційний стан підлітка й адекватно регулювати свій стан. Найважче було розібратися в собі, максимально наблизитися до об'єктивної самооцінки.

    Дитина підліткового віку – це людина, яка потребує підтримки і мудрих порад батьків, бо тільки добре відношення породжує гарну поведінку дітей.

    Заняття допомогло активізувати учасників, створити позитивний настрій.

    Головною порадою виявилося вміння почути підлітка та знайти порозуміння.

Бажаємо всім батькам, щоб основним методом виховання дітей були розуміння, повага та доброта!

А я іду по світу в вишиванці. 

Встає над світом щире сонце вранці,

І землю гріє променем ясним.

А я іду по світу в вишиванці.

Я – українець! І горджуся цим!


    У третій четвер травня в Україні вже традиційно відзначають День вишиванки. Цьогоріч він припав на 18 травня. Цього дня всі охочі вдягають вишиванки на роботу, навчання чи просто прогулянку. З часу повномасштабного вторгнення росії в Україну у 2022 році щораз більшої популярності набирають воєнні переможні мотиви в українській традиційній вишивці.

     Зараз вишита сорочка з тризубом та гаслом "Слава Україні!" уже не є рідкістю.

Бібліотека-філія 7 приєдналася до акції: "Вишиванку одягай - Україну прославляй", і провели майстер-клас: "Вишиванка". Діти з задоволенням виготовляли вишиті сорочки в техніці орігамі, та власноруч розмалювали вишиваночки.

Книжково-ілюстративна виставка «Барвистий світ вишиванки» у бібліотеці-філії №2

    18 травня Світловодськ святкував Всесвітній день вишиванки. Це свято сприяє єдності і культурному відродженню всього багатонаціонального українського народу, зберігає споконвічні народні традиції створення та носіння етнічного вишитого одягу.  Вишиванка – символ, який єднає українців незалежно від мови, якою вони спілкуються.

      З нагоди Всеукраїнського Дня вишиванки працівники бібліотеки – філії №2 підготували книжково-ілюстративну виставку «Барвистий світ вишиванки». Виставка знайомить з історією української вишивки, представляє результати досліджень мистецтва вишивки і лексикону українського орнаменту, схеми українських орнаментів, тощо.

      18 травня у КЗ Світловодської МЦБС бібліотеці – філії №2 дрес-кодом дня стала вишиванка. У цей день працівники бібліотеки, а також користувачі  долучились до Всесвітнього дня вишиванки, одягнувши національне вбрання , і тим самим з’явилася унікальна нагода похизуватися красою вишитих робіт.

     Для користувачів  бібліотеки була проведена онлайн -  вікторина до Всесвітнього Дня вишиванки, бесіда «Значення символіки української вишиванки». Також привернув увагу читачів-друзів фотоподіум «Українська вишиванка» у бібліотеці. Читачі із задоволенням робили фото у вишиванці і цікавилися  книгами про історію української вишивки та народного вбрання.

     А також бібліотекарі з задоволенням долучилися до  флешмобу «Ми з України» на набережній міста.

Вишиванка рідна, ну хіба не диво? 

    Павлівська сільська бібліотека-філія №4 приєдналася до акції «Вишиванку одягай-Україну прославляй».

Вишиванка рідна, ну хіба не диво?

В ній ходити модно, стильно і красиво.

В ній душі наснага, материнська ласка,

Це митецький витвір! ....

    Всесвітній день вишиванки — міжнародне свято, яке покликане зберегти споконвічні народні традиції створення та носіння етнічного вишитого українського одягу. Дата проведення — щороку в третій четвер травня (будній день). Свято не прив'язане до жодного державного чи релігійного. Цього дня кожен охочий може долучитись до нього, одягнувши вишиванку.

    З нагоди Дня вишиванки в бібліотеці була проведена година духовності "Вишиванка - національна святиня"

Діти читали вірші та легенду про вишиванку,  розглянули узори вишивок, переглянули книги.

Зі святом, з Днем вишиванки! 

Наша вишиванка – то пісня України,

Нашої священної землі.

В ній співають ранки солов’їні,

Квітом розквітаються гаї.

Українські традиції – одні з найкрасивіших у світі. І в наших з вами силах поширити їх, розповісти про них всьому світові.

Бібліотека-філія №8 приєдналася до культурно-мистецької акції «Вишиванку одягай – Україну прославляй». До свята оформлено виставку-повідомлення «Вишиванка – національна святиня», пройшли флешмоб «Одягни вишиванку - зроби цей День яскравим» та квест-гра «Україна у вишиванці»

Одягайте свої вишиванки та нехай весь світ побачить, як прекрасна наша Україна і її символи!

Урок народознавства «Краса української вишиванки» 

    Всесвітній день вишиванки — міжнародне свято, яке покликане зберегти споконвічні народні традиції створення та носіння етнічного вишитого українського одягу. Цьогоріч українці святкують День вишиванки 18 травня.

    Центральна міська бібліотека долучилась до проведення культурно – мистецької акції «Вишиванку одягай – Україну прославляй», на точці СПІЛЬНО якої був проведений урок народознавства «Краса української вишиванки».       Візерунки вишиванки своїми руками розмальовували учасники майстер – класу, із задоволенням переглядали відеофільм «Історія української вишиванки». Діти із захопленням взяли участь у флешмобі «Моя краса - вишиванка». Кожна маленька україночка продемонструвала свою красу, одягнувши неповторну вишиванку. Дітей підтримали дорослі, взявши участь у всіх заходах. Наприкінці діти декламували вірші про вишиванку, ділились гарним настроєм.

     Відзначивши самобутнє свято, ще раз можна підкреслити, що українська вишиванка є символом нашої непереможної країни, нашого з вами життя!

Фотосесія "Вишиванок краса дивовижна" 

    В бібліотеці-філії № 1 (селище Власівка) 18 травня 2023 року відбулася фотосесія "Вишиванок краса дивовижна". Наші читачі та гості мали унікальну можливість зробити світлини в справжніх сорочках, які вишивали сторіччя тому наші пра-пра- бабусі.

Захід відбувся в рамках обласної культурно- мистецької акції "Вишиванку одягай — Україну прославляй".

«Вишиванку одягай-Україну прославляй». 

     Вишиванка вважається оберегом від усього лихого, вона є символом краси та міцного здоров’я, а також щасливої долі, вірності та любові. Вона настільки глибоко увійшла в наше життя, що в Україні встановили навіть спеціальне свято – День вишиванки.

      Сьогодні в нашій країні війна... Війна, яку веде проти нас найцинічніший і найпідступніший ворог на всіх фронтах – військовому, інформаційному й культурному.

Нам здається, що під час російського вторгнення, яке чітко націлене проти української культури та історії, а також проти території та народу України, День вишиванки стає ще важливішим і піднімає інтерес до нашої культури, зокрема до вишиванки у всьому світі.

    У нашій боротьбі за свободу та незалежність вишиванка оберігає нас своєю силою.

    З нагоди цього свята в бібліотеці презентували виставку-натхнення робіт обдарованих та талановитих жінок нашої бібліотеки «У полоні краси». Пейзажі в різні пори року чарують красою, розсипаються на вишивках ніжні пелюстки троянд і маків.

     А для більш поглибленого вивчення історії вишиванки та традиції етнічного українського одягу бібліотекарі ознайомили користувачів з чудовими книгами та журналами про українську вишивку, які є в фонді бібліотеки.

    Сьогодні Катрін Деньов читає на Каннському кінофестивалі українські вірші, найбільші світові зірки вдягають українську вишиванку, «Слава Україні!» - говорять всі. Українська ідентичність завойовує весь світ. І вишиванка - важлива частина нашої ідентичності!

Слава Україні! Слава ЗСУ!

Родинне свято "Моя родина" 

15 травня у Світловодській центральній бібліотеці до Дня сім'ї пройшло родинне свято "Моя родина". Учасники виготовляли творчі поробки "Подарунок для матусі", малювали портрети "Моя матуся" та смакували солодощами під час родинного чаювання.

Свято «Моя родина найкраща та найміцніша»

12 травня в бібліотеці філії № 2 був проведений захід «Моя родина найкраща та найміцніша» в рамках реалізації проєкту ЮНІСЕФ «Реагування на надзвичайну ситуацію в Кіровоградській області для вирішення потреб дітей та їх представників, в тому числі ВПО, які постраждали внаслідок війни в Україні».

З незапам’ятних часів сім’я була і залишається основою основ, будучи запорукою продовження роду, виховання дітей, майбутніх свідомих громадян своєї країни.

Завдяки сім’ї міцніє і розвивається держава, зростає добробут народу!

Організатори заходу мали на меті виховання у дітей шанобливого ставлення до традицій українського народу та відповідального ставлення до батьків, родини, Батьківщини, розвитку почуття прекрасного до світу культури і головних цінностей.

На заході було весело: збирали прислів'я, робили опис «Портрет нашої дружної сім'ї»; лунали пісні; грали в естафету та театральні сценки.

Учасники всі одержали різноманітні подарунки.

Бажаємо всім щастя, благополуччя і миру!

Літературна година "Все починається з мами " 

В Павлівській сільській бібліотеці до дня Матері пройшла літературна година "Все починається з мами "

В житті кожної людини найголовнішою та найріднішою людиною є мама. Мама - це найперше слово, яке вимовляє малюк. Скільки тепла і любові містить воно!

Все що у нас є - це те, що дала нам мама - це життя. Мама - це та людина, яка протягом усього життя супроводжує нас, вона є опорою і підтримкою.

З мамою у будь-якої людини асоціюється найщасливіший час. Адже мама вчить нас всьому: писати та читати, долати труднощі, які зустрічаються на життєвому шляху, відрізняти зло від добра.

Мама вчить нас цінувати життя, трудитися і бути відповідальною людиною, піклуватися про близьких та поважати старших, а значить мама відкриває нам світ.

Бо все починається з мами!

Читачі бібліотеки ознайомилися з віршами про матір Бориса Олійника в яких яскраво і високохудожньо розкрита тема любові до матері, непоправного болю утрати, вірності її світлій пам’яті у вірші “Мамо, вечір догоря."

Говорили про образ матері-страдниці у поемі “Чорнобильська мадонна” Івана Драча.

Читали вірш «Одинока мати» в якому розповідається про жінку, яка в молоді роки не дочекалася нареченого – повдовіла, але Бог дав надію, синочка цій «мадонній часу».

Образ матері Т. Шевченко підніс з кріпацьких низин до вершин вічності. Він бачив у жінці духовну красу, обож­нював материнство, уславлював вірність і щирість.

Також розглянули художні твори класиків української літератури – Т. Шевченка «Катерина», «Наймичка», Лесі Українки «Вечірня година», твори письменників ХХ століття – М. Хвильового «Я (Романтика)», «Мати», А. Малишка «Пісня про рушник», В. Симоненка «Лебеді материнства».

А на завершення ознайомилися з" Книга про матір українських поетів ".

Дорогі наші МАМИ і БАБУСІ , від душі вітаю вас з одним із самих теплих і душевних свят - ДНЕМ МАТЕРІ ...

Спасибі за ласку, за щире тепло, недоспані ночі, турботи й добро ...

Здоров'я міцного вам зичу я щиро,

любові і радості, злагоди й миру ...

Вплив батьків на поведінку дитини

   04 травня бібліотекарі філії № 2 провели тренінг «Вплив батьків на поведінку дитини» для Батьківського клубу в рамках проєкту ЮНІСЕФ.

    У всіх батьків настає момент, коли їм складно визначити, як найкраще встановити дисципліну для дитини. Не має значення, хто перед вами — малюк в істериці чи роздратований підліток — часом складно впоратися з емоціями.

     На щастя, є ефективні способи, і один з них — позитивна дисципліна. Саме вивчення цього підходу, який зможе допомогти батькам налагодити позитивні стосунки з дітьми та навчити їх таких навичок, стало головною метою тренінгу.

      Організатори заходу ознайомили батьків з різними типами виховання.

      Учасники тренінгу взяли активну участь в обговоренні питань про те, що є ключовим фактором успішного виховання дітей та про взаємодію з маленькими і старшими дітьми.

    Батьки виконали запропоновані вправи, склали тести з дослідження особистого вміння виховувати дітей, налагоджувати позитивні стосунки з дітьми та навчання їх таких навичок, як відповідальність, співпраця й самодисципліна.

     В процесі тренінгу учасники користувалися роздатковими матеріалами по темі, різноманітною довідковою та інформаційною літературою, що дала можливість разом скласти правила «Як впливати на поведінку дитини розумно і здорово».

     Тренінг стимулював батьків до прояву творчості та розкриття особистісного потенціалу.

    Сподіваємось нові знання та навички, а головне – застосування позитивної дисципліни будуть сприяти покращенню психічного й фізичного здоров’я дітей та їх щасливого дитинства.

   Бажаємо всім учасникам ставати більш сучасними, позитивними та конструктивними для своїх дітей.

Щасливі батьки – щасливі діти!

Сучасна книжка для дітей та вплив читання на розвиток дитини

  26 квітня в центральній міській бібліотеці був проведений семінар – тренінг для членів батьківського клубу на тему: «Сучасна книжка для дітей та вплив читання на розвиток дитини» в рамках реалізації проєкту ЮНІСЕФ «Реагування на надзвичайну ситуацію в Кіровоградській області для вирішення потреб дітей та їх представників, в тому числі ВПО, які постраждали внаслідок війни в Україні».

   Головна мета семінару: прищеплення дітям любові до книги, до хороших вчинків, благородних думок - сприяння їх моральному становленню та розвитку.

  Семінар стимулював всіх учасників до прояву творчості, розкриття особистісного потенціалу.

  Для залучення досвіду учасників організатори використали велику кількість різноманітних технік, вправ, ситуаційних та рольових ігор:

презентації;

мозкові штурми;

обговорення в колі;

практичну роботу в малих групах;

дискусії;

сценки лялькового театру.

   В процесі тренінгу учасники використовували сучасну українську літературу, обговорювали нові українські книги для дітей.

  Учасники семінару дійшли висновку про те, що головне їх завдання – зацікавити дитину книгою, навчити її міркувати над прочитаним та самостійно здобувати знання, тобто навчити дитину вчитися за допомогою книги.

  Дітям необхідна допомога в роботі над осмисленням прочитаної книжки, обговоренням для сприяння стійкості дитини в різних життєвих ситуаціях та її творчій самореалізації, як особистості.

"БІБЛІОТЕКА - БЕЗ БАР' ЄРІВ"

    21 квітння в  бібліотеці – філії №2 пройшла інформаційна година «Бібліотека – без бар'єрів».

   Голова  Олександрійського УТОС Поліщук Леонід Іванович надав інформацію про пенсійне забезпечення людей з вадами зору, працевлаштування та про інші соціальні пільги.

   Олександрійський УТОС надав бібліотеці з обмінного фонду    диски, на яких записані як художні твори, так і  науково – популярні. Всіх бажаючих запрошуємо   безкоштовно отримати ці видання. Також була надана гуманітарна  допомога  /продуктові набори та побутова хімія / від волонтерів Германії, чий офіс знаходиться в м. Запоріжжя.

Арт-терапія: як розмовляти з дитиною про мистецтво

      20 квітня бібліотекарі філії № 7 провели заняття з елементами тренінгу «Арт-терапія: як розмовляти з дитиною про мистецтво» для Батьківського клубу за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ).

Арт-терапія або «лікування мистецтвом» - новий засіб психотерапії. Особливо актуальною арт-терапія є для дітей, бо мистецтво є чудовою можливістю для кожної дитини «відкритися», поділитися своїми емоціями. Саме арт-терапія допоможе віднайти душевну гармонію. За допомогою живлячої сили мистецтва кожна дитина зможе подолати психологічні проблеми.

    Організатори заходу мали на меті ознайомлення батьків з різними вправ арттерапії:

- “Намалюй своє ім’я”

- “Намалюй коло”

- “Солодкі спогади”

- “Подушка безпеки”

- “Багаж щастя”

    Батьки дізнались, що з дітьми використовуються вправи з малювання, ліплення з глини та інших матеріалів, малювання на піску, вишивання, навіть спів і танці.

     Кожен з присутніх обрав для себе ті вправи, які найбільше відповідають особистим потребам та дають можливість швидко відновитися.

    Працювали всі самостійно, виконували всі свої чарівні вправи, щоб відновити ресурси швидко й ефективно.

     Сподіваємось, що тепер батьки будуть використовувати одержані навички для занять зі своїми дітьми.

Біографія професій у моїй родині

     19 квітня на базі бібліотеки - філії № 7 проведено груповий захід для дітей «Біографія професій у моїй родині» у межах проєкту "Швидке реагування в Кіровоградській області для задоволення потреб дітей та їхніх опікунів, у тому числі внутрішньо переміщених осіб, які постраждали внаслідок війни в Україні", що реалізується Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) у партнерстві з Благодійним фондом "Безпечне майбутнє".

      Сучасний світ професій став більш диференційованим, робити професійний вибір молоді стало складніше. Тому допомога у виборі майбутньої професії дітям – це надання можливості усвідомити кожній дитині свої індивідуальні особливості, здібності та зорієнтуватися у світі професій, потрібних сьогодні.

     Організатори заходу мали на меті допомогти присутнім учасникам у визначенні своїх здібностей та у веселій формі розширити знання про світ професійної праці.

     За допомого вправи "Хочу, можу, треба" діти «приміряли» на себе професійні ролі для успішної самореалізації у майбутній професії.

      Учасникам запропонували намалювати ту професію, якій вони хотіли б присвятити себе.

     Робота на заході допомогла присутнім замислитися над ситуацією та спонукала учасників до активного пошуку рішення питання з вибору професії.

     Дякуємо за активну участь вихованців гуртків ЦВПВ: "Байрактар" (керівник - Куян Наталя Василівна), "Юні розвідники" (керівник - Коцар Сергій Михайлович) та "Тактикмед" (керівник - Губарєва Валентина Матвіївна).

    Сподіваємось, що в майбутньому всі учасники заходу вірно оберуть своє місце у світі професій.

Сексуальне виховання дітей

13 квітня бібліотекарі філії № 8 провели тренінг в центральній міській бібліотеці для членів батьківського клубу на тему: «Сексуальне виховання дітей» в рамках реалізації проєкту ЮНІСЕФ «Реагування на надзвичайну ситуацію в Кіровоградській області для вирішення потреб дітей та їх представників, в тому числі ВПО, які постраждали внаслідок війни в Україні».

Організатори заходу мали на меті надати батькам інформацію про формування у дітей відповідального ставлення до фізичного й репродуктивного здоров’я та виховання у дітей вміння кохати і будувати здорові відносини у власних майбутніх сім’ях.

Учасники тренінгу активно працювали при виконанні вправ: «Будинок», «Міф чи реальність», «Хто відповідальній у даній ситуації?» та в загальному обговоренні питань:

· Соціальна підготовка до сімейного життя;

· Формування у дітей правильного розуміння дорослості;

· Виховання відповідальності за власні вчинки;

· Ознайомлення з особливостями сучасної сім’ї, її значенням у житті людини та суспільства.

В ході роботи на тренінгу присутні зробили висновок, що всім батькам необхідно приділити увагу естетичній підготовці дітей до сімейного життя, спрямовувати їх на естетичну культуру сім’ї, повагу до сімейних традицій та необхідність примножувати їх.

Сподіваємось всі присутні будуть компетентними вихователями для своїх дітей та відповідати потребам сучасного суспільства, в якому саме батьки повинні мати авторитет у дітей, а їхні життєві принципи не повинні йти всупереч принципам суспільства.

Шаховий турнір для дітей

    В Дитячій точці "СПІЛЬНО" від UNICEF на базі центральної міської бібліотеки відбувся шаховий турнір серед початківців.

      У ньому взяли участь діти від 7 до 16 років.

     Перед початком змагань був проведений урок гри в шахи для бажаючих дітей.

      Організатори мали на меті популяризацію шахів для проведення змістовного дозвілля, а ще навчання логічно мислити та з метою психологічного розвантаження.

    Переможцями турніру стали Саєнко Артем і Колодій Іван. Вітаємо! Бажаємо одержати ще багато перемог!

    Запрошуємо всіх дітей, хто бажає цікаво провести час завітати до нас на ігровий майданчик в бібліотеку!

Дитяча точка «Спільно» в центральній міській бібліотеці

    Щодня, окрім п’ятниці та суботи, дитяча точка «Спільно», що знаходиться в Центральній міській бібліотеці, гостинно вітає дітей та підлітків.

   Розважально-ігрові заняття, малювання, шахи й шашки, ліплення, різноманітні аплікації. Все це для дитячого розвитку та для зняття психологічної напруги.

     Адміністратори завжди відштовхуються від потреб дітей і працюють задля їх втіхи.

Запрошуємо дітей та їх батьків на дитячу точку «Спільно»!

Вікові зміни на різних етапах дорослішання дітей

      06 квітня бібліотекарі філії № 2 провели інформаційну годину на тему: «Вікові зміни на різних етапах дорослішання» для Батьківського клубу в рамках реалізації проєкту ЮНІСЕФ.

     Організатори заходу мали на меті ознайомлення батьків з проблемними періодами у дітей при переході від одного етапу розвитку до іншого.

      Оскільки розвиток маленької людини відбувається зазвичай нерівномірно, такі переходи можуть супроводжуватися конфліктністю.

       Учасники заходу розглянули питання:

· наскільки зовнішнє середовище (батьки, оточення) допомагає дитині переходити на новий рівень розвитку;

· яку лінію поведінки обрати батькам в перехідному періоді.

      В ході обговорення батьки змогли краще зрозуміти, що вікові кризи – це підйом по сходах на шляху розвитку дитини, це кроки до більшої самостійності, це те, що допомагає рухатися вперед.

       Інтенсивність кризи залежить і від самої дитини, і від взаємин з батьками.

Основне завдання батьків – виростити дитину, яка зможе самостійно приймати правильні рішення вікових завдань та увійти в самостійне життя дорослої людини.

Бажаємо всім учасникам ставати більш позитивними та конструктивними для своїх дітей.

Бережіть свій психічний стан та здоров’я!

Семінар про зміни Законодавтва про працю в умовах воєнного стану

    30 березня в центральній міській бібліотеці відбувся семінар про зміни Законодавтва про працю та особливості регулювання трудових відносин в умовах воєнного стану.

    Головний державний інспектор Управління інспекційної діяльності у Кіровоградській області Інна КРИВЕНКО надала присутнім інформацію про основні законодавчі акти, прийняті під час війни, – це Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 та Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо організації трудових відносин» від 01.07.2022.

      До участі в обговоренні долучились всі присутні на семінарі, які обговорили зміни, внесені на постійній основі, а також ті, які мають тимчасовий характер.

    Учасники семінару обговорили нагальні питання, зокрема: щодо укладання трудового договору, щодо переведення та зміни істотних умов праці, щодо встановлення та обліку часу роботи та часу відпочинку, права та обов’язки працівників та роботодавців в умовах воєнного стану в Україні.

Інтернет-центр центральної міської бібліотеки працює сьогодні за напрямками цифрової, освітньої, інформаційної та громадянської безбар’єрності

Нині тут відбуваються заняття для всіх бажаючих користувачів: і молоді, і людей поважного віку. Особлива увага приділяється внутрішньо переміщеним особам.

Користувачі відділу Інформаційних технологій мають змогу навчатися комп’ютерній грамотності, відвідувати онлайн - заняття на дистанційній платформі для саморозвитку, отримувати допомогу та необхідну перевірену інформацію.

Бібліотека зібрала великий перелік корисних ресурсів для дорослих та молоді щодо інформування, навчання та психологічної підтримки.

Читаємо українське: сучасна українська література для підлітків

   1 квітня у сквері міського Палацу культури відбувся етнофестиваль, метою якого стало подолання стереотипної думки про невелику вартість сучасної української культури.

На фестивалі Центральна міська бібліотека представила учасникам твори сучасних українських письменників, що пишуть для підлітків і дітей.

Це книги Ю. Винничука, А.Кокотюхи, Сашка Дерманського, Г. Малик, Г. Вдовиченко, які переходять у юних читачів з рук в руки та мають характерний вигляд улюблених книг.

Також бібліотекарі провели для підлітків цікаве обговорення на теми української літератури та мови.

Присутні із задоволенням читали вголос уривки з улюблених українських творів.

Подолання залежності дитини від гаджетів

     30 березня в центральній міській бібліотеці був проведений тренінг для членів Батьківського клубу на тему: «Подолання залежності дитини від гаджетів» в рамках реалізації проєкту ЮНІСЕФ «Реагування на надзвичайну ситуацію в Кіровоградській області для вирішення потреб дітей та їх представників, в тому числі ВПО, які постраждали внаслідок війни в Україні».

    В умовах нинішнього інформаційного суспільства, коли все довкола перетворюється на медіа-середовище, соціалізація дітей набуває нових якостей змісту. Нині процес спілкування батьків і дитини ускладнений. Адже мобільні телефони, планшети, комп'ютери, Інтернет, ТБ займають весь вільний час, роблячи дітей залежними.

      Згідно з дослідженнями в цій сфері надмірна стимуляція розвиваючого мозку негативно впливає на емоційний фон і поведінку дитини.

     Головна мета тренінгу: надати батькам інформацію про особливості впливу медіа засобів на дитину; надати поради батькам в тому, як створити атмосферу взаємодовіри і взаєморозуміння з дітьми, в якій батьки б змогли зробити онлайн – світ безпечним для дітей.

      Учасники тренінгу вивчали правила та поради про те, скільки часу, коли та як можна дозволяти дітям користуватися гаджетами.

Наприклад:

діти до 3 років - 0 хвилин в день (категоричне НІ стосовно комп’ютерів, планшетів, якщо дозволяти то тільки ТБ і не більше 20 хвилин);

діти 3-5 років - максимум 20 хвилин на добу;

діти 5-7 років - 30 хв телевізор і 10 хв гаджети на добу;

діти 7-9 років - не більше 40 хвилин на добу;

діти вік 9-14 - максимум 60 хвилин на добу;

підлітків старше 14 років - не більше 90 хвилин на добу.

     Присутні розглянули всі рекомендації про те, якуникнути негативних наслідків і залежностей використання гаджетів та способи доведення їх до дитини.

      В практичній частині тренінгу учасники займались створенням "СІМЕЙНОЇ СОЦІОГРАМИ" – психологічного тесту, який є прекрасним терапевтичним інструментом, адже допомагає батькам подивитись на ситуаціє в сім’ї «зверху» і оцінити існуючі взаємозв’язки.

     Адже тільки завдяки гармонійним відносинам в сім’ї та взаємодії з батьками дитина буде отримувати більше вражень та емоцій з реального світу (а не світу гаджетів) і буде бачити багатогранність життя!

Щасливі батьки – щасливі діти!

Літературна гра "Світ мандруючих книг" /До Всеукраїнського тижня дитячого та юнацького читання/

    29 березня, в бібліотеці- філії №2   літературна гра «Світ мандруючих книг», продовжила Тиждень дитячого та юнацького читання. В казковій  мандрівці «Країна книжкова – країна казкова», діти  пізнали для себе багато нового і цікавого: як з’явилась книжка на світ, про перші слов’янські пам’ятки писемності, як навчилися виготовляти папір, про перших друкарів книжок та інше. Цікава вікторина «Усе минає, тільки книги вічні», ігри та конкурси «Запроси до серця книжку», «Казкові грінки», «Книжкова круговерть», створили у бібліотеці атмосферу радісного спілкування з книгою, де кожен читач відчув себе бажаним гостем. 

Бібліовізіт /презентація нових книг/ - до Всеукраїнського тижня дитячого та юнацького читання

     В останній тиждень березня в усіх бібліотеках країни традиційно проходить Всеукраїнський тиждень дитячого та юнацького читання. Це час, сповнений дивовижного книжкового розмаїття, свято тих, хто творить книгу і любить читати, дні веселих пригод і літературних відкриттів.

До цієї події 28 березня в бібліотеці-філії №2 була  проведена Презентація нових книг «Бібліотека добрий чарівник, у ній багато різних книг», яка функціонуватиме протягом тижня і мета якої – привити дитині любов до читання, адже нація, яка читає – непереможна. А також допомогти поринути у світ корисного,  цікавого та захоплюючого, побувати у світі чарівних історій.

Прив’язаність в житті дитини

23 березня в центральній міській бібліотеці відбулось засідання Батьківського клубу в рамках реалізації проєкту ЮНІСЕФ.

Бібліотекарі філії № 3 провели тренінг «Прив’язаність в житті дитини: типи і форми».

Окремою і дуже важливою потребою кожної маленької людини, «стрижнем його долі» є прив’язаність до батьків.

Прив'язаність – це емоційний зв'язок, який утворюється між дитиною і батьками.

Найдраматичніші події, навіть такі, як переселення з місця збройного конфлікту, дитина набагато краще переживає, будучи поруч із мамою.

Формування прив’язаності до матері та інших дорослих, які піклуються про дитину, – це природна стратегія поведінки дитини, яка забезпечує її виживання. Тому метою заходу стало надання допомоги з формування у батьків гармонійних стосунків зі своїми дітьми.

Присутні розібралися в типах та видах прив’язаності.

Взяли участь в арт – терапевтичній вправі «Річка та береги», за допомогою якої присутні на емоційно - смисловому рівні усвідомили роль батьківського впливу на становлення особистості дитини.

Адже у вправі дитина порівнюється з річкою – веселою, стрімкою, бурхливою, що тече куди заманеться, а батьки, як міцні та надійні береги спрямовують рух річки та визначають її русло. Тоді річка почувається захищенною та більш впевненою.

На прикінці заходу учасники за допомогою тестування дізналися про свій стиль прив’язаності та отримали відповідь на головне запитання: Чи можна змінити свій стиль прив’язаності?

Сподіваємось заняття надало потрібні знання, адже здорові стосунки можуть допомогти кожній дитині почуватися більш безпечно.

Наша поезія – це зброя 

       Такою була тема зустрічі в бібліотеці-філії №8 поетів – членів Світловодського літературного обєднання «Літо» , молодих талантів та пошановувачів поетичного слова, присвяченій 21 березня – Всесвітньому дню поезії.

            Поезія сьогодні надихає тих, хто тримає зброю справжню! Війна та біль за Батьківщину виливається у творчості не лише відомих поетів та мистців, але й талановитих аматорів, серед яких українці нетворчих професій, студенти, школярі, і навіть маленькі діти. Бібліотекарі підготували книжкову виставку «Літературна Світловодщина», електронну презентацію «Поезія обпалена війною», ознайомили присутніх з порталом «Поезія вільних», де збираються вірші про російсько-українську війну, де створюється віршована історія бойовиж дій на території України

          Своїми ж надбаннями ділились майстри поетичного слова з літературного обєднання «Літо» Віктор Сурженко, Валентина Потецкул, Алевтина Скора, молоді таланти Вікторія Домбровська, Кузнєцова Марія. Дуже всіх присутніх схвилювали твори поетеси – переселенки з Харкова Ніни Єгорівни Плічко. В дружній, теплій атмосфері ще довго продовжувалось читання поезій за чашкою чаю.

         Щоб додати свій твір на сайті порталу «Поезія вільних», потрібно вказати ім`я, номер телефону, адресу електронної пошти, назву та сам твір. А після закінчення війни Міністерство культури і інформації випустить друковану збірку віршів. До неї увійдуть найкращі твори митців, які долучились до ініціативи.

Тренінг - гра «Особиста гігієна дитини»

     16 березня в центральній міській бібліотеці був проведений тренінг – гра для членів батьківського клубу на тему: «Особиста гігієна дитини» в рамках реалізації проєкту ЮНІСЕФ «Реагування на надзвичайну ситуацію в Кіровоградській області для вирішення потреб дітей та їх представників, в тому числі ВПО, які постраждали внаслідок війни в Україні».

     За давньогрецькою міфологією, Гігієна — богиня здоров’я. Її іменем названа наука гігієна (з грецької υγιεινός — «цілющий»), що вивчає вплив умов життя та праці на людину та розробляє профілактичні заходи задля збереження здоров’я й довголіття. На стародавніх зображеннях богиня Гігієна обвита змією, тобто є символом чистоти, а дочка Асклепія-Ескулапа підтримує закони здорового способу життя і прищеплює корисні звички, які приносять тілу здоров’я на довгі літа.

     Основною метою заходу по роботі з батьками - є виховання і зміцнення навичок гігієнічного та фізичного догляду за тілом у своїх дітей, які мають вони опанувати і з часом вдосконалювати й трансформувати відповідно до вікових особливостей.

    На заході розглядались не тільки питання правил особистої гігієни, які сприяють збереженню і зміцненню здоров’я людини, а ще й необхідність регулярного виконання фізичних вправ, що сприяють підвищенню стійкості організму до різних несприятливих факторів, пристосуванню людини до довкілля та загартовуванню.

     Після теоретичної частини тренінгу – гри учасники взяли активну участь у виконанні практичних завдань:

· Робота в командах «Друзі Мийдодіра»; «Миття рук — важлива справа»; «Гігієнічні правила догляду за тілом, одягом, житлом»;

· Вправа зі зворотнім зв’язку «Колекція прислів’їв і приказок з про дотримання чистоти, санітарії та гігієни»;

· Тренувальні вправи з фізичної культури «За двума зайцями» та «Спритний футболіст».

   Висновком заходу стало побажання всім міцного здоров’я та сміливо обговорювати наявні проблеми та завдяки цьому розв’язувати їх.

Зустріч з українською письменницею Людмилою Охріменко

   У центральній міській бібліотеці відбулась зустріч з українською сучасною письменницею, волонтеркою Людмилою Охріменко.

    Людмила Леонідівна народилася у місті Синельникове Дніпропетровської області. Довгий час жила і працювала у Криму. Зараз мешкає у Харкові. Волонтерка. З 2014 року їздила з гуманітарними місіями у Луганську та Донецьку області задля допомоги добровольчим формуванням і підрозділам ЗСУ.

    Писати почала ще у дитинстві, але вважала свою творчість аматорством. Війна і окупація рідного Криму стали поштовхом для активної творчості і публікацій, почала писати книжки про війну, а прибуток від книжок віддає на допомогу родинам загиблих та пропавши без вісти, на допомогу фронту.

    На сьогодні видано 6 книжок авторства Людмили Охріменко. На заході письменниця презентувала свій роман «Оскар», який у 2021 році названий найкращим романом на воєнну тематику членами журі міжнародного літературного конкурсу «Коронація слова 2021», за що отримала відповідну спеціальну відзнаку.

    Пані Людмила з перших слів привернула до себе увагу володінням гарної української мови, в теплій співбесіді розповіла про своє становлення як літератора, розповіла про написання своїх книжок. А також поділилась важкими історіями про долі людей під час війни.

   Всі учасники заходу висловили велику вдячність письменниці за книги, за чудову українську мову, за тепло дущі та велику любов до нашої Батьківщини і всіх людей, які працюють на Перемогу.

Літературний вечір на честь Тараса Шевченка

   09 березня в центральній міській бібліотеці відбувся літературний вечір, організований ГО "Потрібні тут" на відзначення 208-річниці від дня народження Тараса Григоровича Шевченка.

    Присутні на вечорі в затишній залі слухали цікаву лекцію, дивились відео про Тараса Шевченка та читали вірші.

    Молоді люди приймали участь в практичній частині заходу, що надало змогу всім учасникам поглибити свої знання, не залишитися байдужими та вшанувати пам'ять Тараса Григоровича Шевченка.

«Тихесенько вітер віє;

Степи, лани мріють;

Між ярами над ставами

Верби зеленіють;

Сади рясні похилились;

Тополі на волі

Стоять собі, мов сторожа,

Розмовляють в полі.

І все то те, ВСЯ КРАЇНА,

Повиті красою,

Зеленіє, вмивається

Ранньою росою,

Вмивається, красується,

Сонце зустрічає, −

І нема тому почину,

І краю немає» - Тарас Шевченко

   Захід був організований за підтримки ЮНІСЕФ в межах програми «Розвиток та підтримка молоді Кіровоградської області в умовах воєнного стану через молодіжні ініціативи та UPSHIFT”.

ЛІТЕРАТУРНА ПОДОРОЖ "ТАРАСОВІ ШЛЯХИ"

09 березня 2023 року весь світ відзначає  209 річницю від дня народження видатного українського поета та громадського діяча Тараса Григоровича Шевченка. Не викликає сумнівів, що це була і є наймасштабніша постать української нації, стрижень її розвитку, ідеолог та пророк ще на багато років уперед.

«Тарасові шляхи» під такою назвою пройшла літературна подорож, яку спільно підготували і провели класний керівник 9-А класу Козловська Наталя, шкільний бібліотекар Пілявська Оксана та бібліотекарі бібліотеки – філії №2 Пономаренко Лариса і Деревянко Світлана.

Юнаки та дівчата ознайомилися з цікавими фактами з життя та творчості Тараса Шевченка. Брали  активну участь у вікторинах,розгадували ребуси,розшифровували анаграми, декламували вірші.

Особливо привернули увагу учнів найстаріші екземпляри «Кобзаря»  1956 та 1964 року видання, які були представлені з фондів бібліотеки – філії №2.

Твори Великого Кобзаря у наш час звучать дуже пророчо. Шевченка треба читати і малим, і дорослим: кожен знайде в його поезіях щось своє.

Вивчаємо правила мінної безпеки

    09 березня бібліотекарі філії № 3 провели заняття з елементами тренінгу «Мінна безпека» для членів Батьківського клубу на базі центральної міської бібліотеки.

   Після початку широкомасштабного вторгнення питання безпеки вийшло на перший рівень.

    Війна змушує всіх адаптуватись та змінювати звичну поведінку, адже сьогодні 30% нашої держави забруднені мінами: це сотні тисяч різного вибухонебезпечного заліза.

    Діти є особливою групою ризику, адже їхня цікавість чи неуважність можуть коштувати їм життя. Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні підтвердила, що міни та вибухонебезпечні предмети спричинили 75 жертв серед дітей у період з 24 лютого 2022 року до 15 лютого 2023 року.

   Тому, саме зараз надзвичайно важливо навчити батьків та їхніх дітей правилам мінної безпеки, щоб зменшити їх ризики.

    Головною метою проведення заходу стало – ознайомити присутніх з загрозою вибухонебезпечних предметів та роз’яснити правила поведінки, як залишатися в безпеці.

  В процесі заняття учасники ознайомились з різними видами вибухонебезпечних предметів; дізнались, що їх детонація може статися навіть від найменшого зовнішнього впливу: спроби взяти в руки, пересунути або наблизитись.

   Присутні вивчили попереджувальні знаки, правила дій, якщо виявили міну та номера телефонів виклику всіх служб екстреної допомоги.

    Крім того батьки взяли участь у виконанні практичних вправ та обговоренні важливих питань про ознаки вибухонебезпечних предметів; місця перебування, яких варто уникати.

    Всі присутні на заході уважно ознайомились з правилами мінної безпеки, які сьогодні повинен знати кожен та донести їх до своїх дітей.

   Адже мова йде про збереження здоров`я та життя!

Семінар - практикум «Здорове харчування дитини»

    2 березня в центральній міській бібліотеці був проведений семінар – практикум для членів батьківського клубу на тему: «Здорове харчування дитини» в рамках реалізації проєкту ЮНІСЕФ «Реагування на надзвичайну ситуацію в Кіровоградській області для вирішення потреб дітей та їх представників, в тому числі ВПО, які постраждали внаслідок війни в Україні».

      Головна мета семінару: надати поради батькам в тому, як допомогти дітям призвичаїтись їсти корисно, щоб побудувати міцний фундамент правильних харчових звичок, яких діти дотримуватимуться в подальшому житті.

     Правильно організоване, поживне, багате на вітаміни харчування – добрий засіб зміцнення організму дитини.

      Раціональне, здорове харчування дитини є важливим щоденним питанням!

    В повсякденному харчуванні обов’язково мають бути: білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мінеральні речовини, клітковина, вода. Той, хто дбає про своє здоров’я, має дотримуватись трьох принципів здорового харчування: помірність, різноманітність, збалансованість.

Саме ці питання розглядали учасники семінару.

        У своїх доповідях вони зосередили увагу на ролі вітамінів, які необхідні для здорового харчування дітей; ролі різноманітного раціону та ризиках, спричинених нездоровим харчуванням.

      В практичній частині семінару учасники виконували вправи зі зворотнім зв’язком на теми:

· «Складання корисного меню»,

· «Тарілка здорового харчування»;

· «Корисний сніданок»;

· «Продукти харчування: розпізнаємо товари»;

· «Дефіцит вітамінів: що робити»;

· «Створення приємної і приязної атмосфери за столом»;

· «Прості формули, що допомагають зорієнтуватися, яким продуктам віддавати перевагу».

     Участь у виконанні практичної частини семінару допомогла присутнім систематизувати знання про їжу як джерело енергії, процеси живлення і травлення, функціональне значення для організму білків, жирів, вуглеводів, вітамінів, обмін речовин і енергії між організмом та навколишнім середовищем.

      У всіх учасників семінару сформувалось поняття про здорове харчування, значення і роль вітамінів для розвитку дитячого організму та необхідність виховування у дітей бажання дотримуватись правильного харчування і дбати про власне здоров'я.

     Майже рік українці адаптуються до життя в умовах жорстокого вторгнення рф.

Всі батьки потребують багато емоційних ресурсів. Саме тоді, коли вони на межі, люди відчувають себе виснаженими, втрачають сили, й це є ознакою емоційного вигорання.

     Щоб запобігти цього, учасники заходу вчилися збереженню й збільшенню власних ресурсів. Вони дізнались про різні варіанти попередження вигорання.

      Методика тренінгу - гри включила ситуаційні ігри та дослідження складних випадків.

      Найцікавішою для всіх виявилась гра з елементами методу психотерапії, яка мала на меті надати можливість швидкого знаходження ресурсів для подолання пост стресових ситуацій.

     Батьки вчились тому, як зробити життя дітей щасливим, а свої ресурси не випаровувались.

    Тренінг стимулював учасників до прояву творчості, щоб стати більш позитивними для своїх дітей.

Щасливі батьки – щасливі діти!

Свято зустрічі весни та Нового Року за стародавніми традиціями!

02 березня в центральный міській бібліотеці відбулося Свято зустрічі весни та Нового Року за стародавніми традиціями Київської Русі.

На Свято були запрошені гості - читачі, до уваги яких були представлені інформаційні матеріали про особливості українських традицій.

Вони читали народні прислів’я про весну та пісні – веснянки.

У Київській Русі календарний рік починався 1 березня.

Вважалося, що після зимового сну, коли відроджується природа, починається нове життя, новий рік.

Усі язичницькі народи ознаменовували його традиційними обрядами, урочистими забавами.

Разом з весною, в Україні, починається цикл народних весняних свят, пов’язаних зі стародавніми традиціями, супроводжених піснями, іграми та хороводами.

Сьогодні проведення такого свята надало всім присутнім відчуття радості від збереження культури України та звичаїв нашого народу.

Що ж ти нам, весна, принесла?

Та принесла я вам літечко,

Щоб родилося житечко

Ще й червонії квіточки,

Щоб, квітчалися діточки.

Принеси нам дивних див –

Перемогу веселу

Та квітучих садів!

Прийди, прийди, весно красна,

Чепури наш рідний край,

Засвіти нам сонце ясне,

З нами вільними погуляй.

Народ України у своїх літописах створив чудовий образ весни — образ краси, сили і надії у вигляді гарної молодої дівчини з вінком квітів на голові.

Ця дівчина-весна, бажана і довгождана, одягала на себе білу вишиту сорочку. Її закликали дівчата піснями-веснянками, зустрічали діти з дарами — солодкими книшами у вигляді пташок.

Українські традиції – це наша національна гордість.

Вітаємо всіх українців зі святом весни та Нового Року!

Встає над нами щире сонце вранці

І землю гріє променем ясним.

Ми зустрічаєм Весну в вишиванці.

Ми – українці й гордимося цим!

Нехай в цьому році об'єднаються всі українці по всьому світу,

а мудрість тисячолітньої традиції Київської Русі дає нам - українцям натхнення!

Бажаємо зміцнення української ідентичності заради процвітання України!

Університет третього віку

Продовжується реалізація соціального проєкту «Університет третього віку» для пенсіонерів, який працює в центральній міській бібліотеці.

1 березня були проведені заняття на теми: комп’ютерна грамотність «Знайомство з комп’ютером» та урок – тренування з української мови на вміння правильно та чітко вимовляти різні звуки і букви «Знаєш свою мову – знаєш свою культуру».

Діяльність «Університету» надає можливість людям поважного віку підвищити рівень знань з комп’ютерних технологій; вдосконалити українську мову з граматики, правопису та літературного слововживання.

На уроках електронного урядування є можливість навчитися використанню Інтернет - сервісів для отримання державних послуг он-лайн, сайтів комунальних послуг для передачі показників та їх оплати.

Факультет краєзнавства допоможе краще пізнати історію рідного краю з реальних історій життя та легенд давноминулих літ.

Заняття з основ здоров’я та фізичної культури навчать здоровому способу життя, свідомому ставленню до свого здоров’я та фізичним вправам спортивно – профілактичної гімнастики для оздоровлення.

Всього в «Університеті» працює 7 факультетів: комп’ютерна грамотність, електронне урядування, українська мова, краєзнавство, правознавство, основи здоров’я та фізична культура та літературне читання.

Заняття проводяться групові та індивідуальні, очні та дистанційні у різних формах: тренінги, круглі столи, практичні заняття, відео перегляди, майстер – класи, лекції, бесіди та екскурсії.

Всі бажаючі можуть приєднуватись до навчання в «Університеті».

 Детальну інформацію можна отримати за адресою: вул. Приморська, 54 (Центральна міська бібліотека);

телефони - (05236) 2-12-21, 2-09-59.

«Щира душею Українка»

«Стояла я і слухала весну,

Весна мені багато говорила,

Співала пісню дзвінку, голосну

То знов таємно-тихо шепотіла.

Вона мені співала про любов,

Про молодощі, радощі, надії,

Вона мені переспівала знов

Те, що давно мені співали мрії» - Леся Українка

    25 лютого в читальному залі ЦМБ відбувся літературний вечір, організований ГО «Волонтер +» на відзначення дня народження Лесі Українки.

    Незвична форма заходу, цікаві конкурси, можливість висловити власну думку привернули увагу молоді міста.

   Звернувшись до книжкової виставки «Щира душею Українка», кожен міг дізнатись щось нове про життя письменниці, прочитати або знову перечитати твори Л.Українки.

    Усе життя і всю творчість свою письменниця присвятила рідному краю, хоча багато часу провела за кордоном.

    Де б вона не була, ніде не могла забути біль уярмленої України. Вона мріяла про щасливу долю Батьківщини, і здійснення її мрій повинне стати нашим обов'язком.

День рідної мови в бібліотеці

До Міжнародного дня рідної мови в центральній бібліотеці міста бібліотекарі підготували мовні змагання «Мовограй» для юних читачів та Інтригу літературну «Зачаруй мене українською».

Діти відгадували та розплутували «підступні» мовні жарти-загадки, за що отримували невеличкі призи - подарунки.

Дорослі користувачі теж долучились до «картколомного» пошуку зі знань героїв української літератури.

Розгадувати загадки та розв’язати мовні завдання-цікавинки можуть усі бажаючі до кінця тижня.

Запрошуємо взяти участь та перевірити свої знання!

Засідання Батьківського клубу на тему: «Як будувати міцні та довірливі стосунки з дитиною»

22 лютого в центральній міській бібліотеці відбулось засідання батьківського клубу.

Бібліотекарі філії № 2 провели інформаційну порадницьку гостинну про те, як будувати міцні та довірливі стосунки з дитиною.

Довіра, безпека й любов взаємопов'язані між собою та є складовими щасливого сімейного життя і щасливого дитинства. Саме для цієї мети необхідне вміння будувати довірливі стосунки з дитиною.

А щоб краще зорієнтуватися у тому, які особливості та потреби має дитина у різні вікові періоди, організатори заходу підготовили інформаційний матеріал та питання для обговорення:

Після активного обговорення учасники заходу разом виробили декілька головних стратегій – порад, а саме: проводити більше часу зі своїми дітьми; слідкувати за тим, щоб свої слова ніколи не розходились зі справами; самим казати правду; вміти слухати та цінувати чесність і щирість дитини.

А ще, всі запам’ятали 10 речей, які варто говорити своїй дитині:

«Я тебе розумію»;

«Я пишаюся тобою»;

«Я тебе чую»;

«Ти важливий»;

«Ти зможеш»;

«Ти найкращий для мене»;

«»Я тебе підтримаю»;

«Я тобі довіряю»;

«Я в тебе вірю»;

«Я тебе люблю».

Наприкінці засідання всі присутні одержали від організаторів заходу подарунки – повітряні кульки з побажаннями.

Сподіваємось, що захід допоможе батькам у вихованні дітей, адже як вважають психологи: “Виховати ввічливу, турботливу та високоморальну дитину — це важка праця, але це саме те, що кожен з нас може зробити й немає на світі більш важливішої та плідної роботи”.

МОВА - ЦЕ СЕРЦЕ НАРОДУ /МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ РІДНОЇ МОВИ/

     21 лютого відзначається Міжнародний день рідної мови. В Україні це свято існує з 2002 року.

    Рідна мова є важливим елементом культурної та національної свідомості людини. Вона не просто засіб спілкування, а історія народу, його світогляд. Вона є найсильнішим інструментом збереження і розвитку нашого матеріального й духовного спадку. Наша  рідна мова – одна із найбагатших і наймелодійніших мов світу. Це мова великого народу, великої культури, нашої історії. Українською мовою надруковані невмирущі твори Коцюбинського і Шевченка, Франка і Лесі Українки, Нечуй-Левіцького і Коцюбинського.

   В читальному залі бібліотеки - філії №2 була оформлена книжкова виставка-інсталяція  «Мова – це серце народу», та виложено слово «МОВА», інстальоване книгами українського письменника Тараса Шевченка.

Тренінг на тему: «Сучасні ризики в житті підлітка»

    16 лютого на базі ЦМБ бібліотекарі філії № 8 провели тренінг «Сучасні ризики в житті підлітка» для Батьківського клубу в рамках реалізації проєкту ЮНІСЕФ.

    Організатори заходу мали на меті ознайомлення батьків з різними типами ризикованої поведінки дітей для спрямовування їх до таких моделей поведінки, що зменшують ризик та загрозу репродуктивному здоров’ю.

    Досить цікавою є ентомологія слова «ризик», яке у будь-яких народів пов’язують з усвідомленням можливості небезпеки в різних сферах соціально-економічної діяльності та буття.

    Часто діти схильні недооцінювати ступінь власного ризику, бо не мають достатньої інформації щодо ризикованої поведінки та її наслідків, вважаючи, що саме з ними – нічого лихого статися не може.

    Але краще подумати про наслідки ризикованої поведінки заздалегідь і запобігти їм, бо будь-який ризик краще попередити або уникнути.

     Саме цьому вчились присутні на тренінгу, виконуючи різні вправи на теми: «Що означає ризикувати?»; «Я люблю ризикувати, коли я…»; «Причини і наслідки»; «Що робити?»; «Корисні знання».

    В процесі тренінгу учасники користувалися роздатковими матеріалами по темі, різноманітною довідковою та інформаційною літературою, що дала можливість досконало вивчати матеріал.

    Тренінг стимулював батьків до прояву творчості та розкриття особистісного потенціалу.

     Сподіваємось знання та навички, отримані на тренінгу, дадуть змогу батькам допомагати своїм дітям зберігати впевненість, спокій та приймати правильні рішення у складних ситуаціях, а ще - завжди довіряти батькам і їх підтримці.

      Бажаємо всім учасникам ставати більш позитивними та конструктивними для своїх дітей.

Бережіть свій психічний стан та здоров’я!

Засідання Батьківського клубу на тему: «Що приховується за складною поведінкою дитини» 

     09 лютого на базі центральної міської бібліотеки була проведена інформаційна година, яку підготували бібліотекарі філії № 7.

     Захід про виховання дітей, заснований на взаємній повазі батьків і дітей.

   Саме повага до дитини зможе посилити в неї почуття власної гідності і вдосконалити її характер. Такої мети домагалися учасники заходу.

    Перше, на що зверталась увага батьків – це досягнення впливу на дітей не з тактики залякування та підходу з позиції сили, а з розгляду поганої поведінки як інформації до роздумів, що дозволить вчасно зняти наростаюче напруження у стосунках з дитиною і одночасно підвищити шанси виправити її поведінку.

  На засіданні батьки розібралися в методах виховання попередження конфліктних ситуацій з дітьми.

Учасники заняття взяли активну участь в обговоренні питання: «Як я можу допомогти своїй дитині проявити себе в даній ситуації позитивно?»

Дитина – це маленька людина, яка потребує виховання без насильства: без окрикiв, та без покарання. Кожна дитина потребує тільки турботи і любові, підтримки і мудрих порад батьків, бо тільки добре відношення породжує гарну поведінку дітей.

Головною порадою виявилося вміння почути дитину та знайти порозуміння; надання підтримки дитині та відчуття власної значимості.

Засідання Батьківського клубу на тему: «Як розвивати таланти дитини»

2 лютого в центральній міській бібліотеці було проведено годину спілкування для батьків про те, як розвивати таланти дітей.

Всі діти мають приховані таланти та здібності. Деякі діти виявляють інтерес до цілком конкретних аспектів з юного віку. Вони відкривають різні творчі здібності під час, коли виявляють інтерес до якогось напрямку мистецтва чи науки.

Тому дуже важливо, щоб батьки надавали дітям усі можливі інструменти для можливості виявлення того, що їм найбільше подобається. Саме тоді кожен талант вийде на перший план.

Присутні взяли участь в обговоренні теми, розвитку талантів та творчих іграх, що сприятиме в подальшому вміти допомогти дітям використовувати свої здібності.

Учасники пройшли анкетування та дізнались про те, як виявитивласний творчий потенціал та потенціал своєї дитини.

Головним висновком заходу стало те, що батьки отримали поради, як слухати своїх дітей, щоб знайти їх таланти та як розширювати можливості для розкриття здібностей своїх дітей.

Всесвітній день читання вголос

1 лютого в центральній міській бібліотеці було проведено святкування Всесвітнього дня читання вголос, яке присвячене грамотності та любові до української мови, її краси й співучості, що виникає тоді, коли ми читаємо вголос.

Всі учасники заходу мали змогу на камеру у «Відкритий мікрофон» почитати бібліотекарям та послухати твори з улюблених книг.

Читати вголос надзвичайно корисно, під час якого наповнюється словниковий запас дитини, залучається візуальне та слухове сприйняття, створюється гарний настрій, формується характер і розвиваються розумові здібності.

Завдяки читанню дитина починає відчувати, що таке добре і що таке погано, наслідує героїв твору та зближується з батьками.

Тож бажаємо не тільки в цей день, а якомога частіше читати вголос – Ви отримаєте справжнє задоволення від того, як гарно звучить українська мова та ще більше будете любити її.

«Грай! Розгадуй! Перемагай!» 

     Саме під таким закликом 26 січня пройшов в Центральній міській бібліотеці день пазлів та головоломок.

На думку психологів, гра сприяє вирішенню та розв'язанню багатьох проблем і питань. Це засіб, за допомогою якого діти розвивають свої фізичні, інтелектуальні, емоційні, соціальні та моральні здібності.

Тож учасники організатори - бібліотекарі ЦМБ надали змогу дітям пограти в настільні ігри на будь-який смак: пазли, шашки, різноманітні конструктори, ігри, твістер тощо.

Крути - «Бій за майбутнє»

29 січня 1918 року відбулася надзвичайно трагічна подія в українській історії – бій під Крутами, який набув для нашого народу символічного значення, став легендою, прикладом героїзму і жертовності молодого покоління в боротьбі за незалежну Україну. Бій під Крутами – це і тріумф, і трагедія. У ньому переплітається і біль, і смуток, і гордість за молодих юнаків. 

 Бій під Крутами став одним із символів боротьби українського народу за свободу та незалежність і ознаменував відлік нового духовного злету нації. До Дня пам'яті героїв Крут в читальному залі  бібліотеки- філії №2  оформлена  книжкова виставка: Крути -" Бій за майбутнє".

Тренінг-гра на тему: «Як попередити емоційне вигорання»

26 січня в центральній міській бібліотеці відбулось засідання Батьківського клубу в рамках реалізації проєкту ЮНІСЕФ «Реагування на надзвичайну ситуацію в Кіровоградській області для вирішення потреб дітей та їх представників, в тому числі ВПО, які постраждали внаслідок війни в Україні».

Було проведено тренінг-гру «Як попередити емоційне вигорання».

Майже рік українці адаптуються до життя в умовах жорстокого вторгнення рф.

Всі батьки потребують багато емоційних ресурсів. Саме тоді, коли вони на межі, люди відчувають себе виснаженими, втрачають сили, й це є ознакою емоційного вигорання.

Щоб запобігти цього, учасники заходу вчилися збереженню й збільшенню власних ресурсів. Вони дізнались про різні варіанти попередження вигорання.

Методика тренінгу - гри включила ситуаційні ігри та дослідження складних випадків.

Найцікавішою для всіх виявилась гра з елементами методу психотерапії, яка мала на меті надати можливість швидкого знаходження ресурсів для подолання пост стресових ситуацій.

Батьки вчились тому, як зробити життя дітей щасливим, а свої ресурси не випаровувались.

Тренінг стимулював учасників до прояву творчості, щоб стати більш позитивними для своїх дітей.

Щасливі батьки – щасливі діти!

ВЕЛИКИЙ ДЕНЬ ЄДНАННЯ /ДО ДНЯ СОБОРНОСТІ /

       День Соборності України, яке відзначають щороку 22 січня в день проголошення  Акту Злуки Української  Народної  Республіки  й Західноукраїнської  Народної  Республіки, що відбулося в 1919 році. Ідея соборності була й залишається базовою національною цінністю українців. А нині вона є передумовою успіху нашого спротиву зовнішній агресії.  Сьогодні соборність для України означає деокупацію всіх територій, захоплених ворогом, відновлення єдності з Донеччиною, Луганщиною та Кримом. Соборність передбачає не лише пам’ять про спільне минуле, а й потребує згуртованої співпраці заради майбутнього. Коли ми, люди з різних регіонів країни, разом працюємо, створюємо знакове й важливе, боремося з окупантами. З нагоди цієї дати в Світловодській  бібліотеці - філії  №2 відбулася презентація книжкової виставки  «Великий день єднання», а студентка Світловодського  ПФК ЦНТУ Басенко Ксенія презентувала патріотичну картину «Кохання переможе»,  яку вона розмалювала власноруч.

Тренінг з охорони праці 

В центральній міській бібліотеці Світловодської МТГ організований та проведений тренінг «Охорона праці та пожежна безпека». 

На сьогоднішній день, коли є підвищення ризику виникнення

й негативного впливу небезпеки на життєдіяльність людини, підвищення рівня безпеки є одним із найбільш актуальних завдань.

Абсолютну безпеку створити не можливо, але мінімізувати ймовірність виникнення небезпеки – завдання посильне.

Саме для досягнення цієї мети й було організоване навчання, що поєднало сучасний і минулий досвід людства з аналізу та вирішення питань безпеки людини.

Робота на тренінгу спрямовувалась на поглиблене всебічне вивчення та класифікації небезпек, які можуть впливати на людину, джерел їх виникнення, а також засобів і заходів, спрямованих на їх попередження й ліквідацію.

Тренінг включив 4 блоки:

1. Законодавча база з охорони праці. Норми і правила з техніки безпеки і виробничої санітарії.

2. Електробезпека.

3. Вимоги пожежної безпеки.

4. Нещасні випадки та долікарська допомога.

Інтерактивне навчання супроводжувалось відео-презентаціями та іншими видами наочної інформації для вивчення різних нещасних випадків та яким чином треба поводитися кожному в таких ситуаціях.

Виконуючи практичні завдання бібліотекарі згадували почуте в теоретичній частині, обмінювались досвідом, що дало можливість співпраці в командах та взаємодії з тренерами.

Для кращого засвоєння необхідного матеріалу учасниками, методика включила велику кількість різноманітних технік, вправ, ситуаційних ігор та досліджень випадків.

Учасники користувалися інформаційними матеріалами, довідковою та літературою, що дало можливість самостійно вивчати матеріал. До проведення навчання були задіяні буклети з охорони праці, проведення ситуаційних ділових ігор зі створення нешкідливих і безпечних методів праці. Активній діяльності на тренінгу та підвищенню ефективності навчання з питань охорони праці сприяло застосування методу роботи всіх учасників в командах.

Всі учасники тренінгу з відповідальністю ставились до навчання, поглибили та закріпили свої знання з охорони праці та протипожежної безпеки.

Вивчаємо правила безпечної поведінки під час війни

19 січня в центральній міській бібліотеці був проведений семінар – практикум на тему: «Правила безпечної поведінки».

Після початку широкомасштабного вторгнення питання безпеки вийшло на перший рівень. Зараз воєнні ризики – частина нашого життя і всі українці повинні бути готові захистити себе і дітей. Війна змушує нас адаптуватись та змінювати звичну поведінку, адже кожної хвилини може початись повітряна тривога чи артобстріл.

Метою та основними цілями заходу стало формування стійкої компетенції поведінки присутніх, коли вони знаходяться на вулиці або вдома; ознайомлення з можливими ризиками,

які їх можуть спіткати; надання знань правил поведінки про те, як діяти у різних ситуаціях за допомогою вправ,

які допоможуть актуалізувати нові знання та навички.

Для учасників заходу були розглянуті детально всі теми з безпечного поводження під час війни, а саме правила поведінки в різних ситуаціях:

· під час повітряної тривоги;

· під час обстрілів та перебування близь зони бойових дій;

· спілкування з незнайомцями (у тому числі з військовими);

· якщо людина загубилась;

· у разі радіаційно-хімічної загрози;

· під час комендантської години;

· як спілкуватися з дітьми про офлайн – ризики;

· мінна безпека.

До участі в проведенні заходу був запрошений Михайло Фомін - завідувач навчально-консультаційного пункту (НКП)

м. Світловодськ навчально-методичного центру (НМЦ) цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Кіровоградської області.

М. Фомін ознайомив присутніх з темою «Мінна безпека»: різними видами вибухонебезпечних предметів, правилами дій, якщо їх виявили, номерами телефонів виклику всіх служб екстреної допомоги.

Крім того учасники заходу взяли активну участь в обговоренні необхідності проведення тренувальних занять, щодо безпечної евакуації під час повітряної тривоги.

Присутні виконали практичні завдання на перевірку знань правил поведінки у разі радіаційно-хімічної загрози.

В процесі тренінгу учасники користувалися роздатковими матеріалами по темі, різноманітною довідковою та інформаційною літературою, що дає можливість більш досконало вивчати матеріал.

Сподіваємось, що всі присутні не тільки засвоїли новий необхідну інформацію про правила безпечної поведінки, а ще й донесуть її до своїх дітей.

Адже мова йде про збереження здоров`я та життя!

Засідання Батьківського клубу в бібліотеці "ЗУПИНЕМО РАЗОМ булінг"

    12 січня в центральній міській бібліотеці відбулось засідання Батьківського клубу в рамках реалізації проєкту ЮНІСЕФ.

Було проведено годину спілкування «Батькам про булінг: сутність, причини, відповідальність».

       Організатори заходу мали на меті провести роз’яснення щодо розпізнавання та реагування на випадки булінгу та кібербулінгу та навчання батьків формувати в своїх дітей навичок безконфліктного спілкування й ненасильницької поведінки, щоб попередити або подолати цю проблему, якщо вона вже існує.

     Для учасників заходу були представлені нормативно-правові акти України щодо протидії булінгу та продемонстроване відео «Обережно, булінг: українські діти все частіше стають жертвами цькування своїх ровесників». (Цей ролик можна переглянути за режимом доступу: https://www.youtube.com/watch?v=EBAOAGLy1yU).

      Присутні обговорили побачену ситуацію у фільмі, з якого дізналися, що ознакою булінгу може стати нанесення шкоди або приниження іншої людини.

     Завданням, яке отримали учасники, стало навчитися (на конкретному випадку з життя) не тільки розпізнати, що відбувається булінг серед дітей, а головне - допомогти дітям знайти вихід з проблемної ситуації.

     Батьки активно попрацювали на заході й дійшли висновку, що виховання дітей необхідно спрямовувати на те, щоб вони самі створювали найкращі події в своїх маленьких колективах та завжди підтримували один одного, щоб в подальшому не було поганих спогадів з минулого, без яких можна легко жити і радіти життю по-справжньому!

Бібліотеки працюють на ПЕРЕМОГУ!

     10 січня працівники міської централізованої бібліотечної системи передали на фронт вже 40-кову чотирьох-метрову маскувальну сітку, яку сплели власноруч та малюнки читачів.

     З перших днів війни бібліотекарі МЦБС окрім основної роботи допомагають армії - сумлінно плетуть маскувальні сітки. Ця робота не зупиняється та буде продовжуватися доти, поки в цьому буде потреба.

     Військові знають, що сітки для них виготовляються з великою любов’ю, як матерями для своїх синів. Тому бібліотекарі мають постійні замовлення від захисників, підбирають потрібні кольори, враховують, який потрібен розмір.

     Цього разу наша маскувальна сітка вручена голові спілки АТО Світловодського району Олександру Скотникову та відправлена на східний напрямок фронту захисникам ЗСУ.

     Від початку повномасштабної війни бібліотеки міста виготовили більше 240 метрів сіток, а ще багато пар теплих шкарпеток та зимових балаклав і бафів.

     Будемо й надалі допомагати нашим героям на фронті та разом працювати на ПЕРЕМОГУ!

Як розв’язувати конфлікти

     05 січня в центральній міській бібліотеці відбулось засідання Батьківського клубу в рамках реалізації проєкту ЮНІСЕФ.

        Було проведено тренінг «Як розв’язувати конфлікти».

      Організатори тренінгу мали на меті надати можливість батькам отримати досвід конструктивного розв’язання конфліктних ситуацій та сприяти виховуванню в дітей доброзичливого ставлення одне до одного.

    В теоретичній частині тренінгу учасники дізнались про різні види конфліктних ситуацій, методи вирішення конфліктів та стратегії поведінки в конфлікті.

      Про людину потрібно судити не за словами, а за вчинками, адже в основі кожного вчинку лежать спонукальні мотиви, справжні і несправжні. Вчинки інших ми пояснюємо, виходячи з власної системи цінностей, і часто помиляємося. Ось так і виникають конфліктні ситуації, що супроводжують життя будь-якої людини.

      Батьки на конкретних прикладах розглянули моделі поведінки в конфліктних ситуаціях та вчились розуміти емоційний стан іншої людини й адекватно регулювати свій стан. Найважче було розібратися в собі, максимально наблизитися до об'єктивної самооцінки.

     Тренінг допоміг активізувати учасників, створити позитивний настрій; за допомогою участі в опитуванні дізнатись про власний рівень конфліктності; визначати риси характеру людини, які спричиняють конфліктні ситуації та риси, що допомагають урегулювати конфлікт і примирити його учасників.

      Ефективному спілкуванню допомагає дотримання правил:

«ДИСКУТУЙ СЛОВАМИ, А НЕ КУЛАКАМИ» — не треба відразу кидатися в бійку, якщо з чимось не згоден, спробуй переконати словами.

«ШУКАЙ КРАЩІ АРГУМЕНТИ» — намагайся бути переконливим.

«БУДЬ СПРАВЕДЛИВИМ, ГОТОВИМ ВИЗНАТИ ПРАВОТУ ІНШОГО»;

«ПРАГНИ ВРАХОВУВАТИ ІНТЕРЕСИ КОЖНОГО» — дбай не лише про себе, а й про інших.