Символіка міста   

Герб

      Проблема герботворення Світловодська, яка більше десяти років стояла на порядку денному, була остаточно вирішена сесією міської ради 26 грудня 2000 року. Після тривалого обговорення та громадських слухань було затверджено міські символи, представлені членом комісії при Кіровоградській обласній раді з питань провадження символіки територіальних громад сіл, селищ, міст, регіонів області, директором Світловодського краєзнавчого музею Ольгою Аболмасовою.

На синьому полі герба Світловодська подані три срібні мушкети, які більш відповідні до часів першого герба Крилова. Мушкети зображені у стовпи на двох ламаних срібних лініях, які відображають створення в середині ХХ століття біля Світловодська штучного моря. Гербові фігури розташовані в однопольному щиті, який найчастіше використовується в українській геральдиці.

Герб увінчаний міською срібною короною та вписаний у декоративний картуш.

У лазуровому полі три срібні мушкети у стовпи та дві срібні ламані (у три злами) нитяні балки. Автори – В. Є. Кривенко, К. В. Шляховий. 

        Світловодськ веде свою історію від старовинного міста Крилова, яке отримало магдебурзьке право в ХVII ст. Історичні джерела свідчать, що давній герб міста Крилова становив зображення трьох карабінів. У привілеї короля Станіслава-Августа від 30 березня 1792 р., яким підтверджувались міські права Крилова, зберігся тогочасний варіант герба, де зображені три штикові фузеї кінця ХVIІІ ст. Оскільки на початку ХVII ст. не було штикових фузей, у гербі Світловодська подані мушкети, як більш відповідні до часів першого герба Крилова. Зображення ламаних срібних хвиль у гербі відображає створення в наші часи біля міста штучного моря. Герб увінчаний міською срібною короною та вписаний у декоративний картуш.

      Перша письменна згадка про цей край є в «Київському літописі», датованому ХІІ ст. Історія сучасного Світловодська складається з історій с. Табурище та м. Новогеогіївськ (до 1822 р. – Крилів),заснованих на межі ХVI – ХVIІ ст.

Поблизу с. Табурища (на цьому місці нині стоїть Світловодськ) під час Визвольної війни 1625 р. сталася битва між загоном козаків, очолюваних гетьманом Марком Жмайлом, і польською армією, якою командував гетьман Конецпольський.

       1615 р. – дата заснування м. Крилова, що йому польський король подарував Магдебурзьке право. 1647 р. Крилівській фортеці перебував ув’язнений Б. Хмельницький (на честь цієї події у Світловодську названо мікрорайон – Хмельницький).

       1674 р. за гетьмана Самойловича місто було зруйноване. Поступово воно відродилося під старою назвою, і 1821 р.заштатне місто Крилів віднесли до Орденського кірасирського полку. 1822 р. Крилів перейменовано на Новогеоргіївськ. За даними 1910 р. Новогеоргіївськ був великим ярмарковим і торговельним центром Херсонської губернії.

      Власне м. Світловодськ (Хрущов, Кремгес) засновано 1954 р.; свою назву, що означає «світло від води», воно дістало завдяки розташованій тут Кременчуцькій ГЕС.

Пам’ятки:

Безкурганний могильник скіфів, ІV – VIІ с. до н.е. Розташовується на межі Садового та Заводського мікрорайонів міста. Є пам’яткою архітектури.

Кременчуцьке водосховище – штучне море Водосховище було заповнене водою в 1959 – 1961 рр. над його створенням працювало 40 тис. людей, як й стали першими мешканцями Світловодська.

Довжина штучного моря – 149 км., найширше місце становить 28 км., у найглибшому місці – 28 м. Сьогодні це найбільше штучне водосховище в Україні та одне з найбільших у Європі. У нього впадають річки Сула та Тясмин. 

Прапор 

Прапор міста являє собою синє, квадратне полотнище з двома білими ламаними (у три зломи) горизонтальними смугами шириною в 1/9 сторони прапора,відстань між зломами складає 1/4 сторони прапора.

У колористичному вирішенні символіки Світловодська застосовані: синій колір – символ слави, честі, духовності та вірності; срібло – символ шляхетності, чистоти та бездоганності.

Автори сучасних символів Світловодська – Кіровоградські геральдисти Віталій Кривенко і Костянтин Шляховий.