Історія бібліотеки

       У вересні 2022 року Світловодській центральній міській бібліотеці виповнилося 65 років.

    Наразі цей популярний у Світловодську заклад посідає одне з провідних місць серед закладів культури міста і області, впроваджуючи в життя нові ідеї та напрацювання.

      Головна бібліотека Світловодська вперше відкрила свої двері в 1957 році у новозбудованому місті гідробудівників.

    Тоді вона була розташована у приміщенні по вул. Єгорова, 13, а у витоків її заснування стояли Поліна Никифорівна Попова, Неоніла Павлівна Паскевич, Катерина Іллівна Мінаєва та Любов Андріївна Полякова – справжні фахівці своєї справи.

    Історія центральної міської бібліотеки розпочалась у вересні 1957 року, з часу, коли швидкісними темпами споруджувалась Кременчуцька ГЕС та будувалось місто, яке сьогодні носить гарну назву – Світловодськ.

    

        Основу книжкового фонду склала колекція лише з двох з половиною тисяч томів.  Очолила в той час бібліотеку Поліна Никифорівна  Попова.

Це був авторитетний керівник, відданий своїй справі. Наполеглива, завзята, вона мала  неабиякий талант організатора.

              А першочерговим  своїм завданням  вважала створення позитивного іміджу першої міської бібліотеки.

     Приміщення книгозбірні  було невеликим, розташованим по вулиці Єгорова, 13,  а штат  працівників спочатку складав усього дві одиниці.


Разом з Поліною Никифорівною  працювала  бібліотекар  Неоніла  Павлівна Паскевич.  Завжди  ввічлива приязна, вона зуміла  здобути  неабиякий  авторитет серед читачів.                                              

 В 60 – роки працювати в бібліотеку прийшла Катерина Іллівна Мінаєва, трохи пізніше Любов Андріївна Полякова, яку було призначено завідувачкою  читальним залом бібліотеки.    

Досвідчений фахівець, вона завжди намагалася знаходити для своїх читачів відповіді на будь яке запитання, з якими вони приходили до бібліотеки. Професіоналізм, обов’язковість, принциповість – основні риси її характеру.      Міцніла матеріально – технічна база нового закладу, зростала бібліотека. Кількість читачів збільшувалась, а разом з тим збільшувались і обсяги робіт. Та з цього тільки раділи справжні фахівці своєї справи.

З метою напрацювання іміджу і залучення користувачів працівники бібліотеки здійснюють виходи на підприємства, до установ, навчальних закладів, навіть    проводять різноманітні заходи просто неба.  

    У 1975 році згідно з постановою центрального органу влади та рішенням виконкому Світловодської міської ради № 268 окремі бібліотеки були об’єднані  в єдину бібліотечну систему.    Об’єднання територіально  відокремлених бібліотек в єдиний заклад підвищило роль центральної бібліотеки в керівництві бібліотечно–бібліографічними процесами, в організації роботи всієї системи і надало ЦМБ статус методичного і культосвітнього центру для всіх бібліотек Світловодська.

   До централізованої бібліотечної системи міста увійшли 10 бібліотек: центральна міська бібліотека, міська дитяча бібліотека та 8 бібліотек – філій.

1 квітня 1977 року центральна міська бібліотека переїхала в нове просторе приміщення по вул. Приморській, 54. В зв’язку з отриманням статусу центральної бібліотеки були створені відділи: методико–бібліографічний, відділ комплектування та обробки літератури, відділ організації єдиного фонду ЦМБС, читальний зал і абонемент були об’єднані у відділ обслуговування користувачів.

  

 Очолила бібліотечну систему Марія Антонівна  Татарінцева, яка працювала на цій посаді 9 років. Саме їй довелось згуртувати новий колектив, вирішувати нові проблеми, пов’язані з процесом централізації бібліотек. Ті, хто з нею працював, з теплотою згадують пам'ять про Марію Антонівну, надаючи гідну оцінку її роботи.





У 1982 році ЦМБС очолила досвідчений фахівець Галина Семенівна Дуканіч. Період її діяльності на цій посаді характеризувався потужним фінансуванням бібліотеки – насамперед її фонду, який у значній кількості поповнювався новими книгами та періодичними виданнями, зміцнювалась матеріально – технічна база, вдосконалювались форми і методи роботи.Галина Семенівна як керівник піклувалася про всі бібліотеки системи і майже всі вони отримали довгоочікувані просторі нові приміщення. Одночасно закуповувалися нові меблі – столи, стільці, телерадіоапаратура – все, що потрібно для роботи, комфортних умов для читачів та затишку у бібліотеці.

    12 років Галина Семенівна обіймала відповідальну посаду директора ЦМБС. А з виходом на пенсію, протягом майже двох десятків років вона залишається щирою  прихильницею бібліотеки.

            У 1994 році бібліотеку очолила Єлизавета Миколаївна Ялова. Саме їй довелося докласти чимало зусиль аби бібліотеку як унікальний та неповторний культурницький заклад Світловодська було збережено в період економічної кризи  90-х років. 

           Запровадження платних послуг на той час було вимушеним кроком, але саме це дозволило бібліотеці пережити негаразди та не втратити користувачів через відсутність нової літератури. Завдяки енергійності та цілеспрямованості Єлизавети Миколаївни Ялової, бібліотека однією з перших розпочала автоматизацію бібліотечних процесів, стала учасником міжнародних проектів та програм.


  



У 2016 році директором Світловодської ЦМБС стала Головачова Тетяна Миколаївна. Завдяки її роботі, бібліотека бере  участь  у цікавих сучасних проектах, зокрема  активно працює в програмі USAID «Муніціпальна енергетична реформа». У межах цього проекту  проводе просвітницькі заходи на актуальну сьогодні тему енергозбереження та енергоефективності.

Також цікавим і важливим напрямком бібліотечної роботи є відкриття кіноклубу Docudays UA «New life». Завдяки участі й перемозі центральної міської бібліотеки у конкурсі проекту «Кампанія за права людини в Україні з використанням інструментів Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA», ЦМБС  отримала право на демонстрацію документальних фільмів про права людини в кіноклубі Docudays UA «New life». Особливість цього проекту полягає у тому, що користувачі не просто переглядають документальні фільми, але й обговорюють їх, бібліотека залучаючає мешканців  міста до відкритого діалогу на тему прав людини.

Також важливим напрямком діяльності є автоматизація бібліотечних процесів. Тобто, якщо раніше, у 2016 році, лише вибірково заносились книжки до електронного каталогу, то наразі кожна книга, яка надходить до бібліотеки, фіксується в електронному каталозі. Тож, невдовзі планується представити бібліотечний фонд на сайті бібліотеки. Також ЦМБС бере участь у проекті кооперативної каталогізації, спільно з обласною бібліотекою імені Чижевського, в якій фіксуються періодичні видання, що друкуються на території області.

    Сьогодні Світловодська центральна міська бібліотека – це інформаційний центр, масштаби діяльності якого виходять далеко за звичну схему

 бібліотечного обслуговування – у читальному    залі та на абонементі. В Інтернет – центрі ЦМБ впроваджується в життя міжнародний проект «Бібліоміст», працює Пункт доступу громадян до офіційної інформації. Всім бажаючим надана можливість вільного доступу до мережі Інтернет. Завдяки передовим технологіям тут проводяться чимало освітніх семінарів для громадських організацій, практичних занять для користувачів та тренінгів не тільки для учнівської та студентської молоді, а й для людей похилого віку.

        Слід зазначити, що центральна міська бібліотека давно є осередком знань для мешканців міста. Працівники бібліотеки активно залучають своїх відвідувачів до заходів різної тематики – безробіття, насильство в  сім’ї, актуальні проблеми молоді, здоровий спосіб життя та ін., популяризують культурну та мистецьку спадщину України та світу, сприяють творчому потенціалу користувачів, збереженню та відродженню національної культури. По суті - центральна бібліотека  - це  сучасний багатофункціональний комплекс, в якому будь – який відвідувач незалежно від віку, освіти, соціального статусу зможе з величезною користю і великим задоволенням провести цілий день. Чи обере він традиційний читальний зал, чи найсучасніший Інтернет – центр ? А можливо йому потрібна безплатна  консультація юриста або психолога? Дорослі користувачі, молодь, члени клубів за інтересами будуть завжди раді змістовному дозвіллю, а   малечі, для якої нещодавно в  читальній залі створено зону дитячого обслуговування,

 бібліотека пропонує крім цікавих книжечок ще й перегляд мультфільмів, відеофільмів та цікавих електронних презентацій.

   Слід зазначити, що крокуючи з часом, бібліотека дбайливо зберігає свої традиції. Книга залишається головним її багатством. Велике стратегічне книгосховище міста, книжковий фонд якої налічує більше 80 тисяч книг, журналів та газет. Всі вони доступні користувачам бібліотеки. Щорічно бібліотеку відвідують майже 27 тисяч користувачів, а біля 10 тисяч світловодців – просто заходять на сайт бібліотеки, переглядаючи  необхідні їм рубрики.