16 Třícestné výhybky

Výhybky

Třícestné výhybky jsou výhybky, které mají dva páry jazyků, tři srdcovky a umožňují jízdu kolejových vozidel do třech směrů. Existují dva typy tříjcestných výhybek.

Dvojitá výhybka

Dvojitá výhybka se v síti ČSD vyskytovala poměrně často. Na kolejišti je používáme podobně jako dvojici obyčejných výhybek. Na obrázku je dvojitá výhybka ROCO.

Třícestná výhybka

Třícestná výhybka se v síti ČSD nepoužívala (pokud je mi známo). Na modelovém kolejišti ji z prostorových důvodů používáme. Na obrázku je třícestná výhybka Fleischmann.

Na rozdíl od dvojité výhybky je její ovládání komplikovanější. Pro její přestavování se používají dva přestavníky. Problém je v tom, že ne všechny kombinace polohy přestavníků jsou dovoleny.

Mějme dva přestavníky P1 a P2. Nechť tyto přestavníky jsou připojeny následujícím způsobem:

V tabulce je uvedeno, že není přípustná kombinace kdy oba přestavníky jsou v poloze Do odbočky. V tomto okamžiku pracijí oba přestavníky proti sobě a přes přestavné tyče a jazyky se mechanicky přetlačují. Může dojít ke zničení přestavníků. Této kombinaci je nutné v programu zamezit.

Použití v JMRI

Tabulka výhybek

V našem příkladu si nejprve připravíme v tabulce výhybek dvě výhybky. Já jsem si je označil Vyh1a a Vyh1b.

Panel Editor

Pokud použijeme pro nakreslení schematu kolejiště Panel Editor, tak ten objekt Třícestná výhybka má. V editoru vybereme objekt Křižovatková výhybka/třícestná výhybka. V okně Upravit výhybky jsem použil ikony ze setu ČSD – ESP. Do polí První výhybka a Druhá výhybka jsem přesunul řádky z tabulky výhybek Vyh1a a Vyh1b. Nakonec ve vlastnostech výhybky zvolím volbu Zakázat, čímž znemožním ovládání výhybky z panelu.

Tím je kreslení výhybky v Panel Editor hotové.

Layout Editor

V Layout Editor je situace komplikovanější. Ten nemá objekt Třícestná výhybka. Třícestnou výhybku složíme ze dvou normálních výhybek. Pokud chceme, aby na panelu dvojice výhybek vypadala jako jedna trojcestná, tak jim zkrátíme přímou část. V příkladu je použit styl ČSD – AŽD-71. U výhybek také zaškrtneme volbou Zakázaný.

Řadič

Jak bylo naznačeno výše, tak výhybky nebudeme řídit přímo, ale pomocí řadiče. Připravíme si tři Snímače na rozhraní Internal. Snímače jsem si pojmenoval Vyh1-Vlevo, Vyh1-Přímo a Vyh1-Vpravo.

Všechny tři snímače svážeme do jedné skupiny ovládání Vyh1 pomocí Definice Skupiny snímačů.

Do panelu přidáme Vícepolohový přepínač. Řadiči jsem nastavil ikony ze setu ČSD – AŽD a jednotlivým polohám přiřadil snímače Vyh1-Vlevo, Vyh1-Přímo a Vyh1-Vpravo. Tím je kreslení Řadiče hotové.

Logix

Nyní musíme zajistit, že při přestavování Řadiče budou přestavovat přestavníky výhybky ve správném pořadí tak, aby nikdy nešly dva přestavníky mechanicky proti sobě. Zavedeme nový Logix např. s názvem TricestnaVyhybka. V tomto Logixu postupně vytvoříme tři podmínky Vyh1-Vlevo, Vyh1-Přímo a Vyh1-Vpravo.

Podmínka Vyh1-Přímo je jednoduchá. Při zvolení interního snímače Vyh1-Vlevo se dá povel přestavit oba přestavníky do polohy Přímo.

Podmínky Vyh1-Vlevo a Vyh1-Vpravo jsou trochu složitější. Nejdříve přestavujeme přestavník, který má jít do polohy Přímo. Přestavníky mohou být v reálu různých konstrukcí. Např. serva, motorické nebo elektromagnetické. Při tvorbě Logixu musíme zohlednit dobu přestavování. To znamená, že druhý přestavník se začne přestavovat až po doběhnutí prvního přestavníku. Proto druhou výhybku budeme přestavovat se zpožděním. Já jsem v příkladu zvolil čas 3 vteřiny.

Tím je nastavování hotové. Můžeme přestavovat řadič. Na panelu sledujeme, jak se druhá výhybka přestavuje vždy s 3 vteřinovým zpožděním.

vytvořeno 28. 3. 2020