Control Panel Editor

Control Panel Editor je obdoba Panel Editoru, který byl popsán zde 08 PanelPro. CPE rozšiřuje možnosti PE, aby bylo možné na něm provozovat rozkazy. CPE sice může používat stejné komponenty jako PE, ale ty většinou nedisponují potřebnými vlastnostmi. Proto je tu paleta položek, která obsahuje nové typy položek.

První panel

Nový panel CPE se vytváří v PanelPro z menu PanelyNový panelControl Panel Editor. Vytvoří se nám nový prázdný panel. Panel si pojmenujeme v menu SouborPřejmenovat panel… A hned si také panel uložíme do souboru z menu SouborUložit panely…

Tabulky položek kolejiště

Tak jak bylo popsáno v Logice návěstidel 20 Logika návěstidel vyplníme tabulky:

Snímače – vyplníme systémový a uživatelský název,

Výhybky – vyplníme správné názvy rychlostí pro přímo a do odbočky,

Návěstidla – zvolíme vhodný návěstní systém ČSD nebo SŽDC,

Bloky – navíc v tabulce bloky vyplníme správnou délku bloku, bude potřeba v dalších výpočtech. Nezapomeneme nastavit délku bloku v centimetrech.

Na konci práce uložíme výhybky, snímače a bloky společně s panelem. To provedeme buď z okna palenu z menu SouborUložit panely… nebo z okna tabulky z menu SouborUložitKonfigurace a panely do souboru… Od této chvíle budeme vždy společně ukládat jak panely, tak konfiguraci.

Během práce na panelu doporučuji průběžně ukládat panely a verzovat zálohy. Když se něco nepovede, tak je dobré se mít k čemu vrátit.

Tím je základní příprava hotová.

Úvod do Palety položek

Paleta položek se otevře z okna panelu CPE z menu Přidat položkyPaleta položek.

Barva pozadí

První krok s novým panelem bude, že si změníme pozadí. Přepneme se do záložky Pozadí.

V okně klikneme na tlačítko Výběr barvy. Otevře se nám panel pro výběr barev.

Protože v tomto průvodci bude použit grafický styl JOP, zvolíme tmavou barvu pozadí. Úplně černá barva není vhodná, zvolíme velmi tmavou RGB {51, 51, 51}, což je v hex formátu barva #333333. Potom klikneme na tlačítko Barva pozadí… a náš panel se přebarví.

Vytvoření vlastní ikony koleje

Paleta položek obsahuje základní sadu ikon. Pokud nám tato sada nevyhovuje, tak si můžeme vytvořit sadu vlastní. Ukážeme si to na ikoně Indikátor koleje.

Přepneme se do zákožky Indikátor koleje.

Pro vytvoření nové ikony klikneme na tlačítko Nová sada ikon.

Zadáme název nové ikony, v tomto případě sady ikon, a klikneme OK. Otevře se nám okno s editací sady ikon.

JMRI obsahuje sady ikon v grafickém stylu ČSD. Ve složce ČSD jsou ikony ve stylu ESP, AŽD a JOP. Tyto ikony jsou uloženy v adresáři s programem JMRI program:resources/icons/panels/CSD/JOP.

V horní části okna jsou místa pro šest stavů koleje. Při otevření okna jsou všechny stavy označeny červeným křížkem. Přetažením ikony z katalogu do příslušné pozice se daný stav obsadí vybranou ikonou. Význam stavů je následující:

 Obrázek

 

 Stav

 Obsazeno

 Volno

 Přiděleno

 Mimo provoz

 Rozkaz

 Jiný režim

 Význam

 Kolejový obvod je obsazen vlakem.

 Kolejový obvod je volný.

 Kolejový obvod je přidělen pro jízdu vlaku (postavená vlaková cesta).

 Jiný stav kolejového obvodu. Je možné ho nastavit pomocí Logixu nebo programově.

 Kolejový obvod je obsazen vlakem jedoucím podle Rozkazu.

 Jiný stav kolejového obvodu. Je možné ho nastavit hardwarově pomocí senzoru nebo softwarově pomocí internal senzoru. V anglické verzi je označen jako Power Error.

Po kliknutí na tlačítko Hotovo je nová ikona hotová.

vytvořeno 10. 3. 2021