Kreslení kolejového schematu

Na začátku práce si otevřeme naposledy uložený panel panel-0.xml. V něm sice není nic nakresleno, ale v souboru máme uložen Rejstřík obrázků a seznam výhybek. Práci je dobré si pravidelně ukládat a verzovat. Já dělám verzování tak, že postuně měním index souboru za pomlčkou.

Připojení k příkazové stanici

Program JMRI máme obyčejně přes nějaké rozhraní (interface) připojen k naší příkazové stanici (centrále). Při vývoji ovládacího panelu stanice můžeme mít buď připojenou naši skutečnou příkazovou stanici nebo si můžeme vytvořit fiktivní připojení v vývojovém profilu. Na fiktivním připojení si můžeme stanici odladit a hotový panel potom pouze překopírovat do ostrého profilu.

Nový vývojový profil vytvoříme při startu programu JMRI klikem na tlačítko Nový...

Parametry připojení vyplníme:

Pro připojení XpressNet

Pro připojení LocoNet

Tabulka výhybek

Před tím, než začneme kreslit kolejové schéma stanice je třeba mít vyplněnou tabulku výhybek. Sice to není bezpodmínečně nutné, výhybky lze přidávat i v průběhu práce s panelem, ale je to rozhodně výhoda.

Jako dekodéry výhybek je možné použít dekodér UNI16ARD-8VYH https://sites.google.com/site/sidloweb/elektrika/22-uni16ard-8vyh nebo jiný vhodný dekodér.

V okně PanelPro spustíme menu Nástroje – Tabulky – Výhybky.

Otevře se nám seznam výhybek. Tlačítkem Přidat... přidáme výhybky z našeho kolejiště.

U každé výhybky vyplníme

V našem příkladu máme čtyři výhybky Vyh1 – Vyh4. Po skončení vyplňování bude naše tabulka vypadat asi takto:

Po skončení vyplňování tabulku uložíme spolu s otevřeným panelem z menu Soubor – Uložit – Uložit konfiguraci a panely do souboru...

Název panelu

V okně Panel editor v poli Přejmenovat panel... si náš panel stanice pojmenujeme. Já jsem si zvolil název Panský.

Okno Panel Editor se nám tímto přejmenuje na Panský Editor.

Grafický styl ESP

V tomto příkladu budeme používat grafický styl indikačních panelů Elektrosignal Praga. Ikony jsou uloženy v adresáři Program Directory – icons – panels – CSD – ESP. Ikony v tomto grafickém stylu jsou navrženy tak, že používají rozměrový modul 10. To znamená, že pokud budeme umisťovat ikony na pozice, jejichž číselná hodnota je dělitelná 10, tak budou tyto objekty na sebe navazovat.

Pozadí

Do panelu přidáme první komponentu. Tou bude pozadí. V okně Panský editor vybereme v prostředním políčku položku Obrázek. Otevře se nám okno pro přidávání obrázků do panelu. V tomto okně klikneme na tlačítko Změnit obrázek. Otevřou se nám katalogy a my zvolíme Program Directory – icons – panels – CSD – ESP – panel. Zde vybereme obrázek EletroSignalPraga_1280_800. Tento obrázek přesuneme tlačítkem myši na tlačítko Ikona.

Poté klikneme na tlačítko Přidat do panelu a vybraný obrázek pozadí se nám přidá do okna panelu. Pozadí plochy okna panelu Panský dostane zelenou barvu.

Koleje

Dále pokračujeme v přidávání kolejí. V katalogu se přepneme do adresáře ESP – track – straight a vybereme obrázek straight_90_5. Tlačítkem Přidat do panelu přidáme naši první kolej do panelu.

V okně Panský se kolej umístila na pozici 0, 0. Všechny objekty se po ploše přemisťují tak, že se uchopí druhým (pravým) tlačítkem myši a přesunou se na požadovanou pozici. Jedním klikem pravého tlačítka myši se otvírá kontextová nabídka vybraného objektu.

Z nabídky můžeme vybrat položku Nastavit umístění (x:0, y:0). Z té se mám otevře dialogové okno pro přesné nastavení polohy objektu. Takto můžeme nastavovat objekty na ploše panelu s přesností 1 pixel.

Poté co je objekt přesně umístěn můžeme jeho polohu zamknout proti nechtěnému posunu. To provedeme volbou Zamknout pozici.

Video přidání ikony, v tomto případě segmentu koleje, do panelu. Pro lepší čitelnost si nastavte kvalitu přehrávání na HD.

Výhybky

Naše stanice Panský obsahuje výhybky, které jsme si již definovali v tabulce výhybek. Do panelu je přidáme volbou Výhybka pravá nebo Výhybka levá. Začneme výhybkou pravou. V okně katalogu pro pravou výhybku nejdříve vybereme symboly pro tuto výhybku. Postupně musíme vybrat symboly pro výhybku přímo, do odbočky, neznámý stav a nekonzistentní stav.

Zavřeme katalog a přidáme výhybku do panelu. V panelu umístíme výhybku výše popsaným postupem. Po přesném umístění výhybky nezapomeneme zamknout její pozici.

Popisky

Popisky se do panelu přidávají v Poli Přidat text: První popiska bude PANSKÝ.

Klikem na tlačítko Přidat text: umístíme popisku do panelu. V panelu umístíme popisku na požadované místo. Potom z kontextové nabídky nastavíme Písmo na nějaké vhodné. Já jsem zvolil Font Liberation Sans Narrow. Nastavíme také velikost písma, já jsem zvolil Size 20. Styl písma jsem nastavil na Tučné. Ještě nastavíme velikost Okraj 10.

V menu Předvolby... se nám otevře okno Text Label. Zde nastavíme Barva pozadí: na bílou.

Po dosazení všech popisek je panel hotový.

Ovládání výhybek

Pokud budeme mít PanelPro připojený ke skutečnému kolejišti a v předvolbách připojení vyplněné správné připojení k příkazové stanici – centrále, tak můžeme přímo ovládat výhybky. Výhybky se ovládají klikem myši na symbol výhybky. Na panelu se nám budou měnit symboly výhybky podle polohy výhybky v kolejišti.

Nakonec uložíme výsledek naší práce do souboru. Já jsem použil soubor Pansky-1.xml.

aktualizace 13. 3. 2024
vytvořeno 28. 12. 2018