20 Logika návěstidel

Systém JMRI poskytuje širokou škálu nástrojů pro řízení kolejiště. Vedle sofistikovaných nástrojů, kterými lze simulovat činnost elektromechanického zabezpečovacího zařízení nebo reléového zabezpečovacího zařízení, poskytuje také nástroje pro rychlý návrh řízení kolejiště.

Mezi tyto nástroje patří Logika návěstidel.

Mezi nejčastější požadavky modeláře na řídící systém patří následující:

O splnění těchto požadavků se snaží řada systémů. Většinou každý z nich narazí na některé omezení, které mu nedovolí všechny podmínky splnit. První nesplnitelnou podmínkou bývá Rychlostní návěstní soustava ČSD/SŽ/ŽSR. Pokud některý systém tuto návěstní soustavu implementuje, tak ve velmi omezené míře. Další těžko splnitelnou podmínkou jsou nároky na technickou zdatnost uživatele. Tyto nároky jsou poměrně vysoké ať se jedná o programování v nějakém vyšším jazyku nebo programování dekodérů a zařízení založených na mikrořadičích.

Výše uvedené podmínky umí splnit JMRI systém Logika návěstidel. Pro ukázku možností Logiky návěstidel si zvolíme fiktivní stanici. Stanice je výhybna s odbočnou lokálkovou tratí. Výhybky V1 a V3 jsou štíhlé výhybky s rychlostí v odbočce 60 km/h. Toto provedení umožňuje rychlé křižování osobních vlaků. Lokálková trať je připojena běžnou výhybkou s rychlostí v odbočce 40 km/h. Naše fiktivní stanice leží na trati mezi stanicemi A a B. Lokálková trať vede do stanice C.

Schema stanice je na obrázku. Vjezdová návěstidla L a S jsou vybavena žlutým pruhem pro návěstění rychlosti 60 km/h. Odjezdová návěstidla L2 a S2 jsou také vybavena žlutým pruhem pro návěstění rychlosti 60 km/h. Při odjezdu na lokálkovou trať odjezdové návěstidlo L2 návěstí rychlost 40 km/h. Všechny návěstidla jsou předvěstí následujícího návěstidla. Pokud se předvěstí rychlost 40 km/h tak žluté světlo kmitá frekvencí 54 kmitů za minutu. Pokud se předvěstí rychlost 60 km/h tak žluté světlo kmitá frekvencí 108 kmitů za minutu.

vytvořeno 10. 9. 2020