12 Návěstidla

Návěstidlo a jeho návěsti je základní způsob předávání pokynů na železnici. V JMRI je tomuto subsystému věnována zvláštní pozornost. Systém návěstidel a návěstí je velmi propracovaný a umožňuje bez problémů řešit rychlostní návěstní soustavu používanou u ČSD/SŽDC.

Návěstní systémy

JMRI už po instalaci v sobě obsahuje několik desítek návěstních systémů https://www.jmri.org/help/en/html/tools/signaling/AspectSignaling.shtml#systems Mezi nimi nechybí návěstní systém ČSDhttps://www.jmri.org/xml/signals/CSD-1962-zakladni/index.shtml a SŽDC https://www.jmri.org/xml/signals/SZDC-2015-zakladni/index.shtml. Předdefinované návěstní systémy v sobě obsahují nejenom vzhled jednotlivých návěstí velkého vzoru, ale také vzhled indikátorů návěstí na řídícím panelu výpravčího. Celý systém je provázán tak, že při výběru libovolné návěsti je odeslán příslušný povel pro dekodér návěstidla a současně se změní zobrazení indikátoru na panelu stanice do správného zobrazení https://sites.google.com/site/sidloweb/jmri/09-panel-editor/indikatory-navestidel.

Návěstidla

JMRI udržuje seznam návěstidel v tabulce Návěstidla.

Nové návěstidlo přidáme do tabulky návěstidel tlačítkem Přidat… Otevře se nám dialog pro přidání návěstidla.

Do pole Uživatelský název zadáme náš název návěstidla. Doporučuji použít kombinaci název stanice a název návěstidla ve stanici.

V poli Návěstní systém zvolíme naši rychlostní návěstní soustavu SŽDC. Můžeme také zvolit ČSD, případně návěstidla cestová nebo návěstní systém bez rychlostí, což je předchůdce dnešního systému.

Dále zvolíme Typ návěstidla, který nám vymezí použitelnou podmnožinu návěstí na daném návěstidle.

Ovladač návěstidla

JMRI se neomezuje pouze na jeden typ dekodérů pro návěstidla, ale umí obsluhovat všechny běžné typy dekodérů.

Návěstidlo řízené výhybkami

Dekodér návěstidla řízený výhybkami je nejběžnější typ dekodéru. Tento ovladač se neomezuje pouze na jednu nebo dvě výhybky. Je schopný obsloužit takový počet výhybek, který je nutný na obsloužení všech návěstí používaných na daném návěstidle. Pro každou návěst se přiřadí adresa příslušenství (výhybky) a její stav (Přímo nebo Do odbočky). Příslušná návěst se potom odešle do dekodéru jako povel pro jednu adresu příslušenství a její stav.

Tento způsob řízení používá například tento dekodér https://sites.google.com/site/sidloweb/elektrika/30-ard-scom-tc-12v

Matice výstupů návěstidla

Dekodér návěstidla řízený maticí je podobný předchozímu typu, ale místo jedné výhybky a stavu pro každou návěst používá kombinaci více adres příslušenství. Maximální počet adres je 6, což umožňuje na jednom návěstidle kombinovat až 64 různých návěstí. Každé návěsti se přiřazuje unikátní kombinace stavů jednotlivých adres příslušenství. Příslušná návěst se odesílá do dekodéru jako série nastavení příslušných adres.

Tento způsob řízení používá například dekodér https://sites.google.com/site/sidloweb/elektrika/28-uni16ard-nav-mx

DCC dekodér návěstidla

DCC dekodér návěstidla je dekodér, který umí použít DCC rozšířený paket příslušenství. Tento paket byl navržen přímo pro návěstidla. Na jednu adresu příslušenství lze odeslat až 32 různých stavů – návěstí. To činí správu návěstidel zvláště jednoduchou, protože jedno návěstidlo má právě jednu adresu.

Tento způsob řízení používá například dekodér https://sites.google.com/site/sidloweb/elektrika/26-uni16ard-nav-ext

vytvořeno 25. 9. 2019