Nastavení prostředí

Rozkazy běží v modulu PanelPro. Jak se modul spouští je popsáno v článku 08 PanelPro.

Lokomotivy

Je lepší, když lokomotivy provozovány pod Rozkazy mají vytvořen Rychlostní profil, který byl popsán v článku 21 Rychlostní profil. Existence rychlostního profilu lokomotivy není nezbytně nutná pro provoz Rozkazů. Profil je možné vytvořit i dodatečně.

Předvolby

Rozkazy

Prvním krokem je nastavení parametrů prostředí v Předvolbách. Předvolby se otevřou z menu UpravitPředvolby… Zvolíme kartu Rozkazy.

Všeobecné parametry

Měřítko kolejiště – vyplníme použité měřítko. Bude použito v výpočtu modelové rychlosti. Je použito též při měření rychlostního profilu.

Maximální počet bloků v trase – počet bloků, který je použit při hledání optimální trasy v režimu NX Odkud – Kam. Pro středně velká kolejiště tato hodnota postačuje. U velmi velkých kolejišť, pokud je to potřeba, je možné hodnotu zvýšit.

Dynamika jízdy

Následující skupina tří parametrů ovlivňuje dynamiku jízdy. Pokud máte potřebu je měnit, tak provádějte změny po malých krocích.

Krok přidání přírůstku času – délka časového intervalu po kterém je přidán další rychlostní stupeň při rozjezdu nebo brzdění. Kratší časy způsobí rychlejší akceleraci/deceleraci a naopak.

Krok přidání přírůstek ovladače – přidání/ubrání ovladače v procentech, které jsou přidány/ubrány po uplynutí přírůstku času při rozjezdu nebo brzdění. Větší procento způsobí rychlejší akceleraci/deceleraci a naopak.

Nastavení ovladače/rychlostní činitel – vztah mezi traťovou rychlostí a nastavením ovladače. Použito v případě kdy není k dispozici rychlostní profil.

Ladění rychlostního profilu

JMRI obsahuje algoritnus samoučení při ladění rychlostního profilu. Je rozdíl mezi rychlostním profilem změřeným za laboratorních podmínek a profilem v reálném provozu.

Při jízdě lokomotivy se neustále porovnávají vypočítané hodnoty z uloženého profilu se skutečně dosaženými hodnotami. Nově zjištěné hodnoty se ukládají do pracovní tabulky. Na konci každého sezení má uživatel možnost nově naměřené hodnoty z provozu zapsat do uloženého rychlostního profilu.

Rychlostní profil se spojuje do evidence – zde se zvolí jak se má s novými hodnotami naložit.

Nespojovat – nově naměřené hodnoty se nebudou ukládat.

Dotaz na spojení – před každým ukončením aplikace jsme dotázáni na možnost spojit nebo nespojit rychlostní profil.

Spojit vždy – při ukončení aplikace jsou nové naměřené hodnoty spojeny s původními hodnotami automaticky a bez dotazu vždy.

Pokud provozujeme lokomotivy s nově vytvořeným profilem, tak doporučuji zapnout volbu Dotaz na spojení. Poté co se podaří rychlostní profil vyladit, tak je praktické spojování vypnout volbou Nespojovat. Volbu Spojit vždy nedoporučuji, protože se tím vzdáte kontroly nad spojováním profilů.

Tabulka rychlostí

JMRI používá unikátní systém řízení rychlostí, který je také použit v naší Rychlostní návěstní soustavě. Bližší popis je v Logice návěstidel 20 Logika návěstidel. Rozkazy se řídí nejenom předepsanou rychlostí pro daný traťový úsek, ale současně si umí přečíst rychlostní omezení na návěstidle a tomu přizpůsobit rychlost. V praxi to znamená, že rozkaz reaguje u návěstidel nejenom na návěsti Stůj a Volno, ale také na omezení rychlosti 40 km/h, 60 km/h a 80 km/h.

Rychlosti se definují v tabulce Mapování názvu rychlosti k hodnotě. Každá rychlost je definovaná dvojicí Název rychlosti a Hodnota rychlosti. Minimální počet řádků v tabulce je následující – Normal = 100, Slow = 40, Medium = 60, Limited = 80 a Stop = 0. V řádku Normal bude traťová rychlost. Tu si můžeme změnit podle naší základní traťové rychlosti. Ostatní řádky musíme nechat nastavené podle vzoru, protože úzce souvisí s Rychlostní návěstní soustavou ČSD/SŽ. Ostatní řádky z výchozího nastavení programu v tuto chvíli nepoužijeme. Nepoužité řádky můžeme vymazat. Pokročilý uživatel si může přidat další řádky s jinými rychlostmi pro tratě s jinou traťovou rychlostí nebo pro úseky s Pomalou jízdou.

Interpretace hodnot názvů rychlosti – zvolíme Kilometrů za hodinu.

Vyobrazení návěstního štítu k názvu rychlosti – tuto tabulku nepoužijeme.

Zobrazení

Na kartě Zobrazení můžeme zaškrtnot volbu Použít záložky pro úpravy Obloků. Volby nemá vliv na funkci Rozkazů, pouze na vzhled uživatelského rozhraní. Pokud volbu zvolíme, tak budou tabulky OBloků v okně v záložkách a ne v samostatných podoknech.

Nové nastavení uložíme klikem na tlačítko Uložit a zrestartujeme aplikaci JMRI.

Spojování Rychlostních profilů

Při vytváření Rychlostního profilu máme poněkud laboratorní podmínky. V normální provozu se nám mění zátěž, stoupání a oblouky. Skutečný provozní profil se od toho ideálně naměřeného může podstatně lišit. Pro tyto případy disponuje JMRI režimem samoučení.

V Předvolbách na kartě Rozkazy si můžeme zvolit Dotaz na spojení rychlostního profilu. Tím si zapneme režim samoučení s možností editace ukládaných dat. V tomto režimu se rychlostní profil neustále vylepšuje a současně ho máme plně pod kontrolou.

Sloučení rychlostního profilu

Při ukončování programu jsme dotázáni na sloučení starého a nového rychlostního profilu.

V tabulce můžeme zaškrtnout které profily chceme spojovat a které ne. Současně jsou červenou barvou zvýrazněny ty profily, které by po spojení obsahovaly rychlostní anomálie. Anomálií se rozumí skutečnost, kdy rychlostní křivka není monotónně rostoucí. Tomuto stavu se musíme vyhnout. Klikem na tlačítko Zobrazit se nám otevře okno pro spojení profilů.

V okně spojení profilů máme tři tabulky. Vlevo je současný rychlostní profil. Vpravo jsou nově naměřená data. A prostřední tabulka zobrazuje návrh pro sloučení. Prostřední tabulka je editovatelná. Ta obsahuje sloupce:

Krok – hodnota nastavení ovladače 0 – 127

Nastavení ovladače – interní hodnota nastavení ovladače v intervalu 0,000 – 1,000 s krokem 0,001

Vpřed/Vzad – hodnota rychlosti lokomotivy, rychlost lokomotivy je uložena v mm/s

Editace tabulky

Sloupce Vpřed a Vzad jsou editovatelné. Hodnotu v nich lze upravit. Hodnoty v daném sloupci musí být monotónně rostoucí. To znamená, že hodnota v buňce nejbližší nad editovanou buňkou musí být menší a hodnota v buňce nejbližší pod editovanou buňkou musí být vyšší.

Pokud zadáme hodnotu 0,000 v jednom ze směrů Vpřed nebo Vzad, tak potom je tato hodnota ignorována a nebude použita ve výpočtech. Místo ní se použije interpolace sousedních hodnot.

Pokud jsou obě hodnoty Vpřed a Vzad nulové, potom takový řádek postrádá smysl. Řádek z tabulky můžeme vymazat klávesou Delete.

Editaci tabulek skončíme buď klávesou Spojit výběr a provede se uložení zeditovaných hodnot, nebo Nic nespojovat a ukončí se program bez uložení nových hodnot.

vytvořeno 8. 3. 2021