Návěstidla

Fyzická návěstidla

V našem příkladu použijeme tři různé typy návěstidel. Budou to Předvěsti, Vjezdová návěstidla a Odjezdová návěstidla. Návěstidla budeme vkládat do tabulky návěstidel.

V okně přidání návěstidla vyplníme vhodný název návěstidla tak, aby byl pro nás čitelný.

Pro nás nejdůležitější pole je Návěstní systém. Musíme použít SŽDC 2015 základní návěstidla nebo ČSD 1962 základní návěstidla nebo ČSD 1962 cestová návěstidla. Typ návěstidla vyplníme podle skutečnosti. Dále je nutné vyplnit Ovladač návěstidla. Použijeme buď ovladač DCC dekodér návěstidla pro dekodér UNI16ARD-NAV-EXT nebo Matice výstupů návěstidla pro dekodér UNI16ARD-NAV-MX. Pokud budeme používat návěsti pouze do rychlosti 40 km/h, tak můžeme použít i jiný ovladač s příslušným dekodérem.

Dále vyplníme příslušnou jednu nebo více DCC adres dekodéru. V případě ovladače DCC dekodér návěstidla dále již nic nenastavujeme. O vše ostatní se postará Logika Návěstidel. U ostatních ovladačů musíme vyplnit návěsti a jejich přiřazení k DCC adresám.

Virtuální návěstidla

Logika návěstidel vyžaduje, aby každá vlaková cesta vedla od jednoho návěstidla k druhému návěstidlu. To je normální požadavek a na skutečné železnici to funguje stejně. Na modelovém kolejišti se můžeme dostat do stavu, že návěstidlo nemáme kam umístit. Jedná se například o skryté stanice. V JMRI existuje nástroj, jak tyto situace řešit. Tím nástrojem je Virtuální návěstidlo.

Pro náš příklad budeme potřebovat tři virtuální návěstidla. To budou předvěsti vjezdových návěstidel ve stanicích A, B a C.

Při vytváření virtuálního návěstidla postupujeme stejně jako při vytváření fyzického návěstidla. Rozdíly jsou dva. Ovladačem návěstidla bude Virtuální návěstidlo a návěstidlo nebude mít přiřazenou žádnou DCC adresu.

aktualizace 14. 11. 2020

vytvořeno 14. 9. 2020