Servo5

Máme fungující síť LocoNet Interface . Zapojili jsme terminátor Current supply, tentokrát napájený z modulu Electricity distribution card. Pomocí modulu Smartphone interface jsme připojeni k počítači s JMRI. Nyní můžeme do sítě LocoNet připojit další modul Servo5. Ten budeme napájet 5V= z modulu Electricity distribution card.

Máme fungující síť LocoNet Interface . Zapojili jsme terminátor Current supply, tentokrát napájený z modulu Electricity distribution card. Pomocí modulu Smartphone interface jsme připojeni k počítači s JMRI. Nyní můžeme do sítě LocoNet připojit další modul Servo5. Ten budeme napájet 5V= z modulu Electricity distribution card.

Konektory

Deska Servo5 má několik konektorů.

Na šroubovací konektor 5 Volt připojíme napájecí napětí 5 V=. Můžeme použít modul Electricity distribution card nebo jiný napájecí zdroj. Alternativně můžeme též použít konektor USB micro.

Do zásuvky LocoNet připojíme kabel sítě LocoNet.

Na piny konektorů SERVO1 – SERVO5 připojíme naše serva. Piny jsou barevně označeny, takže by nemělo dojít k záměně vodičů serva.

Ovládací tlačítka se připojují k šroubovacím svorkám Buttons

Přepínání polarity srdcovek se připojuje ke svorkám Porarization 1 – 5. Napětí od levé a pravé kolejnice se připojuje ke svorkám from Track.

Na desce jsou ještě svorky X1 – X4 pro zvláštní použití.

Nastavení Servo5

Spustíme program JMRI DecoderPro a klikneme na tlačítko Nová lokomotiva. Otevře se nám okno se seznamem dekodérů.

Další postup je stejný, jako s ostatními moduly MGP. U výrobce Möllehem Gårdsproduktion vybereme modul Servo5. Do pole ID evidence zadáme libovolný název. Do pole Aktivní adresa zadáme výchozí adresu modulu 35. Klikneme Uložit a potom Otevřít úplný programátor. Zobrazí se nám chybové hlášení. To nás informuje, že modul chce komunikovat protokolem LNSV2. Chybu odklepneme tlačítkem OK a zavřeme okno programátoru.

V seznamu dekodérů máme nyní záznam s modulem Servo5.

Řádek v tabulce vybereme, zvolíme Programování na hlavní koleji a klikneme na tlačítko Programovat.

Znovu se nám otevře okno programátoru.

Postupně proklikáme všechny záložky a na každé záložce klikneme na tlačítko Přečíst úplný list. Tím nám všechna políčka zbělají. Po načtení posledního listu se vrátíme do záložky Záznam evidence a klikneme na tlačítko Uložit do evidence. Tím máme všechny výchozí hodnoty z dekodéru uloženy v Evidenci JMRI.

Můžeme začít s nastavováním parametrů dekodéru.

Nastavení parametrů serva

Mezi nejzákladnější dekodéru serv je nastavení výchylky serva. V programátoru se přepneme do záložky Servo. Spustíme si okno Akce ⇒ Ovládání výhybek.

Přepneme si výhybku Přímo a Do odbočky. Tím zjistíme koncové polohy páky serva. Odhadneme nové požadované hodnoty. Ty zadáme do polí Min. úhel a Max. úhel. Poté klikneme na tlačítko Zapsat změny listu. Změny se zapíší do dekodéru a celý postup opakujeme, dokud nejsme s výsledkem spokojeni.

Dále můžeme nastavit rychlost přestavování serva, otočení směru otáčení Přímo a Do odbočky a nastavení relé pro přepínání polarity srdcovky výhybky.

Na konci programování nezapomeneme všechny změny Uložit do evidence.

Nastavení ovládacích tlačítek

Ovládací tlačítka se připojují ke šroubovacím svorkám Buttons. Na svorce 0V je společná zem tlačítek. Ke svorkám 1 – 5 se připojují ovládací tlačítka pro servo 1 – 5. Ovládací tlačítka se nastavují na záložce Řízení.

Typ tlačítka je možné nastavit jako Tlačítko nebo Přepínač. Pokud místo tlačítka připojíme přepínač, tak zapojíme pouze jeden jeho pól. Takové zapojení má smysl v případě, kdy na ovládacím panelu má poloha přepínače signalizovat i polohu výhybky. V tomto případě musíme zakázat volbu Odeslat stisk tlačítka do LocoNet nastavením na Ne

Volbou Typ ohlasu volíme, zdali bude ohlas pouze koncových stavů Přímo a Do odbočky, nebo zdali bude během přestavování stav serva Neznámý.

Sledování stavu pohybu serva

Pomaluběžné přestavníky, mezi které servo patří, mají kromě stav Přímo a Do odbočky také poměrně dlouhý stav Neznámý. V tomto stavu je přestavník po dobu přestavování serva. Dekodér Servo5 dokáže ve spolupráci s JMRI tento stav signalizovat.

Nastavení sledování polohy serva provedeme v záložce Řízení v položce Typ ohlasu. Tu nastavíme na hodnotu P/O + neznámý stav.

V druhém kroku u příslušné výhybky v okně Upravit Výhybka na záložce Zpětný ohlas v poli Režim zpětného ohlasu zvolíme metodu LNALTERNATE.

Po tomto nastavení se bude po dobu přestavování serva zobrazovat na panelech příslušná výhybka ve stav Neznámý. Na panelech JMRI se stav neznámý zobrazuje jako výhybka mezi dvěma stavy.

Relé polarity

Ke každému servu je možno připojit relé polarity. Vodiče z kolejí s DCC napájením se připojí ke svorkám from Track. Srdcovky jednotlivých výhybek se připojí ke svorkám Polarization 1 – 5.

Relé se přepíná v závislosti na poloze serva. K přepnutí relé dojde uprostřed pohybu serva mezi dvěma krajními polohami. Tím je zabezpečeno, že k přepnutí polarity srdcovky dojde ve chvíli, kdy se žádný z jazyků nedotýká opornice. 

Připojení detekce obsazení

Modul Servo5 není pouze servodekodér. Je možné jej také použít jako enkodér detekce obsazení. V případě, že nepoužijeme tlačítka pro přímé ovládání serv, můžeme tyto vstupy přepnout jako vstupy zpětného ohlasu. 

Přepnutí funkce vstupu provedeme v DecoderPro na záložce Snímače a ostatní.

V poli Použití vstupu se přepneme z hodnoty Tlačítka na hodnotu Stav koleje. Tím uděláme ze servodekodéru také enkodér zpětného ohlasu. Do pole Počáteční adresa stavu nastavíme adresu, na které se bude zpětný ohlas oznamovat svůj stav. Bude použito 5 po sobě jdoucích adres, protože vstupů je 5.

Pokud použijeme zpětný ohlas MGP Occupancy detector 5, tak stačí jednoduše propojit konektory na snímači s konektory na dekodéru a je hotovo. Konektory jsou připojeny ve správném pořadí a nejde to poplést.

Samozřejmě můžeme použít zpětný ohlas vlastní konstrukce nebo jiného výrobce. Nemusíme mít obavy o dimenzování výstupního tranzistoru nebo optočlenu, protože přes svorky Buttons na dekodéru teče v sepnutém stavu pouze 0,15 mA.

V našem příkladu jsme přiřadili první detekci obsazení adresu 100. V JMRI Nástroje⇒ Tabulky ⇒ Snímače vyplníme připojenou detekci obsazení. V tabulce Bloky vytvoříme ke snímačům bloky. Pokud budeme dělat panel v Control Panel Editor vygenerujeme tabulku OBloky.

Nakreslíme si schéma kolejiště.

Potom se nám budou obsazené bloky zobrazovat červeně.

Doplňkové kontakty X

Modul Servo5 má k dispozici čtyři kontakty X1 – X4 pro další použití. Použití těchto kontaktů vyžaduje základní znalosti z elektroniky. Kontakty X nejsou výkonové a musí se s nimi zacházet opatrně.

Vstupy X1 – X4

Použití kontaktů vyžaduje mít definovanou úroveň napětí 0 V a 5 V. Toto napětí máme na svorkách napájení desky. Jinými slovy to znamená, že kontakty nemají připojený pull-up rezistor. Pro správnou funkci ho musíme připojit. Na schematu je +5V připojeno na svorku napájení + na desce Servo5 a GND je připojeno na svorku - na desce Servo5.

Příklad zapojení:

Kontakty X1 – X4 jsou pouze vstupní a nastavují se na záložce Další HW připojení.

Do pole Použití X1 (nebo 2 – 4) zadáme Stav koleje. Do pole Adresa X1 (nebo 2 – 4) zadáme adresu (např. 200) na kterou mají kontakty posílat svůj stav. Když následně na svorku přivedeme napětí 0 V, tak snímač na zadané adrese (např. 200) bude hlásit Neaktivní. A naopak, pokud na svorku X1 přivedeme 5 V, tak snímač bude hlásit Aktivní.

Pokud nastavíme snímače podle našeho příkladu, tak tabulka snímačů bude vypadat následovně:

Výstupy X3 – X4

Kontakty X3 a X4 mohou být použity též jako výstupy. Znamená to, že zaberou dvě adresy ze zpětného ohlasu a také zaberou dvě adresy pro serva.

Jak již bylo uvedeno výše, kontakty nejsou výkonové. Dáme si pozor, aby odběr kontaktu nebyl vyšší než 10 mA. Použití kontaktů vyžaduje mít definovanou úroveň napětí 0 V a 5 V. Toto napětí máme na svorkách napájení desky. Pro správnou funkci ho musíme připojit.

Příklad zapojení:

Kontakty X3 a X4 v režimu výstupní se nastavují na záložce Další HW připojení.

Do pole Použití X3 (nebo 4) zadáme Výstup - Relé Synchronizace. Do pole Adresa X3 (nebo 4) zadáme interní adresu serva. Interní adresy jsou 1 – 5. V našem příkladu jsme použili interní adresy 4 a 5. Potom přepínáním LocoNet adres 38 a 39 se bude přepínat výstup X3 a X4.

Následně vyplníme tabulku osvětlení podle příkladu. Tabulka osvětlení bude vypadat následovně:

Přepínáním stavu osvětlení Osvětlení nástupiště budeme rozsvěcet a zhasínat LED na kontaktu X3.

Experimentální použití X1 – X4

Experimentální použití pro optické snímače. Dvojice svorek X1/X3 a X2/X4 je možné použít pro optické snímače. V tomto režimu se X4 (nebo X3) přepne do režimu výstup. K němu párová svorka X2 (nebo X1) je v režimu vstup. Zadaná Adresa X2 bude adresou snímače. Je možné použít dva režimy Optická závora nebo Optický odrazový snímač. Liší se to v tom, zdali je vyhodnocen přijatý IR paprsek jako obsazeno nebo volno. Ke svorce X4 (nebo X3) se připojí IR LED dioda. Pozor, před diodu musíme zařadit vhodný předřadný odpor. Ke svorce X2 (nebo X1) se připojí IR fototranzistor. Na svorku X4 je vysílán signál přibližně 180 Hz tak, aby se potlačilo rušení svítidel 50 Hz. Ze stavu fototranzistoru se pak vyhodnocuje, zdali má být snímač Aktivní nebo Neaktivní.

Možnosti dekodéru Servo5

– ovládat 5 serv, nastavitelná rychlost přestavování v širokém rozsahu

– přepínání polarity srdcovky

– sledovat stav servo se přestavuje

– až 9 snímačů zpětného ohlasu

– až 2 výstupy pro osvětlení nebo přejezdy (zabere 2 zpětné ohlasy a 2 adresy pro serva)

– možnost programovat pomocí DecoderPro

vytvořeno 18. 9. 2022