01 První kroky

Protože Jython je skriptovací programovací jazyk, tak jeho programy obyčejně nazýváme skripty. Vytvořit a spustit skript v prostředí JMRI je velmi jednoduché.

V okně PanelPro v menu Panely zvolíme položky Vstup skriptu a Výstup skriptu. Otevřou se nám dvě okna. Do jednoho okna

První skript

A hned si můžeme zkusit napsat první skript. Do okna Skript vstup napíšeme text:

# první skript

print "Hello, World"

Potom stiskneme tlačítko Vykonat a v okně Skript výstup se nám zobrazí výsledek. Ve výstupu se nejdříve opíše zdrojový kód našeho programu a potom se vypíšou výstupy programu, pokud nějaké jsou.

Chyby v programu

Občas se nám stane, že v programu uděláme nějakou chybu nebo překlep. Pro tyto případy je dobré mít otevřené třetí okno Systémová konzole JMRI, která se spouští z menu Nápověda – Systémová konzole…

V případě výskytu chyby v programu se nám vypíše něco, co začíná textem

ERROR - Error executing script [AWT-EventQueue-0]

a následuje bližší popis chyby:

Z výpisu chyby je nyní zřejmé, že jsem v programu udělal překlep a místo správného příkazu print jsem omylem napsal primt.

Umístění souborů

Ve výchozím stavu je výchozí adresář pro skripty Jython nastaven do instalačního adresáře [instalační-adresář]/JMRI/jython. Pro naše skripty to není dobré místo, protože s instalací nové verze JMRI můžeme tyto soubory nechtěně smazat.

Pro skripty můžeme použít libovolný jiný adresář, např. Dokumenty. Já upřednostňuji použít adresář profilu pro dané kolejiště. Adresář profilu je dán použitým operačním systémem:

 Windows

 Linux

 MacOS

 C:\Documents and Settings\[jméno-uživatele]\JMRI\[název-profilu]

 /home/[jméno-uživatele]/.jmri/[název-profilu]

 /Users/[jméno-uživatele]/Library/Preferences/JMRI/[název-profilu]

Adresář pro MS Windows může být jiný v závislosti na použité verzi systému. Microsoft má zvláštní zálibu měnit v každé verzi adresář pro nastavení programů.

V adresáři daného profilu si vytvořím adresář skripty, do kterého budu programy Python ukládat. Potom v okně Předvolby v záložce Umístění souborů a poli Umístění skriptů Jython zadám cestu na připravený adresář.

Přípona souboru .py

Je zaužívaným pravidlem, že typ souboru v počítači je určen jeho příponou. Pro programy v jazyce Python se používá přípona .py. Proto i my budeme tuto příponu k názvům našich programů přidávat.

Externí editor

Pokud to s programováním v Jythonu myslíme vážně, tak si v první řadě pořídíme lepší editor programu než je jednoduchý Skript vstup.

Já preferuji editor jEdit http://www.jedit.org/. Pro svůj běh používá prostředí Java, které už máme nainstalované, takže nic jiného nepotřebujeme. Stejně jako JMRI je možné i jEdit spouštět pod různými operačnímy systémy jako jsou MS Windows, Linux nebo MacOS.

jEdit dělá to co se od programátorského editoru očekává. V první řadě zvýrazňujě klíčová slova. V druhé řadě podporuje odsazování.

Odsazování bloků kódu

Odsazování je důležitý prvek jazyka Python. Bloky kódu se neuzavírají do závorek { } jako např. Java nebo do klíčových slov begin end; jako např. Pascal. V Pythonu se bloky kódu odsazují. Tak je na první pohled ve zdrojovém kódu vidět co k sobě patří.

Odsazování je možno provádět dvěma způsoby. Buď je možné odsazovat znakem tabulátor (TAB, HT, \t, \x09, ...) nebo zvoleným počtem mezer. V jednom souboru musí být použit vždy pouze jeden z uvedených způsobů. V JMRI je doporučený způsob odsazování používání mezer. Běžná hodnota je 4 mezery.

V editoru jEdit se způsob odsazování nastavuje z menu Nástroje – Globání možnosti… V záložce Úpravy zadáme v poli Šířka tabulátoru: hodnotu 4 a zašktrneme pole Soft tabulátory (emulace pomocí mezer). Tím máme editor připravený.

Kódování zdrojového textu

Pro zdrojový kód programu Jython platí, že bude uložen v kódování UTF-8 a je preferováno, aby jako oddělovač řádku byl použit znak Nový řádek (LF, \n, 0x0A). To se nastaví na kartě Kódování. Do pole Výchozí kódování znaků: zadáme UTF-8 a do pole Výchozí oddělovač řádek: zadáme Unix (\n).

vytvořeno 9. 9. 2019