Rozkazy pod pokličkou

Pokročilý uživatel může mít zvýšené nároky na provoz Rozkazů. Mezi ně patří úpravy již hotových rozkazů, komunikace Rozkazů s jinými objekty JMRI, velmi přesná zastavení např. u rozpojovačů atd. JMRI řeší tuto problematiku velmi sofistikovaně.

Příkazy ovladače

Pro pochopení fungování Rozkazů je třeba si nejdříve vysvětlit mechanizmus reakce Rozkazu na návěstidla, to jest omezení rychlosti, příkazy k zastavení a rozjezdu. Vysvětlíme si to na Rozkazu NX.

Pro náš příklad si vytvoříme rozkaz, který bude vyjíždět z vedlejší koleje a bude tedy odjíždět na návěst Rychlost 40 a volno. A bude přijíždět na vedlejší kolej a bude tedy vjíždět na návěst Rychlost 40 a výstraha.

Rozkaz vytvoříme s parametry Krok přidání přírůstek času 500 ms a Krok přidání přírůstek ovladače 4 %. Zaškrtneme volbu Povolení sdílení trasy.

Spustíme Rozkaz, ale odjezdové návěstidlo necháme v poloze Stůj. V Tabulce Rozkazy v řádku s naším NX rozkazem klikneme na tlačítko Uložit a rozkaz uložíme. Potom klikneme na tlačítko Upravit a otevřeme si tabulku Příkazy ovladače.

V tabulce vidíme, že každých 500 ms se zvýší hodnota otevření ovladače přibližně o 4 %. Dále si všimneme, že rychlost je zvyšována plynule až do maxima 109,35 km/h, což odpovídá našemu nastavení 90 % maxima ovladače. Je zřejmé, že příkazy ovladače v tuto chvíli ignorují všechna rychlostní omezení na trase.

Příkazy na konci tabulky jsou zrcadlovým obrazem příkazů na začátku tabulky. Každých 500 ms je snížena rychlost přibližně o 4 % až do úplného zastavení.

Rozjezdová a brzdná křivka

Z tabulky příkazů ovladače můžeme jednoduše vyčíst modelovou rychlost kliknutím na tlačítko Modelová rychlost km/h. Opakovaným klikem na tlačítko se nám toto změní na Traťová rychlost mm/s. Z této rychlosti v mm/s a uběhlého času si jednoduše vypočítáme ujetou dráhu. Výsledky výpočtu si vyneseme do grafu.

Červenou čárou je v grafu vyznačena vypočítaná modelová rychlost v km/h v závislosti na ujeté dráze v mm. Tvar rozjedové/brzdné křivky je dán rychlostním profilem lokomotivy. Dále jsou v grafu vyznačeny rychlostní limity pro rychlost Slow 40 km/h a traťovou rychlost Normal 100 km/h.

V grafu bychom mohli vyznačit i rychlostní limity Medium 60 km/h a Limited 80 km/h. Protože na našem zkušebním kolejišti takové výhybky nebyly použity, tak nemá smysl je do grafu vynášet.

Reakce Rozkazu na rychlostní limit

Spustíme připravený NX Rozkaz a budeme sledovat co se bude dít.

Po obdržení volnoznaku Rychlost 40 a volno se lokomotiva rozjede rychlostí Slow 40 km/h. Touto rychlostí pojede až k vjezdovému návěstidlu. Po vjetí do prvního traťového bloku začne lokomotiva zvyšovat rychlost na Normal 100 km/h. Jakmile se začne vlak blížit k vjezdovému návěstidlu další stanice, které ukazuje návěst Rychlost 40 a výstraha, začne zpomalovat tak, aby u vjezdového návěstidla jel rychlostí Slow 40 km/h. Touto rychlostí jede až do cílového bloku, kde zastaví v předepsaném místě.

Pro NX Rozkazy i normální Rozkazy platí stejné pravidlo při jízdě v režimu Povolení ke sdílení trasy. V tabulce Příkazy ovladače je zaznamenaná nejvyšší požadovaná rychlost. Pokud se na trase vyskytnou bloky s rychlostním omezením nebo návěstidla návěstící rychlostní omezení, tak je rychlost omezena na právě platný rychlostní limit, a to včetně nulové rychlosti neboli zastavení. Přechod mezi dvěma rychlostmi je realizován po rozjezdové/brzdné křivce která je definovaná Krokem přírůstku času, Krokem přírůstku ovladače a Rychlostním profilem dané lokomotivy.

Úpravy v tabulce Příkazy ovladače

Tabulku Příkazy ovladače je možné upravovat. Téměř všechny typy příkazů lze do tabulky přidávat nebo z tabulky vymazat. Jediný příkaz, který nelze měnit je NoOp Synchronizace.

Přesné zastavení s korekcí času

Pokud u vytvořeného rozkazu chceme dodatečně upravit místo zastavení lze to udělat velmi jednoduše. V tabulce příkazů ovladače se přesuneme na poslední příkazy. Zde potom podle potřeby zkrátíme časy nebo naopak prodloužíme časy posledním příkazů a tím jednoduše posuneme místo zastavení do požadovaného bodu. V příslušném řádku typu Rychlost změníme ve sloupci Upl. Čas (ms) hodnotu.

Funkční tlačítko

Někdy chceme do už hotového Rozkazu doplnit nějakou funkci, např. rozsvícení nebo houkání. To provedeme jednoduše tak, že přidáme řádek s funkcí Funkční tlačítko. Ve sloupci Příkaz vybereme Funkční tlačítko nebo F tlačítko chvilkové. Poté se nám otevře okno Číslo funkčního tlačítka ve kterém vyplníme číslo 0 – 28. Ve sloupci Hodnota vybereme Zapnuto nebo Vypnuto. Nakonec vyplníme Upl. Čas (ms).

Spuštění akce

Nejjednodušší akcí, kterou je možné spustit je spuštění jiného Rozkazu. To provedeme tak, že z rozbalovacího menu v sloupci Příkaz vybereme volbu Spustit Rozkaz, do sloupce Hodnota zadáme 0 a do sloupce Název bloku nebo snímače zadáme Systémový název nebo Uživatelský název Rozkazu. Tímto způsobem můžeme po sobě jednoduše spouštět sekvenci Rozkazů.

Pokud chceme, aby na jízdu vlaku reagovalo nějaké jiné příslušenství, např. se spustilo staniční hlášení, tak do tabulky příkazů ovladače přidáme nastavení interního snímače. Na změnu jeho stavu potom navážeme Logix, který spustí danou akci, např. již zmíněné staniční hlášení.

Mějme interní snímač např. SpustitLogix. Do tabulky Příkazy ovladače vložíme nový řádek. Do sloupce Příkaz zadáme Nastavit snímač. Do sloupce Hodnota zadáme Aktivní. A do sloupce Název bloku nebo snímače zadáme náš interní snímač SpustitLogix. Potom až tento rozkaz dojce v plnění příkazů ovladače až k tomuto příkazu, tak ten nastaví interní snímač, který následně spustí námi požadovanou akci Logix, např. již zmíněné staniční hlášení.

Přesné zastavení s pomocným snímačem

V některých speciálních případech můžeme požadovat, aby vlak zastavil na na přesně stanoveném místě s vysokou přesností, např. nad rozpojovačem. Toho můžeme dosáhnout za pomoci pomocného, např. optického, snímače. V okamžiku, kdy se spřáhlo dostane nad rozpojovač, se nastaví snímač. Na změnu jeho stavu zareaguje běžící rozkaz tak, že okamžitě zastaví vlak.

Vytvoříme si dva snímače RozpojovaniZahajit a RozpojovaniUkončeno. První snímač RozpojovaniZahajit bude přechodem do stavu Aktivní signalizovat, že spřáhlo lokomotivy dosáhlo pozice nad rozpojovačem. Druhý snímač RozpojovaniUkončeno bude přechodem do stavu Aktivní signalizovat, že souprava je bezpečně odvěšena od lokomotivy.

Za poslední příkaz s nejpomalejším stupněm jízdy přidáme dva řádky, kde oba snímače nastavíme do stavu neaktivní. Potom přidáme řádek kde do sloupce Příkaz zadáme Čekat na snímač, do sloupce Hodnota zadáme Aktivní a do sloupce Název bloku nebo snímače zadáme zahajovací snímač RozpojovaniZahajit. Bezprostředně za tento řádek přidáme řádek Rychlost 0.

Jak to bude fungovat. Vlak se v bloku blíží k místu s rozpojovačem. Zpomalí na velmi pomalou jízdu. Potom se v Příkazech ovladače dostane na řádek s příkazem Čekat na snímač. Vlak pokračuje ve velmi pomalé jízdě, dokud pomocní snímač, např. optický, nedá povel, že spřáhlo je nad rozpojovačem. Změnou stavu snímače RozpojovaniZahajit do stavu Aktivní oznámí rozkazu, že se tak stalo. Ten přejde na další příkaz v pořadí a tím je Rychlost 0. Vlak zastaví. Příkazy ovladače přejdou na další příkaz Čekat na snímač RozpojovaniUkončeno a provádění příkazů se zastaví.

Následuje automatická sekvence rozvěšení spřáhla nebo ruční rozvěšení. To záleží na možnostech majitele kolejiště. V okamžiku, kdy je lokomotiva bezpečně odvěšena přepne se snímač RozpojovaniUkonceno do stavu Aktivní.

Poté se sekvence příkazů ovladače znovu probudí a začnou se vykonávat další příkazy, např. odstoupení lokomotivy od soupravy.

vytvořeno 26. 3. 2021