OBloky, Portály a Cesty

Jak to funguje

Abychom mohli nechat JMRI řídit provoz, musíme popsat jednoznačně logické vazby mezi jednotlivými prvky kolejiště. K tomu slouží OBloky, Portály a Cesty. Názorně si to vysvětlíme na následujícím příkladu kolejiště:

OBloky

OBlok je úsek koleje, který má právě jeden snímač obsazení. Výše uvedený obrázek kolejiště má sedm bloků. Jsou to staniční koleje 1 – 3, pravé a levé zhlaví, a pravé a levé záhlaví.

Zhlaví by mohla mít odděleně detekovanou každou výhybku. Tento způsob detekce preferuji, ale pro vysvětlení principů to není nezbytné.

Kolej 4 detekci nemá. jedná se o speciální případ bloku bez detekce. I takové bloky je možné použít, ale možnosti řízení vlaku v nich jsou omezené.

Portály

Portál je rozhraní právě dvou bloků, ani více, ani méně. Na schématu kolejiště je několik portálů vyznačeno červeným kroužkem.

Když se vrátíme k blokům, tak většina bloků bude mít právě dva portály, tak jak je to vyznačeno na koleji číslo 3. Kusé koleje, jako je např. kolej 4, budou mít portál pouze jeden. V případech výhybek nebo celých zhlaví může mít jeden blok i více než dva portály. V našem případě pravého zhlaví, které je vyznačeno červeně, má blok pět portálů.

Blok s nula portály postrádá smysl a pro Rozkazy není přípustný.

Cesty

Cesty označují možné způsoby projetí bloku mezi dvěma portály. Přitom se nerozlišuje směr jízdy.

Na schématu kolejiště má 3. kolej pouze jednu cestu, a to z levého zhlaví do pravého zhlaví. V opačném směru je to stále ta samá cesta.

Zajímavější situace je u červeného bloku. Tam jsou možné čtyři cesty. Z kolejí 1., 2. 3. a 4. je možno jet na pravé zhlaví. Naopak vzájemně mezi 1., 2. 3. a 4. kolejí jsou cesty vyloučeny.

Kreslení kolejového schématu

Kreslení kolejového schematu v Control Panel Editoru je stejné jako v Panel Editoru, které je popsané zde Kreslení kolejového schematu. Pouze si dáváme pozor na to, že používáme Indikátory kolejí a Indikátory výhybek. Při umisťování indikátoru koleje/výhybky můžeme mít již zadán OBlok. Pokud tak neučiníme můžeme to kdykoliv později opravit.

Definování OBloků, Portálů a Cest

Definici OBloků, Portálů a Cest můžeme provést před zahájením kreslení schématu, během kreslení nebo až po nakreslení schématu. Každý si zvolí cestu, která mu nejvíce vyhovuje.

Vytvoření OBloků z Bloků

Pokud jsme vyplnili tabulku Bloky, potom je velmi jednoduché vytvořit OBloky. V PanelPro v okně panelu z menu Přidat položkyOBloky otevřeme okno Bloky obsazení, jejich Portály a Cesty.

Z menu VolbyImportovat bloky jako OBloky. Spustí se nám převod bloků.

Klikneme Ano a provede se převod.

Import skončí zprávou o dokončení převodu a zprávou chybových hlášení. Chybových hlášení si zatím nebudeme všímat. Budou se objevovat poměrně často. Ostatně ve výše uvedeném menu Volby je možné je vypnou Potlačení Varování a chybových hlášení.

Nyní máme v okně Bloky obsazení, jejich Portály a Cesty naimportované OBloky.

V tabulce OBloků (Bloků obsazení) si všimneme posledního sloupce Povolená rychlost. Všechny řádky mají prázdnou hodnotu. Tuto hodnotu tam necháme a nebudeme ji měnit, tedy zatím. Prázdná hodnota má důležitý význam. Znamená při jízdě použij rychlost z předcházejícího bloku. Tato vlastnost je důležitá a využijeme ji později.

Dále si všimneme sloupce Délka. Tento sloupec je velmi důležitý pro další výpočty. Pokud jsme u Bloků nezadali jejich délku, tak to nyní můžeme napravit.

Ruční definice OBloků, Portálů a Cest

Ve výše uvedeném okně si všimneme, že v tabulkách je vždy poslední řádek prázdný. Přes něj se do tabulek zadávají nové řádky. Prostě vyplníme požadovaná pole a nový řádek se automaticky přidá. Údaje o cestách vyplníme přes tlačítko Upravit Cesty.

Otevře se nám nová tabulka, která se váže k vybranému řádku OBloku a můžeme ji vyplnit.

Abychom se vyhnuli překlepům, i zde funguje stejně jako v celém JMRI přetahování polí mezi tabulkami. Např. chci vyplnit tabulku Portály. Tak z tabulky OBloky přetáhnu Uživatelské názvy OBloků do příslušných polí řádku Portály, doplním nový název portálu a je hotovo. Podobně s Cestami. Přetáhnu uživatelské názvy Portálů a doplním nový název a je hotovo.

Po skončení práce nezapomeneme panel uložit a verzovat kopie.

Definice pomocí Stavitele obvodů

Ti co dávají přednost klikání před vyplňováním tabulek mohou použít Stavitele obvodů. Ten se spouští z menu podmenu Přidat položkyStavitel obvodů.

Přidat obvod detektoru

Tato volba se použije v případě, že chceme vytvořit nový OBlock.

Upravit obvod OBloku

Při úpravách OBloku postupujeme následovně. Nejdříve vybereme řádek s upravovaným OBlokem, zvolíme Upravit obvod OBloku a klikneme na tlačítko Otevřít. Otevře se nám okno Upravit kolej. Následně na panelu vybereme všechny segmenty kolejí, které k danému bloku patří. Ty se nám na panelu označí do modrého rámečku. Můžeme případně doplnit snímač obsazení, změnit název nebo délku bloku. Klikem na tlačítko Hotovo se změny uloží.

Přidat/upravit obvod portálu

Portál přidáme následovně. Nejdříve vybereme řádek s upravovaným OBlokem, zvolíme Přidat/upravit obvod portálu a klikneme na tlačítko Otevřít. Otevře se nám okno Upravit portál. Do pole Název portálu zadáme název. V dolní části okna vybereme obrázek červené kolečko a to přesuneme na rozhraní vybraného bloku a jednoho sousedního bloku. Tím je portál vytvořený. Postupně přidáme k bloku všechny jeho portály. Tak jak budeme procházet tabulkou OBloků budou v další práci již některé portály hotové. Klikem na tlačítko Hotovo se změny uloží.

Přidat/upravit obvod cesty

Cestu vytvoříme následovně. Nejdříve vybereme řádek s upravovaným OBlokem, zvolíme Přidat/upravit obvod cesty a klikneme na tlačítko Otevřít. Otevře se nám okno Přidat/upravit cesty. Do pole Název cesty zadáme název. Na panelu naklikáme segmenty kolejí v ceste a dva portály. Klikem na tlačítko Hotovo se změny uloží.

Komplikovanější je situace s výhybkami.

Pokud jsou ikony blízko sebe tak jsme dotázáni kterou ikonu chceme vybrat. Z rozbalovacího seznamu vybereme zamýšlená objekt a klikneme OK.

Výhybka má vždy více než jednu cestu. Proto po naklikání segmentů kolejí a portálů musíme ještě určit pro jakou polohu výhybky je cesta platná. Stiskneme klávesu Shift a klikáme na výhybku tak dlouho, dokud nebude v požadované poloze. Postupně přidáme k výhybce všechny její cesty. Celou práci uložíme klikem na tlačítko Hotovo.

Upravit směrové ikony portálu

Nastavení směrových ikon portálu. Toto nastavení není pro činnost Rozkazů bezpodmínečně nutné, ale zlepšuje to naši orientaci při ladění.

Směrovou ikonu nastavíme následujícím způsobem. Nejdříve vybereme řádek s upravovaným OBlokem, zvolíme Upravit směrové ikony portálu a klikneme na tlačítko Otevřít. Otevře se nám okno Upravit směrové ikony portálu. V tabulce vybereme jeden portál. Na panelu se nám portál zvýrazní a ukáže se směrová šipka. Směrová šipka musí ukazovat dovnitř bloku. Pokud neukazuje, tak v dolní části okna vybereme opačnou šipku. Toto provedeme se všemi portály bloku. Klikem na tlačítko Hotovo se změny uloží.

Kontroly a opravy chyb

Pokud máme vše hotovo nastal čas k provedení kontrol. V menu panelu zvolíme Stavitel obvodůKontroly chybZkontrolujte chyby portálů bloků a cest.

V okně se nám vypíší všechny nalezené chyby. K problematickým objektům se vrátíme a chyby opravíme. Někdy se nám může zdát, že popisovaná chyba neexistuje. Potom je třeba se podívat na sousední OBloky, Protály nebo Cesty. Chyba bude pravděpodobně v sousedním objektu.

Když máme odstraněny všechny chyby můžeme pokračovat ve vytváření rozkazů.

Zobrazení čísla/názvu vlaku

Je dobré vědět kde který vlak se nám právě nachází. Pro tento účel jsou k dispozici štítky, které se připojí k indikátoru koleje. To se provede následovně. Vybere se příslušný segment koleje a z místní nabídky se zvolí Upravit indikátor koleje obrázek… V okně zaškrtneme volbu Při obsazení zobrazit název vlaku. Volbu potvrdíme klikem na tlačítko Aktualizovat panel.

Není vhodné tuto volbu zapínat u všech segmentů kolejí. Má smysl to zapnout u jednoho vybraného segmentu OBloku. Současně nemá smysl to zapínat u všech bloků. Nejvohdnější bloky jsou ty, které jsou zakončeny hlavním návěstidlem, protože se dá očekávat, že v těchto místech bude zastavovat vlak. Většinou se tedy jedná o bloky staničních kolejí a kolejí před vjezdovým návěstidlem.

vytvořeno 14. 3. 2021