Switch5

Modul Switch5 je obecným dekodérem pro výhybky s elektromagnetickým přestavníkem nebo motorickým přestavníkem.

Konektory

Deska Switch5 má několik konektorů.

Na šroubovací svorky 5 – 19 Volt DC nebo souosý konektor připojíme napájecí napětí 5 – 19 V stejnosměrné. Napětí volíme podle použitého přestavníku. Například pro přestavníky MTB MPx je doporučené napájecí napětí 12 – 16 V. Napájecí napětí musí být stejnosměrné.

Do zásuvky LocoNet připojíme kabel sítě LocoNet.

Na šroubovací svorky 1 – 5  se připojují elektromagnetické nebo motorické přestavníky. Na svorkách A a B jsou krajní polohy přestavníku. Na svorce 0 je 0 V neboli zem. 

Ovládací tlačítka se připojují k šroubovacím svorkám Buttons

Na desce jsou ještě svorky X1 – X4 pro zvláštní použití.

Na šroubovací konektor 5 Volt je vyvedeno napětí 5 V, které může být použito k napájení příslušenství desky, např. optických snímačů, přídavné detekce obsazení, osvětlení atd.

Propojkou Startup state se řídí napětí na svorkách přestavníků během startu dekodéru. Propojka v poloze 1-2 nastaví 0 V během startu. Propojka v poloze 2-3 nastaví napájecí napětí pro přestavníky během startu. Tato konfigurace je určena pro motorické přestavníky MTB MPx.

Nastavení Switch5

Jak bylo uvedeno dříve zde Interface, programování komponent MGP probíhá pomocí protokolu LNSV2. Tento protokol umožňuje programovat jednotlivé komponenty, které jsou už součástí sítě LocoNet. Je to svým způsobem obdoba programování DCC dekodérů na Provozní koleji – POM. To znamená, že pro bezpečné programování musí mít každá komponenta jedinečnou adresu v síti LocoNet. Jak jsme uvedli u komponenty Servo5, tak ta má z výroby výchozí adresu 35. Pokud jsme ji nezměnili a chceme do sítě přidat komponentu Switch5, tak ta má také výchozí adresu 35. V tomto případě musíme ostatní komponenty od sítě LocoNet odpojit, a při první příležitosti u komponenty Switch5 adresu změnit. Potom můžeme parametry Switch5 měnit i když bude zapojena do sítě LocoNet v kolejišti.

Spustíme program JMRI DecoderPro a klikneme na tlačítko Nová lokomotiva. Otevře se nám okno se seznamem dekodérů.

Další postup je stejný, jako s ostatními moduly MGP. U výrobce Möllehem Gårdsproduktion vybereme modul Switch5. Do pole ID evidence zadáme libovolný název. Do pole Aktivní adresa zadáme výchozí adresu modulu 35. Klikneme Uložit a potom Otevřít úplný programátor. Zobrazí se nám chybové hlášení. To nás informuje, že modul chce komunikovat protokolem LNSV2. Chybu odklepneme tlačítkem OK a zavřeme okno programátoru.

V seznamu dekodérů máme nyní záznam s modulem Switch5.

Řádek v tabulce vybereme, zvolíme Programování na hlavní koleji a klikneme na tlačítko Programovat.

Znovu se nám otevře okno programátoru.

První co uděláme bude změna adresy komponenty Switch5 tak, aby nám nekolidovala s jinou komponentou v naší síti.

Po té, co zapíšeme změny listu můžeme pokračovat obvyklým způsobem.

Postupně proklikáme všechny záložky a na každé záložce klikneme na tlačítko Přečíst úplný list. Tím nám všechna políčka zbělají. Po načtení posledního listu se vrátíme do záložky Záznam evidence a klikneme na tlačítko Uložit do evidence. Tím máme všechny výchozí hodnoty z dekodéru uloženy v Evidenci JMRI.

Můžeme začít s nastavováním parametrů dekodéru.

Nastavení parametrů výhybkového dekodéru

Výhybkový dekodér je schopen obsluhovat širokou škálu elektromagnetických a motorických přestavníků.

Běžný elektromagnetický přestavník

Nejjednodušší je zapojení běžných elektromagnetických přestavníků. K dekodéru Servo5 se mohou připojit i přestavníky s velmi vysokým proudovým odběrem jako jsou např. přestavníky PECO.

Na svorky 5 – 19 Volt DC se připojí stejnosměrné napájení s napětím jaké požaduje přestavník.

Propojka Startup state se nastaví do polohy 1-2. To znamená, že v základním nesepnutém stavu je požadováno napětí 0 V.

Na šroubovací svorky 1 – 5  se připojují elektromagnetické přestavník tak, že na A a B jsou polohy přestavníku a na 0 se připojí společný výstup.

V JMRI DecoderPro nastavíme v záložce Přestavník následovně:

V poli Stav výstupu neutrální nastavíme Pokud není aktivní tak výstup je 0. To znamená, že v nesepnutém stavu bude na svorkách A a B 0 V.

Druhou důležitou položkou je Přestavník n, Délka pulsu (× 0,1 s). Čas se nastavuje v desetinách sekundy. Zde nastavíme délku pulsu pro cívku přestavníku. Doporučuji nastavit tento čas i v případě, že přestavník má koncové vypínání. Pokud by z nějakého důvodu nemohlo dojít k dokončení přestavování, tak se nám nezničí přestavník.

Přestavníky závislé na polaritě napájení

Některé přestavníky se přestavují v závislosti na polaritě připojeného napájení. Mezi tyto přestavníky patří např. motorický přestavník Conrad. K těmto přestavníkům není třeba dokupovat žádný dodatečný obraceč polarity. Dekodér Switch5 to zvládne sám.

Na svorky 5 – 19 Volt DC se připojí stejnosměrné napájení s napětím jaké požaduje přestavník.

Propojka Startup state se nastaví do polohy 1-2. To znamená, že v základním nesepnutém stavu je požadováno napětí 0 V.

Na šroubovací svorky 1 – 5  se připojují motorické přestavníky tak, že na A se připojí jeden pól přestavníku a na svorku B se připojí druhý pól přestavníku. Svorka 0 zůstane nepřipojena. V případě přestavníku Conrad se černé vodiče připojí k jedné svorce a červený vodič k druhé svorce.

V JMRI DecoderPro nastavíme v záložce Přestavník následovně:

Nastavení dekodéru je stejné jako v případě přestavníku s elektromagnety.

Přestavníky MTB MPx

Přestavníky od MTB jsou odlišné v tom, že společný vodič se nepřipojuje na svorku 0 V, ale na svorku +V napájecího napětí.

Na svorky 5 – 19 Volt DC se připojí stejnosměrné napájení s napětím jaké požaduje přestavník. V případě MTB je to 15 V.

Propojka Startup state se nastaví do polohy 2-3. To znamená, že v základním nesepnutém stavu je požadováno napětí napájecí.

Na šroubovací svorky 1 – 5  se připojují elektromagnetický přestavník tak, že na A se připojí jeden pól přestavníku a na svorku B se připojí druhý pól přestavníku. Svorka 0 zůstane nepřipojena. Společná svorka (+)COM přestavníku se připojí na + napájecího napětí.

V JMRI DecoderPro nastavíme v záložce Přestavník následovně:

Nejdůležitější je nastavení pole Stav výstupu neutrální kde zvolíme nastavíme Pokud není aktivní tak výstup je Vcc. To znamená, že v nesepnutém stavu bude na svorkách A a B napájecí napětí.

Do pole  Přestavník n, Délka pulsu (× 0,1 s) nastavíme o něco delší čas než je doba přestavování přestavníku.

Nastavení ovládacích tlačítek

Nastavení ovládacích tlačítek je stejné jako u Servo5.

Připojení detekce obsazení

Připojení detekce obsazení je stejné jako u Servo5.

Doplňkové kontakty X

Připojení doplňkových kontaktů X je stejné jako u Servo5.

Možnosti dekodéru Switch5

– připojení klasických elektromagnetických přestavníků

– připojení elektromagnetických přestavníků PECO s velkým odběrem

– připojení motorických přestavníků závislých na polaritě

– připojení MTB motorických přestavníků MPx

– až 9 snímačů zpětného ohlasu

– až 2 výstupy pro osvětlení nebo přejezdy (zabere 2 zpětné ohlasy a 2 adresy pro přestavníky)

– možnost programovat pomocí DecoderPro

vytvořeno 25. 9. 2022