Interface

Abychom k síti LocoNet s komponentami MGP mohli připojit k JMRI, musíme mít v síti vhodné rozhraní pro připojení k počítači. Máme více možností.

Minimální síť

Jak jsme si řekli zde LocoNet , v každé síti LocoNet musí být právě jeden terminátor. V prvním příkladu použijeme terminátor Current supply s externím napájením 12 V. Dále připojíme bluetooth rozhraní Smartphone interface.

Po propojení kabelem LocoNet máme minimální síť s jedním terminátorem a jedním rozhraním.

Na modulu Current Supply svítí zelená LED, která indikuje přítomnost napájení. Na modulu Smartphone interface také svítí zelená LED, protože je prostřednictvím kabelu LocoNet T připojen na napájení 12 V. Modrá LED bliká na znamení, že modul není spárován s jiným zařízením.

Párování Bluetooth

MGP nabízí rozhraní Smartphone interface. Jedná se o Bluetooth rozhraní, tedy bezdrátové. Než připojíme program JMRI, musíme nejprve spárovat Smartphone interface s počítačem.

Spárování s počítačem Windows

Ve Windows si otevřeme okno Zařízení Bluetooth a klikneme přidat nová zařízení.

Klikneme Bluetooth. Zobrazí se nám seznam nalezených zařízení v okolí. 

Vybereme zařízení s názvem LBridge325. Otevře se nám okno s párováním zařízení.

Zadáme PIK kód 1234 a klikneme Připojit. Zobrazí se nám okno, které potvrdí úspěšnost párování.

Zařízení Smartphone interface je spárováno, ale není připojeno k počítači. Připojení se provede až po startu programu JMRI. Ve chvíli, kdy se počítač spojí se Smartphone interface, tak se změní blikání modré LED – dlouhá pauza zhasnuto a dvě rychlá bliknutí. 

Spárování s počítačem Linux

Návod jak spárovat Bluetooth zařízení s Linuxem je zde GenLI-BT. Na systému Linux provádímě připojení počítač – interface před startem programu JMRI. Ve chvíli, kdy se počítač spojí se Smartphone interface, tak se změní blikání modré LED – dlouhá pauza zhasnuto a dvě rychlá bliknutí. 

Jiná metoda připojení k Linuxu z příkazové řádky MGP Interface Linux .

Varianty zapojení JMRI, komponent MGP a sítě LocoNet

Protože možnosti programu JMRI a komponent MGP jsou široké, existuje i více variant jejich vzájemného propojení. Uživatel není ničím svazován a vybere si kombinaci hardware, která mu nejvíce vyhovuje.

Připojení JMRI k MGP bez centrály

Máme úspěšně spárováno a připojeno Smartphone interface. Spustíme JMRI a otevřeme Předvolby ⇒ Připojení. Pole vyplníme podle obrázku:

Klikneme Uložit a restartujeme program JMRI.

Připojení JMRI k MGP s centrálou LocoNet bez vlastního rozhraní

Smartphone interface můžeme použít jako rozhraní pro centrálu LocoNet, která vlastní rozhraní nemá, např. Uhlenbrock IntelliBox I, PIKO SmartControl Light, atd. Jak bylo uvedeno zde LocoNet , v tomto případě musíme ze sítě odebrat modul Current supply. 

Připojení JMRI k MGP s centrálou LocoNet s vlastním rozhraním

Pokud máme centrálu s vlastním připojením k počítači, tak tuto centrálu můžeme použít společně s komponentami MGP. Jedná se o centrály např. Digikeijs DR5000, Uhlenbrock IntelliBox II, atd. Jak bylo uvedeno zde LocoNet , v tomto případě musíme ze sítě odebrat Current supply a rozhraní Smartphone interface. Centrálu připojíme podle návodu k jejímu rozhraní.

Připojení JMRI k MGP s centrálou bez sítě LocoNet

JMRI je program, který umožňuje mít připojeno více rozhraní současně. To znamená, že s tímto programem můžeme provozovat moduly MGP i na kolejišti, kde centrála není typu LocoNet. Můžeme bez problémů provozovat centrálu s připojením XpressNet nebo jiným.

V JMRI Předvolby ⇒ Připojení přidáme další připojení. Jeho parametry vyplníme podle použitého interface.

Od této chvíle program pracuje se sítí LocoNet i XpressNet (nebo jinou) současně.

Dále musíme vyplnit, na které síti bude provozována trakce a programátory. Okno Předvolby ⇒ Výchozí hodnoty vyplníme následovně:

S tímto nastavením můžeme programovat lokomotivy na programovací koleji a komponenty MGP přes rozhraní bluetooth.

Připojení Smartphone app

Tento typ připojení se netýká JMRI. Uvádím ho pouze pro úplnost. Firma Möllehem Gårdsproduktion ho používá jako základní připojení pro programování komponent MGP. Z Google Obchod Play si stáhneme aplikaci MGP LocoNet Decoder Programmer.

Aplikaci spustíme, otevřeme Nastavení ⇒ Připojení ⇒ Bluetooth, vyhledáme zařízení LBridge325

Mezi dostupnými zařízeními vybereme LBridge325 a provedeme spárování. 

Zadáme PIN 1234. Po spuštění aplikace se nám zobrazí seznam dostupných modulů MGP.

Nastavení Smartphone interface

Povedlo se nám úspěšně připojit rozhraní Smartphone interface k počítači a programu JMRI. Na modulu bluetooth je ještě červená LED. Ta bude blikat v okamžiku, kdy mezi programem JMRI a sítí LocoNet bude probíhat nějaká komunikace.

Komponenty MGP komunikují též protokolem LNSV2. Tento protokol se používá k jejich programování. Naprogramujeme si první modul. Tím bude rozhraní Smartphone interface.

Spustíme program JMRI DecoderPro a klikneme na tlačítko Nová lokomotiva. Otevře se nám okno se seznamem dekodérů.

U výrobce Möllehem Gårdsproduktion vybereme modul BTLocobridge. Do pole ID evidence zadáme libovolný název. Do pole Aktivní adresa zadáme výchozí adresu modulu 15. Klikneme Uložit a potom Otevřít úplný programátor. Zobrazí se nám chybové hlášení.

To nás informuje, že modul chce komunikovat protokolem LNSV2. Chybu odklepneme tlačítkem OK a zavřeme okno programátoru.

V seznamu dekodérů máme nyní záznam s modulem Smartphone interface.

Řádek v tabulce vybereme, zvolíme Programování na hlavní koleji a klikneme na tlačítko Programovat.

Znovu se nám otevře okno programátoru.

Otevře se nám záložka Záznam evidence. Zde si můžeme vyplnit naše evidenční údaje. Tato karta nemá na nastavení dekodéru žádný vliv. Otevřeme kartu Základní.

Zvolíme Přečíst úplný list. Pokud jsme správně nastavili připojení k počítači, tak se nám všechny pole přebarví na bílou barvu.

Přepneme se do karty Všeobecné informace.

Opět zvolíme Přečíst úplný list.

Přepneme se do karty Bluetooth.

Zvolíme Přečíst úplný list. Na této kartě můžeme změnit PIN nebo název bluetooth, který se modul prezentuje.

Nakonec se přepneme zpět do karty Záznam evidence a klikneme na tlačítko Uložit do evidence. Tím je programování hotové.

Změna adresy

Jak bylo uvedeno výše, programování LNSV2 je jeden z typů programování na provozní koleji – provozní režim. Na rozdíl od programování na programovací koleji – servisní režim, to znamená že součástí každého příkazu programování je i adresa programovaného modulu. To má své výhody i nevýhody.

Výhodou je, že můžeme měnit nastavení modulů, které jsou zabudované v kolejišti nebo modulišti bez nutnosti je demontovat. Nutnou podmínkou je, aby každý modul měl svoji jedinečnou adresu.

Nevýhodou je, že provozní režim programování běžně nedovoluje měnit adresu modulu/dekodéru. Sice adresa se dá změnit, ale vyžaduje to zvýšenou opatrnost. 

Pokud budeme měnit adresu modulu pomocí DecoderPro, tak doporučuji používat pouze adresy z rozsahu 1 – 255. Po změně adresy se modul stane z okna programátoru nedostupný. Je nutné uložit záznam evidence, okno zavřít a záznam evidence znovu otevřít.

Adresy z intervalu 256 – 2047 nedoporučuji s JMRI programovat. Je to sice možné, ale je k tomu třeba použít Programátor jednotlivých CV a trocha zkušeností.

Pokud je nutné použít adresu nad 255, tak je vhodné použít aplikaci MGP LocoNet Decoder Programmer, která je popsána výše.

vytvořeno 11. 9. 2022