Kalibrace rychlosti
Aby lokomotivy jezdily modelovou rychlostí je třeba jejich rychlost kalibrovat. JMRI k tomu používá nástroj Měřič rychlosti.
Příprava dráhy pro měření
Pro kalibraci rychlosti nepotřebujeme žádný testovací okruh. Plně nám postačí kolejiště nebo moduliště s dostatečně dlouhými úseky opatřenými snímači obsazení.
V PanelPro z menu Nástroje spustíme Měřič rychlosti. Otevře se nám okno s parametry měření.
Na kolejišti vybereme vhodný měřící úsek. Na měřícím úseku vybereme tři po sobě jdoucí bloky se snímači obsazení. Bloky nemusí následovat bezprostředně za sebou. Mohou být mezi nimi další bloky, které budou prodlužovat měřenou dráhu. Čím delší dráha tím lépe.
Počáteční blok měření si označíme pracovně jako Blok 0. Jeho snímač obsazení vyplníme do prvního políčka okna, v našem příkladu to je Odb-SO-V1. Tento název zapíšeme do pole Snímač. Dále zvolíme že měření bude spuštěno při vstupu do bloku.
Následuje měřící Blok 1 má v našem příkladu snímač obsazení Dub-SO-K1-a. Od začátku Bloku 0 k začátku Bloku 1 je vzdálenost 242 cm. Toto číslo zadáme do pole Vzdálenost 1. Pokud by jednotky délky nebyly v cm, tak klikneme na tlačítko Na Metrické jednotky.
Měřící Blok 2 bude někde za Blokem 1 a v našem příkladu má snímač obsazení Dub-SO-Zahl-K. Od začátku Bloku 0 po začátek Bloku 2 jsme naměřili vzdálenost 352 cm. To zapíšeme do pole Vzdálenost 2.
Tlačítkem Uložit jako výchozí si hodnoty uložíme pro příští použití. Tím máme přípravu měřící dráhy hotovou.
Příprava lokomotivy pro měření
V DecoderPro vybereme lokomotivu kterou budeme kalibrovat a postavíme j na programovací kolej. Klikem na tlačítko Programovat spustíme programování.
Na kartě Základní řízení rychlosti nastavíme Rozjezdové napětí. V našem případě jsme zjistili, že se lokomotiva rozjíždí už při zadané hodnotě 1. Pokusy určíme správnou hodnotu. Neměli bychom použít hodnotu 0. Do pole Střední napětí zapíšeme 128, což je polovina povoleného rozsahu hodnot. Do pole Maximální napětí zadáme maximální hodnotu 255. Zadané hodnoty zapíšeme do dekodéru. Tím je příprava lokomotivy ke kalibraci hotová.
Kalibrace rychlosti 100 %
Lokomotivu umístíme na dostatečnou vzdálenost před počáteční Blok 0. V DecoderPro otevřeme okno Ovladač.
V okně Měřič rychlosti klikneme na tlačítko Spustit. Tím spustíme měření. Měřič rychlosti teď čeká na změnu stavu vybraných snímačů Bloků 0, 1 a 2.
V Panelu řízení nastavíme posuvník rychlosti na 100 %. Lokomotiva se rozjede. Je nutné, aby před dosažením bloku 0 měla již maximální rychlost. Postupně jak bude lokomotiva projíždět měřeným úsekem, tak se budou přebarvovat ikony snímačů v okně Měření rychlosti na žlutou barvu. Po projetí Bloku 2 lokomotivu zastavíme. V okně měření rychlosti se nám zobrazí naměřené časy a rychlosti.
Rychlosti v prvním a druhém úseku by měly být přibližně stejné. Pokud nejsou, tak někde došlo k chybě a je třeba celý proces zkontrolovat. V našem případě jsme naměřili rychlost 1,80 km/h.
Výpočet nastavení Vhigh
Náš příklad probíhá v měřítku TT 1:120. Z naměřené hodnoty a měřítka vypočteme modelovou rychlost
1,80 × 120 = 216,0 km/h
Naměřili jsme tedy rychlost 216 km/h. My ale chceme, aby lokomotiva jezdila maximální rychlosti 140 km/h. V tomto okamžiku máme nastaveno Vhigh na hodnotu 255. Novou hodnotu Vhigh vypočteme
140 / 216 * 255 = 165
Lokomotivu vrátíme na programovací kolej a do pole Maximální napětí zadáme vypočtenou hodnotu 165. Hodnotu zapíšeme do dekodéru.
Ověření nastavení
Lokomotivu opět postavíme na zkušební úsek před Blok 0. Na měřiči rychlosti klikneme na tlačítko Vynulovat. Tím jsme spustili nové měření. Lokomotivu z okna Ovladač opět rozjedeme na 100 % rychlosti.
Při opakovaném měření jsme naměřili rychlost 1,21. Provedeme znovu výpočet
1,21 × 120 = 145,2 km/h
140 / 145,2 × 165 = 159
Lokomotivu postavíme na programovací kolej a do pole Maximální napětí zadáme vypočtenou hodnotu 159. Pokud nejsme spokojeni s výsledkem, můžeme krok Ověření nastavení několikrát opakovat.
Kalibrace rychlosti 50 %
S výsledkem kalibrace 100 % rychlosti jsme spokojeni. Hodnotu Maximální napětí jsme zjistili 159. Jako výchozí hodnotu pro pole Střední napětí vezmeme polovinu této hodnoty, což je 80. Novou hodnotu středního napětí uložíme do CV.
Lokomotivu dáme na zkušební úsek před Blok 0. Spustíme nové měření rychlosti a na ovladači nastavíme rychlost 50 %.
V našem příkladu jsme naměřili rychlost 0,56 km/h. Provedeme výpočet nastavení Vmid.
0,56 × 120 = 67,2 km/h
70 / 67,2 × 80 = 83
Na programovací koleji zadáme do pole Vmid nově vypočtenou hodnotu 83.
Nově zadanou hodnotu můžeme opět prověřit, případně doladit, dokud nebudeme s výsledkem spokojeni.
Obdobným způsobem by probíhala kalibrace Rychlostní tabulky kde je 28 rychlostních kroků. V běžném provozu si však vystačíme s tříbodovou křivkou.
Abychom nemuseli pracně počítat hodnoty pro CV na kalkulačce je na konci této strany tabulka LibreOffice, ve které jsou už výpočty připraveny a pouze se do ní zadávají naměřené hodnoty. Požadované hodnoty tabulka počítá sama.
vytvořeno 30. 12. 2019