Jízdní řád
Jízdní řád je forma automatického provozu kolejiště. Na automatizovaný provoz má každý uživatel jiné požadavky. Můžeme zvolit úroveň přepínání ruční/automatické na úrovni stanice. Můžeme chtít potvrzení, že nějaký vlak dokončil Rozkaz a na základě toho podmínit spouštění dalších vlaků. Můžeme chtít, aby vlaky jedoucí podle jízdního řádu respektovaly návěstidla ve stanicích bez ohledu na zpoždění atd.
Jízdní řád pro Rozkazy se sestavuje jednoduše pomocí Logixu. Logix nám poskytuje velkou flexibilitu v tom, jak velký podíl činností má být automatizován a které činnosti si chceme ponechat pod uživatelskou kontrolou.
Úrovně automatického provozu
Složitost nebo naopak jednoduchost podmínek Logixu bude záviset na tom, jak moc chceme kombinovat ruční ovládání a automatické ovládání. Úrovně automatického provozu můžeme roztřídit zhruba takto:
Pouze automatický provoz bez zásahů obsluhy – vhodné pro výstavní kolejiště, výklady obchodů, domácí předváděcí kolejiště. Rozkazy mají zakázanou volbu Sdílení trasy. Rozkazy jsou maximálně zjednodušeny a uživatel sestavuje pouze jízdní řád.
Automatické spouštění vlaků a příkazů výpravčího – vhodné pro stanice bez obsluhy, které jsou propojeny se stanicemi s obsluhou. Rozkazy mají povolenou volbu Sdílení trasy. Příkazy Logixu spouští jak vlaky tak nahrazují práci výpravčího – přestavují výhybky a povolují vlakové cesty.
Pouze automatické spouštění vlaků – ve stanici je přítomen výpravčí který přestavuje výhybky a staví jízdní cesty. Rozkazy mají povolenou volbu Sdílení trasy. Rozkazy jsou spouštěny do režimu automatická jízda Logixem, ale povolení k odjezdu dává výpravčí.
Poslední dvě jmenované volby je možné navíc odlišit stavem nějaké proměnné nebo stavem interního snímače. Tím se přepne stanice z provozu plně automatického do provozu obsazeno výpravčím.
JMRI umožňuje uživateli vytvořit si libovolné množství profilů. Pro ty co si chtějí někdy zajezdit na ruční ovládání a jindy se pouze dívat na automatickou jízdu doporučuji si různé verze lišící se stupněm automatizace uložit si do různých profilů.
Nastavení prostředí pro zjednodušený provoz
V tomto návodu si ukážeme nejjednodušší možnou formu Jízdního řádu. Budeme chtít pouze plně automatický provoz. Kombinované způsoby řízení s výpravčím zkušený uživatel zvládne sám.
Začneme nastavením prostředí pro nejjednodušší verzi Jízdního řádu. Zrušíme některé závislosti Rozkazů, abychom si zjednodušili situaci.
Odpojení návěstidel
Zrušíme závislost Rozkazů na návěstidlech. Toho docílíme tím, že vymažeme všechny záznamy z tabulky OBloky – Návěstidla. Viz kapitola 06 Návěstidla. Návěstidla budou i nadále funkční, ale vlaky v automatickém režimu nebudou respektovat omezení rychlosti nebo povolení jízdy. To nám v tomto zjednodušeném automatickém režimu nebude vadit.
Odpojení řadičů
Protože budeme provozovat pouze plně automatický provoz, tak nebudeme používat řadiče pro ovládání volnoznaku na návěstidle. Proto v záložce Snímače v Logice návěstidel Logika návěstidel zrušíme závislost na všech řadičích u všech návěstidel. Návěstidla budou i nadále fungovat, pouze přejdou do traťového režimu. To znamená, pokud budou postaveny správně výhybky a všechny bloky až k dalšímu hlavnímu návěstidlu budou volné, potom bude návěstidlo zobrazovat volnoznak, v opačném případě, tedy při nesplnění jakékoliv z podmínek, bude zobrazovat Stůj.
Odpojení sdílení trasy
V okně Rozkazu 05 Vytvoření Rozkazu zrušíme volbu Povolení ke sdílení trasy pro všechny Rozkazy. Jednak tuto volbu už nepotřebujeme, protože jsme zrušili vazbu na návěstidla, druhak nám to povolí další vlastnosti rozkazu. Zrušením této volby totiž znovu povolíme Přidělení a Postavení Trasy. Jinými slovy, spuštěním Rozkazu v režimu Automatický se nám přidělí celá trasa a současně se na ní postaví všechny výhybky.
Tím jsou přípravy hotové.
Vytvoření Jízdního řádu
Máme připravené Rozkazy pro vlaky, které budeme provozovat v automatickém režimu.
V tabulce Logix si vytvoříme nový Logix s názvem Jízdní řád.
V tabulce Jízdního řádu bude platit – co řádek to jeden vlak jedoucí v automatickém režimu.
Podmínka pro spuštění jednoho vlaku bude velmi jednoduchá.
Například spuštění vlaku R512 v 8:20 bude vypadat následovně:
V čase 8:20 do např. 8:25, přesné číslo není důležité,
se spustí Rozkaz R512 v režimu Automatická jízda.
To je celé, víc není třeba psát.
Náš ukázkový jízdní řád spouštíme v 8:00 hodin modelového času. Pokud chceme aby se jízdní řád neustále opakoval, tak jako poslední příkaz Jízdního řádu provedeme přestavení modelových hodin opět na začátek, tedy na 8:00.
Nastavení Modelových hodin
Jízdní řád jsme naplánovali tak, že jsme předpokládali jízdní dobu např. 15 minut. Reálně náš vlak jede pouze 1 minutu. Abychom tuto disproporci srovnali, tak použijeme modelový čas. V tomto případě se nabízí zrychlení modelového času 12×. Nastavení modelových hodin je popsáno tady 19 Modelové hodiny.
Nastavíme modelové hodiny pár minut před první vlak. Zrychlení modelových hodin a odjezdy vlaků zvolíme tak, aby vlaky měly dost času na křižování a současně aby bylo na co koukat.
Jízdní řád se spustí klikem na tlačítko Spustit hodiny.
vytvořeno 22. 3. 2021