Signal10 CZ

Modul Signal decoder Czech signals je určený pro řízení návěstidel s českou/slovenskou rychlostní návěstní soustavou.

Konektory

Na šroubovací svorky +5V/0V se připojí stejnosměrné napětí 5 V. Alternativně se napájecí napětí může připojit i na konektor 5V USB-micro.

Do zásuvky LocoNet připojíme kabel sítě LocoNet.

Na šroubovací svorky Detekce obsazení 1 – 16 se připojují výstupy detekce obsazení. Je možno připojit až 16 výstupů. Druhý pól tlačítka se připojuje na svorku 0V.

Na konektor LED sériový výstup se připojuje sériová linka. Prostřednictvím této linky lze ovládat až 64 LED diod. LED diody se připojují k modulům LED3, LED6 nebo LED12 pro připojení 3, 6 nebo LED 12 diod.

LED12 driver card

LED12 je rozšiřující deska pro připojení až 12 světel návěstidel. Návěstidla se k dekodéru nepřipojují přímo, ale prostřednictvím této desky. 

In je konektor pro připojení kabelu od dekodéru.

Out je konektor k další desce LEDnn.

LED je konektor pro připojení až 12 LED diod.

K dispozici jsou též desky pro 6 nebo 3 LED diody. Rozšiřující desky se připojují do série pomocí 3-vodičového kabelu. Jednotlivé LED mají přidělena čísla postupně od dekodéru až k poslednímu driveru.

LEDnn driver card napájí LED diody pulsním napětím, takže diody nepotřebují předřadné odpory. Pokud bude návěstidlo s LED vybaveno předřadnými odpory (například www.navestidla.cz s paticí TYP-C) tak budou svítit nižším jasem.

Pokud je na driver připojeno návěstidlo s více světly, tak všechna světla jednoho návěstidla musí být na jednom driveru.

Nastaveni Signal decoder

Stejně jako ostatní komponenty MGP se i tato nastavuje prostřednictvím protokolu LNSV2. Panel Decoder připojíme k síti LocoNet a můžeme začít nastavovat.

Spustíme program JMRI DecoderPro a klikneme na tlačítko Nová lokomotiva. Otevře se nám okno se seznamem dekodérů.

Další postup je stejný jako s ostatními moduly MGP. U výrobce Möllehem Gårdsproduktion vybereme modul Signal10 CZ. Do pole ID evidence zadáme libovolný název. Do pole Aktivní adresa zadáme výchozí adresu modulu 80. Klikneme Uložit a potom Otevřít úplný programátor. Zobrazí se nám chybové hlášení. To nás informuje, že modul chce komunikovat protokolem LNSV2. Varování odklepneme tlačítkem OK a zavřeme okno programátoru.

V seznamu dekodérů máme nyní záznam s modulem Signal10 CZ.

Řádek v tabulce vybereme, zvolíme Programování na hlavní koleji a klikneme na tlačítko Programovat.

Znovu se nám otevře okno programátoru.

První co uděláme bude změna adresy komponenty Signal10 CZ tak, aby nám nekolidovala s jinou komponentou v naší síti. Postup je stejný, jako byl popsán u komponenty Switch5.

Na záložce je pole Frekvence blikání. Doporučuji změnit hodnotu na 3, což nejvíce odpovídá frekvenci blikání našich návěstidel.

Nastavení hlavních návěstidel

Nastavení návěstidel se provádí na záložce Návěstidla. Je možné současně nastavit až 10 návěstidel.

Návěsti Stůj a Volno

U návěstidla vyplníme jeho Typ, Výchozí návěst a Číslo první LED na LED driveru.

Pro tento případ jsem zvolil Typ O4 zčbž s Výchozí návěst po startu dekodéru Stůj a připojení Číslo první LED na pin 1. LED jednotlivých světel se připojují v pořadí tak, jak jsou umístěna od shora na návěstidle a uvedeny v popisku typu. V tomto případě to je zelená, červená, bílá a žlutá.

Adresa prvního návěstidla je 80. V DecoderPro ⇒ Akce ⇒ Ovládání výhybek. Zvolíme výhybku 80 a přepínáme Přímo a Do odbočky. Na návěstidle se nám mění návěst Volno a Stůj.

Návěst Rychlost 40 a volno

Pro návěst Rychlost 40 a volno budeme potřebovat další adresu výhybky.

V našem příkladu jsem zvolil v poli Adresa 800. Dále přepneme volbu Použít příkaz výhybky na hodnotu Ano, zpracovat ohlas. Tím nastavíme použití normálního příkazu obecné výhybky a ne ohlasu dekodéru MGP.

Potom přepínáním adres 80 a 800 měníme návěsti Stůj, Volno a Rychlost 40 a volno.

Návěst posun dovolen

Návěst Posun dovolen řadí MGP do skupiny Zvláštní řízení návěstidla. Návěst Posun dovolen je označena jako Řídí 1

V poli Řídí 1 Typ adresy nastavíme Stav výhybky. V poli Řídí adresu zadáme adresu výhybky, která bude nastavovat návěst. V našem příkladu je použita adresa 801. V poli Zvláštní stav zvolíme při jaké poloze výhybky je návěst použita. V našem příkladu je to poloha Aktivní při Přímo.

Návěst Opatrně na přivolávací návěst

Návěst Opatrně na přivolávací návěst se také nachází na záložce Zvláštní řízení návěstidla. Návěst Opatrně na přivolávací návěst označena jako Řídí 2

V poli Řídí 2 Typ adresy nastavíme Stav výhybky. V poli Řídí adresu zadáme adresu výhybky, která bude nastavovat návěst. V našem příkladu je použita adresa 802. V poli Zvláštní stav zvolíme při jaké poloze výhybky je návěst použita. V našem příkladu je to poloha Aktivní při přímo.

Volba návěstí Posun dovolen a Opatrně na přivolávací návěst je ukázána na videu.

Odjezdové návěstidlo

JMRI se nestará o to kdy má na návěstidle které světlo svítit nebo blikat. Návěstidlo je schopno zobrazit nějakou množinu návěstí. Jak se která návěst zobrazí je věcí ovladače. 

U našeho vzorového návěstidla umíme jednotlivé návěsti zobrazit. Následuje vytvoření návěstidla v databázi JMRI, aby toto bylo použitelné pro další programy jako jsou Logika návěstidel, panely a řízení Odkud-Kam.

Do tabulky Výhybky zapíšeme všechny adresy použitých výhybek a dáme jim čitelné názvy tak, abychom věděli co obsluhují.

V názvu výhybky je název návěstidla a funkce adresy výhybky.

Přepneme se do okna Návěstidla a tlačítkem Přidat… otevřeme okno pro přidání nového návěstidla.

Zadáme Uživatelský název, pro odjezdové návěstidlo jsem zvolil L1. Do pole Návěstní systém zadáme SŽDC základní návěstidla. Typ návěstidla zvolíme Odjezdová návěstidla. Ovladač návěstidla zvolíme Matice výstupů návěstidla.

Pro odjezdové návěstidlo máme připravené adresy čtyř výhybek, proto do pole Počet logických výstupů zadáme 4. V polích Výstup 1 – 4 potom ze seznamu vybereme názvy již zadaných výhybek.

V řádcích jednotlivých návěstí potom zaklikáme polohy příslušných adres. Zaškrtnuto znamená polohu Přímo. Nezaškrtnuto znamená polohu Do odbočky. U návěstí které nebudeme využívat zaškrtneme Zakázat návěst.

Po kliku na tlačítko Vytvořit se nové návěstidlo objeví v seznamu Návěstidla.

Výběrem řádku v rozbalovacím seznamu Návěst měníme návěst na návěstidle.

Předvěstění

V rychlostní návěstní soustavě předvěstí následující návěst nejenom předvěsti, ale i hlavní návěstidla. U návěstního dekodéru MGP Signal10 CZ máme několik způsobů jak převěstit následující návěst.

Fyzické návěstidlo

V dekodéru nakonfigurujeme další návěstidla. Návěstidlo 2 uděláme stejně jako Návěstidlo 1 a budeme mít druhé odjezdové návěstidlo. 

Návěstidlo 3 nastavíme jako Typ vjezdové návěstidlo V5 žzčbž. Použijeme podobné nastavení jako u odjezdového návěstidla, pouze vynecháme návěst Posun dovolen, protože u tohoto návěstidla postrádá smysl.

Návěstidlo 4 nastavíme jako Typ předvěst D předvěst. Mimo čísla výstupu na LED driveru nastavíme adresu následujícího fyzického návěstidla. V našem případě to bude vjezdové návěstidlo s adresou 82.

Přidáme vjezdové návěstidlo do tabulky návěstidel. Postupujeme stejně jako u odjezdových návěstidel. Nejdříve vyplníme tabulku výhybek a potom přidáme samotné návěstidlo.

Změnou návěsti na vjezdovém návěstidle se současně také mění příslušná návěst na předvěsti.

Virtuální návěstidlo MGP

Abychom mohli na vjezdovém návěstidle předvěstit návěsti odjezdového návěstidla, tak si v dekodéru jedno virtuální odjezdové návěstidlo vytvoříme. Toto návěstidlo nebude připojeno k žádnému fyzickému návěstidlu. V nastavení tedy nebudeme potřebovat návěsti Posun dovolen a Opatrně na přivolávací návěst.

Nastavení virtuální Návěstidlo 5 v dekodéru.

U vjezdového návěstidla Návěstidlo 3 potom nastavíme jako následující návěstidlo právě toto virtuální návěstidlo s adresou 84.

V tabulce Návěstidla znovu vytvoříme vjezdové návěstidlo L. Tentokrát matice adres bude obsahovat celkem 5 adres. Tři adresy pro návěstění okamžité rychlosti a dvě adresy pro návěstění následující rychlosti.

V řádcích návěstí nově povolíme a nastavíme řádky pro návěsti Rychlost 40 a výstraha a Rychlost 40 a očekávej 40.

Nyní umí vjezdové návěstidlo všechny požadované návěsti.

Virtuální návěstidlo JMRI

Pokud nechceme plýtvat návěstidlem v dekodéru MGP Signal10 CZ můžeme virtuální návěstidlo vytvořit v JMRI. Lze to provést krátkým skriptem Jython. Skript je ke stažení na konci této stránky.

Ve vzorovém skriptu změníme jeho jméno podle potřeby. Dále ve skriptu postupně změníme následující řádky:

Do tabulky Výhybky přidáme adresy virtuálního návěstidla JMRI pro návěsti Volno a Rychlost 40.

Do adresáře s profilem přidáme adresář s názvem skripty (nebo jiným dle vlastních preferencí) a tento adresář zadáme do Předvolby ⇒ Umístění souborů ⇒ Umístění skriptů Jython.

Do nově vytvořeného adresáře nakopírujeme upravený Jython skript virtuálního návěstidla. Skript necháme po startu profilu spustit v Předvolby ⇒ Startování ⇒ Spustit skript.

Znovu vytvoříme vjezdové návěstidlo L, tentokrát řízené výhybkami virtuálního návěstidla.

V dekodéru MGP Signal10 CZ zrušíme již nepotřebné virtuální Návěstidlo 5. U vjezdového návěstidla Návěstidlo 3 nastavíme novou adresu virtuálního návěstidla JMRI 815.

Vjezdové návěstidlo L nám bude s virtuálním návěstidlem JMRI fungovat úplně stejně jako s virtuálním návěstidlem MGP. Zároveň jsme ušetřili jedno návěstidlo v dekodéru MGP Signal10 CZ.

Integrace do panelů JMRI

Nastavený návěstní dekodér MGP Signal10 CZ lze jednoduše integrovat do panelů JMRI –  Panel editor, Control Panel Editor nebo Layout Editor, Návěstní logiky a systému řízení Rozkazy nebo Odkud-Kam.

Na videu je ukázka integrace do stanice Layout Editor s Logikou návěstidel a dvoutlačítkovým řízením Odkud-Kam. 

vytvořeno 12. 12. 2023