06 Stanice Panský

Stanici Panský jsme již jednou použili, a to pro průvodce použitím Panel Editoru 09 Panel Editor. Nyní si předvedeme možnosti nastavení stejné stanice, ale s Layout Editorem.

Kolejové schema

Kolejové schema, číslování výhybek a kolejí je stejné jako v příkladu pro Panel Editor. Liší se pouze provedení.

Připravíme si tabulku výhybek, tabulku snímačů pro detekci obsazení, tabulku tlačítek NX Odkud Kam a tabulku bloků. U všech tabulek budeme volit takové uživatelské názvy, abychom se v tom později dobře orientovali. Navíc doporučuji vyplnit pole poznámka vysvětlujícím textem. To je dobré v případě, že se někdy v budoucnu budeme k zadání vracet. Tabulka tlačítek NX bude vypadat nějak takto:

A tabulka bloků bude vypadat nějak takto:

Po vyplnění základních údajů můžeme nakreslit naše schema:

Výhybky nebudeme ovládat přímo, proto je pro přímé ovládání zakážeme:

Připravili jsme si také NX tlačítka. Ty ale nebudeme ovládat přímo, podobně jako výhybky. Nastavíme u nich příznak Skrýt když se neupravuje. Tlačítka tak budou viditelná pouze při editaci. V normální provozu budou tlačítka skrytá.

Releovka

Pro kreslení schematu jsme použili grafický styl ČSD AŽD-71. To samo o sobě napovídá, že bychom mohli sestrojit řízení podle releovky.

Řízení podle releovky ČSD používá kromě počátečních a koncových tlačítek ještě rozlišení, zdali se jedná o vlakovou cestu – zelené tlačítko, nebo posunovou cestu – bílé tlačítko.

Připravíme si tabulku potřených snímačů pro tlačítka. Opět se snažíme dodržet nějakou konvenci v pojmenování tlačítek tak, abychom se v tom i později vyznali.

Pro tlačítka použijeme ikony z adresáře icons/panels/CSD/AZD/button. Pro stav aktivní použijeme blikající ikonku. Zelenou sadu tlačítek použijeme pro zelená tlačítka a bílou sadu ikonek pro bílá tlačítka.

Po přidání tlačítek bude panel vypadat asi takto:

vytvořeno 09. 10. 2019