Panel

Modul Panel Decoder je určen pro stavbu ovládacích panelů kolejiště.

Konektory

Komponenta Panel Decoder má následující konektory:

Na šroubovací svorky +5V/0V se připojí stejnosměrné napětí 5 V. Alternativně se napájecí napětí může připojit i na konektor 5V USB-micro

Do zásuvky LocoNet připojíme kabel sítě LocoNet.

Na šroubovací svorky Tlačítko 1 – 16 se připojují ovládací tlačítka nebo přepínače. Je možno připojit až 16 tlačítek. Druhý pól tlačítka se připojuje na svorku 0V.

Na konektor LED sériový výstup se připojuje sériová linka. Prostřednictvím této linky lze ovládat až 64 LED diod. LED diody se připojují k modulům LED3, LED6 nebo LED12 pro připojení 3, 6 nebo 12 diod.

Nastavení Panel Decoder

Stejně jako ostatní komponenty MGP se i tato nastavuje prostřednictvím protokolu LNSV2. Panel Decoder připojíme k síti LocoNet a můžeme začít nastavovat.

Spustíme program JMRI DecoderPro a klikneme na tlačítko Nová lokomotiva. Otevře se nám okno se seznamem dekodérů.

Další postup je stejný, jako s ostatními moduly MGP. U výrobce Möllehem Gårdsproduktion vybereme modul Panel. Do pole ID evidence zadáme libovolný název. Do pole Aktivní adresa zadáme výchozí adresu modulu 20. Klikneme Uložit a potom Otevřít úplný programátor. Zobrazí se nám chybové hlášení. To nás informuje, že modul chce komunikovat protokolem LNSV2. Chybu odklepneme tlačítkem OK a zavřeme okno programátoru.

V seznamu dekodérů máme nyní záznam s modulem Panel.

Řádek v tabulce vybereme, zvolíme Programování na hlavní koleji a klikneme na tlačítko Programovat.

Znovu se nám otevře okno programátoru.

První co uděláme bude změna adresy komponenty Panel tak, aby nám nekolidovala s jinou komponentou v naší síti. Postup je stejný, jako byl popsán u komponenty Switch5 .

Nastavení parametrů dekodéru panelu

Pro využití s JMRI lze na komponentě Panel Decoder nastavit vstupy a výstupy.

Vstupy

Vstupy se připojují na svorky Tlačítko 1 – 16. V DecoderPro se tlačítka nastavují na kartě Vstupy

Každý vstup může mít svoji LocoNet adresu. Ta se zapisuje do pole Adresa. Pro odesílání stavu stisknuté tlačítko a uvolněné tlačítko zadáme do pole Typ hodnotu Stav Volno/Obsazeno.

Ovládání vstupů

Stisknutí fyzického tlačítka, v našem případě Tlačítko 1, se projeví v programu JMRI nastavením proměnné Panel1 do stavu Aktivní a po uvolnění do stavu Neaktivní.

Výstupy

Panel Decoder používá jako výstupy LED světla. Ty se připojují přes kartu LED.

Připojení karta LED

Karta LED se dodává ve třech variantách. Ve velikosti pro tři, šest a dvanáct LED. Na jednu desku Panel Decoder lze připojit až 64 výstupních LED. Jednotlivé karty LED se připojují sŕiovou linkou. V pořadí jak jsou led připojeny na kartě a jak jsou karty zapojeny za sebou, takovou mají jednotlivé LED výslednou adresu.

Konektory karty LED

Na konektor In se připojí sériová linka vedoucí od karty Panel Decoder. Při připojování musíme dát pozor na správné připojení vodičů +5V a 0, jinak může dojít k poškození nějaké komponenty.

Na konektor Out se připojí sériová linka vedoucí k dalším kartám LED.

Na konektor s piny nebo na pájecí plošky se připojují jednotlivé LED diody. LED diody se doporučuje připojit bez předřadného odporu. Svítivost diod se nastavuje parametry v kartě Panel Decoder. Zapojení diod je se společnou anodou. Anody LED diod se připojují na společný výstup +. Katody jednotlivých LED diod se připojí na výstupy 1 – 12.

Nastavení výstupů

Nastavení výstupů se provede v DecoderPro na kartě LED

Každá LED bude mít svoji vlastní adresu v poli Adresa. Do pole Typ zadáme hodnotu Stav Obsazeno.

Ovládání výstupů

V našem příkladu potom změnou stavu Snímače LED1 do stavu Aktivní se fyzická LED1 rozsvítí. A naopak převedení Snímače LED1 do stavu Neaktivní se fyzická LED1 zhasne.

Propojení fyzického panelu s JMRI

Řada uživatelů upřednostňuje fyzické ovládací panely před klikáním myši na monitor počítače. Na druhou stranu program JMRI umožňuje vysokou míru modelovosti řízení a zabezpečení provozu. Oba požadavky lze řešit spojením komponent MGP a programu JMRI.

Řešení si ukážeme na jednoduchém panelu Layout Editor.

Ovládací tlačítka

Událost stisknutí tlačítka jednoduchou podmínkou LogixNG převedeme na stisknutí interního snímače ovládajícího cesty NX Odkud-Kam.

Světelné buňky panelu

U prosvětleného schematu kolejiště se nemusíme omezovat pouze na červené světelné buňky znázorňující obsazenou kolej. Můžeme použít též bílé světelné buňky znázorňující postavenou jízdní cestu.

Zjednodušený příklad zapojení

K výše uvedenému schematu jednoduchého kolejiště jsou připojeny tři tlačítka. První tlačítko je počáteční tlačítko vlakové cesty na pravé straně panelu. Druhé tlačítko je koncové tlačítko vlakové cesty na levé straně panelu. Třetí tlačítko je pomocné, spouští se jím podmínka LogixNG, která simuluje průjezd vlaku postavenou vlakovou cestou.

K Panel Decoder jsou připojeny dvě LED diody. První červená LED znázorňuje červené světelné buňky na 1. staniční koleji zobrazující obsazenost dané koleje. Druhá zelená LED znázorňuje bílé světelné buňky na 1. staniční koleji zobrazující postavení vlakové cesty. 

Rozšířením zapojení a podmínek LogixNG na všechna tlačítka cest NX Odkud-Kam a na všechny kolejové úseky můžeme vytvořit kompletní panel celého kolejiště.

Příklad spolupráce Panel Dekoder a JMRI Layout Editor na videu. Nejdříve postavíme vlakovou cestu počátečním a koncovým tlačítkem. Potom se nám rozsvítí bílé buňky na panelu zobrazující postavenou cestu. Potom spustíme simulaci průjezdu vlaku. Bílá buňka na panelu se nám přebarví na červenou během průjezdu vlaku a po jeho odjezdu zhasne.

Možnosti Panel Decoder

vytvořeno 4. 10. 2022