13 Ohlas výhybek

Ohlas výhybek je jedním ze základních řídících signálů používaných na kolejišti. Bez korektně fungujícího ohlasu výhybek se na velkém kolejišti nebo modulišti, které je řízeno počítačem, prakticky neobejdeme.

Stav výhybky

Výhybka se v JMRI může nacházet v jednom ze čtyřech různých stavů.

 Přímo


 Do odbočky

 Neznámý stav

 Nekonzistentní stav

 Výhybka je v poloze přímo.

Na skutečné železnici to odpovídá poloze +.

 Výhybka je v poloze do odbočky.

Na skutečné železnici to odpovídá poloze -.

 Výhybka je v neznámém stavu.

V tomto stavu je výhybka po spuštění programu JMRI, kdy program o poloze výhybek nic neví. V této poloze jsou též výhybky, které jsou přestavovány ručně a nejsou pod kontrolou programu JMRI.

Na skutečné železnici to odpovídá výhybkám na manipulačních kolejích, jsou místně přestavovány a nejsou pod kontrolou výpravčího.

 Výhybka je v nekonzistentním stavu. To znamená, že byl dán povel k přestavení výhybky a ještě nedošlo prostřednictvím zpětného ohlasu k potvrzení její polohy.

Na skutečné železnici to odpovídá pozici výhybky během přestavování, kdy výhybka je bez dohledu.

Zpětný ohlas

V JMRI je k dispozici několik režimů zpětného ohlasu výhybky. Nejčastěji používané režimy jsou tyto:

Nastavení ohlasu

Z tabulky je zřejmé, že způsob ohlasu TWOSENSOR je provozně nejspolehlivější a odpovídá způsobu hlídání polohy výhybky na skutečné železnici. V dialogovém okně výhybky se způsob ohlasu nastavuje na záložce Zpětný ohlas.

Použití v praxi

V praxi ohlas TWOSENSOR funguje tak, že po vydání příkazu k přestavení výhybky (z tabulky výhybek, příkazem z programu nebo jinak) se v panelech výhybka přestaví do stavu Nekonzistentní a zůstane v něm až do doby, dokud oba snímače zpětného ohlasu nezaujmou korektní stav.

vytvořeno 27. 9. 2019