Řadiče jízdních cest

Stavění jízdních cest – vlakových i posunu – budeme provádět řadiči jízdních cest.

Řadiče vlakové cesty

Na připravené segmenty řídícího přístroje vložíme řadiče pro vlakové cesty. Ve směru do Mikulášovic budeme potřebovat 2 řadiče, do Rumburka také 2 řadiče a do Krásné Lípy 1 řadič.

Podobně budeme potřebovat řadiče po posunové cesty. Tam přibude jeden řadič na manipulační 4. kolej.

Řadiče jízdních cest mají tři polohy – Stůj, Vjezd a Odjezd.

Interní snímače

Každá poloha každého řadiče bude potřebovat jeden fiktivní snímač na rozhraní Internal. Připravíme si snímače pro řadiče. Snímače si označíme nějakým srozumitelným způsobem. Já jsem zvolil složeninu z typu cesty Vlak/Pos pro rozlišení vlakové cesty nebo posunové cesty. Dále směr traťové koleje Mi/Ru/Kr pro Mikulášovice, Rumburk a Krásnou Lípu. Dále číslo staniční koleje 1/2/4. Nakonec je směr cesty Vjezd/Odjezd/Stuj. Například poloha řadiče pro vjezd vlaku z Mikulášovic na 2 kolej bude mít snímač označení VlakMi2Vjezd. Tabulka snímačů potom bude vypadat takto:

Vícepolohový přepínač

Otevřeme si okno Panel Panský Editor. Řadič si přidáme jako typ obrázku Vícepolohový přepínač. Každý vlakový řadič bude mít tři polohy Vjezd, Odjezd a Stůj a tři doplňkové polohy Nekonzistentní, Neznámý a Neaktivní. Tři hlavní polohy budou propojeny na příslušné snímače. Řadič pro vlak má červenou barvu a bude vypadat takto:

Řadič pro posun má zelenou barvu a bude vypadat takto:

Po přidání řadičů do segmentů řídícího přístroje přidáme ještě popisky. Výsledek naší práce bude vypadat takto:

Akční tlačítka

Podobně jako řadiče výhybek, budeme i řadiče jízdních cest ovládat nepřímo přes akční tlačítka. Ke každé pozici řadiče vytvoříme jedno akční tlačítko. Název tlačítku dáme stejný jako má poloha řadiče, jenom přidáme přeponu At. Tabulka interních snímačů bude vypadat nějak takto:

Protože ve skupině akčních tlačítek může být současně aktivní pouze jedno tlačítko, tak ještě pro každý řadič vyplníme Skupiny snímačů. Ty budou vypadat takto:

Paměťové proměnné

Paměťové proměnné jsou velmi důležitou součástí systému Logix. Při sestavování podmínek se nám často stává, že některé sekvence výrazů se opakují. Pro tyto případy jsou zde Paměťové proměnné. Paměťové proměnné jsou z programátorského hlediska datového typu String. Pro běžného uživatele je to libovolný textový řetězec – slovo nebo skupina slov.

Paměťové proměnné se přidávají do tabulky Paměť proměnných. V okně PanelPro spustíme menu Nástroje – Tabulky – Paměť proměnných.

Otevře se nám seznam proměnných. Tlačítkem Přidat... přidáme novou paměťovou proměnnou.

V naší stanici budeme na více místech kontrolovat, že na daném zhlaví jsou všechny řadiče jízdních cest v poloze Stůj, tedy na daném zhlaví není postavená žádná jízdní cesta. Pro zhlaví Mikulášovice se naše paměťová proměnná bude jmenovat MiStuj. Na Rumburském zhlaví je situace komplikovanější. Pro všechny cesty z liché skupiny kolejí do Rumburka si připravíme proměnnou RuStuj a pro všechny cesty ze sudé skupiny do Krásné Lípy si připravíme proměnnou KrStuj. Rumburské zhlaví obsahuje jednu kolejovou spojku ze sudé skupiny kolejí do Rumburka. Pro tyto cesty si připravíme proměnnou RuKrStuj. Z liché skupiny kolejí se nedá do Krásné Lípy postavit cesta, proto tento případ nemusíme řešit. Tabulka paměťových proměnných bude vypadat takto:

Logix pro paměťové proměnné

Nyní musíme paměťové proměnné naplnit nějakou hodnotou. Naplnění proměnné provedeme podmínkou Logix. Pro zhlaví Mikulášovice bude platit, že když jsou všechny řadiče daného zhlaví v poloze Stůj, tak paměťovou proměnnou nastavíme do hodnoty Pravda. V opačné případě bude mít hodnotu Nepravda.

Celá podmínka pro zhlaví Mikulášovice bude vypadat takto:

Podobně bude vypadat Logix pro proměnnou pro jízdní cesty ze sudé skupiny kolejí do Rumburka.

Jiné to bude u jízdních cest z liché skupiny do Rumburka a ze sudé skupiny do Krásné Lípy. Tyto podmínky totiž nebudou obsahovat řadiče, které se dané jízdní cesty netýkají. Tím máme umožněno, že bude možné stavět souběžně cesty lichá skupina – Rumburk a sudá skupina – Krásná Lípa.

Aktualizovaný Logix bude vypadat nějak takto:

Doplnění podmínek pro výhybky

Dosud jsme měli u výhybek pouze jednu podmínku, a to, že výhybka nesmí být obsazená vozidlem aby bylo možno ji přehodit. Nyní můžeme doplnit další podmínku a to že jsou všechny příslušné řadiče v poloze Stůj. Tím zajistíme, že když je postavená jedna jízdní cesta tak nebude možné postavit kolizní cestu.

U výhybek Vyh1 a Vyh2 je situace poměrně jednoduchá. Stačí doplnit do podmínek podmínku všech řadičů na zhlaví Mikulášovice v poloze Stůj.

U výhybek na Rumburském zhlaví je situace složitější. U výhybek liché skupiny musí být v poloze Stůj všechny řadiče pro jízdní cestu do Rumburka jak ze sudé tak i z liché skupiny. Podobná je i situace pro jízdní cesty do Krásné Lípy – všechny řadiče pro jízdní cesty do Krásné Lípy a všechny cesty ze sudé skupiny do Rumburka musí být v poloze Stůj.

Nejkomplikovanější je situace na kolejové spojce mezi sudou a lichou skupinou, což jsou výhybky Vyh3 a Vyh4. Tyto dvě výhybky musí být současně buď v poloze Přímo nebo obě v poloze Do odbočky. Kdyby tomu tak nebylo, tak by byla porušena boční ochrana sousední koleje a byla by vyřazena z činnosti funkce odvratu u nesprávně postavené výhybky. Proto musí být u výhybek kolejové spojky testovány všechny řadiče na polohu Stůj – tedy jízdní cesty z liché skupiny do Rumburka, jízdní cesty ze sudé skupiny do Krásné Lípy i jízdní cesty ze sudé skupiny do Rumburka.

Paměťové proměnné MiStuj, RuStuj, KrStuj a RuKrStuj plní v tomto případě závěr jízdní cesty. Pokud je postavena nějaká jízdní cesta na konkrétním zhlaví tak je zajištěno že nebude postavena kolizní cesta dříve než bude zámek dříve postavené cesty zrušen.

Nakonec uložíme výsledek naší práce do souboru Pansky-6.xml.

vytvořeno 3. 1. 2019