Ден 4/08.09.2015

За деня сме предвидили да прекосим цялото Албанско крайбрежие. Ставаме и стегнато събираме багажа и разни остатъци от храна, които ще ядем по път. Докато си оправям сметките с хазаина си говорим всеки на неговия си език и се разбираме. И той имал роднини в София и разбира се не знае къде се намира Габрово. Сподели, че в Албания е трудно да се ожениш, не че са претенциозни или много грозни албанките, просто има повече мъже. Абе разбираме се. Направи по едно 2х2 кафе /поръчвам дълго, а те ми правят все двойно/, чудя се после аз, защо сметката не излиза.

Така и така се отклоних от стегнатото отпътуване, ето малко инфо за Албания. Мюсюлманска държава е, факт, но това не се усеща по никакъв начин. Могат да се видят православни и католически църкви навсякъде, кръстове и храмове - нови и стари. Да, много храмове изглеждат изоставени и западнали, но по никакъв начин не се натрапва в погледа мюсюлманството. До хотела имаше джамия, ами без да го обиждам, но май от хорски срам припяваше 2 пъти на ден. От това, което се тръби по медиите и виждам с очите си, мисля че силната пропаганда се води в териториите с лабилна вяра: пограничните; Косово и Македония. Свинско в магазина не потърсих, но тоалетна хартия има във всяка тоалетна. Чай има, но не е издигнат в култ.

https://lh3.googleusercontent.com/-fLZRzpViVb4/VhYk8-3uxNI/AAAAAAAAFj0/CBOQe6f1zNM/s912-Ic42/P1050457.JPG

Закусваме закуски от близката пекарня, кафе и он дъ роуд ъгейн. Отново минаваме през Саранде и оставам на мнение, че не е моя град. Пътят и времето пак са страхотни. Албания е планинска държава, то е ясно, все пак е балканска. Разликата от нас е, че е с доста стръмни склонове и без много растителност. Пътят се вие по склона, откриват се гледки, от тези гледки, които те карат да си кажеш „ех, тук живявам с кози и риболов 100 години“. Къщите накацали по склоновете, а покрай брега нищо.

Оказва се, че хубавите места за платки и плаж са на север, около 20 км след Саранде до към прохода. Слабо населено, има някакво земеделие а може би и „зелено“ растениевъдство. Някои от чудесните плажове са оформени от реките, които спускайки се от стръмните склонове носят чакъл и пясък. Оформени са страхотни оазиси. Местните, разбира се са засели тези така ценни равни площи. Пътят хубав, движението слабо. През цялото пътуване не попаднахме на така познатите у нас „албански тираджий“, всички карат съвсем нормално. Да, много коли са с немски, босненски, косовски и др. регистрации. Не бива да оставате с впечатление, че са образец за пътно държание, но не са по различни от турските и голяма част от гръцките шофьори. Факт е, че в моето проучване научих, че местната полиция е толерантна към чужденците и раздавах газта смело, т.е. аз бях единствения „албански тираджия“ на пътя.

https://lh3.googleusercontent.com/-m_57ERV-Gts/Vsw_cPsXikI/AAAAAAAAF5g/HmjsEEG9xV8/s912-Ic42/P1050468.JPG

Неминуемо и трудно забележимо се виждат бункерите построени от фобиите на Енвер Ходжа. Въпреки, че определено е имал причини да се тревожи. Още преди смъртта на Сталин, Тито се е опитвал да приобщи Албания към Сръбския съюз, но Ходжа отказва. Към тази територия апетити имат Италия и Гърция, но включването на Албания във Варшавския договор и подкрепата на Русия към нейния възпитаник му дава сигурност. Сигурност която умира заедно с другаря Сталин през март 1953 г. Никита Хрушчов вече не е така добронамерен и спира кранчето към АПТ (Албанска партия на труда). Спират ресурси, доктори, геолози, инженери и др. НО, напористия албански комунист си стиска ръцете не с кой да е, а с „Великия Кормчия“ Мао Дзедун. Доставяни са всякакви суровини, но Китай вече гледа към омразния на Енвер запад. И така 10 години до 1977 г., когато Албания се лишава от последния си съюзник и достигаме до развръзката на този кратък урок по история. Ходжа призовал албанците да продължат със „строителството на комунизма във вражеското обкръжение на империалисти“ и да се готвят за война. Тогава според данни, в които се порових, са изградени около 750 военни бункера. Плана е за всяко семейство по един, при население 3 млн.

Кризата се задълбавала, а продоволствия нямало. Било забранено носенето на дънки, рока, притежанието на кола. Храмовете и джамиите били държавни, тъй като Ходжа обявил, че „албанците идоли нямат, но имат идеали – в името на Маркс, Енгелс, Ленин и Сталин“, религията била забранена. Държавата и икономиката агонизира, въпреки че вече е обявено началото на комунизма през 1981. За Русия обаче, такава държава не съществува. Агонията продължава до 1985 г. когато Енвер Ходжа умира от кръвоизлив в мозъка. Дори съболезнователните телеграми (не са си направили труда да отидат) от Югославия, СССР и Китай са върнати. Разбира се, че в тези прекрасни километри не съм се замислял за историята на Албания, нито за военното дело, дори когато спираме за далечна снимка на Албанската военноморска база за подводница.

https://lh3.googleusercontent.com/-RJHVOw_Xla8/VhYk9NN-FeI/AAAAAAAAFj0/7aFyRElu1Vw/s912-Ic42/P1050490.JPG

След което следва прохода Llogara Pass, който ни изкачва до 1043 м н.м.в. Пътят много ми напомня на прохода, който пресича о. Крит. Завоите обратни, растителност ниска, асфалта нов. На Ваня не ѝ се поглежда надолу. Изкачването беше стръмно, от известно време карахме с още един мотор от Полша, ако не бъркам. Спираме за няколко завоевателски снимки, доста духа, но се раздаваме на камерата.

Обед е, но тук, както и в цяла Албания няма много крайпътни капанчета.

Спускането е далеч по-плавно. Тук има вече зеленина и хлад. Спираме да помогнем на местен, който ни се отплаща с вкусни диви смокини.

Отново сме покрай морето, трафика се сгъсти и навлизаме в Дурес. Е има мерцедеси, но чак толкова не ме впечатляват. Градът изглежда прилично, но пак, като че ли липсва ред в строителството и стил. Но хората си знаят най-добре, кое им върши работа, а и аз не съм човека, който ще ги критикува.

Имат си някакъв местен адет, който Ваня забеляза. Обесват през врата чучело /жирафчета или мечета/ на издигнатия груб строеж и дори на готови къщи. Това може доста да разстрои детската психика. Четох някъде, че така злите сили мислели, че дома е вече обладан от подобни и не го посещавали. Традицията се казва Dordolec, а мисията се изпълнява от Kukull.

Тирана, столицата, изобщо не беше в програмата. Нямаше да имаме време за нея, не отчетох факта, че следващия ден щеше да е мрачен и неподходящ за плаж.

От тук пътя стана скучен, ние уморени и изнервени. На едно кръстовище имаше блъснат мотопед, всички бяха живи и имаше само суетня. Това малко ни стресна, но после отново се отнесохме в пътя.

Спряхме в последния град, купихме някакви плодове, доста беден избор на стоки. Продължахме към точка в GPS, където бях набелязал нещо, като курорт и места за спане и плаж. Попадаме в Златните 70 г. Настаняваме се към 19:30 в Velipojë, Shkodër, душ и на вечеря. После в тясната стаичка с легло от еротичен филм и … сън.

За деня 410 км.

<< ден 3 ден 5 >>