Β.1.3. Μέτρηση,σύγκριση , ισότητα ευθυγράμμων τμημάτων – Απόσταση σημείων – Μέσο ευθυγράμμου τμήματος
Playlist 1: Unit Conversion Multiple Choice Questions
B.1.3. Θέματα τεστ με απαντήσεις.(3)
Στην ενότητα Β.1.3. χρειάζεται
να φέρετε χάρακα.
Θεωρία: σελίδες 158, 159, 160, 161
Εφαρμογές: 1, 2, 3 σελίδα 161
Ασκήσεις από το σχολικό βιβλίο: 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 σελίδα 162
(Στην άσκηση 12 να κάνετε μόνο το σχήμα)
Μαθηματικά Α΄ Γυμνασίου Λύσεις Σχολικού Βιβλίου (Σελίδα 284)
kilometre ή kilometer με σύμβολο km
metre ή meter με σύμβολο m
decimetre ή decimeter με σύμβολο dm
centimetre ή centimeter με σύμβολο cm
millimetre ή millimeter με σύμβολο mm
34 cm =
0,34 m
54 mm =
0,054 m
67 mm =
6,7 cm
1 dm =
0,1 m
142 cm =
1,42 m
4.200 cm =
42 m
6,5432 m =
654,32 cm
1,45 m =
1.450 mm
0,04 m =
40 mm
1 dm =
10 cm =
100 mm =
0,1 m =
0,0001 km
40m 2dm 8mm = 40,208mm
3m 2cm 6mm = 3.026mm
Να μετατρέψετε
τον συμμιγή αριθμό
2m 4mm
σε cm.
2m=
2·100cm=
200cm
και
4mm=
(4:10)cm=
0,4cm
200cm+0,4cm=
200,4cm
Άρα
2m 4mm=
200cm+0,4cm=
200,4cm
1 meter =
1m
1 meter =
100 centimeters
1 meter =
1.000 millimeters
1 centimeter =
10 millimeters
1 millimeter =
0,001 meters
1 centimeter =
0,01 m
1 millimeter =
0,001 m
1 millimeter =
0,1 cm
Τι λέγεται απόσταση δύο σημείων Κ και Λ;
Απόσταση δύο σημείων Κ και Λ λέγεται το μήκος του ευθύγραμμου τμήματος ΚΛ, που τα ενώνει.
Τι λέγεται μέσο ενός ευθύγραμμου τμήματος ΡΤ;
Μέσο ενός ευθύγραμμου τμήματος ΡΤ
λέγεται το μοναδικό σημείο του
ευθύγραμμου τμήματος ΡΤ
που απέχει ίσες αποστάσεις
(που απέχει εξίσου)
από τα άκρα Ρ και Τ
του ευθύγραμμου τμήματος ΡΤ.
Ποιες ισότητες ισχύουν για το μέσο Μ
ενός τμήματος ΑΒ;
ΜΑ=ΜΒ
Πόσα σημεία ισαπέχουν
από τα άκρα Α και Β
ενός ευθύγραμμου τμήματος ΑΒ;
Άπειρα.
(Όλα τα σημεία της μεσοκάθετης ευθείας του τμήματος ΑΒ)
Πόσα σημεία
ενός ευθύγραμμου τμήματος ΑΒ
ισαπέχουν
από τα άκρα Α και Β
του ευθύγραμμου τμήματος ΑΒ;
Ακριβώς ένα
(ένα και μόνο ένα).
(Το μέσο του ΑΒ)
Τι λέγεται μέσο μιας ευθείας ΡΤ;
Μια ευθεία δεν έχει μέσο.
Τι λέγεται μέσο μιας ημιευθείας ΡΤ;
Μια ημιευθεία δεν έχει μέσο.
Τι λέγεται διάμεσος ενός τριγώνου;
Το ευθύγραμμο τμήμα
που τα δύο του άκρα είναι
η κορυφή ενός τριγώνου
και το μέσο της απέναντι πλευράς,
λέγεται διάμεσος.
Πόσες διαμέσους έχει κάθε τρίγωνο;
3
Οι διάμεσοι ενός τριγώνου
διέρχονται από το ίδιο σημείο;
Ναι (βαρύκεντρο)
Πόσο μήκος έχει ένα σημείο;
0
1 kilometer =
1.000 meters
1 km =
1.000 m
1 decimeter =
10 centimeters =
100 millimeters =
0,1 meter =
0,0001 kilometers
35 km =
35.000 m
Συμμιγής λέγεται ένας αριθμός
που αποτελείται
από δύο ή περισσότερα τμήματα
σε διαφορετικές μονάδες μέτρησης
οι οποίες αναφέρονται στο ίδιο φυσικό μέγεθος (π.χ. μήκος).
Να μετατρέψετε
τον συμμιγή αριθμό
2m 4dm
σε cm.
2m=
2·100cm=
200cm
και
4dm=
4·10cm=
40cm
200cm+40cm=
240cm
Άρα
2m 4dm=
200cm+40cm=
240cm
Ένα παιδί έχει ύψος
1 μέτρο και 43 εκατοστά.
Πόσα χιλιόμετρα ύψος έχει;
1m=
(1:1.000)km=
0,001km
43cm=
(43:100.000)km=
0,00043km
0,001km+0,00043km=
0,00143km
Άρα
ένα παιδί με ύψος
1 μέτρο και 43 εκατοστά
έχει ύψος 0,00143 χιλιόμετρα.
Πόσο μήκος έχει
το ευθύγραμμο τμήμα ΑΑ;
0. Το ευθύγραμμο τμήμα ΑΑ
ουσιαστικά είναι σημείο
αφού τα άκρα του ταυτίζονται (συμπίπτουν)
και λέγεται
μηδενικό ευθύγραμμο τμήμα.
Πώς γίνεται το ευθύγραμμο τμήμα
να έχει μήκος
ενώ αποτελείται
από άπειρα σημεία
με μήκος 0 το καθένα;
Μήκος ενός ευθύγραμμου τμήματος
λέγεται η απόσταση
των δύο άκρων του
και δεν παίζει ρόλο
από τι αποτελείται
το ευθύγραμμο τμήμα.
Πόσο μήκος έχει μια ευθεία;
Άπειρο.
Πόσο μήκος έχει μια ημιευθεία;
Άπειρο.
Αριθμοί που βρίσκονται στον άξονα των αριθμών
5 μονάδες μακριά
από το μείον ένα;
-6 και 4
Αριθμοί που βρίσκονται στον άξονα των αριθμών
5 μονάδες μακριά
από το ένα;
6 και -4
Από χ m σε km; χ : 1.000
Από χ Km σε m; χ · 1.000
Από χ cm σε m; χ : 100
Από χ m σε cm; χ · 100
100 cm =1 m
0,000001 km = 1 mm
1.000 m =1 km
0,1 cm = 1 mm
100mm = ... ml (δε γίνεται να μετατρέψεις μονάδα μήκους σε μονάδα όγκου)
Με τα μέτρα
μετράμε μήκος.
π.χ. το καλάθι σε ένα γήπεδο μπάσκετ
βρίσκεται σε ύψος 3,05m.
Metric System Conversions Song | Measurement Song for Kids
m2 σημαίνει τετραγωνικά μέτρα.
1m2 είναι ένα τετραγωνικό μέτρο
δηλαδή
ένα τετράγωνο που
η κάθε πλευρά του
έχει μήκος 1m.
Με τα τετραγωνικά μέτρα
μετράμε εμβαδόν.
π.χ. ο εσωτερικός αγωνιστικός χώρος ενός γηπέδου μπάσκετ
έχει εμβαδόν 420m2.
Όταν λέμε 3m
εννοούμε ότι
υπάρχει επί (πολλαπλασιασμός)
μεταξύ
του αριθμού 3
και
του γράμματος m.
Γενικότερα ανάμεσα σε
αριθμό και γράμμα (μεταβλητή)
εννοείται το επί
και μπορούμε να γράψουμε το επί
αλλά
μπορούμε και να το παραλείψουμε.
2m=
2·m
Ανάμεσα σε δύο μεταβλητές
(γράμματα που συμβολίζουν αριθμούς)
εννοείται το επί
και μπορούμε να γράψουμε το επί
αλλά
μπορούμε και να το παραλείψουμε.
χψ=
χ·ψ
Ανάμεσα στο d και στο m
από το dm που συμβολίζει
το δεκατόμετρο
δεν εννοείται το επί
και
δεν μπορούμε να γράψουμε το επί
ανάμεσά τους
αφού τα d και m
δεν είναι 2 ξεχωριστές μεταβλητές
αλλά γράφονται μαζί dm
και δεν χωρίζονται.
Μέτρα επί δεκατόμετρα
γράφεται m·dm
γράφεται mdm
αλλά δεν γράφεται m·d·m
και δεν γράφεται md·m
1m2=100dm2
1cm2=100mm2
1dm2=100cm2
1m2=10.000cm2
1m2=1·m2=1·m+2
Σε κάθε θετικό εκθέτη
εννοείται το + μπροστά του
αλλά ποτέ δεν είδα
να το γράφει κάποιος.
Το μείον ποτέ δεν εννοείται
με μοναδική εξαίρεση
αν γράψουμε -0
που όμως όλοι το γράφουν 0
1m3=1.000dm3
101=10
10-1=1/10
102=100
10-2=1/100
103=1.000
10-3=1/1.000
Μετάφραση
km χιλιόμετρο
hm εκατόμετρο
dam δεκάμετρο
m μέτρο
dm δεκατόμετρο
cm εκατοστόμετρο
mm χιλιοστόμετρο
m2 τετραγωνικό μέτρο
Στο τέλος της ενότητας
θα απαντήσετε γραπτά σε
ερωτήσεις μετατροπών.
Οι ερωτήσεις θα είναι
παρόμοιες με τις παρακάτω
και θα έχουν μόνο τις μονάδες
m, dm, cm, mm.
34 cm = ... m
67 mm = ... cm
142 cm = ... m
54 mm = ... m
1 dm = ... m
6,5432 m = ... cm
1,45 m = ... mm
0,04 m = ... mm
3m 2cm 6mm = ... mm
Να μετατρέψετε
τον συμμιγή αριθμό
2m 4dm
σε cm.
Περισσότερες παρόμοιες ερωτήσεις
με τις απαντήσεις τους
θα βρείτε
στην ενότητα Β.1.3.
Καθήκοντα
1η ώρα
356cm = ... m
54.321mm = ... m
6,3km = ... m
0,65cm = ... m
67mm = ... cm
2cm = ... m
Καθήκοντα
2η ώρα
356m = ... cm
54.321m = ... mm
6,3m = ... km
0,65m = ... cm
67cm = ... mm
2m = ... cm
Καθήκοντα
3η ώρα
Να σχεδιάσετε τις
διάμεσους ΠΔ, ΚΗ, ΜΟ
ενός ορθογωνίου τριγώνου ΠΚΜ
που έχει ορθή γωνία Μ.
Να σχεδιάσετε τη διάμεσο ΔΜ
ενός ορθογωνίου τραπεζίου
ΣΠΦΤ που έχει
ορθές γωνιές Σ και Τ.
B.1.3. Θέματα τεστ με απαντήσεις.(1) Βαθμός 20
B.1.3. Θέματα τεστ με απαντήσεις.(2) Βαθμός 20