Етномузикологија

Час бр. 1

Босна и Херцеговина

Традиционална музичка пракса народа у Босни и Херцеговини и данас још живи прилично интензивно на селу и у граду. Друштвена функција народне песме је многострана. Нарочито на селу, поред главне улоге да утиче на формирање позитивних особина младих нараштаја, да шалом разоноди и одмори, да при заједничком раду створи потребно расположење за рад. Песмом се успављује дете у бешици (колевка), кроз песму се тужи за умрлим, изјављују љубавна осећања, сватовским песмама још се радо врше поједини делови венчања по старинском обичају, а сачувани су и трагови улоге музике у обредима магијског карактера (чароице, лазарице, свирање у трубу од коре увече уочи Ђурђевдана и пред зору тога дана око стаја, бубњање под маском у сватовима и друго).

Када се песмом врши чин обичаја певају се одређене песме одређеним, опште познатим напевом.

У осталим приликама певају се, поред старих, и нове песме, у ствари нови текстови, нов садржај, јер се у средствима музичког израза мало шта мења.

Основни елементи музичког израза, облици који одређују однос стиха и напева, принципи њихових структура, жилаво се одупиру у свакој промени.

Нема сумње да свако недовољно познавање средстава израза отежава схватање садржаја. Стога се нови стихови импровизују према постојећим обрасцима метра и леже у основи постојећих облика напева по којима се певају.

Стога се народна музика Босен и Херцеговине дели на сеоску и варошку.

У поређењу са културном баштином других република Југославије традиционална народна музика Б и Х истиче се разноврсношћу, у њој се јасно разликују слојеви различитог порекла и старости.

Традиција села толико се разликује од народне музичке праксе града да лакше уочавамо њихова посебна обележја него ли заједничка. Разликују се, пре свега, по начину излагања садржаја и по средствима.

Град лакше прима стране утицаје, у граду настају напеви који се везују уз одређене текстове, док село понегде има прилично ограничен број мелодијских образаца које примењује на већи број различитих текстова.

На селу певач не уме да отпева напев без текста, нити уме да каже текст без напева. Ако то и покуша, приметићемо да ће готово неизбежно почети да изоставља поједине стихове или делове стихова, да квари метрички састав, да би убрзо затим прешао у обично приповедање садржаја.

Село и град знатно се разликују вокалној техници. На селу пева се на отвореном (нарочито мушкарци), чешће него у затвореном простору. Ако хоће далеко да се чује, сеоски певач мора да пева свом снагом "из гласа" отегнуто.

Њихову традицију посебно истичу поједини облици вокалне технике, понекад везани за одређена подручја. Ти облици су "потресање" гласом, врста рудименталног трилера "делегање", којим чобани с пролећа подстичу своје бикове на борбу, а састоји се у певању уз куцање прстима по грлу; певање "од уха" (веома раширено) са дланом окренутим, према устима, а прстима прислоњеним на ухо, или под ухо; певање "упрамсе" при чему су певачи тако окренути да им се гласови састају под оштрим углом;

завршавање на неодредјеном вишем или нижем тону; гутање слогова; деформација вокала; уметање сувишних гласова на пример "ј" ("од сојкојлај" уместо "од сокола"); продужавање тона на консонантима, па и певање уз окретање тепсије или "нијеме" игре, без музичке пратње осим ритма корака и звеке накита, представљају катактеристичне детаље ове традиције.

Сеоску народну музику карактерише једноглас:

1) Успаванке: крећу се уском амбитусу (м 3), карактеристична падајућа мелодика.

2) Здравице: - чаројичке у оквиру обичаја чаројице (трећи дан Божића), силабична рецитација са карактеристичним трилером на слогу „о“ („потресање“ или „квоцање“), и за остале свечаности (свадбе, славе, крштења, уз софру...), декламацијом текста.

3) Тужбалице (нарицање, кукање, јаукање, јадиковање, тужење... ), патетичан говор, који је на граници говора и певања, узак амбитус, нетенпероване хроматике са константним подизањем оригиналне интонације.


Двогласно певање се истиче кроз певање старије и новије сеоске традиције.

Старије певање јавља се као хетерофонија/бордун (нетемперован и ритмизован).

Функције певача су да један пева, а један или двојица прате. Певач може певати и сам (соло), када путује.

- Терминологија којом се споразумевају извођачи је:

ко започиње песму – поведе песму, води, вози, почиње, јоче.

ко прати песму – потреса, прати, спорује, преузима.

ко мелодијским покретом из униса ствара велику секунду – прелама.

- Однос текста и напева (постоје две врсте):

Отегнуте – карактеристични дуги и издржајни тонови, тзв „дугачке песме“: потресалице. Здравице, копачке, сватовске, софренске.

Кратке – певају се уз коло, силабично – блиско говору. Овакав начин певања је пандан певању у западној Србији и Шумадији, на „дугачак“ и „кратак“ глас.

У двогласном певању старије сеоске традиције карактеристична је техника извођења потресалица (косачка потресалица, сватовска потресалица), подрхтавање гласа руком, за које кажу још и јоцање, звоцање. Тонски низ је веома уског амбитуса у нетемперованој лествици, где постоје и интервали мањи од мале секунде. Интонација може у току певања да се диже, нарочито у антифоном певању „надпевавање“, које је присутно и код мушкараца и код жена. Овакве песме су се изводиле у колу.

Карактеристика певања је и завршно понирање гласом на крају мелопоетских целина, као и чест сазвук секунде, који се повезује са свирањем на тамбури и двојницама.

Певање новије сеоске традиције дошло је из Хрватске (певање „на бас“).

Овакво певање је заживело код младих па долази до музичке контаминације (специфично међусобно прилагођавање двеју различитих самосталних попевака). Певају на старински начин, отегнуто, али са завршетком на интервалу квинте. За распростирање певања „на бас“ у БиХ заслужно је мешање народа због Народно ослободилачких ратова.

Варошка традиција, у ствари је традиција града и већих насеља уз прометније путеве, где је за време многовековне владавине Турака преовладало исламизирано становништво. За разлику од певача на селу, маловарошанин чешће пева у кући, где се постепено навикавао на певање. Постепено се обраћала већа пажња напеву, развијао се и китио по источњачком украсу са све сложенијим и бројнијим украсима.

Није искључено да су посебни облици вокалне технике и услови музицирања (на отвореном, односно у затвореном простору) поред других фактора (употреба аерофоних инструмената на селу, а жичаних, са источњачким низом тонова одређеним предметима у варошкој традицији) утицали и на њихове тоналне односе. У сваком случају, разлике су већ у том погледу веома оштре.

У варошкој традицији карактеристично је певање уз инструменталну пратњу, и то:

1) Равна пјесма, чији назив потиче од особина мелодије: силабично – рецитатицно певање, мелодија уског обима, да готово не одмиче много од онсовног тона, тече у „равној линији“.

Сеоског је порекла,али представља облик варошког певања. Певале су се двогласно, као и сеоске (бордунски), што се трасформисало и у пратњу инструмента, који је преузео функцију другог гласа (саз и хармоника). Докази који потврђују да је сеоског порекла су: једноставна

мелопоетска структура, уски мелодијски обим, ритам parlando rubato, дијатоника и реткост мелизама. Временом, „равно певање“ постало је широко и мелизматично, добивши инструменталну пратњу, што доводи до стварања севдалинке.

2) Севдалинка је најразвијенији вид варошког певања. Оринтални утицај, који је јак и разноврстан довео је до ширења мелодијска амбитуса саме мелодије, пуно мелизама, интервала прекомерне секунде, претерано коришћење сугласника „х“. Владо Милошевић каже да је севдалинка настала онда када је прекомерна секунда преузела маха у Босанском варошком певању. Имали су утицај професионални певачи уводећи посебну емоционалну изражајност. Севдалинка може да буде свака песма љубавног садржаја, све зависи како се изводи. Развијена је формална структура (понављање стиха или његових чланака или додавање разних рефрена). Посебно је занимљив „предах“ на унутрашњој стиховној цезури.

Севдалинка је заснована на неколико основних мелодија - модела са разним варијантама. Име севдалинке је новијег порекла, од турске речи „севдах“, што значи уздах чежња љубавни занос.

3) Теписијање: јавља се у варошкој традицији БиХ, али и у Сјеници, Санџаку и долини Лима (Црна Гора). На трпези (столу), тепсија се снажно окреће око шаке, па се због ударања од сто чује карактеристично зујање и мумлање. Понекад се ствара бољи ефекат када се стави прстен.

Проистекло је из обрада, али је у новије време забавна. Најчешће код Бошњака, Срба па Хрвата. Најчешће су певале жене, ретко мушкарци. Певање је соло, ретко групно. Потребна је вештина спајања гласа и инструмента - морају подједнако да се чују. Ритам тепсије нема везе

са ритмом песме. Сличност ритма и звука са клепалом - силази од „вишег ка нижем“.


Инструментална музика: користе се дувачки инструменти „свирале“ (Ћурлик и двојнице, дипле, зурле, пастирски рог, ђурђевданска труба, хармоника) и жичани инструменти „тамбуре“ (шаргија сеоска, саз варошка, као и гусле).

Што се тиче вокално инструменталне музике, кордофони инструменти прате песму, тамбуре и гусле.

Крајишка тамбура и шаргија типични су представници сеоске праксе. Уз њих су се певале јуначке, односно епске песме. Због ратова, добри певачи су имали услова да одрже ту традицију и до данас.

Певају се на сеоским скуповима. Карактеристичан је прекид после неког дела ради одмора – заоштрај.

Тада слушаоци размењују мишљење о песми. Песме су засноване на једном музичком у материјалу.

Саз, представник је варошке праксе, како због своје конструкције, тако и због репертоара. Већи део репертоара представља пратња севдалинке. Пратња у односу на глас, има подређену функцију. Сматра се да се севдалинка „изгубила“ када је хармоника заменила саз, јер је преузела примат у песму у односу на глас. Структура свирке је хомофона, као и код шаргије, али је пуно развијенија, почев од динамике (крешендо и декрешендо), преко јаких акцената. Музичка фактура је доста разноврснија него код шаргије, почев од једногласа, уобичајеног трогласа (квартни сазвук у пратњи) све до четворогласа добијеног „деобом“ највише жице.

Гусле, углавном изводе мушкарци, мада је познато и да су жене „гудиле“. Репертоар је епски (о хајдуцима, Краљевићу Марку, хајдучици Мари, преткосовски и косовски циклус). Занимљива је појава „бацавица“ - песма чија је улога да уведу слушаоца у „озбиљне песме“ - епске песме.

Час бр. 2

Македонија

Богатство ритмике и метрике, гипкост мелодике, слобода архитектонике - главне су карактеристике македонске народне музике. Утицај оријента очит је у традиционалној инструменталној музици македонских градова и градића. Шароликост народног музичког стварања у Македонији доприноси и фолклорна музика тамошњих етничких скупина, Албанаца, Цинцара, Рома, Турака и других. Суштинске разлике у народној музици појединих фолклорних подручја Македоније нису до данас уочене. Разлике су запажене у распростирању народних музичких инструмената и заступљености двогласног народног певања. При проучавању македонског музичког фолклора треба увек имати у виду да Македонија граничи са Албанијом, Бугарском, Грчком и Србијом и да је развој македонске фолклорне музике био под утицајем тих земаља и обратно.

Од особина македонског музичког фолклора пажњу привлаче, пре свега, богатство и разноврсност ритма, посебно у различитим метричким облицима. Постоје две основне групе тактова: тактови дељиви на једнаке јединице мере и тактови у којима све јединице мере нису једнаке. Првој групи припадају тактови структуре 2/4 (2/8), 3/4 (3/8), 4/4 (4/8) и 6/4 (6/8). У плесним песмама и инструменталним плесним мелодијама често су заступљене 2/4 и 4/4, док се тактове структуре 3/4 и 6/4 ретко појављују, већином у новонасталим песмама под извесним утицајем Запада.

Традиционална музичка пракса и данас интезивно живи, посебно на селу. Јавља се у два облика: песма и оро. Код песама преовлађује обликовано јаснија ритмичко-метричка подела музичких реченица, а код ора мотивско-тематска изградња. Два су основна принципа изградње инструменталне мелодије ора.

Према првом, свирка за оро развија се из мотива водеће мелодије песме уз оро. На употребљене мотиве, музичке фразе и реченице надовезују се нови мотиви, као и варирање употребљеног мотива вокалне мелодије.

У другом основном принципу изградње инструментална мелодика ора развија се из само једне или из више музичких мисли (музичких фраза или мањих склопова мотива). Ора у којима су уткане једна или две музичке мисли – ора су првог типа, а ора са три или више музичких мисли - ора другог типа.

Песме се деле на песме које се изводе у одређено време у години и на песме које се певају у свако доба године. Ова подела условила је два начина певања „женски“ и „сејменечки“. Првој групи редовно припадају песме календарског, обичајног и магијског карактера, док се у другој истичу песме борбеног карактера. Календарске, обичајне и магијске песме најчешће се изводе мелодијским обрасцима устаљеним на појединим фолклорни подручјима. Главна карактеристика ових песама је уски амбитус.

Певање песама борбеног карактера, које се развило под утицајем европске музике, проширује амбитус до октаве и преко ње. Тонски низови борбених песама развијали су се на два начина: 1) проширивањем тонских низова обичајних и календарских, празничних песама и 2) увођење тонских низова дурског или молског карактера.

Умањење интервала у односу на темперовани и такозвани природни систем карактеристика је македонског сеоског музичког фолклора, нарочито потенцирана у обичајним и празничним песмама. Уско је повезана са нетемперованим лествичним системом аерофоних народних инструмената. Док је град под утицајем чалгаџијских (ћалгија) састава уводио проширивање тонских низова обојених увећаном секундом, дотле је село задржало своју традицију у којој нема увећане секунде. Сеоска традиција служи се опредељеним тонским низом, који најчешће не прелази кварту изнад тонике.

Анализа музичког садржаја показује да у песама преовлађују силазни интервали који мелодијама дају меланхолично обележје. Мелодијска кривуља обичајних и празничних песама одвија се скоро без скокова; у градским песама испресецана је ретким скоковима терце, кварте и квинте. У сеоској традицији истицање тонова на истом ступњу упућује на старе облике култних песама. Највећи број мелодија сеоске традиције почиње од доње вођице (f), нешто мањи број од тонике (g), затим од кварте (c) и мале терце (b).

Текстови народних песама састављени су од континуираних стихова који нису груписани у строфе. Стихови се јављају са цезуром (у већини случајева) или без ње; у мелостиховима они обухватају од 5 до 15 слогова. Најзаступљенији су осмерци (5+3, 4+4), десетерци (5+5, 4+6) и дванаестерци (6+6).

Обичајне и празничне песме изводе се већином двогласно. Певају их жене у групама по три. Певачица, која води мелодију („креска“ или „виши“), седи или стоји између других двеју које прате мелодију („сложи“ или „влече“). Двогласне песме познате су под називима викоечки, гласоечки и на глас. Интерпретирају се на три начина: бордуски, антифоно-бородински и издизањем гласа. Прва група, бордунска, обухвата неколико подгрупа: а) неритмизован бордун, са уводним тоновима водећег гласа или без њих, б) ритмизован бордун са уводним тоновима или без њих, в) „олцавечки“ (штуцајући, подригивајући) са ритмзованим бордуном и скоком, г) ритмизовани бордун са рефреном. На завршетку мелодије у наведеним групама може се појавити и узвик.

Антифоно-бордунска група одликује се понављањем мелодије што га изводи друга група певачица, прихватањем мелодије на последњем тону, или на другом или трећем, бројећи од завршне мелодије. Бордун може бити ритмизован и неритмизован.

Трећу групу, забележену до сад само у области Полог, Тетова и Гостивара означује глисандо издизање гласа до тона b, c, што на почетку песме изводи певачица која води мелодију.

Бордун је истакнута карактеристика двогласног певања, ритмизован бордун изводи се на вокалима а, е, и, указујући на чин источног црквеног певања у којем један певач води мелодију, док други држи „исо“ на неком вокалу. Исти облик вишегласја сусрећемо и код двогласних народних инструмената (пар кавала, троструне гусле и тамбуре). Друге две важне карактеристике двогласног певање су кретање у секундама и, укрштање гласова, спуштањем водеће гласа испод тонике за цео степен и његово враћање тоници на завршецима мелодије. Све групе двогласног певања завршавају унисоно на тоници.

У инструменталној музичкој традицији јављају се четири врсте музичких инструмената: дечији, сеоски, мешовити сеоски и чалгаџијски, градски. Од дечијих инструмената из групе аерофоних инструмената задржали су се разне врсте труба (врбова свирала, свирала од дрвета, од житне стабљике, од глине и друго); из групе идиофоних инструмената (клепала, штракаљке, пукалице, травке, чегртаљке, дугме на концу и друго). Од пастирских идиофоних инструмената употребљавају се звона и клопотарци (клепетуше) разних величина. Сеоску традицију карактеришу типови уздужних флаута и инструмената са језичком. Од типова уздужних флаута заступљени су мали дудук, сворче и велики дудук (кавалче и кавал) као и двојанка (двојница), сви из породице блок-флаута. На предњој страни имају по шест мелодијских рупица.

У скопској, кумановској и шарпланинској области под називом кавал или кафал, подразумева се дрвена цилиндрична цев, отворена на оба краја. Горњи отвор служи за дување, нема писка. На кавалу је урезано осам мелодијских рупица за пребирање, од којих 7 на предњој а осма на задњој страни. Редовно свирају 2 кавала заједно, мањи „женски“ изводи мелодију, већи „мушки“ пратњу. Шупелка је кратак кавал са 6 мелодијских рупица на предњој страни. Свадбарско-соборски инструмент села је гајда или месница, инструмент кларинетског типа са једним ударним језичком. Гради се у различитим величинама. Састоји се: од мелодијске цеви „гајдарке“ или „сурле“, на чијој предњој страни има 7 мелодијских рупица, а на задњој осма за палац; затим од бордунске цеви зване „брчало“ или „рог“; од цеви за дување у мешину „дувало“ и од мешине „мев“.

Известан број инструмената налазимо и на селу и у граду, ћемене или гусла, кордофон је гудачки инструмент са три струне, крушколиког облика, у Бугарској познат под називом „г`дулка“, сродан јадранској лирици. Распрострањен је само у источној и североисточној Македонији. Употребљавају га сељаци особито дуж Осоговских планина, а по градовима тих области слепи гуслари. У сеоско-градске инструменте убрајају се и различите врсте тамбура из породице трзачких кордофоних инструмената. Употребљавају се тамбуре са две струне „литарка“ или „ћителија“ и тамбуре са четири струне „четворка“ или „карадузен“. Од мембранофоних инструмената у ову групу могу да се у уброје тапан, бубањ различитих величина, даире и деф, и у последње време тарабука.

Градску инструменталну музичку традицију карактерише група „чалгаџијских инструмената“, најчешће у саставу: виолина, кларинет, лаута, ут, канун и даире. Главна разлика између лауте и ута је у томе што лаута има прагове а првенствено служи као инструмент пратње, док је ут више мелодијски и нема прагова. Овој групи припада и зурла (сурла или журна), инструмент са двоструким језичком типа обое. Редовно свирају по две зурле заједно, често уз пратњу тапана. Данас се у различитим инструметалним саставима јављају још и хармоника, мандолина и гитара.

Час бр. 3

Хрватска

Фолклорна музика у Хрватској на свој начин одражава друштвено-економске и културне прилике у којима је живело и у којима живи становништво појединих покрајина. Разлике се запажају у свим основним музичким елементима. Најочитије су у међусобним односима тонова, у тонским низовима и облицима вишегласја.

Према данашњем стању истраживања тонских односа у фолклорној музици на територији Хрватске постоји 6 музичко-фолклорних подручја 1. Истра и Кварнер, 2. Динарско подручје (брдовито залеђе Далмације, део најужег обалног појаса северно од Задра и северозападна задарска острва, Лика, Кордун и Банија), 3. Далмација (острва најужи обални појас осим подручја северно од Задра), 4. Славонија и Барања, 5. Међумурје и Горња Подравина, 6. Северозападна Хрватска (Хрватско Загорје, Туропоље, Горња Посавина, Билогора, Жумберак и Горски Котар).

Вокална музика

1. Истра и Кварнер:

- На целом подручју доминираа истарска лествица (смењивање целих и полустепана), која је нетемперована јер су неки полустепени „ужи“ од темперованих полустепена. Карактеристично је стално двогласје у паралелним малим терцама и великим секстама. Крај је у унисону или октави (острво Крк - стално у терцама, средња Истра у секстама, горњи глас у фалсету). Двогласје у фалсету, комбинација мушког и женског гласа у народу је познато као певање „на танко“ и „на дебело“.

- Бугарење (северна Истра, острво Црес и Винодол), нешто другачији облик двогласја још чешћим и тешњим интервалима (певање у умањеним малим терцама или нешто увећаним великим секундама).

У паралелном кретању такви интервали остављају утисак узастопних паралелних секунди. Посебно обележје овог двогласја је завршетак у умањеној терци, односно великој секунди

- Певање у паралелним терцама са завршетком на унисону, (f-g-a-b-c-d) Задарска острва.

- Староградске песме у дуру - у појединим деловима ове области.

2. Динарско подручје - доминирају нетемперовани тонски низови, једноглас и двоглас. У вишегласју су веома карактеристучни двогласни завршеци у великој секунди - Двогласни хроматски напеви који завршавају унисоно - Банија и северозапад Динарског подручја.

- Розгалице садрже трогласје и хроматику у солистичком уводном стиху - Лика

- Ојкање, облик вокалне и вокално-инструменталне фолклорне музике са потресањем гласа, приповедне песме уз гусле.

- „Ганге“, „рере“ - кратке песме где други глас пева мукле вокале уместо текста

- Дијатонско двогласје је често у облику бордуна са завршетком на великој секунди.

- новији двоглас и троглас који народ зове „бас“ или „на бас“ (обухватају пентакорд или хексакорд где се двогласју додаје чиста квинта испод завршног тона. 3. Далмација је релативно малено музичко-фолклорно подручје. Одликује се посебним облицима дијатонских односа који у двогласју формирају дурски тонски род.

- варошке народне песме имају велику традицију и постоје различити облици: од старијих, повремено трогласних и четворогласнис са водећим гласом у највишој деоници, a capella, преко једноставнијих двогласних новијих које се певају уз инструменталну пратњу.

Једногласје је проширено у јужној Далмацији где се осим приповедних, тако изводе и сватовске песме.

4. Славонија и Барања, одликују се дијатонским пентакордалним и хексакордалним тонским односима. Двогласје, местимично и трогласје са чистом квинтом на крају.

- Бећарци изводе се у различитим варијантама у хептакорду

- варошке песме у дурском тонском роду, настале у градовима почетком XX векa под утицајем становништва пореклом из Немачке и Чешке.

- обичајне песме, једногласне, као и двогласне са завршетком у унисону а кретале су се у тонским низовима са карактеристичном малом терцом. Старијем слоју фолклорне музике припадају песме у хроматском низу, већим делом у паралелним терцама и завршетком у унису, сродне песмама из Босне и приморске Хрватске.

5. Међумурје и Горња Подравина. Обележја којима се ова територија издваја јесу елементи пентатонике, затим једноглас обима преко октаве (четвороделне мелодије, облик стила мађарске народне музике) и ритмичка асиметрична мера неједнаких јединица.

6. У северозападној Хрватској има неколико мањих музичко-фолклорних подручја која су сачувала своја обележја.

- Хрватско Загорје одликује се дијатоником.

- Око Вараждина преовлађују тонски односи Горње Подравине и једноглас.

- Горња Посавина, Жумберак, Туропоље истарска лествица, двоглас, певање „на бас“ (као Славонија)

- Горски Котар - вокална музика једноглас (приповедне песме, успаванке, нарицаљке, путничке и пастирске песме).

Вокална музика може се према извођачима поделити на неколико група:

а) у солистичке напеве иду приповедне песме, успаванке, нарицаљке, путничке и пастирске (чобанске) песме.

б) напеви за два или три певача најчешћи су у већини музичко-фолклорних подручја. Песму најчешће започиње један певач (у Славонији нпр „почимаља“) док се други (или други и трећи) прикључује још у току првог стиха или тек након њега, што је тачно утврђено локалном предајом.

ц) напеви за групу певача јављају се обично у три облика под 1) један глас предводи, а сви остали певају други глас (понекад и трећи), као нпр. у песми уз славонско коло, 2) певају сви певачи без солистичког увода, 3) певају две групе наизменично.

Осим тонских односноса значајни су елементи вокалне фолклорне музике у Хрватској ритам и музички облици. Ритам се појављује као такозвани ритам речи (rubato) и такозвани ритам покрета (guisto). Ритам речи налази се нарочито у солистичким песама које су везане уз текст и доживљавање извођача (нарицаљке и приповедне песме). Он је у нешто мањој мери присутан и у далматинским варошким песмама спорог темпа. На ритму покрета темеље се песме уз плес, као и многе друге у строго одређеним добама. Уз једноставне, сложене и мешовите мере јављају се и асиметричне с неједнаким јединицама.

Обликовање мере, распоред нагласака и трајање појединих тонова унутар истог такта у вокалној народној музици зависи о метрици стихова.

Према својој функцији у народном животу и обичајима вокална музика посебно је везана за животни циклус и годишњи циклус обичаја. У склопу првог, најчешће се истичу свадбене песме и нарицаљке, као и љубавне песме које често нису везане уз обичаје. Осим одређених свадбених песама обредни карактер су сачувале и песме уз годишње обичаје.

Инструментална музика.

У народне музичке инструменте убрајају се сви инструменти на којима се традиционално изводи фолклорна музика. То могу бити производи кућне радиности, сеоских мајстора или фабрика.

идиофони: то су велика звонца, шкребетаљке, дечије гуслице мембранофони: бубањ

кордофони: лутње→ трзалачки-тамбуре (самица, бисерница, дангубица, брач, бугарија, берде),

гитаре (приморје). Са гудалом→ гусле, лирица, виолина, контрабас. Ударачки→ цимбал (северна Хрватска)

аерофони: инструменти типа флауте→ трстенице (северна Хрватска), фрула странчица звана ифајфа (у облику панове фруле). Бројни су инструменти са писком од најједноставније фућкалице до отворене свираљке јединке, шалтве, жвеглице, сврдонице, ћурлика и двојница (свирала, видулица). Слошкиње су двојнице.

→ Типа кларинета: двоцевне дипле (са или без меха), двоцевне гајде, троцевне дуде. → типа обое: сопиле и бањске свирале, а од рогова воловски рог за или без писка за давање различитих сигнала.

→ У XX веку чврсто се укоренила хрмоника (оба типа), било као солистички инструмент за пратњу плесова, било у мешовитим инструменталним саставима.

Ансамбли

тамбурашки зборови (бисернице, брачи, бугарије, берде) гуци (мужикаши, веселники) гудачки су ансамбли од две виолине и баса (северна Истра и околина Загреба) плус цимбал који им се придружује у Подравини.

мешовити ансамбли: тамбуре и бас; 2 виолине и тамбураши; виолина, хармоника (гитара) и бас;

бисерница, брач, бугарија, виолина, бас и цимбал; хармоника, гитара (бугарија), бас и кларинет (трубља).

велика и мала сопила (Истра и Кварнер)

две свирале и бубањ (Банија).

Вокално инструментална музика нема својих посебних облика. Инструментална деоница везана је за текст када прати певање, а слободна само у инструменталним међуиграма.

певање уз гусле

песму у славонском колу прате тамбураши

певање уз свирку двојница на Банији

двогласне песме код којих једну деоницу изводи певач, а другу мала сопела (Истра и Кварнер).

Музичка пратња народних игара јавља се у више облика:

1. свирка подржава и ојачава ритмичке обрасце игре, било да је изводи један или више инструмената;

2. певање уз плес може се поклапати или разликовати од ритмичког обрасца игре;

3. певање уз инструменталну пратњу подржава ритам игре и

4. ритам плесних корака једини је музички елемент, нпр. Код личког кола.

Час бр. 4

Бугарска


Словенска племена која су се између IV и VI века населила у област данашње Бугарске дошла су у додир са више разних култура, од којих је свака у већој или мањој мери извршила утицај и на угарску народну песму. Данас је доказано да је на њу прво утицала уметност староседелаца, тракијских племена која се у знатној мери сачувала и до данас, пре свега у брдовитим и забаченим пределима Тракије.

Бугари, татарско-турско ратничко племе, малобројно али врло добро организовано, успели су да у VII веку покоре јужнословенска племена насељена на југу доњег тока Дунава и источно од Тимока, затим да их уједине под својом влашћу и да оснују снажну државу. Међутим, пошто су Бугари били на знатно нижем културном нивоу од поробљених словенских племена, а и много малобројни, они су се убрзо измешали са њима, примили њихов језик, веру, обичаје и културу и са временом потпуно нестали као засебан народ. Снажан утицај вршила је Византија и то нарочито преко хришћанства, које је у другој половини IX века постало државна религија. Скоро петовековно робовање под Турцима од краја XIV до краја XIX века одрзило се како на израз и садржину народних песама, тако и на њену музичку структуру, мада у мањој мери.

Као резултат ових утицаја и промена формирао се у Бугарској кроз векове један сасвим специфичан и оригиналан тип народне песме. Он се одликује пре свега о тзв. неправилним ритмовима, међу којима преовлађују 5-делне, 7-делне и 9-делне мере, али које су унутар једне мелодијске линије правилно распоређене, поклапају ће се логично са метриком текста. Асиметричност у формалној структури мелодије бугарске народне песме у вези је са неправилним, али увек законитим начином компоновања текста, који се састоји од разних врста стихова, почев од петерца до четрнаестерца, састављених од двосложних и тросложних стопа. Старинске лествице, тетракордална и ентакордална основа мелодија даља су обележја бугарске народне песме. Интервал прекомерне секунде, који се често јавља, знак је оријенталног утицаја. Збир свих ових узрока и односа карактеристична је мелодија кратког даха, велике унутрашње напетости и снажне изражајности. Кондензована и интензивна у свом латентном стању, она добија свој пуни изглед и израз тек у интерпретацији народног певача, који је оживљује, украшавајући је и обогаћујући низом мелизама. У неким крајевима очувао се редак начин певања у квартама, квинтама, па и паралелним секундама. Овај занимљиви пример такозваног иса, (грчки - једнак) представља најстарији и најпримитивнији облик певања у Бугарској.

Једногласно певање: жетварске песме, новије сендећарске, колања.

Двоглано певање:

  • бордунско

  • хетерофонија

Општа особеност певања је да певају жене, а до скора је било најчешчће антифоно певање југо-запад у паровима 2+2).

Концепт двогласа:

  • Један води, остали прате (2, 3)

  • Почињу унисоно и завршавају унисоно

  • Други глас на једном тону (финалис)

  • Други глас два тона (финалис и хипофиналис), ако се мелодија првог гласа шири

  • Облици који више припадају хетерофонији, збод секундног паралелизма

Област Шоплук – избегава се унис (у каденци и уопште, горњи глас када се спусти на финалис, доњи глас иде на хипофиналис – каденца у секунди).

Област Пазарџик-Ихтиман (најмањи регион), такође се тежи секундном паралелизму, али је занимљиво тзв. „прекрштање“ тј. усецање у полукаденци и каденци (први глас иде на хипофиналис).

Границе двогласног певања: на северу – југ Родопа, на југу – Грчка, на истоку – западни Родопи, на западу – прелази на Србију и Македонију.

Двоглас је заступљен у лазаричким песмама, додолским, за празнике (Василевдан, Тодорвдан, Велигден, Ђурђевдан, Петровдан), свадбарским, песмама на коло (не и „на лито“ јер су то једногласне песме), песме уз трпезу и песме уз рад.

Троглас је заступљен у областима Пирин, Пазарџик-Ихтиман и ансанблу „Филип Кутев“.

Народна терминологија:

  • Антифоно певање: „на отпев“, „на отпевање“.

  • Одвојене групе: „чете“, „парови“, „три по три“.

  • Секундни сазвук: „како звонце звони“, „како ударају звона“

  • Усецање: „прекршиванје“, а повратак на тон „свршавање“.

  • Први глас: „извикује“, „гракће“, „сече“, „вуче/води“.

  • Други глас : „слаже“, „вуче“, „крши/тресе“ орнаментира.

Песма се најчешће прати свирањем на разним инструментима, а разне игре се истовремено и певају. Најважнији су дувачки инструменти гајде, са опсегом од преко две октаве, и кавал, врста свирале без писка, такође са опсегом од преко две октаве. У новије време у народним ансамблима много се употребљавају кларинети и трубе. Најважнији гудачки инструмент је гадулка са две жице, а од новијих виолина. Тупан је бубањ на коме долазе до пуног изражаја многобројни компликовани ритмови бугарске народне музике, које народни свирач изводи са непогрешивом тачношћу.

Гадулка, гудачки народни инструмент с крушколиким корпусом, раширен у Бугарској, а удомаћем и у источној Македонији и југоисточној Србији. Сличан је медитеранској лирици. Код нас је израђују сељаци из једног комада дудовог дрвета; дугачка 35-45 цм, широка 14-16 цм, а дубока 4-6 цм.

Има обично 3, понекад и четири цревне жице, наштимоване: а1, б1, г1. На првој жици изводи се мелодија, док су остале бордунске. Испод цревних жица напете су обично и одговарајуће металне, које служе за резонанцију. Гудало гадулке дугачко је 54 цм (заједно са ручицом). При свирању, жице се не притискају на хватаљку него лагано додирују ноктима прстију: због тога звук гадулке има флажолетну боу.У Бугарској има две, три, четири, каткад и пет или шест жица, но најчешћи су инструменти са три или четири жице. Распрострањен је и тип гадулке која уз мелодијске жице има има и резонантне (9-10).

Системски рад на прикупљању, проучавању и објављивању народних песама почео је так после 1878. године тј. после стварање нове државе. Највећа заслуга припада фолклористи и шефу одсека за музику Етнографског музеја у Софији Василу Стоину, који је прикупио преко 10.000 народних песама.

Час бр. 5

Албанија


Због географског положаја, неразвијених саобраћајница и рељефа земље, омеђене на северу и југу високим планинама, а на западу ниском мочварном и слабо разведеном обалом, у Албанији сачувала се до данас изворна аутохтона музичка култура. Музичка пракса у Албанији још је увек у рукама народних музичара и певача, а темељи се у вокалној области највише на ојкању, а у инструменталној на свирци гајда, тзв. рога, лествицом од 11 тонова, вероватно туркестанског порекла. Уз то постоји и тонски систем изграђен на квинтном принципу. Народни напеви уз инструменталну пратњу изводе се често трогласно, и то тако да један глас лежи. У мелодијама је посебно наглашен несиметричан ритам састављен од различитих метричких комбинација. Међу инструментима највише се сусреће велики бубањ, тзв. тупан (тапан, гоч или каса).

Албанци који живе на Косову и дуж албанске границе од Скадарског до Преспанског језера, деле се у два племена. У јужним крајевима живе Тоски, у северним Геге. Премда свако племе поседује властити музички фолклор изразите физиономије, постоје и многе заједничке особине албанске народне музике.

Као и њихови преци Дардани који су живели у овим крајевима Албанци се одликују необичном музикалношћу. Музика је некада била њихова једина разонода и забава. Неговали су је од најранијег детињства до дубоке старости једнако мушкарци и жене. Деца су стварала своје песме, жене своје, а мушкарци своје. Њихове песме разликују се не само по садржају већ и по формалној структури и начину извођења. Док су дечије и женске песме искључиво лирског карактера, мушкарци певају углавном јуначке песме, али исто тако и љубавне, печалбарске, шаљиве. Свака од ових група строго се придржавала својих песама. Никада се није десило да мушкаци певају женске, а жене мушке песме. То се сматрало највећом срамотом. Није било заједничког певања мушкараца и жена. Изузетно је заједнички певао само католички живаљ у градовима.

Дечје песме бројчано су најмања група, док су мушке највећа. Деца певају обично без икакве меузичке пратње, а жене уз пратњу ритмичких инструмената нарочито дефа. Мушкарци певају уз пратњу мелодијских инструмената, углавном жичаних. Сви ови извођачи могу да певају соло, у двоје или групно. Начин извођења условио је да су женске песме претежно у строгом ритму, док мушке могу да буду и широко певане, у слободном рубато извођењу. По формалној и структури мушка су песме најразвијеније, а дечје најмање развијене. За мушкарце је карактеристично високо и јако певање.

Ритам и метрика веома су богати различитим облицима. С обзиром на највеће богатство ритмичко-метричких облика може се рећи да је ритам примаран, доминирајући елемент. Огроман број метричких облика, од најпростији до најсложенијих, може се поделити у две основне велике групе: на групу са стално једнаким метричким јединицама (јединица мере, добама) унутар једне мере - и на групу облика којима унутар мере нису све метарске јединице стално једнаке (облици тзв. аксак ритма, где је једна метарска јединица у свом трајању дужа од осталих јединица за половину њиховог трајања, тј. у односу 3 : 2, тзв. хемиола).

Друга група, аксак-група веома је богата разноврсним облицима. Троделна мера са хемиолом на првом месту, 3+2+2, најчешћа је мера након просте дводелне из прве групе у народној музици Албанаца.

Након троделне најчешће петоделна мера, састављена од дводелне и троделн или обрнуто (дванаестоделни такт). Јавља се у 4 облика: (3+2) + (3+2+2), (2+3) + (2+2+3), (3+2+2) + (3+2) и (2+2+3) + (2+3)

Темпо извођења облика друге аксак-групе спорији је него код Македонаца и Бугара. Елементи меланхолије, присутни у вокалној народној музици Албанаца, не дозвољавају велику брзину у извођењу.

Мелодика поред велике улоге ритма, мелодика још снажније одражава духовно устројство својих стваралаца. Различити утицаји, нарочито они са Истока, формирали су њен развој и данашњи шаролики састав. Амбитус мелодике веома је разнолик, од мале секунде до дуодециме.

Тоналне основне су многобројне. Све лествице могу се поделити у две групе: на оне које су настале пре доласка Турака и оне који су настали за време турског ропства.

Најчешћа лествица из прве групе је дијатонски тонски низ са полу-степеном између 2. и 3. тона изнад тонике тога низа.

Друга група, оријенталне лествице тонална су основа отприлике 1/3 вокалне народне музике Албанаца. Многобројну у групу оријенталних лествица представља тзв. макам хиџас. Тај је макан понешто модификован и подешен менталитету Албанаца. Основни садржај ових песама јесте страствена, необуздана љубав. Нису искључена и друга осећања, и налази се више у градским него у сеоским, више у мушким него у женским песмама

Тоналне основе највећег број албанских народних песама јесу еолски модус, дијатонски низови са малом терцом изнад тонике и макам хиџас, што зависи од укуса певача или техничких могућности инструмента који прати песму.

Вишегласје. Геге, који чине већину Албанаца, певају углавном једногласно, сем у подручјима Тетова, Гостивара и Кичева, где се пева и двогласно.

За разлику од женских, мушке су песме развијеније и интересантније. Сем једногласо певају и двогласно и то у више облика. Типично за све облике овог двоглас је да први глас пева само један певач, док други неколико певача. Облик бордунског двогласја у којем други глас из тонике повремено силазиза велику секунду. Солиста почиње, а остали певачи настављају песму обично после првог стиха.

Трећи најчешћи облик двогласја јесте комбинација једне врсте хетерофонија и бордунског двогласја. Наиме, и први и други глас певају мелодију само се местимично један глас одваја од другог

Вишегласје племена Тоски разликује се од онога од Гега. Тоски око Преспанског језера и делимично с леве стране Црног Дрима певај углавном трогласно, а ређе двогласно које је певање бордунског типа. За вишегласје Тоски карактеристично је њихово трогласно певање које називају: ме исо, ме каба... Први глас пева од почетка до краја мелодију, водећи глас. Други глас, не почиње заједно с првим гласом већ после прве фазе. Често упада и у средини речи и с прбим гласом чини неку врсту народне полифоније. Трећи глас (група певача) наступа касније са другим гласом или после њега. Стално држи лежећи тон на тоници, која је и нота финалис, пева на самогласнику е.

За тоскијски троглас карактеристични су чести глисанди. Сазвучје овог трогласја понекад су оштра, али су и веома интересантна и импресивна.

Народни музички инструменти служе Албанцима за пратњу песама и игара, као и за инструментално музицирање, солистички и групно. Постоје мали ансамбли жичаних инструмената, дувачких, у комбинацији дувачких жичаних или дувачких и удараљки. У већим ансамблима има највише шест до седам инструмената, а мелодију изводе унисоно сви жичани и дувачки инструменти, а пратњу удараљке. Најомиљенији ритмички мембранофони инструменти јесте деф. Свака жена у њега зна да удара. Женски идиофони инструменти јесте тепсија или тањур. Жене певају за окретање тепсије на софри. Тарабука, тапан иде увек уз зурле.

На мелодијским инструментима свирају само мушкарци. Фуели, сличан македонској шупелци. Дрвена или метална цев, отворена са обе стране, дуга око 40 цм. Са шест рупица даје хептатонску лествицу и има два регистра, а други регистар се добија јачим дувањем са циркуларним дисањем, тако да се тон не прекида до краја песме или игре. Кавал, као и билбил (славуја), сличан фрули дужине 30 до 40 цм са шест рупица. Под општим именом зумара Албанци означују аерофони инструмент с ударним језичком.


У разним покрајинама он је другачијег облика и величине и израђује се од веома различитих материјала. Има једну или две цеви са 4-6 рупица. У различитим крајевима различито се назива. Дипле, велике и мале зурле, гајде (које се много мање употребљавају него некада) и двојнице. Један од најстаријих жичаних инструмената је љахута (гусле). И данас се често употребљавају међу горштацима за пратњу епских песама. Има једну жицу налик је на црногорске гусле. Чителија, двожични дијатонски инструмент веома је омиљен међу Албанцима и прати лирске и епске песме или као солистички инструмент. Са чителијом често наступа и шаркија. Веома ретко употребљава се карадузен, кордофон инструмент кратког врата са 4 жице. Прва, друга и четврта жица једнако наштимоване су за извођење мелодије, а трећа жица је за кварту нижа и служи као бордун.

Не свим поменутим инструментима свирају сељаци Албанци, сем на зурлама и тапану на којима свирају Роми. На породичне и друге свечаности Албанци позивају ансамбле састављене од чителија и шаркија, ређе зурлаџије. У градовима постојали су ансамбли звани чалгаџије, састављени од ћемана (виолине), грнате (кларинета), једне врсте тамбуре и дефа, на којима су свирали Роми. Данас чалгаџије нестају, замењују их ансамбли састављени од хармонике, виолине, кларинета, контрабаса и дефа.