Хармонија

23. 03. 2020. - 29. 03. 2020.

Класа: Тамара Милосављевић

Одсек: Музички сарадник – теоретичар, Музички извођач – класичне музике.

Драги ученици,

У прилогу вам шаљем задат сопран. Израдите хармонизацију до недеље 29. марта 2020. године.

Следи кратак сажетак наставне јединице Основна обележја тоналитета музичког барока коју треба припремити за усмено излагање. Уџбеник: стр.164 -182.

Основна обележја тоналитета музичког барока

Током 17. века долази до успостављања дур/ мол система и свести о међузависности акорада. До тада су композитори мислили линеарно и водили рачуна о изгледу сваке мелодијске линије, без обзира како је то у вертикали звучало. Жан Филип Рамо 1722. године издаје Трактат о хармонији, прво писано дело из хармоније, где дефинише кључне појмове из ове области које су биле у композиторској пракси тог доба.

Основни вид дурске лествице је природан дур. Молдур и миксолидијски молдур су се ретко користили у склопу тзв. Миксолидијског иступања (DS7 – S, VIIS7 -S) у завршном току композиције.

Основни вид молске лествице био је хармонски мол, док су се природни и мелодијски користили спорадично. Природни мол је имао примену при хармонизацији Фригијског обрта, а мелодијски мол при хармонизацији горњег тетрахорда у кретању навише од доминанте ка тоници.

У употреби били су сви лествични квинтакорди и њихови обртаји: секстакорди и квартсекстакорди. Користили су главне четворозвуке, а споредне као секвенцакорде. Доминантни нонакорд био је редак и у фигуративној појави (као задржица 9 – 8).

Тоналитет је саткан на хроматској лествици од 12 тонова.

Алтерације које постоје су: >II, >III, <IV, >VI и >VII. Лествица гласи: це, дес, де, ес, е, еф, фис, ге, ас, а, бе, ха.

Вантонални акорди везују се само уз доминанту (DD, VIID) и субдоминанту(DS,Ds,VIIS,VIIs).

Једини алтерован акорд који се користио је Наполитански секстакорд. Његова појава у молу је типичнија, од дура.

Будите весели и здрави!

Тамара Милосављевић

28. 03. 2020 - 05. 04. 2020

Драги ученици,

У прилогу вам шаљем задат сопран. Израдите хармонизацију до недеље 5. априла 2020. године .

Следи кратак сажетак наставне јединице Музичка класика – општа стилска обележја коју треба припремити за усмено излагање. Уџбеник: стр.164 -182.

Музичка класика – општа стилска обележја

У доба класицизма инструментална музика доживљава велики развој. Композитори тежиште рада, са свите и фуге, преносе на битематски сонатни облик и сонатни циклус. Развија се класична соната, камерни састави, пре свега гудачки квартет, симфонија и солистички концерт. Долази до стандардизације музичких облика и инструменталних састава – малог или класичног симфонијског оркестра (a due).

Комична опера (opera buffa) се развија из интермеца озбиљне барокне опере. Озбиљна опера претрпела је преображај кроз Глукову реформу, која тежи поједностављењу музичких компоненти.

У стилу класике преовлађује архитектонско начело градње, посебно у квадратним структурама (двотакт [2], реченица [4], реченица или период [8] или [16]). Основно стилско обележје класичне музике је склад форме и садржине.

Хармонија, кроз каденцу као знак музичке интерпункције, од битног је значаја за рашчлањавање структуре композиције. Тонални план је усаглашен са формалним планом. Улога хармоније у доба класицизма је конструктивна. Хармонска средства су у служби музичког облика.

Будите весели и здрави!

Тамара Милосављевић

06. 04. 2020 - 10. 04. 2020

Одсек: Музички сарадник – теоретичар, Музички извођач – класичне музике.


Драги ученици,

Следи кратак сажетак наставне јединице Хармонски језик развијеног класичног стила

коју треба припремити за усмено излагање. Уџбеник: стр.164 -182.

Хармонски језик развијеног класичног стила

Хармонски фонд у доба класицизма проширује се у подручју вантоналних акорада. Процес тоникализације из барока се наставља, тако да класични тип хроматске лествице има 15 тонова (8 алтерација уз 3 енхармонизма).

Алтерације које постоје су: <I ~ >II, <II ~ >III, <IV, <V ~ >VI и >VII.

Лествица гласи: це, цис ~ дес, де, дис ~ес, е, еф, фис, ге, гис ~ ас, а, бе, ха.

Осим 5 вантоналних доминанти (DII, DIII, DS, DD, DVI) и 5 њихових заменика (VIIII, VIIIII, VIIs, VIID, VIIVI), у дуру се доста ретко примењује и прва вантонална субдоминанта (SS/sS).

У молу се проширује наполитанска сфера (DN), док се тоникализација III ступња тумачи као прелазак у паралелни дур. Значајна новина је појава акорда DD као алтерованог акорда хроматског типа. Обилато се користе: прекомерни секстакорд, прекомерни квинтсекстакорд и прекомерни терцквартакорд као DD са разрешењем у доминанту ( Моцартове квинте: разрешење прекомерног квинтсекстакорда).

Значајну новину класични стил уводи појавом +D, која се разрешава у тонику. По аналогији ове везе може се пронаћи и +DS – S.

Два специфична умањена четворозвука недоминантне функције налазе примену у овом стилу: акорд на <II са разрешењем у тонику и акорд на < VI са разрешењем у доминанту.

Будите весели и здрави!

Тамара Милосављевић

13.04. 2020. - 17. 04. 2020.

Драги ученици,

У петак, 24. априла 2020. године, у редовном термину часа, биће усмени интервју везан за наставне јединице:

1. Основна обележја тоналитета музичког барока

2. Музичка класика – општа стилска обележја

3. Хармонски језик развијеног класичног стила

4. Музички романтизам – општа стилска обележја

Следи кратак сажетак наставне јединице Музички романтизам – општа стилска обележја

Уџбеник: стр.164 -182.

Музички романтизам – општа стилска обележја

XIX век је столеће музичког романтизма.

Музички облици:

У раној фази романтизма најтипичнији је облик инструменталне минијатуре, разврстане у циклусе или као развијеније самосталне композиције. Као пандан инструменталној минијатури у вокалној музици је појава соло – песме (лида). Од зреле фазе романтизма, класични облици се преображавају или напуштају. Сонатни циклус класицизма романтичари воде ка сажимању у јединствену и неподељену целину. Уколико је задржана вишеставачност, њихов број, редослед и карактер одступа од устаљеног. Везивање музике за ванмузички садржај доводи до стварања новог облика – симфонијске поеме. У сонатном ставу се увиђа идејни и психолошки дуализам. Значајна је појава музичке драме у музичко – сценском жанру.

Оркестар:

Насупрот малом, класичном симфонијском оркестру a due, у епохи романтизма састав се повећава на a tre велики симфонијски оркестар, а потом и на a quatro.

Мелодика:

Носилац је музичке мисли, развија се слободно, еволуционим типом изградње. Богата је ванакордским тоновима. Ритмизација је богата и гипка.

Хармонија:

Традиционална хармонска средства се шире до крајњих граница.

Романтичари употпуњују систем вантоналних акорада са субдоминантне стране, вантоналним субдоминантама и њиховим заменицима (II). Вантонални акорди се све више разрешавају елиптично или реалтерују.

Дур и мол се прожимају на два начина: прожимањем истоимених тоналитета варијантним акордима: IIIv и VIv (уџбеник стр.168, пример 394 а)) и прожимањем паралелних тоналитета – једнакотерцним акордима (уџбеник стр.168, пример 394 б) и ц)). Прожимање паралелних тоналитета типично је за музику руске националне школе и у литератури се назива перемениј лад.

Најбитнија хармонска новина јесте систем медијантике. То су хроматски и скривени терцни сродници главних трозвука, који наступају у терцним везама и не изазивају иступања и модулације. Ознаке: М (медијанта тонике), SM (субмедијанта тонике). Свака ознака садржи додатак: > или< , и указује да ли је ниска или висока. То се односи на снижење или повишење заједничког тона хроматског терцног сродника (уџбеник стр.167, пример 394 б)).

Поларни акорд се налази на максималној удаљености од тоналног центра (Пр.4 или Ум.5). Он не може имати функционо значење, већ се схвата као својеврсна синтеза двеју кинетичких функција (доминантне и субдоминантне). Крајња је супротност статици тонике. Има примену и у каденци. (уџбеник стр.169, пример 395).

Композитори романтизма укључују све алтероване акорде, дијатонског и хроматског типа.

Све наведене појаве доводе слабе тоналитет, што води у његову кризу, као и у кризу целе класичне хармоније.

Будите весели и здрави!

Тамара Милосављевић

21.04. 2020. - 24. 04. 2020.

Одсек: Музички сарадник – теоретичар, Музички извођач – класичне музике.

Драги ученици,

Очекује вас усмени итервју у петак, 24. априла 2020. године, у редовном термину часа.


Будите весели и здрави!

Тамара Милосављевић

27. 04. 2020. - 30. 04. 2020.

Одсек: Музички сарадник – теоретичар, Музички извођач – класичне музике.

Драги ученици,

У прилогу вам шаљем задат сопран. Урадите хармонизацију до четвртка 30.4.2020. године и пошаљите ми електронском поштом.


Будите весели и здрави!

Тамара Милосављевић

04. 05. 2020. - 08. 05. 2020.

Одсек: Музички сарадник – теоретичар, Музички извођач – класичне музике.


Драги ученици,

У току следеће радне седмице очекују вас хармонске вежбе из области свирање на клавиру.


Будите весели и здрави!

Тамара Милосављевић

11. 05. 2020. - 15. 05. 2020.

Одсек: Музички сарадник – теоретичар, Музички извођач – класичне музике.


Драги ученици,

До четвртка 14.маја 2020. хармонизујте задати сопран из прилога. Урађен домаћи задатак

пошаљите ми електронском поштом. Овом приликом најављујем писмену проверу знања за

уторак 19.мај 2020. године.


Будите весели и здрави!

Тамара Милосављевић

18. 05. 2020. - 22. 05. 2020.

Одсек: Музички извођач – класичне музике, Музички сарадник – теоретичар


Драги ученици,

Очекује нас обнављање и утврђивање градива. Овом приликом најаљујем писмену проверу знања за уторак 26.маја, у редовном термину часа.


Будите весели и здрави!

Тамара Милосављевић

25. 05. 2020. - 29. 05. 2020.

Одсек: Музички сарадник – теоретичар, Музички извођач – класичне музике.

Драги ученици,

Следи утврђивање закључне оцене за музичке сараднике - теоретичаре.

Музички извођачи – класичне музике треба да ураде хармонизацију задатог сопрана до петка 29.маја 2020. године.

Домаћи задатак: уџбеник стр.160, сопран под д)


Будите весели и здрави!

Тамара Милосављевић