"QWERTY" тобто "ЙЦУКЕН"

Post date: Jan 6, 2013 4:42:39 PM

Неважко здогадатися, що абракадабра, винесена в заголовок - не що інше, як латинична і кирилична розкладки клавіатури. Тож, і мова піде саме про них.

Офіційна історія стандарту клавіатури розпочинається в 1868 році, коли друкар і винахідник Крістофер Летхем Шоулз (Christopher Latham Sholes) отримав патент на використання саме цього розміщення літер на клавіатурі.

К.Шоулз
Розкладка Шоулза

Після довгих спроб винайти найбільш вдалий варіант Шоулз врешті-решт заявив, що знайшов розкладку, яка ідеально підходить для друкарських машинок. Хоча розкладка, створена Шоулзом і сучасна розкладка клавіатури дещо і відрізняються та все одно, автором цієї комбінації літер вважаємо саме його.

Чому розміщення клавіш стало саме таким?

Одна з причин полягає в особливостях роботи друкарської машинки. Кожна буква друкується за допомогою окремого важільця, що приводиться в дію натисканням на клавішу. На протилежному боці цього важільця розміщено молоточок, який під час удару об папір через спеціальну фарбуючу стрічку залишає відбиток літери. Під час швидкого друку (до якого, слід зазначити, прагнули усі, хто коли-небудь сідав за друкарську машинку) часто бувало, що важільці, розміщені поряд, зчеплювалися між собою. Шоулз дав завдання своєму двоюрідному братові Карлу Гліддену, математику за професією, дослідити роботу друкарки. Глідден склав таблицю частоти натискань на клавіші під час набору чотирьох сотень найбільш уживаних англійських слів. (Одна з діаграм частотності натискань на клавіші при друкуванні англійською мовою вже була розміщена на нашому сайті) На основі цих даних Шоулз після тривалих експериментів розніс букви англійського алфавіту таким чином, щоб найуживаніші символи розміщувалися на різних ділянках клавіатури. Таким чином вдалося уникнути зчеплюванню важільців.

В 1873 році патент на нову розкладку був проданий компанії Remington, яка випускала друкарські машинки, і в 1874 р. з'явилася на світ перша друкарська машинка Remington №1, яка мала вже розкладку Шоулза і тривалий час випускалась серійно.

Зрозуміло, що з появою комп'ютерів, розкладка QWERTY опинилась і на їх клавіатурі.

На основі латиничної розкладки QWERTY була створена кирилична розкладка, яка за аналогією отримала назву ЙЦУКЕН відповідно до 6 перших лівих знаків на клавіатурі. За тим же приниципом, що і в розкладці Шоулза, були підібрані відповідні літери кирилиці. Прообраз цієї розкладки з'явився ще наприкінці ХІХ століття. На жаль, автор кириличної розкладки невідомий.

З появою перших електричних друкарських машинок існування розкладки QWERTY втратило сенс, оскільки змінився принцип отримання відбитку літери на папері і зникла потреба враховувати взаємне розміщення важільців у машинці та навмисно сповільнювати рухи друкарок. Більш зручне розміщення було запатентоване у 1936 році професором педагогіки Вашінгтонського університету Августом Двораком.

Дворак разом зі своїми помічниками Уільямом Діллеєм, Неллі Меррік та Гертрудою Форд запропонували не тільки альтернативну систему розміщення клавіш на клавіатурі, але і склали список вимог до "ідеальної" розкладки:

  • розкладка повинна бути такою, щоб під час друку можна було рівномірно задіяти пальці обох рук;
  • основні, найуживаніші символи повинні бути розміщені в другому знизу ряду під найбільш сильними пальцями;
  • найменш уживані символи повинні розміщуватися в нижньому ряду клавіш;
  • основне навантаження повинне приходитися на пальці правої руки, оскільки більшість людей - правші;
  • знаки пунктуації не повинні набиратися в дві руки, тобто з натисканням клавіші зміни регістра (Shift);
  • символи, які використовуються найчастіше, повинні розміщуватися від краю клавіатури до середини, оскільки рух пальців від мізинця до вказівного пальця людина виконує легше, ніж зворотній.

Для порівняння:

Розкладка Шоулза:

Август Дворак

Розкладка Дворака:

Розкладка була остаточно розроблена в 1932 році і в 1936 році отримала патент США №2040248. Американський інститут національних стандартів (ANSI) у 1982 р. вніс клавіатуру Дворака до стандартів розкладок поряд з QWERTY.

Один з рекордів Гіннеса щодо швидкості набору пов'язаний якраз з клавіатурою Дворака. Станом на 2005 рік світовий рекорд з швидкості набору належить Барбарі Блекберн. Ще у 1985 році, використовуючи спрощену розкладку Дворака вона набирала зі швидкістю 150 слів за хвилину протягом 50 хвилин, інколи її швидкість піднімалась до 170 і навіть до 212 слів на хвилину (3,5 слова за секунду!).

Клавіатури Дворака використовуються в комп'ютерній техніці досі. Окрім самої розкладки використовується також більш пізній винахід професора - клавіатури для роботи однією рукою - лівою або правою:

а також клавіатура Дворака для програмістів:

В усьому світі з розкладкою Дворака працюють близько мільйона користувачів. Більшість операційних систем в т.ч. і Windows підтримують роботу з усіма версіями клавіатури Дворака. ВКонтакте створена, щоправда, поки що малочисельна група для тих, хто користується розкладкою Дворака. Однак, широкого використання клавіатура Дворака не набула.

Причиною цього є не тільки не надто значне (лише близько 10%) зростання швидкості набору на клавіатурі Дворака порівняно з клавіатурою Шоулза, а ще й значні проблеми з адаптацією клавіатур до інших мов, оскільки частотність вживання тих чи інших символів у різних мовах теж різна. Так, наприклад, однією з найуживаніших літер в українській мові є літера "О", отже відповідно до принципів Дворака, вона повинна бути розміщена в центрі клавіатури, а значить розкладка ЙЦУКЕН для українців краща:

А тут можна почитати комікс про створення клавіатури Дворака (English).

З винаходом Дворака спроби вдосконалити розкладку клавіатури не припинилися. Третьою по популярності після розкладки Шоулза та розкладки Дворака є розкладка Colemak, створена у 2006 р. Шаєм Коулманом. Існують також типографська розкладка Бірмана, розкладка DIKTOR, розкладка Зубачова та багато інших.

Існують різноманітні національні стандарти розкладок клавіатури. Ось, деякі розкладки, взяті з самої операційної системи Windows:

Переглянути, який вигляд мають інші національні клавіатури можна тут. А про те, як набирають тексти ієрогліфами, наприклад, китайці, описано тут і тут.

І наостанок. Якою б не була розкладка клавіатури - друкувати потрібно швидко, а для цього необхідно тренуватися. В нагоді вам для цього стануть різноманітні клавіатурні тренажери, такі, наприклад, як POLI, BabyType, Stamina, Соло на клавиатуре та інші. Клавіатурний тренажер не обов'язково завантажувати на свій комп'ютер, адже існує і онлайн тренажер. Усі ці програми і веб-сервіси допоможуть вам навчитися друку так званим "сліпим методом", відомим ще як десятипальцевий, тобто під час друкування дивитися на текст чи в монітор, а не на клавіатуру і друкувати не одним, а одразу усіма пальцями обох рук. Ті ж з вас, хто вже вміє друкувати достатньо швидко, може спробувати свої сили у змаганні з іншими у швидкості набору в онлайн грі "Клавогонки".

P.S. У 2005 р. в м.Єкатеринбург було відкрито пам'ятник клавіатурі. Вона має традиційну для російської мови розкладку ЙЦУКЕН.