kako se zemlja zagrijava?

Zemlja je planet, dakle nema vlastiti izvor energije. Njoj je izvor energije Sunce, koji predstavlja izvor energije za sve klimatske procese u atmosferi. Zemlja upija radijaciju koju je dobila od Sunca (dio Sunčeve radijacije koji dođe do Zemlje naziva se insolacija). Upijenu radijaciju Zemlja potom emitira (terestrička radijacija). Toplina koju emitira Zemlja brzo bi nestala u Svemiru da nema atmosfere tj. efekta staklenika, a temperatura na Zemlji bi bila –73°C. Efekt staklenika ili učinak staklenika je zagrijavanje Zemljine površine i donjih slojeva Zemljine atmosfere selektivnim propuštanjem toplinskog zračenja.

Efekt staklenika je krivac za zagrijavanje Zemlje. Danas se efekt staklenika u medijima uglavnom spominje u negativnom kontekstu vezanom za povećanje globalne temperature. Ali efekt staklenika je sasvim prirodna pojava, bez koje nas na Zemlji ne bi bilo! Iz članka saznaj koji su staklenički plinovi.

Problem je u tome što povišena koncentracija stakleničkih plinova za koju vjerujemo da je krivac čovjek dodatno povećava efekt staklenika, što za posljedicu ima neželjene klimatske promjene. Pročitaj članak i razmisli o posljedicama čovjekove nebrige za okoliš.

Pogledaj video koji se nalazi ispod te nakon toga riješi test. Sretno!

Zemlja ne apsorbira svu sunčevu energiju koja dođe do nje. Oko 20 % insolacije apsorbira atmosfera, a oko 50 % insolacije apsorbira zemljina površina. Oko 30 % insolacije reflektiraju atmosfera i zemljina površina.



Razmisli!

Naučili smo da se Zemlja zagrijava Sunčevom energijom. Zašto je onda hladnije na planinama koje su bliže Suncu nego u nizinama?