Opća cirkulacija atmosfere

OPĆA CIRKULACIJA ATMOSFERE

Glavna karakteristika raspodjele tlaka na Zemlji je zonska raspoređenost. Zbog toga, govorimo o 7 pojaseva tlaka na Zemlji: 1. ekvatorijalni pojas niskog tlaka zraka. 2. suptropski pojasevi stalno visokog tlaka zraka na sjevernoj i južnoj polutci, 3. subpolarni pojasevi stalno niskog tlaka zraka na sjevernoj i južnoj polutci i 4. polarni pojasevi stalno visokog tlaka zraka na sjevernoj i južnoj polutci.

Ekvatorijalni pojas niskog tlaka zraka proteže se od 0 do 5° sjeverno i južno od Ekvatora. U ovom pojasu Zemlja se najviše zagrijava. Visoke temperature utječu na stvaranje stalnog polja niskog tlaka zraka. Topli zrak je lakši te vrši manji pritisak na Zemljinu površinu, što znači da je tlak zraka nizak. Topli zrak se uzdiže i kreće prema polovima.

Na tom putu zrak se hladi, zbog čega postaje teži te se spušta na oko 30° s. i j. g. š. stvarajući pojas suptropskog stalnog visokog tlaka zraka. Iz pojasa suptropskog stalnog visokog tlaka zraka prema ekvatorijalnom pojasu niskog tlaka zraka pušu stalni vjetrovi pasati. Radi se o stalnim vjetrovima jer su razlike u tlaku između ta dva prostora stalne. Zbog rotacije Zemlje pasati ne pušu okomito već na sjevernoj polutci pušu sa sjeveroistoka, a na južnoj s jugoistoka. Približavajući se ekvatori pasati slabe pa se oko ekvatora nalazi pojas ekvatorskih tišina.

Na polovima je zagrijavanje Zemlje najmanje. Zrak je hladan i težak, a time i tlak zraka visok. Zrak iz polarnog pojasa stalnog visokog tlaka zraka kreće prema jugu (sjeveru). Na tom putu zrak se zagrijava, zbog čega postaje lakši te se spušta na oko 60° s. i j. g. š. stvarajući pojas subpolarnog stalnog niskog tlaka zraka. Vjetrovi koji pušu od polarnog pojasa stalnog visokog tlaka zraka prema subpolarnom pojasu stalnog niskog tlaka zraka nazivaju se polarni vjetrovi. Na sjevernoj polutci su sjeveroistočnog, a na južnoj jugoistočnog smjera.

Od suptropskih pojaseva stalno visokog tlaka zraka prema subpolarnog stalnog niskog tlaka zraka pušu stalni vjetrovi. Na južnoj polutci oni su sjeverozapadni, a na sjevernoj jugozapadni. Zbog prevladavajućeg zapadnog smjera puhanja nazivaju se zapadnim vjetrovima.