15 minuters TED talk fortbildning om PORR och hur den påverkar barn och ungdomar, väl investerade minuter!
Nätet är en inte en arena som vuxna och barn surfar på separat, dina barn har tillgång till allt som vuxna. Där barn finns finns också vuxna. Om vi föräldrar inte pratar med våra barn om vad som intresserar dem kommer de kanske hitta andra vuxna på nätet som kommer vilja prata med dina barn.
Detta är en följetång på att bli nätsmart. Vi på skolan följer vår läroplan och gör vårt bästa för att ge information om kärlek och kroppsideal, anatomi och fortplantning. Ni föräldrar kan göra det ni kan för att förstå och prata med dina barn.
Tack för att vi jobbar med detta tillsammans! Vi vuxna vill inte att våra barn enbart ska få sin sexualundervisning på nätet.
Maria Duva författare och kriminolog som jag tidigare tipsat om berättar mer om förövare på nätet och vad barnen kan möta för bilder genom att bara råka googla på "xxx" eller snipa, stora bröst eller knulla.
Genom att barnen tidigt möter porr har man idag sett en stor ökning av våld i nära UNGA relationer.
Snälla sök mer info på Porrfribarndom och gör dig insatt i barnens nätliv, kroka arm med andra föräldrar och se vad ni tillsammans kan göra för att stötta upp.
Länk till bok om Porrkonsumtionen bland unga
High Speed internet är också en dokumentärfilm gjord av två 21 åriga killar som vill hjälpa andra tonåringar och vuxna förstå vad som händer med unga människor när de tidigt i lovet blir exponerade av porr.
Över 85% av all porr som filmas visas någon form av våld mot kvinnan vilket skapar förödande normer för unga människor. Läs mer på Ungarelationer som har en fantastiskt informativ hemsida. De har undersökt hur det ser ut i just unga relationer och resultatet är skrämmande illa.
Skolverket har 3/9 - 20 beslutat att skolans sexualundervisning ska heta sex och relationer för att förebygga våldsamma relationer. Under hela V.40 Ht 20 kommer Sveaskolans personal satsa på att lyfta detta. Kurator Maria erbjuder elever att komma enskilt eller i gäng och prata om allt de exponeras av på nätet för att främja goda relationer.