Konflikter möts DU säkert av dagligen, vi har ibland duster med oss själva och med andra och vi lär oss massor av detta. Vänskapskonstellationer förändras, många gånger till det bättre, ibland tar dem slut under högstadietiden. Vi på SVEA stöttar upp och hjälper till att lösa upp de knutar som satt sig.
Konflikthantering är en del av lärandet under skoltiden och vi vuxna ser det som att det finns möjlighet att utvecklas när konflikter uppstår, skolans värdegrundsarbete är integrerat i undervisningen. Via skolkurators Mindfulnesslektioner samt klasscheck vid terminsslut och terminsstart fångar vi ibland upp saker att jobba med.
Grunden att lösa en konflikt är att alltid vara snäll och inte lämna någon utanför såklart, ni kanske hört uttrycket va schysst eller var tyst?
Men om konflikter uppstår vill vi arbeta med att säkra elevers inre attityder, tillit för att kunna säga ifrån och säga stopp när någon inte är schysst. Vi vuxna på skolan ser och hör mycket men inte allt. Är det så att du som elev är utsatt på något sätt vänligen kontakta elevhälsan så arbetar vi handlingskraftigt i 3 steg. Vi tror på att ni elever har förmågor att lösa konflikter när ni får redskap. Vårdnadshavare informeras via Schoolsoft och elevkort eller mail.
Det finns alltid två sidor och åsikter om konflikter som uppstår och det är viktigt att vi ska förstå att alla reagerar och förstår eller inte utifrån sina egna tidigare erfarenheter i livet. Alla får personer som är berörd av konflikten kommer lyssnas på och starten är med den som känner sig utsatt. Elevhälsan undersöker vidare tillsammans med den det berör om det förekommer systematiskt kränkning eller konflikter och ser vad som kan förändras direkt och tillsammans med eleven som beslutar om övriga elever ska kallas till gemensamt möte. Vi pratar om att skilja på person och problem och känslor som är upplevda.
Prata i grupp om så behövs och då fokusera på att alla kommer till tals och avslutas med att alla i gruppen får säga eller skriva ner någonting fint som förknippas med varje speciell person, alla texter läggs i kuvert så får man gå hem och läsa.
Följa upp. Hur har det gått , vad tar ni med er från denna situation och hur kan ni tänker annorlunda när det uppstår en konflikt igen?
Färdigheter som ofta behöver tränas om konflikter ofta uppstår är:
Att se och inse att alla inte är som man själv
Att ha tillgång till sina egna känslor för att förstå andras.
Att bli medveten om betydelsen av sitt och andras kroppsspråk
Att TALA så andra förstår vad man menar.
Att LYSSNA så man förstår vad andra menar
Att kunna följa konflikthanteringsmetoden i 3 steg och kunna skilja på person och problem.
TACK för att du litar på att skolan är en trygg plats för dig och att vi vuxna på skolan alltid arbetar för ditt bästa och tillsammans med er.