29.04.2020 Тема 11

Види і засоби міжфразового зв`язку

дедлайн 06.05.2020

Сьогодні на уроці ми будемо детально знайомитись із останньою ознакою тексту – граматичний зв’язок між реченнями.

І. Прочитайте два набори речень і визначте, який із них ми можемо назвати зв’язним текстом?

1. Ранньої весни напрочуд красиво сходить сонце. Воно підіймається з-за обрію й простягає руки-промінці до всього живого. Ходить між дубами та осичинами, заглядає до тихої напівсонної річки, вітає турботливих комашок. Вітає квітку й плід, вітер і трави, краплину води й найдрібнішу піщину. Раптом зазирає в ярок і розбуджує своїм сонячним світлом сонні тумани.

2. Край села на сонячному косогорі, неподалік запустілої церкви, стоїть школа. Вже давно зійшло сонце. Коні чули сталь стремен і кусали вудила. Криниця била з-під скелі, з-під каміння. Похмурий день восени. Дорога до лісу низова, де-не-де перелита повінню, хоч і не глибоко. Та, мабуть, для самої людини немає нічого дивнішого, ніж вона сама.

ІІ. Уважно попрацюйте з таблицею

Приклади текстів з різними видами зв`язку

Ланцюжковий – Для Землі Сонце - могутнє джерело космічної енергії. Воно дає світло й тепло, необхідні для рослинного й тваринного світу, і формує найважливіші властивості атмосфери Землі. Воно визначає екологію планети. Без нього не було б і повітря, необхідного для життя. Повітря перетворилося б на рідкий азотний океан навколо завмерлих вод і обледенілої суші. Для нас, землян, найважливіша властивість Сонця в тому, що біля нього виникла наша планета і на ній з’явилося життя.

Паралельний – Сонце є центральною та єдиною зіркою Сонячної системи, навколо якої здійснюють обертання інші об'єкти. Сонячне випромінювання бере участь у процесі фотосинтезу, надає безпосередній вплив на погоду, клімат та зміну пір року на нашій планеті. Тривалість сонячного дня дуже сильно впливає на життєдіяльність організмів. До речі, Сонце світить білуватим світлом, але, проходячи через атмосферу Землі, воно стає жовтуватим.


Визначте вид міжфразового зв’язку тексту

1. Одна за одною гаснуть зірки на небі. 2. Синє небо на сході стало блакитне, згодом по обрію простяглася рожева смужечка й розлилася по всьому небосхилі. 3. І вода в ставку, і краплини роси на траві – все стало рожеве в ці хвилини. 4. І туман розлився кругом: у долині, над річкою, над селом. 5. Високо в небі злетів жайворонок і співає. 6. Його маленькі крильця вже освітило сонце. 7. І крильця стали рожеві. 8. Ось-ось із-за обрію випливе золоте покотьоло. 9. О, жайворонок співає, а я вже бачу сонце!