10.04.2020 Тема 11-12

Постмодернізм і література сьогодення

дедлайн 14.04.2020

Тема 11

Постмодернізм як продукт постіндустріальної епохи. Визначальні риси,стильове розмаїття,експериментаторство.

Пригадайте, що ви знаєте про посмодернізм з уроків мистецтва.Опрацюйте матеріал підручника ст.218-220.

Тема 12

"Ключ" для прочитання постмодерних творів

Постмодерністські літературні угруповання :

  • "Бу-Ба-Бу" - Ю. Андрухович, В. Неборак, О. Ірванець

  • "Нова дегенерація" - С. Процюк, І. Ципердюк, І. Андрусяк

  • "Пропала грамота" - Ю. Позаяк, В. Недоступ, С. Либонь

  • "Західний вітер" - В. Махно, Б. Щавурський, В. Гайда, Г. Безкоровайний

  • "ЛуГоСад" - І. Лучук, Н. Гончар, Р. Садловський

  • "Червона фіра" - С. Жадан, Р. Мельників, І. Пилипчук


Сучасний автор, розуміючи всю безпідставність претензій на оригінальність індивідуальної творчості (адже головною тезою постмодернізму є впевненість у тому, що все вже було сказане до нас і нічого нового вигадати неможливо), перетворюється на «переосмислювача» відомих цитат, сюжетів, мотивів. У даному разі літературні запозичення є формою іронічного, пародійного діалогу з попередньою культурою.

«Постмодернізм – не хронологічно фіксоване явище, а певний духовний стан… У цьому сенсі правомірним є твердженням, що кожна доба має власний постмодернізм… Мабуть, кожна доба підводить нас до порога кризи, яка описана Ніцше в «Несвоєчасних роздумах», де йдеться про вади історизму… Якщо «постмодернізм» означає саме це, зрозуміло, чому «постмодерністами» можна вважати Стерна, і Рабле, і, безумовно, Борхеса…» (У. Еко).

В українську літературу постмодернізм увійшов упевнено і голосно, викликавши різноманітні судження — від захоплення експериментальними явищами до впевнення в остаточній загибелі літератури. Адептами нового напряму стали Юрій Андрухович, Оксана Забужко, Сергій Жадан, Василь Кожелянко, Богдан Жолдак, Євген Пашковський, В’ячеслав Медведь та інші. В українській літературі своєрідним підґрунтям постмодернізму стали особливості національної духовності, відбиті у фольклорі, передусім гумор та іронія, бурлеск і травестія. Найяскравіше ці риси втілені в творах Юрія Андруховича — Патріарха літературної групи «Бу-Ба-Бу» («Бурлеск-Балаган-Буфонада»), визнаного адепта українського пост­модернізму. Він відомий своїми романами «Рекреації» (1992), «Московіада» (1993) та «Перверзія» (1996), найвизначнішою рисою яких є складна будова та вигадлива система літературних алюзій (натяків, відсилання до певного твору, сюжету чи образу).