16.04.2020 Тема 8

Тарас Шевченко"Росли укупочці,зростали..."

дедлайн 21.04.2020

Наше завдання на сьогодні:

дослідити риси автобіографізму в образі ліричного героя;

зрозуміти, яка мрія оселилась у серці поета.

Перегляньте відео ,зверніть увагу на незвичайне трактування теми твору Львівським театром ляльок.

Довідкове бюро

Громадянська лірика — умовна назва ліричних творів, в яких актуалізуються соціальні та національні мотиви. Однак це не окрема група. Громадянська лірика присутня й у вірші-пейзажі ,і в інтимних поезіях,сприяє формуванню національної свідомості та гідності, розбудові націотворчих та державотворчих тенденцій, утвердженню загальнолюдських цінностей, виявляє громадянську відповідальность автора, істотні риси ментальної свідомості.

Ліричний герой — друге ліричне “Я“ поета; умовне літературознавче поняття, яким позначається коло ліричних творів певного автора, форма втілення його осяянь, думок, переживань. Разом з тим ліричний герой не ототожнюється з поетом, з його душевним станом, він живе своїм життям у новій художній дійсності. Між ними існує естетична єдність, певний естетичний ідеал, виражений у тексті віршованих творів. Ліричний герой водночас концентрує в собі естетичний досвід певного покоління, нації, людства.

Медитація (лат. meditatio - роздум) — жанр ліричної поезії, в якому автор розмірковує над проблемами, схиляючись до філософських узагальнень. Медитації властива така форма виявлення авторської свідомості, як суб'єктивований ліричний герой. Основні опозиції медитативної лірики — “людина і суспільство“, “людина — людина“, “людина — особистість“.


Опрацюйте матеріал підручника ст.223.

Заповніть таблицю до твору Тараса Шевченка " Росли укупочці, зростали..." за зразком:

1.Жанр.

2.Історія написання.

3.Місце у творчості поета.

4.Ваша особиста оцінка твору.