Вишиванка

Завдання з трудового навчання для учнів Мирненської ЗОШ І-ІІІ ст.

УВАГА!!! Виконати до 21 травня!

Тема: Вишиванка

Українська народна вишивка має свою давню історію. Цей факт підтверджують велика кількість археологічних знахідок, знайдених на території України, записи мандрівників, які відвідували багато століть тому ці землі, а також свідчення древніх літописців. Колись, ще до нашої ери, тут жили і процвітали скіфи, які, як свідчить Геродот, прикрашали свій одяг вишитими орнаментами. При розкопках на Черкащині були знайдені бляшки зі срібла, виготовлені в шостому столітті нашої ери. На них зображені чоловічі фігури в одязі, який дуже схожа на український і за кроєм, і по мотивах вишивки.

Уважно переглянь відео та презентацію !

З давніх-давен і до сьогодні українці можуть похвалитися більше, ніж сотнею технік виконання вишивки! Таке різноманіття свідчить як про любов пращурів до краси та їх винахідливість, так і про незамінність вишитого одягу на всій території України. Найбільш популярні прийоми: вишивка хрестом та гладдю, бігунок, мережка та ін.


В Київській Русі гаптування було відомо з ІХ століття. Першу школу вишивки в Київській Русі було створено ще в ХІ столітті. Її заснувала Анна, сестра Володимира Мономаха. Тут дівчата опановували мистецтво гаптування золотом і сріблом. Залишки речей, шитих золотом та сріблом, були знайдені у Київському Софіївському соборі, в Переяславі, Галичі, Чернігові, тощо. Про цю техніку згадано в літописах, вона присутня на одязі святих у розписах храмів.

Українська вишита сорочка - це не просто елемент гардеробу, а й потужний оберіг. З давніх-давен слов'яни використовували льон і конопляне полотно, червоні і чорні нитки. Також мало значення і те, для кого шиється сорочка - для дівчинки, хлопчика, жінки або чоловіка, а може бути, для воїнів. Історики стверджують, що українці споконвіку вишивали такі сорочки, "зачаровуючи" їх на здоров'я, удачу або любов.

Під час створення вишиванки важливо враховувати значення орнаменту:

  • ромб - символ родючості, поліпшення добробуту сім'ї;

  • квадрат - баланс, гармонія, удача і порядок;

  • спіраль - циклічність часу, символ змін;

  • сварги (нагадують половину цифри 8) - сила духу;

  • восьмикутна зірка - символ возз'єднання чоловічого і жіночого, посилює інтуїцію;

  • хрест - захист від темних сил, гармонія і духовне просвітлення;

  • калина - безсмертя роду і довголіття сім'ї;

  • ромашка - символ кохання і юності;

  • маки - потужний захист від зла, наближення виконання бажань.

Згідно з повір'ями, чоловікам краще носити вишиванку з геометричним візерунками, а жінкам - із зображеннями рослин, трав і квітів.


Заповни-тест форму та надішли!


СПАДОК #Spadok

21 травня - день Вишиванки

День вишиванки - це не просто свято, де ти можеш похвалитися своєю вишиванкою - це свято єднання. Адже долучитися до свята просто, потрібно тільки одягнути вишиванку, і не важливо, яка погода буде у цей день,ніщо не завадить вам посміхатися. В соціальній мережі Facebook виставити своє фото у вишитій сорочці з хештегом #ДеньВишиванки2020.

Шануймося, бо ми того варті!!

З повагою Наталія Похиль

Якщо ти забула ВИКОНАТИ ЗАВДАННЯ попереднього уроку, зроби це ЗАРАЗ!