Урок 23 

Мистецтво 8 клас

                               Галантний стиль — рокок

Доброго дня! Ми продовжуємо мандрувати у часі.

Після величавості, пишності й монументальності бароко наступив період легкої галантності і вишуканості рококо . Гаслом нового стилю, що вперше сформувався у Франції, стає «мистецтво як насолода», а його метою — розважати й викликати приємні емоції. Подібно до того, як бароко стало поворотом від врівноваженого Ренесансу в бік декоративності, так і рококо відійшов від напруженості бароко до чарівно усміхненої галантності. 

Рокайль, рококо Рококо (буквально — декоративна раковина, мушля, ро-кайль) — стиль у мистецтві XVIII століття, що обстоював культ грації, шляхетності, вишуканого естетизму. Цей стиль часто називають «королівським стилем», або стилем Людовіка ХV, так як він співпадає з часом його правління (1720-1765 рр.). 

В оздобленні інтер'єрів переважали криві лінії, заокругленість кутів. Для візуального розширення простору до стін прикріплювали великі дзеркала, щоб одне відображалося в іншому, і оформлювали рамами із золотої ліпнини. Інтер'єри прикрашали розкішними аксесуарами: статуетками, вазами, обробленими сріблом чи золотом, та, за можливості, інкрустованими коштовними кристалами. Усі предмети в інтер'єрі мали створювати гармонію, взаємодоповнювати один одного за кольором, формою і декором. 

Прикладом рококо в архітектурі є  королівські палаци:

 Амалієнбург, розташований поблизу Мюнхена. 

Палац Сан-Сусі, Німеччина.

Чайний будиночок. Палац Сан-Сусі, Німеччина 

палац Малий Тріанон у Версалі.  

Палац Келуш, Португалія 


Із Франції та Австрії стиль рококо дійшов і до України — до Києва, Львова та інших великих міст. Вплив стилю відчувається в живописних портретах, в елементах оздоблення відомих церковних споруд В. Растреллі та оздобленні світських споруд. Ратуша, Бучач. Костел Святої Трійці, Кам’янець-Подільський .Козелецького собору Різдва Богородиці (що поєднує також і риси класицизму).