Урок 13

Мистецтво 8 клас

Уважно ознайомтеся зі змістом уроку. Виконайте всі пункти уроку в порядку, вказаному вчителем. Обов’язково перегляньте відео до уроку.



Дві "Джоконди" Леонарда да Вінчі


Інформація до роздумів - дві "Джоконди".

Першою в списку знаходиться «Айзелуортская Мона Ліза» друга - знаменита «Джоконда» з Лувра.

Достовірної інформації про походження першої картини немає. Незадовго до початку Першої світової війни, маловідомий англійський художник і колекціонер виявив полотно в будинку британського дворянина, в сім'ї якого картина перебувала на той час уже близько ста років. Це відкриття викликало припущення, що Леонардо да Вінчі написав два портрети Лізи дель Джокондо: всесвітньо відомий, що знаходиться в Луврі, і той, що виявив він. Колекціонер купив картину і розмістив її в своїй студії в містечку Айзелуорт, в західній частині Лондона. Назва цього району і дало ім'я картині.

Під час Другої світової війни картина була перевезена в Бостонський музей образотворчих мистецтв і з тих пір кілька разів змінювала власників. З початку 1970-х років картина зберігалася в сейфі швейцарського банку.

За словами Джорджо Вазарі, раннього біографа багатьох художників епохи Відродження, Леонардо почав писати «Мону Лізу» в 1503 році, але «залишив її незавершеною». Проте, повністю закінчений портрет «якоїсь флорентійської дами» згадується знаходяться в приватному володінні Леонардо в 1517 році, незадовго до смерті живописця. В даному випадку мова майже напевно про полотно з Лувру. Виходячи з цього протиріччя, прихильники автентичності «Айзелуортской Мони Лізи» стверджують, що це і є незавершена картина, написана принаймні за особистої участі Леонардо і передана замовнику, а в Луврі знаходиться більш пізній варіант, зроблений Леонардо для себе.

«Айзелуортская Мона Ліза» ширше, ніж «Джоконда» з Лувру, за рахунок зображення колон, що обрамляють портрет зліва і справа. Такі ж колони можна спостерігати на деяких з численних пізніших копій. На картині в Луврі колон не видно, але видно їх підстави. Передбачається, що спочатку колони були присутні, але пізніше картина була обрізана. Проте, експерти, які досліджували луврську «Мону Лізу» в 2004-2005 роках, прийшли до висновку, що полотно не обрізали.

Фігура «Айзелуортской Мони Лізи» дуже схожа на фігуру «Джоконди», також збігаються композиція і освітлення. Проте, особа «Айзелуортской Мони Лізи» виглядає явно молодше, і це дозволяє припустити, що вона є більш ранньою версією картини. Можливо, руки і обличчя були написані самим Леонардо, а решта - іншим художником, або навіть кількома.

Справжність «Айзелуортской Мони Лізи» широко оскаржувалася в художньому співтоваристві. Є картина Рафаеля, який зробив начерк цієї картини, ймовірно, по пам'яті, побачивши її в студії Леонардо в 1504 році. Ескіз Рафаеля зображує по сторонам фігури дві античні колони, яких немає на полотні з Лувру, але які є на картині з Айзелуорта.

Деякі експерти вважають, що в 1503-1505 роках була написана не «Джоконда» з Лувру, а «Айзелуортская Мона Ліза». Леонардо не встиг її закінчити до свого від'їзду з Італії в 1506 році і відправив замовнику незавершеною. Що стосується «Джоконди» з Лувру, то вона була написана у Франції значно пізніше, близько 1516 року.









Бачачи перед собою знамениту у всьому світі "Мона Лізу", не можна просто подивитися і відразу відвести погляд.

Картину хочеться розглядати, помічаючи нові деталі.

Але ви коли-небудь замислювалися, яка причина такої привабливості?